Kerámiabetétes és pórusbeton tetőfödémek
Hazánkban kevésbé elterjedt a tető teljes felületét képező, előre gyártott kerámiabetétes tetőfödémek alkalmazása. Ezek lényegében ferde helyzetű, nagyméretű, előre gyártott tetőpaneloknak tekinthető szerkezetek. Alkalmazásuk egyik legnagyobb előnye, hogy a tetőt határoló szerkezet épületfizikai tulajdonságai közel azonosak az épület többi határoló szerkezetével.
A tetőpanelokat vasbeton bordák és a bordaközöket kitöltő kerámia béléselemek alkotják (1.104. ábra). Ezek – az adott épület ismeretében – minden esetben egyedi tervek alapján, előre gyártva készülnek. A gyártás során alakítják ki az egyes panelokon a tetőablakok helyét, illetve a teherátadásnak és rögzítésnek megfelelően a bordák vasalását.
1.104. ábra. Kerámiabetétes tetőfödém (részlet)
A tetőpanelok kétféle módon továbbíthatják terheiket az alátámasztó szerkezetekre:
- harántirányú teherhordó szerkezetekre (harántfalakra) támaszkodva (1.105/a. ábra), vagy
- hosszirányú teherhordó szerkezetekre (hosszfőfalakra, tartókra) támaszkodva (1.105/b. ábra).
1.105. ábra. Kerámiabetétes tetőpanelok teherátadási módja
a) harántfalakra támaszkodó tetőpanelok; b) hosszirányú teherhordó szerkezetekre támaszkodó tetőpanelok
Az építés külön elhelyezési és szerelési terv alapján történik. A nagyméretű tetőpanelokat daruval emelik a helyükre, és a bordákból kinyúló acéltüskékkel kötik be a koszorúkba, illetve a monolit vasbeton tartókba. Ahol nincs mód szelemenek elhelyezésére, ott a monolit vasbeton részbe horgonyzott fém kapcsolóelemekkel rögzítik a szaruzatot.
Pórusbeton tetőfödémek
A tetőtér teljes lehatárolása kialakítható pórusbeton tetőfödémmel is. Az ilyen tetők alapelemeit a pórusbeton építési rendszerként forgalomba kerülő, előre gyártott nútféderes pórusbeton tetőpallók, födémpallók képezik. (A ferde födémrészen pórusbeton tetőpallók, a vízszintes födémrészen pedig pórusbeton födémpallók alkotják a tetőfödémet.)
A pórusbeton tetőpallók kétféle szilárdsági osztályban, kétféle szélességi (60; 62,5 cm) és háromféle magassági (vastagsági) méretben (20; 24; 30 cm) kerülnek forgalomba. A pallók hossza 60-600 cm között változhat 1 cm-es méretlépcsőben.
A pórusbeton tetőfödémek kialakítása sok tekintetben hasonlít a korábban ismertetett pallós tetőfödémek építéséhez. A vízszintes helyzetű tetőpallók a harántfali koszorúkba kötve a harántfalra továbbítják terheik legnagyobb részét (L106. ábra).
1.106. ábra. Pórusbeton tetőpallók csatlakozása harántfalhoz
a) falsíkon túlnyúló pallóvégekkel; b) közbenső harántfali koszorúval; c) szélső harántfali koszorúval
Ebből adódóan a térdfal kapcsolatánál nincs szükség jelentős vasalású, nagy keresztmetszetű koszorúra. A középszelemen vonala alatt célszerű hajlításra igénybevett, monolit vasbeton koszorúgerendát kialakítani (1.107. ábra). így kedvezőbb az itt jelentkező nagymértékű, koncentrált terhelés eloszlása, és könnyebb a középszelemenek lehorgonyzása. A tetőablakok helyét az erre a célra kialakított acél kiváltó gerendákkal képezik (1.108. ábra). A kiváltás helyén a csonka tetőpallók a szomszédos, alsó és felső, teljes tetőpallóra támaszkodnak.
1.107. ábra. Pórusbeton tetőfödém (részlet)
1.108. ábra. Tetőablak helyének kivágása acélgerendával
A pórusbeton tetőpallókból készülő tetőfödémek épületfizikai tulajdonságai közel azonosak a pórusbeton építési rendszer elemeiből épített egyéb teherhordó épületszerkezetekkel. Kis tömegüknek köszönhetően különösen előnyösek lehetnek utólagos tetőráépítés esetén.
A pórusbeton tetőfödémek alkalmazásának előnyei:
- kis önsúly;
- gyors és egyszerű kivitelezés;
- kedvező épületfizikai tulajdonságok;
- kevesebb méretbeli kötöttség, mint az előre gyártott vasbeton anyagú szerkezeteknél;
- a belső felületképzés egyszerű.
A pórusbeton tetőpallók szállítását, tárolását és beépítését a gyártó által megadott utasításoknak megfelelően kell végezni.