Betoncserép fedések
Hazánkban az égetett agyagcserepek mellett a legtöbb kiselemes fedés beton anyagú cserépből készül. Ezek jellemzően finomszemcsés, cementkötésű, nagy szilárdságú beton héjazati elemek, melyek többféle formában, színben és felületképzésben kerülnek forgalomba. A gyártás során anyagában színezett elemeket teljes felületükön (szintén színezett) homogén (pórustömítő) védőréteggel vonják be. Ez azon túl, hogy biztosítja az elem vízzáróságát és fagyállóságát, a különböző kémiai (betonkorrózió) és biológiai hatásokkal (pl. gombák, mohák megtelepedésével) szemben is ellenállóvá teszi a cserepet.
Számos előnyös tulajdonságának köszönhetően több nyugati országban a betoncserepek olyannyira elterjedtek, hogy már-már kiszorítják a piacról a kerámiacserepeket. Ez a jelenség hazánkban is megfigyelhető, bár itt még – főleg a hagyományoknak köszönhetően – az égett agyagcserepek valamivel elterjedtebbek, mint a betoncserepek.
Cserépfedésről lévén szó, maga a fedés szerkezete, felépítése, kialakítása (aljzat, rögzítés stb.) megegyezik az égetett agyagcserépnél leírtakkal. A különbség lényegében csak a cserepek anyagában, kisebb részt pedig azok formai kialakításában van.
A forgalomban lévő betoncserepek kialakításuk szerint az alábbi két csoportba sorolhatók:
- hornyolt,
- hódfarkú és téglány betoncserepek.
Az égetett agyagcserép fedésekhez hasonlóan a betoncserép fedések is (komplett) rendszerként kerülnek forgalomba. Itt ugyanúgy a rendszer részét képezik a beton alapcserepek, az anyagában ehhez igazodó kiegészítő betoncserép elemek, valamint az egyéb kiegészítők.
A betoncserép fedések alkalmazásának előnye, hogy a héjazati elemek tartósak, nagy szilárdságúak és nagy méret-pontosságúak. A fedés egyszerűen és gyorsan kivitelezhető. Hátrányuk viszont a nagy héjazati elemek tömege, illetve nehézkes megmunkálása. Utóbbi jellemző miatt általában egyszerű geometriájú tetők esetén ajánlott az alkalmazásuk, ahol kevés vágott elemre van szükség.
- Miből lesz a cserebogár? A kőépület nagy átváltozása
- Mit csináljunk a tetőnkkel, hogy költségeinket csökkentsük?
- Mesterséges falazóanyagok
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Hornyolt betoncserép fedés
A hornyolt betoncserepek formai kialakításukban jelentősen különböznek a korábban ismertetett hornyolt kerámiacserepektől. Ami közös, hogy a betoncserepek hosszoldalaik mentén szintén hornyoltak, az egymás mellet elhelyezett cserepek oldalirányban egymásra takarva kapcsolódnak egymáshoz. A lejtésirányú átfedés mértéke a tetőhajlásszög függvényében változik. Ez esetben is a gyártó által megadott utasításokat kell követni. A betoncserepek hátsó felületén szintén két kapaszkodófül található.
Alakjuk alapján megkülönböztetjük a kettős, íves vágású hornyolt (sík felületű), valamint a hullámos hornyolt betoncserepeket. Ez utóbbinak a hullámok alakjától és méretétől függően többféle típusa létezik.
A kettős, íves vágású hornyolt cserépből (1.134. ábra) álló fedés kifejezetten az egyszerű tetőknél előnyös (és ajánlott). A nagyméretű elemek fedési szélessége közel kétszerese egy normál hódfarkú cserépének. Ez gyors és egyszerű kivitelezést tesz lehetővé.
1.134. ábra. Kettős, íves vágású hornyolt betoncserép fedés elemei
a) alapcserép; b) kúpcserép; c) kezdő élgerinccserép; d) elosztó kúpcserép; e) szellőzőcserép
Az egyszerűségből adódik, hogy az alap- és kúpcserepek mellett mindössze egy kiegészítő betoncserép (a szellőzőelem) képezi a rendszer részét. A kettős, íves vágású hornyolt betoncserepekből minden esetben egyszeres fedés készül: egy adott elemnek nem kell a kettővel alatta lévő cserépre ráfednie. A héjazati elem egyaránt elhelyezhető hálósán és kötésben (1.35. ábra). Utóbbinál azonban vágott elemeket kell beépíteni, mivel nincs a rendszerhez negyedes vagy háromnegyedes elem.
1.135. ábra. Kettős, íves vágású hornyolt betoncserép fedés
a) kötésben rakva; b) hálósán rakva
A hullámos hornyolt betoncserepekből (1.136., 1.137. ábra) szintén egyszeres fedés készül. A héjazati elemek kizárólag hálósán helyezhetők el. Ezekhez a fedési rendszerekhez már jóval több kiegészítő betonelem tartozik.
1.136. ábra. Hullámos hornyolt betoncserép fedés elemei
a) szegélycserép; b) félnyeregtető szegélycserép; c) félnyeregcserép; d) szellőzőcserép; e) feles cserépelem
1.137. ábra. Hullámos hornyolt betoncserép fedés
Hódfarkú és téglány betoncserép fedés
A hódfarkú és téglány betoncserepek sok tekintetben megegyeznek az ugyanilyen kialakítású kerámiacserepekkel. Ezek lényegében alsó élük mentén íves és egyenes vágású, horonyképzés nélküli, egyszerű vagy kettős sík betoncserepek (1.138. ábra). A hódfarkú égetett agyagcserepekhez hasonlóan az elemeket egyszerűen egymás mellé helyezik, melyek így csak ütközéssel illeszkednek egymáshoz. A vízzáróságot itt is megfelelő rátakarással lehet biztosítani.
1.138. ábra. Hódfarkú és téglány betoncserép fedés elemei
a) szellőző fedőcserép; b) szellőző alapcserép; c) szellőzőcserép; d) feles cserép; e) szegélycserép;
f) kezdő élgerinccserép; g) kúpcserép
A hódfarkú íves vágású cserép esetén a rátakarást mindig az ív kiindulópontjától számítjuk, így ott sűrűbb lécezésre, egy m2-en pedig több elemre van szükség, mint egyenes vágású cserépből. A hódfarkú és téglány betoncserép fedések az alap- és kúpcserepek mellett több kiegészítő beton cserépelemmel rendelkező fedési rendszert képeznek (1.138. ábra). A beton héjazati elemekből is egyaránt kialakítható kettős fedés, illetve koronafedés (lovagfedés).