Palántázó kunyhó építése kertben
Ha megkérdezünk néhány háztulajdonost, hogy mit tartanak kerti házikójukban, valószínűleg mindegyiküktől eltérő válaszokat fogunk kapni. Azonban nem feltétlenül kell a kerti háznak a lakóházban feleslegessé vált holmik lerakatóvá válnia. Építhetünk különleges célokra is faházikót, amely aztán szabadidős tevékenységek, hobbijaink színtere lehet. Ilyen lehet például a kertészkedés, a barkácsolás, vagy akár a festegetés vagy szobrászat is.
A követezőkben bemutatott 3 x 3,3 m alapterületű faház mérete ideális palántázáshoz; formája az Egyesült Államok északkeleti vidékein elterjedt pajtákét idézi. Ezen a vidéken ugyanis először egyszerű nyeregtetős pajtákat építettek, majd ehhez csatlakozott hátul a kisebb hajlásszögű fél nyeregtető. A házikót kiegészítettük felülvilágítóval, ennek köszönhetően bőven jut természetes fény belülre, ami általában nem jellemző a kerti házakra. A hátsó bővítményben tárolhatjuk a bicikliket, tűzifát vagy éppen a fűnyírót.
A házikó méretei ideálisak ahhoz, hogy kényelmesen elférjen benne az összes kerti szerszám, ültető közeg és virágcserép, és még ahhoz is elegendő hely marad, hogy kényelmesen elvégezzük a munkát. A házikó tulajdonképpen az egyszerű szerszámkamra pillérvázas verziója. A cédrus tartószerkezeti elemeket lapolással illesztjük össze, de a konstrukció könnyen adaptálható az 5 x 10 cm-es elemekből készült szerkezethez is.
8.1. ábra. Palántázó kunyhó
- A 12 leggyakoribb festékhiba oka és megoldása
- Faház festés titka 8 lépésben! [SZAKÉRTŐ] ‘2021
- A minőségi lakóház
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ablakot szerezhetünk bontásból, de akkor ellenőrizzük, hogy valóban egyforma méretűek-e. Ha nincsenek használt ablakok, építsünk be tetőablakokat. A terveken a falak lapolással illesztett 2,5 x 20 cm-es másodosztályú cédrusdeszkákból készülnek, de ezeket tetszés szerint helyettesíthetjük akár pl. lécekből és pallókból készült falburkolattal is. Hasonlóképpen a tetőfedést is tetszés szerint kiválaszthatjuk.
[table id=200 /]
8.2. ábra. Elülső és hátsó homlokzat
8.3. ábra. Oromfali nézet és metszet
Építési útmutató
A padlószerkezet elkészítése
Tisztítsuk meg a terepet, és tűzzük ki a ház helyét. A padlószerkezetet a négy sarka alá helyezett beton zsalukövek támasztják alá. Ez a szerkezet lehetővé teszi, hogy később esetleg odébb helyezzük a házikót. Vágjunk hat darab 320 cm hosszú elemet 5 x 15 cm-es lécből (kettőt a padlóvázkerethez, négyet a közbülső padlógerendákhoz). Készítsük el először a padlóvázkeretet, ehhez szegezzünk össze két 3 m hosszú és két 3,2 m hosszú elemet; az elülső és hátsó keretelem takarja a két oldalelem bütüjét.
Helyezzük az összeállított keretet a zsalukövekre. Az átlók megmérésével (hosszuk 446 cm legyen) ellenőrizzük a derékszögeket. Állítsuk be pontosan vízszintesre. Ehhez, ha szükséges, alátétekkel igazítsunk a zsaluköveken. Szereljük be a padlógerendákat egymástól 60 cm távolságra. A padlógerendák között helyezzünk el 5 x 15 cm-es távtartókat, és szegezzük ezeket a helyükre. Szegezzünk a kerethez 18 mm vastag rétegelt lemezt 20 cm-enként bevert 22 x 50-es szegekkel.
A fal vázszerkezete
Vágjunk ki négy 174 cm hosszú sarokoszlopot és két 147,5 cm hosszú hátsó oszlopot 10 x 10 cm-es gerendából. 2,5 x 5 cm-es lécből készült ideiglenes támaszokkal rögzítsük a felállított oszlopokat, amíg a padlóvázhoz szegezzük őket. Vágjunk le három darab 3 m hosszú és két 2,4 m hosszú gerendát. A gerendák végein készítsünk lapolást. Helyezzük a 3 m hosszú gerendát az oszlopokra, majd előfúrás után verjünk be 15 cm hosszú szegeket a gerendán keresztül az oszlopokba.
Helyezzük a rövidebb gerendákat a hosszabb gerendákon kiképezett lapolásba, és szintén rögzítsük az előbbi módon. Vágjunk 10 darab 60 cm hosszú könyököt, és vágjuk le a végeiket 45°-os szögben. Szereljük be ezeket a sarkokon 8 x 80-as hatlapfejű facsavarral.
Építsünk be 10 x 10 cm-es oszlopokat ajtótoknak. Az ajtónyílás nyers mérete 80 cm legyen. Vágjunk ki 10 darab 174 cm hosszú 5 x 10 cm-es oszlopot.
Szereljünk be az ablaktokot alkotó oszlopokat egymástól 64 cm távolságra, majd a belső fal oszlopait, egymástól kb. 60 cm tengelytávolsággal.
8.4. ábra. Padlószerkezet
8.5. ábra. A falvázszerkezet
Csavarozzuk fel a könyöklőt; a csavaroknak köszönhetően lehetővé válik az utólagos igazítás. Ellenőrizzük az elemek függőlegességét.
A falburkolat
A falburkolat 2,5 x 20 cm-es, lapolással illesztett deszkából készül. Erre a célra durván fűrészelt cédrust ajánlunk, mivel az ellenáll a korhadásnak, és idővel az időjárásnak kitett felületek halványszürkére válnak. A fal burkolását alulról kezdjük, 22 x 50-es horganyzott szegekkel. Ellenőrizzük, hogy a deszkák megfelelően fedjék át egymást, hogy a nedvesség biztosan ne hatolhasson be az építmény belsejébe.
A fedélszék
Vágjunk méretre 12 darab 1,8 m hosszú szarufát, majd a tetejüket vágjuk le 40°-os szögben. A házikó padlóját munkafelületként használva fektessünk le két szarufát, és 5 x 60-as facsavarokkal erősítsük össze őket.
A bemetszések elkészítéséhez ideiglenesen fektessünk egy 2,4 m hosszú 5 x 10 cm-es lécet (amely az építmény szélességét jelképezi) kb. 15 cm magasságban a szarufa alsó síkjától, majd a helyét jelöljük be ceruzával. Vágjunk méretre öt darab 1,5 m hosszú 5 x 15 cm-es torokgerendát. Ezek végeit vágjuk le 40°-os szögben, majd csavarozzuk őket a szarufákhoz, ügyelve arra, hogy a végeik ne lógjanak túl a szarufák síkján, mert ez akadályozná a tetőfedés kialakítását. Vágjuk ki az előzőleg kijelölt bemetszéseket, majd csavarozzuk a szarufapárokat a gerinc elemhez. A szarufákat ideiglenesen 2,5 x 10 cm-es elemekkel rögzítsük egymáshoz. Vágjunk méretre hat darab 1,2 m hosszú szarufát a toldalékrészhez.
Az egyik szarufát emeljük egy beszerelt szarufa vége mellé, és jelöljük meg, hol kell kialakítani a bemetszést és a szarufa illesztését. Vágjuk ki a bemetszést, és csavarozzuk a helyükre a szarufákat 5 x 80-as horganyzott facsavarokkal. A cédruszsindelyek rögzítéséhez szegezzünk a szarufák alsó végére egy 2,5 x 20 cm-es deszkát, amely a szarufák végén 18 mm-nyit nyúlik túl. A többi, 2,5 x 10 cm-es deszkát egymástól 4 cm távolságra rögzítsük.
A felülvilágítók
Ennek a házikónak az egyik különlegessége a 1,2 x 1,8 m méretű felülvilágító. Ehhez készítsünk 116 x 184 cm méretű keretet 5 x 10 cm-es elemekből, és csavarozzuk azt a szarufákra. Ebben az esetben nincsen szükségünk kiváltókra, mivel nem vágjuk el a szarufákat. Négy darab 1,25 x 12,5 cm-es fémszalagot hajlítsunk meg kampóba, majd csavarozzuk őket a keret alsó részére: ezek fogják tartani a plexilapot. A keret felső részére illesszünk 12 x 3 mm-es üvegezőszalagot.
Óvatosan helyezzünk egy 120 x 184 cm, 6 mm vastag plexilapot az üvegezőszalagra. A kampók és a plexilap 2,5 cm-rel lógjanak túl a kereten, hogy biztonságosan levezessék az esővizet. Miután elkészültünk a felülvilágítóval, folytassuk a zsindelyek felrakását. A zsindelyek és a felülvilágító keretének csatlakozásánál szereljünk be alátétlemezt. Amikor befejeztük a zsindelyek elhelyezését, rögzítsük véglegesen a felülvilágítót az oldalsó és a felső élekre rögzített L profilokkal.
Díszlécek és tetőfedés
Az oromfalakra szereljünk 2,5 x 10 cm-es oromdeszkákat. Szegezzük a lécezés végeit az oromdeszka tetejéhez. Erősítsük fel az elülső és a hátsó ereszdeszkát, az 2,5 x 5 cm-es oromdeszka- és az szintén 2,5 x 5 cm-es ereszdeszka-díszlécet, ebben a sorrendben. A házsarkokra szereljünk két egymáshoz és a falhoz szegezett 2,5 x 10 cm-es deszkát.
Az 2,5 x 10 cm-es lécezésre szegezzünk 46 cm-es cédruszsindelyeket. Ehhez használjunk 16 x 30-as szegeket. Az első zsindelysort kettőzve rakjuk fel, és a tető alsó síkján lógjon túl 1,8 cm-rel. A zsindelyeket eltolt hézagokkal helyezzük el. Az egyes sorok alsó síkja 14 cm-rel legyen az előző sor alsó síkja felett, a munkához használjunk vezetőként 2,5 x 15 cm-es deszkát. A gerincet fedjük két, ferdén lesarkított 2,5 x 10 cm-es deszkával, amelyeket egymáshoz szegezünk és tömítünk.
8.6. ábra. A fedélszék készítése
8.7. ábra. Felülvilágító
8.8. ábra. Díszléc
8.9. ábra. A tető részlete
Az ajtó
Vízszintes, síkfelületen helyezzünk egymás mellé öt darab 1,8 m hosszú, 2,5 x 20 cm-es, lapolással egymáshoz illesztett deszkát. A két szélső deszkából fűrészeljünk le egy-egy darabot úgy, hogy az össz-szélesség 80 cm legyen. Vágjunk le két darab 3 x 20 cm, egyenként 78 cm hosszú deszkadarabot, és egy 1,5 m hosszú, 3 x 10 cm-es deszkadarabot. Csavarozzuk az ajtóra a két rövidebb deszkát keresztmerevítőnek. Vágjuk méretre a 3 x 10 cm-es átlós merevítőt úgy, hogy illeszkedjen a két vízszintes keresztléc közé. Az ajtó külső felületéhez csavarozzunk két 25 cm-es ajtópántot.
Az ajtószárny felfüggesztéséhez csavarozzuk a pántok másik felét egy 6 cm-es cédrusléchez. Állítsuk helyére a szárnyat, és 4 mm hézagot hagyva szegezzük a lécet a házfalhoz. Szereljük be a 95 cm hosszú előtetőt és a 6 cm-es szemöldököt az ajtó fölé. Házilag is készíthetünk zárszerkezetet egy 2,5 x 5 cm-es és két 5 x 7,5 cm-es lécmaradékból és egy 30 mm átmérőjű farúdból. Vágjunk 13,2 x 7,5 cm-es hasítékot a szárnyba, amelyen keresztül a farúd kilóghat. Szereljük a zárszerkezetet egy darab 3 x 20 cm-es deszkára, és a szerkezetet erősítsük belülről a szárnyra.
Az ablakok
Szerezzünk be készen három darab 60 x 80 cm-es ablakot, vagy készítsük el az ablakokat saját kezűleg.
Egy ablakhoz a következőkre lesz szükségünk:
- 1 db 3 m hosszú 5 x 7,5 cm-es léc (fontos, hogy tökéletesen egyenes legyen);
- 1 db 3 mm vastag plexilap, 50 x 70 cm méretű;
- 5 x 50-es facsavarok.
Szükség lesz továbbá 2 db 80 cm hosszú 5 x 7,5 cm-es lécre függőleges szárnykeretnek és két darab 55 cm hosszú 5 x 7,5 cm-es lécre vízszintes szárnykeretnek.
Fűrészeljünk az egyes 5 x 7,5 cm-es deszkák oldalaira 2,5 x 1,25 cm-es bemetszést. A 80 cm hosszú 5 x 7,5 cm-es elemek végein készítsünk 6,25 cm-es bemetszést. Az 5 x 7,5 cm-es elemek középvonalánál készítsünk azokra 1,5 x 1,5 cm méretű bemetszést, amelyekbe majd belehelyezzük az ablakosztó léceket.
8.10. ábra. Az ajtó kialakítása
8.11. ábra. Zárszerkezet
8.12. ábra. Bukóablak
Ragasztóval és csavarozással rögzítsük egymáshoz a szárny részeit, utóbbihoz használjunk 5 x 50-es facsavarokat. A plexiüvegnek kiképezett horonyba nyomjunk átlátszó szilikon tömítő masszát, majd helyezzük rá a plexilapot. Fejnélküli szegekkel erősítsünk hulladék lécdarabokat (amelyek a plexilapot tartó horony kivágásakor keletkeztek) a plexilap peremére, így rögzítsük azt. Vágjuk méretre és ragasszuk a helyükre az 1,5 x 1,5 cm keresztmetszetű ablakosztó léceket, majd szereljünk a szárny tetejére zárszerkezetet.
Az ablakszárny beszerelése
8.13. ábra. Az ablak metszete
8.14. ábra. Az ablak szerkezete
Szereljünk a nyers szerkezeti nyílásba 12 cm széles tokot, a tok és a falvázszerkezet között maradjon 3 mm hézag. Keretezzük belül és kívül is az ablaknyílást a 6 cm-es lécekkel. Vágjuk méretre a könyöklőt 5 x 15 cm-es telített falécből. A könyöklő hossza 76 cm legyen, és az alsó és felső felületét vágjuk le 15°-os szögben. A könyöklő 6 mm-rel lógjon túl az ablakot keretező lécen. Szereljük a könyöklőt az 5 x 10 cm méretű alsó nyíláskiváltóra, majd vágjuk le az ablakot keretező függőleges lécek alsó élét 15°-os szögben, hozzáillesztve azt a könyöklő ferde felső síkjához.
Fúrjunk ki egy kis lyukat a zárszerkezethez tartozó kampós csavarnak, és erősítsünk hozzá zsineget az ablakszárny rögzítéséhez. Az ablakszárny nyitott állapotban tartásához szegezzünk a tok oldalára 1,8 x 1,8 cm keresztmetszetű léceket. A zár nyitásával megdöntve nyithatjuk az ablakszárnyat. Ennél a kialakításnál az eső biztosan nem fog bejutni, és az ablakot is könnyen leszerelhetjük a karbantartáshoz!