Meredek lépcsők, példákkal és képekkel
Meredek egykarú egyenes lépcső 1.
A lépcső talppontjánál a terhelés egy 12 mm vastag acéllemezen oszlik el. Az acéllemezt dübelekkel állították be az esztrichen, majd odaragasztották. A parkettát később a lemezzel egy síkba munkálták le. Az U 120-as tartókból készült pofatartókra konzolok vannak felhegesztve, ezekre tolták rá a behasított lépcsőfokokat.
A fokok és a konzolok illeszkedő részeit erre a célra alkalmas ragasztóval kenték be, ami megkönnyíti a szerelést, kikeményedve pedig biztos kötést ad. A kiegészítő mechanikai rögzítést a fokokba alulról becsavart és a konzolokon is átmenő hernyócsavarok látják el.
Szintmagasság: 2,62 m
A fellépések száma: 13
Emelkedési arány: 20,2 x 23,5 cm
Járószélesség: 70 cm
Fafaj: tölgy
A fokok vastagsága: 4,4 cm
Pofatartók: acél U 120-as tartó
Korlátoszlopok: kettős oszlop, 55 x 8 mm
Korlátmező: rozsdamentes acélsodrony, ᴓ 3 mm
Felületkezelés, acélra és fára: kétkomponensű lakk
Meredek egykarú egyenes lépcső 2.
A lépcsőkar korlátja és a mellvédkorlát közti átmenetet pontosan meg kell szerkeszteni. A kevésbé gyakorlott lépcsőépítő jól teszi, ha az átmenetnek ezt a részletét 1:1 arányban rajzolja fel. Ha a korlát magasságát a lépcső mentén és a mellvéd szélénél egyaránt 90 cm-re választjuk, akkor a fogódzók középvonalának metszéspontja a kilépő lépcsőfok első éléhez kerül. Ha a metszéspontot eltoljuk (a mi esetünkben például hátra), akkor a korlát magassága a lépcső mentén csökken. A korlát elején és végén 33 mm átmérőjű rozsdamentes acélrudakat helyeztünk el, amelyek feladata a korlát stabilizálása.
- 5 tipp, hogyan varázsoljunk provence-i hangulatot otthonunkba
- Hogyan ápoljuk értéktárgyainkat?
- 11+1 dolog a beltéri festésről
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szintmagasság: 2,75 m
A fellépések száma: 14
Emelkedési arány: 20,1 x 23,5 cm
Járószélesség: 76 cm
Fafaj: nyír
A fokok és pofatartók vastagsága: 4 cm
A fogódzó átmérője: 4,5 cm
Korlátmező: rozsdamentes acélrudak, ᴓ 12 mm
Kezdő- és záróoszlop: rozsdamentes acélcső, ᴓ 33 x 2,5 cm
Gerinctartós lépcső
Az egytartós lépcső stabilitásáról alapos tervezéssel kell gondoskodnunk. A bemutatott esetben a gerinctartó felső vége perforált lemezzel van a födémgerendához erősítve. A DIN 1052 szerint a bütübe behajtott csavarok akkor tekinthetők teherbírónak, ha a száliránnyal bezárt szögük legalább 50°; ebben az esetben teljesül ez a feltétel. Ráadásul a csavarok húzó igénybevétele nem nagy. A talppontnál az első fokon lévő karom két hatlapfejű csavarral lett a padlóhoz erősítve.
Szintmagasság: 2,74 m
Emelkedési arány: 21,1 x 16 cm
A fokok alámetszése: 5 cm
Fokmélység: 21 cm
Járószélesség: 68 cm
Alapterület: 1,4 m2
Lépcsőhossz: 2,05 m
Fafaj: bükk
Felületképzés: kétkomponensű lakk
A gerinctartó keresztmetszete: 12 x 14 cm
A karom mélysége: 5,5 cm
Fokvastagság: 4,2 cm
A fogódzó átmérője: 4,5 cm
Korlátmagasság a lépcső mentén: 80 cm
Korlátmagasság a mellvédnél: 90 cm
Korlátoszlopok: rozsdamentes acélcsövek, ᴓ 33,2 x 2 mm
Korlátmező: rozsdamentes acélsodrony, ᴓ 4 mm
Meredek egykarú egyenes lépcső
Ennek a közvetlenül egy ajtó előtt felállított lépcsőnek a láttán méltán elgondolkozhatunk azon, vajon meddig lehet a pofatartók és a lépcsőfokok vastagságát csökkenteni. A lépcső mögötti szobát gyakran használják, ezért mindenképpen kerülni kellett, hogy a szobából kilépve egy tömör szerkezet zárja le utunkat. Az üvegszálas anyagok használatában már tapasztalatokkal rendelkező Anderegg asztalosmesterrel (Wattwil, Svájc) néhány kísérletet végeztünk. így találtuk meg a megfelelő rostanyagot, határoztuk meg a rétegek számát és a megfelelő ragasztót, mindez pedig lehetővé tette, hogy a lépcsőfokok vastagságát 20 mm-re csökkentsük.
A lépcsőfokok merevségét az üvegszálas rétegek számával lehet befolyásolni. Minél több réteget alkalmazunk, annál merevebb a lépcsőfok. Az üvegszállal erősített lapokat különböző famegmunkáló gépekkel meg lehet munkálni és be is lehet lakkozni.
Az építtető kívánsága az volt, hogy a lépcsőfokok a parkettához hasonlóan bambuszból készüljenek. A rendelkezésre álló bambuszlécek hossza 90 cm, szélessége 9 cm, vastagsága pedig 1,5 cm volt. A fokokat tehát összeillesztettük, a lépcsőfokok méretének megfelelően összeragasztottuk, majd 9,5 mm vastagra gyalultuk. Két ilyen lap közé ragasztóval bevont üvegrostszövetet helyeztünk, majd összesajtoltuk a lapokat.
A lépcsőfokok készítése
- A faelemek átcsiszolása durva csiszolópapírral.
- A faelemek alapozása.
- A poliésztergyanta összekeverése az edzővel.
- A 600-as üveg rostszövet méretre vágása.
- A jól átitatott rostszövetek felrakása (négy réteget alkalmaztunk).
- A lapok összesajtolása furnérprésben, kis nyomással (egy éjszakán át).
- A további megmunkálás famegmunkáló gépekkel végezhető.
Merevítés
A merevítés a tervezés során nem kis fejtörést okozott, mert a 100/20 x 2 mm méretű acél pofatartók keresztirányban nagyon instabilak. A következő megoldást alkalmaztuk: A bal oldali pofatartót a kilépés környezetében három helyen hozzáerősítettük a födémhez. A talpponton az esztrichbe beágyazott acéllemezt helyeztünk el, a pofatartókat ehhez hegesztettük hozzá.
A foktartókba fúrt furatok és a csavarok pontosan illeszkednek, így elcsúszásra nem kell számítani. A lépcsőfokok kissé behajlanak, a rajtuk való járás ennek ellenére kellemes.
Szintmagasság: 2,65 m
A fellépések száma: 13
Emelkedési arány: 20,4 x 20,5 cm
Járószélesség: 84 cm
Lépcsőfokok: üvegrostszövettel erősített bambusz, 20 mm vastag
Felületkezelés: kétkomponensű lakk
Pofatartók: rozsdamentes acél zártszelvény, 100/20 x 2 mm
Mellvédkorlát: rozsdamentes acél
A mellvéd oszlopai: rozsdamentes acélcsövek, ᴓ 26 x 2 mm
Korlátmező: rozsdamentes acélsodrony, ᴓ 3 mm
Gerinctartós lépcső
A padlásteret lenyitható lépcsővel elég nehézkesen lehetett megközelíteni, az építtető ezért egy fixen beépített lépcső mellett döntött. A lépcső alatti és feletti szabad belmagasságok meghatározásához vázlatot kellett készíteni és a megvalósíthatóságot közösen kellett átgondolni.
Nemcsak az emelkedési arányt kellett alaposan megfontolni, hanem a lakótérbe kerülő lépcső megjelenését is. Az anyagok, így a faanyag, illetve a gerinctartó és a lépcsőfokok színe a lakótérben is visszaköszön. A lépcsőnyílás a padlás felől kétszárnyú ajtóval zárható. A gerinctartóra két oldalon két-két furattal ellátott foktartók vannak felhegesztve, ezekhez lehet hozzácsavarozni a lépcsőfokokat.
Szintmagasság: 2,88 m
A fellépések száma: 13
Emelkedési arány: 22,1 x 20 cm
Járószélesség: 63 cm
A lépcsőfokok anyaga: kanadai juhar
Felületkezelés: kétkomponensű lakk
Tartó: acél zártszelvény, 80/80 x 5 mm
A gerinctaró felületkezelése: szürkéskék festés
Építtető: Frau Kunstmann, Frankfurt
A gerinctartó felső csatlakozása, a födém irányába nézve
Meredek negyedívelt lépcső 1.
A lépcső szabad oldalán alkalmazott harmonikaszerű kialakítás a 90-es évek divatirányzatait tükrözi. Ez a részlet fából vagy acélból is elkészíthető. A lépcső könnyed szerkezete jól illik az előszobába. A pofatartókat 80 x 10 mm-es lapos acélból hegesztették össze. A fokokat ráhegesztett konzolok tartják, ezekre lehet rátolni, majd ráragasztani a behasított fokokat. Kiegészítőül még hernyócsavarok is fogják a fokokat.
Szintmagasság: 2,84 m
A fellépések száma: 14
Emelkedési arány: 20,3 x 18,7 cm
Járószélesség: 78 cm
Alapterület: 2 m2
Fafaj: kanadai juhar
Felületkezelés: kétkomponensű lakk
Pofatartók: laposacél, 80/10 mm
Korlátrudak: T-acél, 40/40 x 5mm
Korlátmező-rudak: köracél, ᴓ 18×2 mm
A korlátrudak felülete: fehéralumínium
Acéllemez: festve, RAL 9006
Metszet
Meredek negyedívelt lépcső 2.
Az építtető szerette volna, ha a padlástérbe vezető lépcső megjelenése könnyed és áttört hatású.
Tetőtér-beépítésnél nagyon takarékosan kellett bánni a hellyel. Ebben az esetben a fejmagasságban lévő középszelement, a lakótérbe való bejáratot és a terek arányait kellett figyelembe venni. A keresztmetszetek minimálisra csökkentéséhez az építtető acélt választott, így mellőzni lehetett a lépcsőt alátámasztó oszlopot. A szabad oldali (lebegő) pofatartót a 12. lépcsőfok magasságában rozsdamentes acélsodronnyal a tetőgerincre függesztettük fel. A fal melletti pofatartót ezenkívül négy helyen a falhoz csavaroztuk.
Szintmagasság: 2,69 m
A fellépések száma: 13
Emelkedési arány: 20,7 x 22,5 cm
Járószélesség: 80 cm
Pofatartók: rozsdamentes acél zártszelvény, 100/40 x 2 mm
Foktartók: laposacél, 50/8 mm
Sarokoszlop: rozsdamentes acélcső, ᴓ 40 x 2 mm
Lépcsőfokok: bükk, vastagság 4,3 cm
Fogódzó: bükk, ᴓ 4 cm
Biztonsági szempontok
A meredek lépcső használatát a lehető legnagyobb mértékben biztonságossá kell tenni. A felmenetel általában nem jelent problémát, a problémák lemenetelkor jelentkeznek. A lépcsőfokok első élét talpunknak a lábujjak és a rüszt közé eső, párnás részével érzékeljük. Ha a meredek lépcső belépési szélessége túl kicsi, a lábnak nincs elegendő helye a lépcsőfokon. Ebben az esetben lábunkat keresztben tesszük rá a fokra, vagy arra sarokkal lépünk rá. Az ilyen járáshoz némi gyakorlatra van szükség, mert talpunk hajlata nem mindig akar engedelmeskedni. Ha a lépcsőnek fokbélése is van, az alámetszés legalább 6-8 cm legyen.
A következő veszélyforrás a húzott fokokkal készített ívelés. Ha ez a lépcső felső szakaszára esik, nem jelent különösebb problémát, mert aki lefelé megy a lépcsőn, gyorsan eléri a következő síkot. Nagy bizonytalanságot okozhat viszont, ha az ívelés a lépcső alsó szakaszára kerül. Ha a lépcső használója a kilépő lépcsőfokon áll és az a szándéka, hogy lemegy a lépcsőn, akkor lepillant a mélybe és azonnal kellemetlen érzése támad a belső oldalon elkeskenyedő húzott fokok láttán.
Alaprajz
A kis hely miatt a belépési szélesség a minimálisra csökken. Az ilyen látvány hatására még a mozgékony embereket is rossz érzés fogja el. A megfigyelések azt mutatták, hogy ebben a pillanatban kezünk fogódzót keres. További probléma, hogy ennél a lépcsőnél az utolsó előtti lépcsőfokot pihenővé alakították ki.
Felülnézet részlete: pofatartó/lépcsőfok
Metszet a pofatartón át, a fok nézetben látszik