Állványok osztályozása, faállványok kötései
Az állványok osztályozása
A különböző természetű építési munkák elvégzéséhez szükséges állványok fogalma közismert. Osztályozásuknál több szempontot vehetünk figyelembe: rendeltetésüket, szerkezetüket és anyagukat.
Rendeltetésük szerint vannak:
- Munkaállványok, ezek lehetnek: a) faállványok, amelyek különböző építési munkák elvégzésére, nehéz anyagok bedolgozás előtti tárolására és a közlekedésre egyaránt alkalmasak; b) könnyű állványok, amelyek csak a munka elvégzésére és csak a legszükségesebb anyagmennyiség elhelyezésére megfelelők; e) csarnokállványok, amelyeket nagy alapterületű és nagy magasságú helyiségek építő, javító és szerelő munkáinak elvégzésére, valamint a vasbeton szerkezetű csarnokok zsaluzatának alátámasztására alkalmaznak. Ide tartoznak azok az állványok is d), amelyeket az építőgépek (rosták, habarcs- és betonkeverők, adalékosztályozók, szállító szalagok, tartályok stb.) elhelyezése céljából létesítenek.
- Alátámasztó állványok, ezek boltövek és boltozatok falazásával, rabitz, valamint beton és vasbeton munkákkal kapcsolatosak.
- Különleges állványok, ezek lehetnek: a) szállító állványok, amelyek anyagszállító eszközökkel, illetve járművekkel való közlekedés céljára használatosak ; b) anyagfelvonó állványok, a gyorsfelvonó, körforgó felvonó stb. befogadására; c) beemelő állványok, mint pl. a bikák, háromlábak, portálállványok ; d) szállító tornyok, pl. a függőleges helyzetben előregyártott vasbeton keretek sínpályán való szállítása céljából; e) védőállványok, amelyek az építés alatt álló létesítmény mellett való közlekedés biztonságát szolgálják.
A továbbiakban főleg a munkaállványokkal foglalkozunk.
Ezek szerkezetük jellegzetessége szerint lehetnek:
- Árbocállványok.
- Elemekből összeállítható állványok.
- Létraállványok.
- Csőállványok.
- Kidugó állványok.
- Lógóállványok.
- Falazó- (bak) állványok (utóbbiakkal már korábban foglalkoztunk).
Anyaguk szerint vannak:
- Fa anyagú állványok és
- Fém anyagú állványok.
Faállványok kötései
A faállványok kötéseinél el kell kerülni a fa gyengítését, tehát azok rovások, lapolások stb. nélküliek legyenek. A mi gyakorlatunkban a kötéseket állványkapcsokkal, ritkábban kötélkapcsolással alakítják át. Bizonyos állványfajtáknál a kötéseket csavarokkal, kengyelekkel, esetleg betétekkel készítik. Az állványok csavarkötéseihez gyakran füles vagy pedig szárnyas anyákat alkalmaznak.
Az állványkapcsok 26×8, 30×8 mm-es laposvasból vagy 12-20 mm átmérőjű kör keresztmetszetű vasból készülnek. A hosszabb hegyű kapocs repeszti a fát, aminek következtében kisebbedik a palástnyomásnak ellenálló felület; ezért előnyösebb rövidebb hegyű kapcsokat alkalmazni. Helyesen és helytelenül bevert állványkapcsokat látunk a 825. ábrán.
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Előzze meg a fa károsodását!
- Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
825. ábra. Állvány kapcsok beverésének a) helyes, b)-d) helytelen módja
Állvány kapoccsal kialakított kötések
A 826 a-b ábra nyomott oszlopok toldásának, a 826 c ábra húzott gerendák toldásának, a 826 d ábra pedig a hajlított gerendák toldásának helyes módját tüntetik fel. A ferdén bevert kapcsok révén a fák között súrlódás is fellép, és ez az erőátadás szempontjából nyilván előnyös. A ferde helyzetű kapocs annál jobban működik, minél laposabb az erő irányával alkotott szöge (a). Nem kívánatos a kapcsokat a = 35°-nál meredekebb helyzetben alkalmazni.
826. ábra. Állvány rudak kötése; a) és b) nyomott oszlopok, c) húzott és d) hajlított gerendák toldásának, e) vízszintes és ferde, húzott, f) nyomott ferde gerendáknak helyes kapocskötése
Oszlop és gerenda találkozásoknál szükséges kötéseket látunk a 827 a-c ábrasorozaton. A 827 a ábra árboc, oszlop, süveggerenda és födémgerenda találkozásának kapoccsal való kötését; a 827 b ábra oszlop és gerenda találkozásának kapoccsal való kötését; a 827 c ábra oszlop és gerenda találkozásának kapoccsal és kötéllel való kapcsolását mutatja.
827. ábra. Állvány rudak kötése; a) árboc-oszlopok, süveg- és födémgerendák kötése, b) oszlop és gerenda kapocskötése, c) oszlop és gerenda kapcsos-istrángköteles kötése
Vízszintes és ferde helyzetű, nyomott, illetve húzott gerendák találkozásának helyes kapocskötését tünteti fel a 826 e-f ábra.