Mennyi festékre lesz szükség?
A felújítás megkezdése előtt ki kell számolnunk, mennyi festéket vegyünk. Ez a lefesteni kívánt felület nagyságától és a szükséges rétegek számától függ, amit a felület porozitása, általános struktúrája és valószínűleg a színe is befolyások
Festékvásárlás
A háztartási festékek többsége 500 ml-es, 1, 2,5 és 5 l-es kiszerelésben kapható. Néhány festéket, például fehér diszperziós festékeket és kültéri falfestékeket nagyobb dobozokban is árulnak. Bizonyos márkák esetében kisebb mennyiségeket, például 250, 100 vagy 50 ml-t is vásárolhatunk. Mindig szerezzünk be elegendő festéket, és mindegyik dobozon ellenőrizzük a gyártási számot, hogy ugyanabból a színkeverésből származnak-e, mivel a különböző keverésű adagok színei között enyhe, de látható eltérés lehet.
A mennyiségek kiszámítása
Általában 11 festék a következő nagyságú felületek befedéséhez elegendő:
- Általános alapozó: 10-12 m2
- Közbenső bevonat: 15 m2
- Magas/selyemfényű zománcfesték: 15 m2
- Egyrétegű magas fényű zománcfesték: 10 m2
- Diszperziós festék: 10-14 m2
- Egyrétegű diszperziós festék: 8 m2
Mennyi festéket vegyünk?
A teljes lefestendő felület területének kiszámításához mérjük meg körben a falak hosszát (vagy ha nincsenek beugrók, csak az egyik hosszabb és az egyik rövidebb falat, és ezt szorozzuk meg kettővel), szorozzuk meg a magassággal, és így megkapjuk a kívánt méretet négyzetméterben. Vonjunk le minden ajtónál 1,8 négyzetmétert, azután mérjük meg az ablakok magasságát és szélességét (a kisebbeket ne számítsuk bele), és vonjuk le ezek területét is. Ne feledjük a kapott értéket megszorozni a szükséges rétegek számával.
Az átlagos méretű többosztatú ablakokhoz szükséges festék mennyiségének kiszámításához szorozzuk össze a teljes ablakkeret szélességét és magasságát, és kezeljük homogén területként. Nagyméretű, egytáblás ablakok esetében végezzük el ugyanezt a számítást, de vonjunk le 50 százalékot, illetve fémablakoknál 25 százalékot. Tele ajtók festékigényének kiszámításához szorozzuk meg az ajtó magasságát a szélességével, és adjunk hozzá 10 százalékot a szegélyek miatt, illetve betétes ajtószárnyak festésekor 25 százalékot. A szükséges festékmennyiséget úgy számíthatjuk ki, hogy a kapott számot elosztjuk a festékesdobozon feltüntetett fedőképességgel.
(Kép fent.) Nagy felületek, például falak és mennyezetek gyors lefestéséhez ecset helyett használjunk inkább festékes tálat és festőhengert. Ne tegyünk túl sok festéket a hengerre, nehogy fröcskölődjön.
Hány réteg festék kell?
A felvitt rétegek száma a meglévő színtől (ha van), a megmunkált felület porozitásától és állapotától, valamint a felhasznált festék minőségétől függ. Több festékre van szükség egy sötét szín fedéséhez, mint ha egy világos felületet festünk át hasonló vagy sötétebb árnyalattal. A nagyon strukturált és porózus felületek, például a frissen vakolt falak olykor igen „szomjasak”, ezért duplázzuk meg a festék dobozán javasolt mennyiséget (esetleg hígítsuk jól fel az első réteg diszperziós festéket vagy használjunk különleges, friss vakolatra kifejlesztett diszperziós falfestéket).
Mindig érdemesebb két-három vékony festékréteget felvinni ahelyett, hogy egyetlen vastag rétegben festenénk, amely foltos felületet eredményezhet. Ha a számításaink ellenére mégis kifogyóban van a festékünk, hagyjuk abba a munkát egy saroknál vagy szögletnél, még amikor van a festékből. Lehetőleg ne nyissunk új dobozt egy fal vagy a mennyezet közepén.
A szükséges festékmennyiség kiszámításánál figyelembe kell venni a festeni kívánt felület porozitását. A friss vakolat például sok festéket vesz fel, ezért hígítsuk az első réteget.
Ha egy meglévő színt szeretnénk világosabb árnyalattal átfesteni, gazdaságosabb először olcsó fehér diszperziós festékkel átkenni a felületet ahelyett, hogy több réteget vinnénk fel a végső színből.