A ház meleg „ruhája”: a hőszigetelés fontossága!
A ház kül- beltéri hőszigetelése nem volna annyira égető feladat, ha nem kellene takarékoskodnunk a primer energiaforrásainkkal, vagy nem kellene a szennyezőanyag-kibocsátásunkra, elsősorban a szén-dioxidéra fokozottan ügyelnünk. A hőszigetelés az egészséges lakókörnyezet megteremtésének egyik feltétele, hiszen a mi égövünkön a lakóhelyiség kellemes klímája e nélkül nem teremthető meg. A fokozott szén-dioxid kibocsátás a Föld éghajlati viszonyait súlyosan veszélyezteti, ezért a megfelelő hőszigetelés nagy fontosságot kap.
Hőszigetelés és környezetvédelem
Míg a környezetvédelem egyéb területein törvényi szabályozásra, előírásokra és határértékek megállapítására van szükség, addig a hőszigetelés a környezetvédelemnek az a részterülete, ahol minden háztulajdonos, illetve polgár saját jól felfogott érdekéből kifolyólag védi a környezetét.
Mindez önmagában elegendő indok lenne a hőszigetelés kérdésének komolyan vételére, vannak azonban további tényezők is, amelyeket saját bőrünkön érezhetünk. Valószínűleg sokkal kellemesebb érzés, ha a főfalak belső felülete a helyiség levegőjével közel azonos hőmérsékletű, és ha nem érezzük azt, hogy a falakból sugárzik a hideg.
A szokásainkból, életmódunkból és igényeinkből következő páratartalmat célszerű olyan határértékek között tartani, amely a kellemes lakókörnyezet megteremtéséhez is hozzájárul. Az egyedi fűtésszabályozás lehetővé teszi, hogy minden helyiségben a legideálisabb körülményeket teremtsük meg. Vajon lehetséges volna-e fokra pontosan beállítani a kívánt hőmérsékletet elégtelen szigetelés mellett?
E néhány szempont figyelembevétele önmagában is elegendő ok lenne arra, hogy a hőszigetelés és az elektromos berendezések jelentőségén komolyan elgondolkodjunk.
A korszerű szigetelési módszerek
Új épületek esetében a megfelelő kötő- és vakolóanyagok kiválasztásával már mód van a hőszigetelés optimalizálására. A tervezésnél ezt figyelembe kell venni. Mások az alapfeltételek a régi épületek esetében, hiszen ekkor az építészeti megoldásokat, a felhasznált anyagokat és a falak hőszigetelő-képességét nagyrészt adottnak kell tekintenünk. Ezek az adottságok a kiválasztott szigetelési eljárást is befolyásolják. A régi házak utólagos hőszigetelése szinte minden esetben újabb vakolatréteg(ek) felhordását is jelenti. (Az épületen belüli szigeteléstől most tekintsünk el.)
A hőszigetelés szükségességét könnyen belátjuk, ha a hőmérsékleti viszonyokat áttekintjük: az ábrán egy 240 mm vastag, hőszigetelés nélküli vakolt falfelület látható. Nyári hőmérséklete (fent) +50 °C, téli hőmérséklete (lent) -10 °C. A fal hőáteresztő képessége 1,39 W/m2k. A jobb oldalon a falon belüli hőmérséklet látható.
A külső szigetelésnek háromféle módja lehetséges: a falon kívülre elhelyezett hőszigetelő rendszer; hátulról kiszellőztetett hőszigetelő külső burkolat; valamint két rétegű fal esetén az utólag beépített magszigetelés.
A falon kívül elhelyezett hőszigetelő réteget már mintegy négy évtizede alkalmazzák, így a gyártás és a felhasználás területén is számtalan tapasztalat halmozódott fel. Ez a módszer elsősorban vakolt, sima falak esetében használható. Természetes kívánalom, hogy az épület jól illeszkedjen az utca hangulatába és alkalmazkodjon a városképhez.
Ehhez azonban nem csak a díszítővakolatok széles szín- és mintaskálájára, hanem kész homlokzatprofilokra is szükség van. A régi reliefek és profilok másolatát egyedi igény szerint is elkészítik. Be lehet gyógyítani azokat a „sebeket” is, amelyek az ötvenes években keletkeztek, amikor sok helyütt meggondolatlanul leverték a stukkókat és párkányzatokat, hogy az épület minél modernebbnek tűnjön. így számos építészeti emléket és értéket tettek értéktelenné, semmisítettek meg.
80 mm vastag hőszigetelő lappal borított, 240 mm vastag homlokzati fal hőmérsékleti viszonyai. A fal hőáteresztő képessége 0,37 W/m2k. Nyári hőmérséklete (fent) +50 °C, téli hőmérséklete (lent) -10 °C.
A hőszigetelő rendszerek fizikai és építéstechnikai jelentősége
A régi épületek komoly problémája a hőmérséklet-különbség (ld. lexikon), amely azokon a pontokon alakul ki, ahol a kifelé irányuló hőáramlás erősebb, mint a szomszédos felületeken (pl. a közfalakon, az ablakkereteken és a helyiségek sarkaiban).
A hőmérséklet-különbség kialakulhat továbbá az építészetileg rosszul kidolgozott részleteknél is. A hőszigetelő rendszerek beburkolják a házat, megakadályozzák a hőmérséklet-különbségek kialakulását és a páralecsapódást a külső falak belső oldalán. A külső főfalak hőtároló képessége javul.
Hagyományos fűtés esetén a tartófal részek pozitív hőmérsékleti zónában helyezkednek el. A főfalakban elvezetett csövek így nem fagyhatnak be, mint ahogy ez a belülről elhelyezett szigetelés esetében elő szokott fordulni. A külső szigetelőréteg kiküszöböli az évszakok hőmérséklet-ingadozásának káros hatásait is: a falakban csökken a repedések a deformálódás, a hosszváltozás és a feszültség kialakulásának a veszélye. A korszerű rendszerek építészeti szempontból is kifogástalanok. A páradiffúzió nem okoz problémát, általában párazáró rétegre sincs szükség.
A jól bevált rendszereket tesztelt, bevizsgált anyagokból készítik, amelyek ellenállnak az időjárás viszontagságainak, pl. a záporesőnek. A hőszigetelés hatékonyságát természetesen a szigetelőréteg vastagsága is befolyásolja. Az anyag egyúttal a szigetelés tűzzel szembeni ellenálló-képességét is meghatározza: megkülönböztetünk átlagos gyúlékonyságú, az átlagnál nehezebben gyulladó és éghetetlen anyagokat.
A hőszigetelés alapjai
Fontos, hogy a szigetelési munkák megkezdése előtt a fal és a vakolat száraz legyen. Ez különösén akkor fontos, ha a lábazatnál és a föld közelében az elégtelen szigetelés nedvesség kialakulásához vezetett.
Ha a falak nedvesedése az elégtelen szigetelés miatt lecsapódó párára vagy a záporeső okozta károkra vezethető vissza, ezek könnyen megszüntethetők. A falakon keletkezett repedések megszüntetésekor arról is gondoskodnunk kell, hogy újabbak ne alakulhassanak ki. Meg kell vizsgálni, hogy az alapvakolat elég szilárd-e.
Egy 24 cm vastag fal négyzetméterenkénti éves hővesztesége a szigetelőréteg vastagságának függvényében. Függőleges tengely: hőveszteség értékei, vízszintes tengely: szigetelőréteg vastagsága cm-ben (a szigetelés hiányától 12 cm-es vastagságig). A feltételezett hőáteresztő képesség 1,43 W/m2K.
A szigetelőlapokat ragasztóhabarccsal vagy ragasztóval erősítik a falra. Ha a fogadó felület nem elég szilárd, akkor a szigetelőlapokat dübellel is rögzítik. A ragasztóanyag a fal egyenetlenségeit is kitölti. A lapokat szorosan egymás mellé rakják fel, és a ragasztóba nyomják. Erre egy alapréteget visznek fel. Általában a fedőréteg felhordása előtt felvisznek még egy közbülső réteget.
Az épület színének kiválasztásakor vegyük figyelembe, hogy a sötét színek mindig jobban felmelegszenek, ezért a kiegyenlítettebb hőmérsékleti viszonyok miatt elsősorban a világos színeket javasoljuk. Mindig pontosan tartsuk be a gyártó előírásait!
Családi ház energiafelhasználásának a megoszlása. A hőáteresztő képesség az alábbiak szerint alakul: falak 0,5; tető 0,35; ablakok 0,2; pince 0,55.
A hőszigetelés hatékonysága a hőáteresztő képességben kifejezve. A felső számok az egyes rétegek vastagságát mutatják. 1: mészhomokkő (0,41 W/m2K); 2: mészhomokkő hőszigetelő réteggel (0,31 W/m2K); 3: kétrétegű mészhomokkő légréteggel és szigeteléssel (0,28 W/m2K); 4: kétrétegű vakolt falréteg magszigeteléssel (0,21 W/m2K). A hangszigetelő képesség a konstrukció függvényében változik. A legjobb hangszigetelő a hármas megoldás.
Hőszigetelő rendszer rétegződése: 1: fal; 2: alapvakolat; 3: ragasztóréteg; 4: polisztirol hőszigetelőlapok dübellel rögzítve; 5: üvegszállal erősített vakolat; 6: tapadást javító réteg (ha szükséges); 7: nemesvakolat vagy festés.
Szellőzőréteges homlokzati hőszigetelés
Ez a kéthéjú hőszigetelés számos előnnyel jár. Míg az egyrétegű külső homlokzati hőszigetelő rendszerek esetében a szigetelő és az időjárás elleni védő funkciót ugyanazon réteg látja el, addig a kéthéjú rendszereknél ez a feladat szét van bontva. A két réteget levegő által átjárt tér választja el egymástól. Ez a légréteg megakadályozza, hogy az időjárás ellen védő réteg és a szigetelőréteg között pára csapódjon le. Ezt a módszert nagyon régóta ismeri az építészet. A régi épületek időjárásnak leginkább kitett homlokzatán ma is megtalálható, mégpedig fazsindelyek, palák és egyéb, különböző anyagból készült borítások formájában.
Napjaink újítása, hogy ezen borítások mögött a falakat hőszigeteléssel is ellátják. A konstrukció meglehetősen egyszerű: a függőleges irányú tartóléceket és alaplécezést a vízszintes falra erősítik. A szigetelőlapokat a lécek közé illesztik, majd rögzítik. A szigetelőanyag előtt a fal szellőzik. Fontos, hogy a szigetelőlapok között ne legyenek rések. A hőszigetelő lapokat különböző rendszer szerint rögzítik (pl. ragasztják vagy dübelezik). A függőleges lécek tartják a vízszinteseket, melyhez a külső homlokzati paneleket vagy zsindelyeket rögzítik. Továbbá a légrés hűti a homlokzati burkolatot, miáltal megóvja azt a káros felhevüléstől.
Építés-fizikailag ez a létező legjobb megoldás. Problémát az esztétikum és a kivitelezés okoz. Ismerjük a nagyüzemileg készített, egyszínű, fantáziátlan lapokat, és a gyakran utólag és saját kezűleg kivitelezett burkolatok esztétikai romboló hatását. Ezzel a jelenséggel elsősorban vidéken találkozhatunk. Az ellenkezőjére is akad azonban szép számmal példa. A rosszul sikerült megoldások oka leggyakrabban a hibás kivitelezésben keresendő. Korábban a burkolólapokat a ház homlokzatának tagolására használták, különféle formákat, színeket és mintákat alkalmaztak. à pl. rostos szerkezetű cement.
Ezt az építészeti megoldást napjainkban is sikeresen alkalmazhatjuk – régi házak esetében a hangulathoz és a stílushoz illeszkedve, az új épületeknél pedig építészeti elemként használva.
Utólagos magszigetelés
A régi épületek között gyakran találkozhatunk olyan dupla falazattal, amelyet légréteg választ el egymástól. A magszigetelés azonban hiányzik. Ez a megoldás a korszerű hőszigeteléssel szemben támasztott követelményeknek már nem felel meg, ezért a légréteget valamilyen szigetelőanyaggal kell kitölteni. Ehhez a művelethez saját kezűleg semmiképpen ne kezdjünk hozzá!
A szigetelőanyag bejuttatása érdekében a kültér felőli falazat egy részét megbontják. A munkálatot olyan időben kell végezni, amikor a falazat vastagsága mentén a hőmérsékletek közel azonosak. Gyenge fűtési szezonban a falban mindenhol pozitív hőmérséklet van.
Régi épület utólagos külső hőszigetelésének ablak csatlakozása. 1: fal; 2: ablaktok; 3: meglévő ablakkáva; 4: sarok rugalmas tömítése; 5: hőszigetelés; 6: üvegszövet erősítés; 7: közbülső vakolatréteg (ha szükséges); 8: díszítővakolat; 9: vízelvezető horony; 10: sarokvédő profilelem.
A tűzvédelem sem okoz problémát, az elválasztott, masszív falrétegeknek köszönhetően pedig a hangszigetelés is javul. Fontos, hogy az üregekbe töltött szigetelőanyag vízfelvevő képessége minimális legyen, ezért csak magszigetelésre alkalmas anyagokat használjuk. A jobb hőszigetelés érdekében szoktak a külső fal elé még egy falréteget húzni. Ez a gyakorlatban megoldható, azonban több olyan statikai és konstrukciós problémát is felvet, amelyek megoldása meglehetősen nehézkes.
Új ház lábazati szigetelése. A lábazatot égetett kerámia elemekkel burkolták, amit rugalmas tömítéssel választottak el a szigetelőanyagtól. 1: pince fala vízszintes szigeteléssel; 2: klinker tégla habarcságyban; 3: rugalmas hézagzáró szalag; 4: alsó tartóprofil; 5: hőszigetelés; 6: üvegszövet erősítés; 7: közbülső vakolatréteg (ha szükséges); 8: díszítővakolat.
Kültéri homlokzati szigetelés, alatta polisztirol lapok. 1: belső vakolat; 2: fal; 3: külső vakolat; 4: dübel; 5: régi falfelület; 6: csavar; 7: polisztirol homlokzatszigetelő-lap; 8: függőleges heveder-váz; 9: vízszintes heveder-váz; 10: légrés; 11: cementkötésű farost lapok.
Oromszegélyhez csatlakozó hőszigetelő rendszer. 1: szarugerenda; 2: cserépléc; 3: cserép; 4: hőszigetelés; 5: homlokzatszigetelő lap; 6: üvegszövet erősítés; 7: közbülső vakolat (amennyiben szükség van rá); 8: díszítővakolat; 9: rugalmas hézagzáró szalag.
Faszerkezetre erősített burkolólapok hőszigetelő réteggel
Új építés esetén azonban a két falréteg és a magszigetelés minden gond nélkül kivitelezhető. A szigetelőanyag utólagos betöltésének sikeressége a kettős falréteg minőségének és a kivitelezés szakszerűségének a függvénye. Fontos, hogy ne legyenek kitüremkedő fektető habarcsok, melyek az utólagos szigetelést megszakítják, ill. üregek képződését okozhatják.
Az említett háromféle szigetelési eljáráshoz a piacon számos megoldást kínálnak. Választásunk legfontosabb szempontja az legyen, hogy mennyire vált be az adott rendszer a gyakorlatban. A háztulajdonosok akkor járnak a legjobban, ha a mesterember kiválasztásával egyúttal olyan szigetelőrendszert választanak, amellyel a szakember már dolgozott és amellyel tapasztalatai vannak. A referenciamunkák megtekintése szintén növeli biztonságunkat.
Földszinti magszigetelés vázlati rajza. 1: rugalmas tömítőszalag; 2: határoló profil; 3: belső fal; 4: magszigetelés; 5: külső fal; 6: rozsdamenetes acél bekötő; 7: nedvesség elleni szigetelés; 8: hézag kitöltés; 9: szintbe állított kezdősor.