Kazettás álmennyezetek
A kazettás álmennyezetek általában bontható, adott raszterban kialakított szerkezetek. A borítást egyforma méretű lapok (kazetták) alkotják, melyeket a tartószerkezetbe helyeznek, fűznek vagy pattintanak. A bontható kazettás álmennyezet feletti térben vezetett épületgépészeti csövek, kábelek, egyéb vezetékek könnyen hozzáférhetők.
A kazettás álmennyezeteken belül két komplett rendszert különböztetünk meg: a látszóbordás, valamint a rejtett bordás álmennyezeti rendszereket. Nem alkotnak külön rendszert, de a kazettás álmennyezeteken belül megkülönböztetjük még a bepattintott és az ún. bandraszteres álmennyezeteket.
A kazettás álmennyezetek tartószerkezete a legtöbb esetben a borítást alkotó lapok (kazetták) által meghatározott méretű raszterban kialakított, egymásra merőleges bordákból álló hálós vázszerkezet. A bordák keresztmetszete többféle lehet, a legelterjedtebb a T és a Z profilok használata.
A borítást egységes méretű, különböző anyagú és felületű lapok (kazetták) alkotják. A kazetták élkiképzése a rendszertől függően többféle lehet. A leggyakrabban alkalmazott lapok mérete 600×600 mm vagy 625×625 mm, ezekhez igazodva alakítják ki a tartószerkezetet is. A kazettás álmennyezeteknél a borítást nem csavarozzák, ezért a falcsatlakozások mentén a lapokat ún. peremrugókkal stabilizálják. Ez a falszegély és a lap között elhelyezkedő laprugó.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
5.58. ábra. Rejtett bordás kazettás álmennyezet különböző elemkapcsolatai
Rejtettbordás álmennyezeteknél – a mennyezetet alulról szemlélve – a vázszerkezet nem látható, a borítás felületfolytonosnak tekinthető. A bordák takarása az álmennyezet borítását alkotó kazetták egyedi élkiképzése és az eddigiektől eltérő borda-lemez kapcsolat kialakításából adódik (5.58. ábra). A rejtettbordás álmennyezetek készülhetnek bontható és nem bontható kivitelben. A bonthatóság elsősorban a tartószerkezet és a függesztés kialakításától függ. A rejtett bordás álmennyezetek egyaránt készülhetnek külön szintű (kettős), illetve azonos szintű tartószerkezettel.
Látszóbordás álmennyezeteknél a mennyezetet alulról szemlélve látható a vázszerkezet. Az ilyen mennyezetek bonthatóak, így a mennyezeti térben vezetett gépészeti kábelek, csövek stb. könnyen hozzáférhetők. A tartószerkezet minden esetben azonos szintű vázszerkezet. A főtartók és az erre merőleges kereszttartók általában T profilok, melyek beakasztással vagy bepattintással kapcsolódnak egymáshoz (5.59. ábra). A borítást alkotó lapok méretei a fő- és kereszttartók által meghatározott raszterhez igazodnak. A lapok a kerületük teljes hosszában közvetlenül a tartók vállaira támaszkodnak.
5.59. ábra. Látszóbordás álmennyezetek kialakítása, elemkapcsolatok
A lapok és a tartók kapcsolata a választott laptípus élkiképzésétől függ:
- függesztés
- falszegélyelem
- falcsatlakozó-elem
- tartóprofil
- fémlemez borítós
A bepattintott kazettás álmennyezetek általában horganyzott acél vagy alumínium ötvözetű fém kazetta borítású, rejtett bordás szerkezetek. A tartószerkezet különszintű. A felső hordozó és az alsó tartóprofil kapcsolatát speciális kapcsolóelem biztosítja. A borítást alkotó lemezek peremkialakítása 2-2 oldalt eltérő. A tartóprofilokhoz kapcsolódó két szemközti oldalon a felhajtott lemezszegélyek széle peremes kialakítású. A peremek biztosítják a lemez és a tartó-profilok kapcsolatát (5.60. ábra). Az így létrejövő mennyezetfelület zárt illesztésű, homogén lesz.
5.60. ábra. Fém kazettás álmennyezet
A bandraszteres álmennyezetek olyan látszóbordás szerkezetek, amelyeknél a főtartók nagy szélességű, stabil profilok (5.61. ábra). Elsősorban olyan helyeken alkalmazzák, ahol mobil szerelt válaszfalakat építenek be, és viszonylag gyakori a válaszfalak áthelyezése, az alaprajzi elrendezés módosítása.
5.61. ábra. Bandraszteres álmennyezet kialakítása, elemkapcsolatok
A bordák és lemezek kapcsolata többféle lehet. A beépített szerelt válaszfalak ugyanis csak akkor helyezhetők át, ha nem a födémhez, hanem a mennyezethez vannak rögzítve. Ezt a rögzítést biztosítják a nagy szélességű főtartók. A profilok szélessége a szerelt válaszfalakhoz igazodva 50, 75, 100, 125, 150 mm lehet. A válaszfalak mobilitása annyiban kötött, hogy igazodniuk kell a tartók elhelyezkedéséhez.