Natúr fafelületek kezelése (pácolás, viaszozás, lazúrozás és lakkozás )
Az épületasztalos szerkezeteknél és a fából készült burkolatoknál a felületek természetes rajzolatukkal, színükkel, árnyalataikkal látszanak. A fa azonban az idő múlásával elveszti eredeti színét, megrepedezik, megkopik, ezért a felület védelméről gondoskodni kell. Az eredeti szín kiemelése, megváltoztatása vagy kihangsúlyozása a rajzolat megtartásával is lehetséges.
A védelem, illetve a szín megváltoztatása történhet:
- pácolással;
- viaszbevonattal;
- lazúrozással;
- lakkozással.
A natúr fafelületeket is elő kell készíteni. Csak a megfelelően sima felület alkalmas a bevonatok fogadására. Az előkészítés nélküli felületeken a pác, a lakk stb. kiemeli a fa hibáit. A felületkezeléstől függően az alap előkészítéséhez a felületet lenolaj kencével kell beereszteni, de használhatók gyors alapozók is. Utóbbiak elzárják a fa pórusait, kiegyenlítik a felület szívóképességét, így a rájuk kerülő réteg egyenletes lesz.
A fapácolása
A pácolásnak az a célja, hogy a natúr fafelület egységes színű legyen, és kiemelje a fa természetes rajzolatát. A pác nem takarja el a fa felületét, átereszti a fényt. A pácolással sötétíthetjük a fa felületét, kiegyenlíthetjük az eltérő színű faanyagok színárnyalatait.
A pác felhordásával az egyszerűbb faanyagokkal nemesebb anyagokat utánozhatunk, illetve speciális színárnyalatú (pl. zöld, piros), de eredeti faerezetét meghagyó felületeket hozhatunk létre.
A pácokat a hordozóanyaguk szerint lehet csoportosítani. Megkülönböztetünk vizes, szesz alapú, olaj- és viaszpácokat. Általában a víz a leggyakoribb oldószer, mert a fa könnyen magába szívja, és a pácszemcséket a fa felületén és elmetszett rostjaiban hagyja.
- Megbízható favédelmi eljárás fafesték használatával
- Pácok és lazúrok helyes használata, színválasztás
- A sima és tartós lakkréteg titka
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Természetes felületvédelem viasszal
A viasz behatol a fába, védi a mindennapi használat során a kopástól, a víztől és a nedvesség egyéb formáitól. A viasszal történő felületkezelés esztétikus, ugyanakkor a fának bársonyos fogást biztosít. Az eljárást bútoroknál, belső terek faburkolatainál, dísztárgyaknál alkalmazzák.
A viaszolásra legalkalmasabb a nyers, kezeletlen fa felülete, amely elsősorban az új fa szerkezeteknél adott. A viasznak be kell jutnia a pórusokba, ezért olyan felületet kell biztosítani, amely nem tartalmaz eltömődött pórusokat.
A fafelületek lakkozása
A faszerkezetek, -elemek lakkozása során színtelen, színezőanyag nélküli filmképzőt hordanak fel a felületre, melynek eredményeként átlátszó, matt, selyemfényű vagy magasfényű bevonat alakul ki. Lakkozást alkalmaznak nyílászáró szerkezeteknél, oldalfal-burkolatoknál, bútoroknál, parkettáknál, fedélszerkezet látszó elemeinél, fából készült korlátoknál, padoknál stb.
A lakkréteg védi a fa felületét, megakadályozza annak kopását. Az átlátszóság miatt az erezet és a fa fajtájára jellemző rajzolat esztétikus megjelenést biztosít, a lakkréteg ugyanakkor lehetővé teszi a felület tisztántartását. Vannak kifejezetten kopásálló lakkok, amelyeket a járófelületeken is lehet alkalmazni.
A lakkok rétegrendje (7.5. ábra) szerint három változatot lehet megkülönböztetni:
- Az alaplakk-fedőlakk rétegrendnél az alaplakk jó tapadást biztosít a fafelülethez, és jó csiszolhatóságot tesz lehetővé.
- A lakk-lakk rétegrendnél ugyanazt az alapanyagot hordják fel mind a két rétegnél.
- Az egyréteges kialakításnál egyetlen réteget hordanak fel, amely általában vastagabb.
7.5. ábra. Lakkozási módok rétegrendjei
Megkülönböztetünk továbbá a kül- és a beltérben alkalmazható lakkokat, amelyek közül a kültériek viszonylag jól bírják az időjárás hatására bekövetkező igénybevételeket. Ügyelni kell arra is, hogy a beltéri bevonatok külső térben nem alkalmazhatók (idő előtti tönkremenetel).
A lazúrok
A lazúrok áttetsző bevonatot alkotnak a fa természetes erezetén, tehát egy kicsit hasonlítanak a színtelen lakkokhoz. A lazúrok tartalmazhatnak kis mennyiségű pigmentet is, így megváltoztatják a fa eredeti színét. A pigmentek jelenléte miatt a fény- és időjárás-állóságuk jobb, mint a színtelen lakkoké.
A lazúrokat natúr és korábban már pácolt fafelületek dekoratív felületkezelésére lehet használni. Védik a fát a penészesedéstől, kék elszíneződésektől. Vízlepergető hatásúak, így ajtók, ablakok, zsalugáterek, homlokzati faborítások, oromdeszkák, erkélykorlátok, fakerítések bevonására lehet használni.
A felületnek légszáraznak, tisztának és pormentesnek kell lennie. A fa felületén előforduló gyantakiválásokat lakkbenzinnel el kell távolítani. A lazúrokat ecseteléssel lehet felhordani a fa szálirányában mozgatott ecsetvonásokkal, majd alapos oszlatással lehet a végleges, egyenletes vastagságú felületet kialakítani.