A ház bővítése
A ház megnagyobbításával javíthatjuk a szobák arányait, és új helyiségeket hozhatunk létre. Az új szoba, konyha vagy fürdőszoba nemcsak újabb lehetőségeket kínál, hanem megszüntetheti a lakás zsúfoltságát is. A kibővített részben garzonlakást alakíthatunk ki a nagyszülőknek vagy a felnőtt gyerekeknek. Ez a változtatás az egyik legokosabb értéknövelő befektetés otthonunkban, ha jól hajtjuk végre.
Az a legfontosabb, hogy tudjunk terjeszkedni. De akármekkora a telkünk, egyensúlyt kell tartanunk a kert megkurtítása és a lakóterület növelése között. Ha a kert szép, inkább fölfelé terjeszkedjünk, vagy alakítsuk át a meglévő garázst, esetleg építsünk rá emeletet. Mivel a bővítésekhez gondos tervezés szükséges, mindig érdemes építész tanácsát kikérni.
A vidéki kőház fából és téglából készült toldaléka új hálószobával, műhellyel, fáskamrával és bejárattal bővítette a régi épületet.
A téglából épített toldalékban a dolgozószoba, különlegessége a nyitott sarkot magában foglaló ablakfelület. A sarkot fémrudak támasztják meg.
Gyakorlati tudnivalók
A munka legnagyobb részét általában a külső falak módosítása jelenti. Egyes esetekben új terhelés nehezedhet a falakra, különösen akkor, amikor egynél több emeletet építünk a házra. Ha könnyű fa-vagy fémvázat használunk, emeletráépítéskor is elkerülhetjük az alapozás megerősítését. Szükség lehet új vezetékekre, szennyvízelvezetésre vagy a korábbi vezetékek módosítására.
Utána kell néznünk, nem korlátozzák-e rendelkezések a ház bővítését. A rendelkezések nemcsak a bővítés stílusát és típusát befolyásolhatják, hanem a helyére, méretére, anyagára és a többi épülettel való kapcsolatára is vonatkozhatnak.
Ezt a tipikus torontói házat üvegtéglákból épített terasszal toldották meg. Az ablak íve esztétikai célokat szolgál. A tölgyfa nyáron árnyat ad, de a hosszú téli hónapokban a szoba sok fényt és napot kap.
Emeletráépítés
Ha fölfelé akarunk terjeszkedni, sokféle lehetőség közül választhatunk. Megtehetjük azt, hogy saját tervezésű helyiséget ültetünk egy szoba tetejére, és olyan anyagokat használunk, amelyek jól illenek az eredeti épülethez, de alkalmazhatunk előre gyártott blokkokat is.
Csatornázásra, fűtésre és áramra azonban mindenképpen szükségünk lesz. Nagyon gondosan kell terveznünk, hogy a meglévő szennyvíz- és esővízcsatornákat minél kevésbé kelljen átalakítani, és ne vegyük el a fényt a többi szobától. Ha a veszteség elkerülhetetlen, magasan elhelyezett vagy tetőablakokkal hozhatjuk vissza a fényt az épület belsejébe.
Összekapcsolás
Hogy a megvilágítás ne romoljon, az új egységet olyan udvarban helyezzük el, mely egyaránt nyílik az új és a régi épületrészbe. Átépíthetünk és a házhoz csatolhatunk egy melléképületet vagy garázst is. Az új és a régi rész közötti területen udvart alakíthatunk ki, amelyet beüvegezhetünk. Mivel az ilyen típusú munka alig – vagy egyáltalán nem – befolyásolja a ház konstrukcióját, mind a melléképület, mind a közbülső rész tervezésénél nagyobb a szabadságunk. Érdekes külső-belső tereket képezhetünk, elütő stílusokat és anyagokat használhatunk.
Meddig terjeszkedjünk?
A bővítés típusa a ház méretétől, stílusától, elhelyezkedésétől, környezetétől és persze a városépítészeti rendelkezésektől függ.
Figyeljünk rá, hogy az új és a régi közt meglegyen a folyamatosság. Ha például az új résznek közös bejárata és közlekedése van a fő házzal, akkor úgy kell tervezni, hogy használhassuk a meglévő bejárati pontokat, lépcsőket – a tér és a lehetőségek legjobb kihasználásával.
A bővítés stílusához talán a következő két szélsőség adja a legjobb támpontot: az új szárny minden részlete annyira belesimul az ódon házba, hogy olyan, mintha mindig is ott lett volna; a másik esetben a merész alumínium-üveg egység olyan jól sikerül, hogy tökéletesen kiegészíti a teljesen eltérő stílusú régi épületet.