Kerti faházak és kamrák

Egyszerű szerszámkamra alaptípusa, munkálatok ütemezése

Miután felmértük az igényeinket, a rendelkezésünkre álló helyet és az anyagi lehetőségeinket, elképzelhető, hogy az itt bemutatott 2,4 x 3 m alapterületű kerti házikó is megfelel. Ha megvannak a szükséges szerszámok, vagy be tudjuk őket szerezni a kölcsönzőből, akár egy hét alatt is elkészíthetjük ezt a kis faházat!

Ez a praktikus kis építmény elég nagy ahhoz, hogy elférjenek benne a biciklik, a kerti vagy barkácsszerszámok, és jóval tartósabb, mint egy készen vásárolt fémszerkezetű szerszámkamra. Emellett sokféle, személyes igényeinknek megfelelő kiegészítővel felszerelhetjük, a polcoktól az akasztókig. A házikó falát függőlegesen beépített harmadosztályú, 2,5 x 25 cm fenyődeszkákkal burkolták.

Szerszámkamra

Fenyő helyett lapolással illesztett cédrusdeszkákat is alkalmazhatunk; utóbbi, bár tartósabb, ugyanakkor jóval drágább is. Használhatunk még 2,5 x 20 cm csaphornyos deszkázatot, textúráit felületű rétegelt lemezt vagy 12 mm vastag kültéri rétegelt lemez (ezt az anyagot használják a legtöbb ház építéséhez az Egyesült Államokban). Később, amikor van egy kis szabad időnk, zsindelyekkel is burkolhatjuk a homlokzatot.

Ennek a házikónak a tetejét bitumenes zsindellyel fedtük. Ha ehelyett fazsindelyeket választunk, jóval, nagyobb költségekkel számoljunk. Egy másik lehetőség, ha bitumenes zsindellyel burkoljuk a tetőt, és erre szereljük rá a fazsindelyeket; ez a fedés akár 15-30 évig is épp marad!

3.1. ábra Egyszerű házikó:

[table id=192 /]

[table id=193 /]

[table id=194 /]

A munkálatok ütemezése
1. nap: Előkészületek

Előre rendeljük meg és szállítassuk házhoz az összes hozzávalót, és készítsük össze őket az építkezés helyszínén. Készítsük össze a szerszámokat, és vezessünk hosszabbítót az építés helyére (ügyelve arra, hogy az mindenképpen földelt legyen). Határozzuk meg a négy házsarok helyét.

2. nap: Földmunkák és a padlószerkezet készítése

Készítsük elő a helyszínt. Szegezzük össze a padlószerkezet keretét, és szereljük be a padló-mestergerendát. Vágjunk méretre és szegezzünk a helyére 18 mm-es rétegelt lemez padlót.

3. nap: A falkeret készítése

Szegezzük össze a négy fal vázkeretét, és egyenként állítsuk fel őket. Erősítsük a helyére a koszorúgerendát, és állítsuk be a szerkezetet pontosan derékszögűre. Vágjuk méretre és szegezzük a helyükre a falváz vízszintes merevítőit.

4. nap: A tetőszerkezet és a héjalás alátétlemezének készítése

Állítsuk össze a hat szaruállást. A két oromfali szaruállást és az ideiglenes függőleges rudakat állítsuk fel. Szereljük be a maradék négy szaruállást. Vágjuk le és szereljük a helyére a héjalás alátétlemezét.

5. nap: Falburkolat

Vágjuk méretre és szegezzük a falszerkezetre a falburkolat elemeit. Az esetleg kilógó, felesleges részeket fűrészeljük le. Vágjuk ki az ajtónyílást.

6. nap: Tetőhéjalás, díszlécek felszegezése, ereszdeszka és zsalugáterek

Szereljük fel a díszléceket és az ereszdeszkákat. Akasszuk helyére a zsalugátereket. Vágjuk méretre és szegezzük a helyére az ereszdeszkát és díszléceket. A tetőt fedjük bitumenes zsindellyel.

7. nap: Ajtó

Készítsük el és akasszuk a helyére az ajtószárnyat. Szereljük fel a fogódzót.

8. nap: Befejező munkálatok és takarítás

Készítsük el a polcot és a rámpát. Takarítsuk fel a terepet és csodáljuk művünket!