Díszpárnák, bújtatós párnahuzat, székpárnák készítése
Az ülőhelyek megfelelő kialakítása nagyban hozzájárul otthonunk kényelméhez. A különböző méretű párnák nemcsak a díszítést szolgálják, hanem puhábbá is teszik a kényelmetlen bútorokat.
Párnahuzatok készítése
A díszpárna készítése abból áll, hogy megfelelő méretű huzatot varrunk a készen kapható párnákra. A huzatot időnként le lehet venni és kimosni vagy ki tisztíttatni. A legjobb párnák tollal vannak töltve, de az olcsóbb akril vagy poliészter is majdnem ugyanolyan jó. Díszpárnahuzatot bármilyen anyagól készíthetünk, ülőpárnákhoz és padlópárnákhoz viszont erős és mosható bútorszövetre van szükség. Ha nem bújtatós párnahuzatot készítünk (jobbra), cipzárt vagy gombolást is kell a huzatba varrni.
Az egyszerűen megvarrható párnahuzatok többségéhez mindössze egy kevés anyagra és gombokra vagy cipzárra van szükség.
Bújtatós párnahuzat készítése
A gombolás nélküli, legegyszerűbb párnahuzathoz mindössze az elő- és hátlap anyagára van szükség.
- Hogyan készítsünk párnaszegélyt házilag
- Hátul záródó párna készítése
- Cipzáras párna készítése
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lépések:
- Kiszabáskor a párna szélességéhez adjunk 4 cm varrásráhagyást, a hossz a párna hosszának kétszerese legyen, plusz 18 cm az áthajtásnak.
- A két rövid oldalon hajtsunk be az anyag fonákjára 2-2 cm-t, vasaljuk le, és varrjuk le a széleket.
- Hajtsuk a téglalap rövidebb oldalait egymásra úgy, hogy a hátoldalon 10 cm-rel átfedjék egymást (a színoldal belül legyen). Tűzzük össze a párnahuzat szabott széleit, varrjuk végig ezeket az oldalakat 2 cm-es varrásszélességgel. Vágjuk le ferdén a sarkokat. Fordítsuk ki a huzatot, és vasaljuk le a szegélyeket. A hátulján lévő nyíláson keresztül dugjuk bele a párnát.
Székpárnák készítése
A pántokkal a székhez köthető párnák kényelmessé teszik a fa ebédlőszékeket.
Szükségünk lesz
- Varrókészletre
- Négyzet alakú lapos párnákra, körülbelül akkorákra, mint a székek ülése
- Huzatanyagra, amelyből ki lehet szabni párnánként négy, 30 cm hosszú kötőpántot is.
- A párnák hátsó oldalánál valamivel rövidebb cipzárra
- Az anyaghoz illő cérnára
- A kötőpánt elkészítéséhez szabjunk ki az anyagból egy körülbelül 33×9 cm-es csíkot. Vasaljuk hosszában félbe, az anyag színével kifelé. Hajtsuk be a vágott széleket, és ismét vasaljuk le a pántot
- Ezután mérjük le a párnánk méretét varrástól varrásig. Párnánként két szövetdarabot kell kiszabnunk, egyenként akkorát, mint a párna, az egyik oldalon hozzáadva 2 cm-t (a cipzárhoz), és a három másik oldalon pedig 9 cm-t (a díszszegélyekhez)
- Fektessük egymásra a két szövetdarabot színoldalukkal egymás felé. A cipzáras oldalon gombostűzzünk össze a két saroknál egy-egy 12 cm hosszú részt.
- A sarkoknál csúsztassunk egy-egy pár pántot 10 cm-re a varrásráhagyásba, majd két sorvarrással varrjuk le az összetűzött részeket (így rögzítjük a pántokat).
- Vasaljuk szét a rövid varrásokat, majd a kettő közötti nyitott szakasz befelé hajtott varrásráhagyását is vasaljuk le. Varrjuk össze a pántot az anyag színén. Ollóval vágjuk le egyenesre a pánt végeit.
- Fektessük a cipzárt színével felfelé egy sima felületre, és helyezzük rá a párnahuzat cipzárnyílását úgy, hogy az anyag fonákja legyen a cipzár felé. Gombostűzzük a cipzárt a helyére.
- Az anyag színoldala felől, a lehető legközelebb a fogakhoz, varrjuk körbe a cipzárt (a varrógép cipzárvarró talpával, esetleg a normál varrótalppal).
- Távolítsuk el a gombostűket, és húzzuk be a cipzárt. A párnahuzat két lapját fektessük egymásra színoldalukkal egymás felé, majd gombostűzzük és varrjuk össze a három másik oldalt. Ferdén vágjuk le a sarkokat, így szebben tudjuk kifordítani a huzatot.
- Fordítsuk vissza a párnát, és vasaljuk le a széleket. Egy tűvel óvatosan húzzuk ki hegyesre a sarkokat.
- A díszszegély kialakításához 7 cm-re a széltől varrjuk végig a huzat három oldalát (azokat, amelyeken nincs cipzár). Dugjuk bele a párnát, húzzuk be a cipzárt, és kötözzük a párnát a székhez.
A székpárnákra érdemes pántokat varrni, hogy ne csúszkáljanak és ne a földön kössenek ki. A pántokat a huzat anyagából, vagy akár egyszínű, azonos vagy ellentétes árnyalatú anyagból is készíthetjük.