Kerti faház: a szarufák méretre vágása, eresz készítése
Egy háztetőt többféleképpen elkészíthetünk. Ennek egyik módja, hogy a földön összeszereljük a tetőszerkezetet, és így, egyben emeljük rá a falakra. Jóval elterjedtebb változat, amikor a szarufákat egy taréjszelemenhez szegezik. Ennek módja a következő:
A faház két oromfali végénél szegezzünk egy-egy 5 x 10 cm-es függőleges oszlopot a talp- és koszorúgerendához. Hogy a 2,5 cm vastag taréjszelemen biztosan középre kerüljön, a függőleges oszlopot a középvonaltól 1,2 cm-rel elhúzva helyezzük el.
Az 5 x 10 cm-es oszlophoz szegezzünk 2,5 x 15 cm vagy 2,5 x 20 cm-es, vízszintes taréjszelement a tető kívánt magasságánál. Kissé távolabbról ellenőrizzük a magasságot és lejtésszögeket. Ha szükséges, a szelemen fel- vagy lefelé való elmozdításával állítsuk, be a kíván tetőlejtést és magasságot.
Két szeggel ideiglenesen rögzítsünk egy deszkát, alját a koszorúgerendára, tetejét a gerincszelemenre támasztva. Ceruzával jelöljük meg, hol találkozik az ideiglenes szarufa alsó éle a koszorúgerendával, illetve a felső részen a taréjszelemennel.
Ezután szereljük le a deszkát, és vágjunk az alsó részen egyszerű horgolást, felül pedig a megfelelő szögben vágjuk le. Próbáljuk a helyére, majd a deszkát sablonként használva készítsük el az összes többi szarufán a bevágásokat. A szarufák alját azonban még ne vágjuk le, csak akkor, amikor már mind a helyükre kerültek. Ekkor kicsapó zsinórral jelöljük ki egyszerre az összes szarufán a vágás vonalát, majd vágjuk le a felesleget. Így az ereszdeszka biztosan vízszintes lesz.
2.16. ábra. A szarufák méretre vágása
Jelöljük meg a függőlegesen felállított ideiglenes 5 x 10 cm-es oszlopon a taréjszelemen helyét, majd módosítsuk a helyzetét úgy, hogy túlnyúljon az oromfal síkján. A taréjszelemen külső végétől 1,2 cm távolsággal indulva jelöljük be 60 cm-enként a szarufák középtengelyét a taréjszelemenen és a koszorúgerendán, majd szegezzük helyükre a szarufákat.
A cikkben közreadott terveknél egy derékszögű háromszögön szemléltetve mindig megadjuk a tető alapadatait: a vízszintes befogó mindig 30 egység, a függőleges pedig a hajlásszögtől függően változó. Hogy meghatározhassuk a tető valós magasságát, osszuk el a tetőnek a háromszög vízszintes befogójának megfelelő vízszintes vetületi méretét, azaz a házikó oromfal oldali szélességének felét 30-cal, és szorozzuk meg a modell-háromszögön megadott függőleges befogómérettel.
Például, ha a háromszög adatai szerint a tető hajlása 22,5:30 arányú, a vízszintes befogónak megfelelő vízszintes vetületi méret 1,2 m, akkor úgy kapjuk meg a függőleges méretet, ha a 1,2-t elosztjuk 30-cal, majd az eredményként kapott 0,4-et megszorozzuk 22,5-tel. A magasság ennek megfelelően 0,9 m lesz.
2.17. ábra A szarufa hajlásszögének beállítása
Ha szeretnénk a kerti ház tetejének hajlásszögét a környező épület tetejének hajlásszögéhez hozzáigazítani, a meglévő tető hajlásszögének meghatározásához vegyünk egy vízmértéket, amelyet a végétől mért 30 cm távolságra megjelölünk, majd a szarufa mellett tartva fogjunk mellé egy mérőszalagot a megjelölt pontnál. A mérőszalagot húzzuk ki, amíg eléri a szarufa alsó síkját, majd olvassuk le a szintező felső síkjától mért távolságot. Ennek a számnak az alapján meghatározhatjuk a tető hajlásszögét.
2.18. ábra Ereszkialakítás
2.19. ábra
2.20. ábra Ledobozolt eresz
Eresz, ereszdeszkázat és oromdeszka
Ezeknek a részleteknek kialakítása elég bonyolult lehet, ugyanakkor éppen ezek azok, amelyek felteszik a házépítésnél az i-re a pontot. Az eresz funkciója az, hogy megvédje a falat és az ablakokat az időjárás hatásaitól. Ezenfelül azonban a ház megjelenését is szebbé teszi.
A vízszintes ereszdeszkázat az eresz alsó síkját borító deszkázat, amely a szélső függőleges ereszdeszka és a falsík között helyezkedik el. Alkalmazása azért fontos, mert távol tartja a rovarokat és a rágcsálókat, ugyanakkor lehetővé teszi a szellőzést.
Az oromfal síkján túlnyúló tetőt az oromdeszka zárja le. Ha enélkül alakítjuk ki a házat, megspórolhatunk ugyan némi időt és munkát, ugyanakkor általában sokkal szebb, ha az előbbi megoldással zárjuk le a tetőt. Az oromdeszkázatot 5 x 10 cm-es lebegő szarufára kell rögzítenünk, amelyeket az oromfalon túlnyúló szelemenek tartanak.
A tetőlécezés az oromszegélytől számítva legalább két szarufát hidaljon át, kellően stabilizálva az eresz-kinyúlást. Nincs szükség lebegő szarufára, ha fazsindelyekkel fedjük a tetőt, amelyeket 2,5 x 10 cm tetőlécezésre szegezünk. Ebben az esetben az oromdeszkát egyszerűen szegezzük a kinyúló tetőlécek végéhez.
Ha azonban rétegelt lemez a tetőfedés aljzata, alkalmazzunk az oromfalon túllógatott középszelemeneket. Ennél a módszernél taréjszelement is be kell építenünk, a középszelemeneket pedig a szarufába bevágott hornyokba rögzítjük.
2.21. ábra Oromdeszka
2.22. ábra Ereszdeszkázat
2.24. ábra Túlnyúló szelemenek
2.25. ábra Alternatív megoldás az oromfalon túllógatott ereszre