Szigetelések (szélszívás elleni) rögzítése lapostetőknél
Alapvető követelmény, hogy a tetőszerkezet egésze és az egyes szerkezeti részek az előzetesen meghatározott mértékadó szélterhelésekkel szemben ellenállóak, szélállóak legyenek. Lapostetőknél elsősorban a felületen nem egyenletes mértékben jelentkező szélszívás okozhat fokozott igénybevételt (a széleken és a sarkokban nagyobb a szélszívás). Megfigyelések és gyakorlati tapasztalatok alapján a szélszívás különböző felületrészeken jelentkező nagyságának ismeretében a tetőfelület szélső sávra, belső és sarokmezőre osztható (2.8. ábra).
2.8. ábra. A tetőfelület általános felosztása a szélszívás mértékének függvényében
A szél szívó hatásával szemben nemcsak a vízszigetelést, hanem valamennyi réteget rögzíteni kell.
Ez történhet:
- leterheléssel;
- leragasztással;
- mechanikai rögzítéssel;
- ezek kombinációjával.
A szélterhelés várható nagyságát, illetve ennek ismeretében a rögzítések módját és mértékét egyaránt a tervezés során határozzák meg.
- Lapostetők és hőszigetelésük
- Lapos tető és hőszigetelése, burkolása
- Lapostetők, panelházak tetőszigetelései
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Rögzítés leterheléssel
A leterhelő réteg készülhet:
- Ø16/32 mm kavicsból legalább 5 cm vastagságban leterítve;
- min. 4 cm vastag kőzúzalék vagy kavicságyazatra (esetleg közvetlenül a szigetelés felületére helyezett védő-elválasztó rétegre) fektetett, legalább 40/40/4 cm méretű fagyálló betonlapokból.
A fokozott szélterhelés következtében a tetőfelület szélső sávjában és a sarokmezőkben többlet leterhelés szükséges (2.3. táblázat). Ezen felületrészeken minden esetben ajánlott betonlapokat alkalmazni. A leterhelő réteg jelentős többletterhet képez, melyet a födém méretezésénél figyelembe kell venni.
2.3 táblázat
Rögzítés ragasztással
A ragasztás alapvető feltétele a megfelelően előkészített, tapadóképes, tiszta és száraz aljzat (fogadófelület). Az alkalmazott ragasztóanyag a ragasztott szerkezeti rétegtől és az aljzattól függ, általában forró bitumenes vagy hőre nem lágyuló műanyag (pl. poliuretán). Bitumenes ragasztás előtt minden esetben bitumenes alapozó (kellősítő) réteget kell felhordani a fogadó felületre.
A ragasztás lehet teljes felületű, sávos vagy pontszerű. A teljes felületen leragasztott csapadék elleni szigetelések (pl. bevonatszigetelések) fokozottan érzékenyek az aljzati mozgásokra, illetve a gőznyomás-változásból adódó feszültségekre, ezért adott helyeken tapadásgátló betétek elhelyezése szükséges. A bitumenes lemezszigetelések teljes felületen ragasztandó, első rétegét kizárólag perforált üvegfátyol betétes lemezre szabad ragasztani. Egyéb aljzatokra csak pontszerűen vagy sávosan ragaszthatók.
Általános esetben a ragasztás felület arányos mértéke 20 m épületmagasságig:
- belső mezőben: 10%;
- szélső sávban: 20%;
- sarokmezőben: 40%.
Ásványgyapot anyagú hőszigetelő rétegre kerülő csapadék elleni szigetelést a szélső sávokban és a sarokmezőkben teljes felületen (100%) le kell ragasztani.
Műanyag keményhab hőszigeteléseknél nem alkalmazható hőre lágyuló (forró bitumenes) ragasztás. Ebben az esetben a rétegek rögzítését mechanikai rögzítéssel vagy hőre nem lágyuló ragasztó (pl. műanyag) alkalmazásával kell megoldani.
Régebbi lapostetőknél
A kúszás előidézője lényegében a hőmérsékletváltozás hatására bekövetkező alakváltozások egyes rétegek közötti eltérő mértéke. A forró bitumennel a szilárd zárófödémre, illetve aljzatra leragasztott műanyaghab hőszigetelő táblák ragasztása a téli fűtési időszakban gyengébb, mint a felülről a hőszigetelésre ragasztott csapadék elleni szigetelés zsugorodásából származó húzóerő. Ezért a hőszigetelés alatti ragasztás elenged, így a hőszigetelő táblák elmozdulnak. Ez legtöbbször a csapadék elleni szigetelés szakadását, felgyűrődését eredményezi.
A kúszás tehát a hőszigetelések nem megfelelő rögzítésének következménye. A fentiek ismeretében ma már a hőre lágyuló ragasztás nem alkalmazható műanyaghab hőszigetelések rögzítésére. A legbiztosabb megoldást a mechanikai rögzítés jelenti.
Különböző rétegek ragasztással történő rögzítése esetén ügyelni kell arra, hogy az egyes rétegek tapadási értéke (közel) azonos legyen. Ha ez nem teljesül, akkor kiegészítő (mechanikai) rögzítés szükséges. (Nem megfelelő tapadóképességű fogadófelület esetén a ragasztáson kívül mechanikai rögzítést is alkalmazni kell.)
Mechanikai rögzítés
A lapostetők egyes rétegeinek mechanikai úton való rögzítését elsősorban a nem terhelhető, mozgásra hajlamos könnyűszerkezetes tetőknél (acél trapézlemezes födémnél) alkalmazzák, de a „hagyományos” (vasbeton, félmonolit stb.) födémes lapostetőknél is gyakran előfordulhat.
A mechanikai rögzítés lehet pontonkénti, vonalmenti vagy sávszerű. A rögzítések számát, sűrűségét, kiosztását és a rögzítőelemek típusát a várható szélterhelés, az összekapcsolódó szerkezeti rétegek, illetve a rögzítőelemek teherbírásának ismeretében a tervezés során kell meghatározni. Általános esetben a rögzítési pontok minimálisan szükséges száma 20 m épületmagasságig (0,40 kN/db kihúzóerejű rögzítések esetén):
- belső mezőben: 3 db/m2;
- szélső sávban: 6 db/m2;
- sarokmezőben: 9 db/m2.
A rögzítőelemek a szerkezeti rétegektől, anyagoktól, az alkalmazott technológiától és a követelményektől függően többfélék lehetnek. Beton- és vasbeton szerkezetekhez történő leerősítéshez elsősorban dűbeleket, faborításhoz és fémlemezekhez pedig önmetsző csavarokat alkalmaznak. Típustól függetlenül mindegyik rögzítőelem „fejrészét” gallérszerű rögzítőtárcsa képezi. Minden rögzítőelem korrózióálló. A teherbírásuk (kihúzóerő határértéke) előzetes minőségvizsgálatokon előre meghatározott, ennek ismeretében végzik a tervezést és határozzák meg a szükséges rögzítőelemek számát.
A rögzítőelemeket minden esetben úgy kell elhelyezni és beépíteni, hogy a szigetelőréteg rendeltetésszerű működése (vízhatlanság) hosszú távon (tartósan) biztosítva legyen.
Egyenes rétegrend esetén a csapadék elleni szigetelés mechanikai rögzítésével lényegében a teljes rétegrend leerősítésre kerül. Egyes esetekben a hőszigetelés külön rögzítésére is szükség lehet.
Kis szilárdságú hőszigetelő táblák (pl. ásványgyapot) mechanikai leerősítése csak az erre a célra kifejlesztett speciális elemekkel végezhető. (Ezek az esetleges koncentrált terhelés esetén a hőszigetelés összenyomódásához igazodnak, így megelőzhető a csapadék elleni szigetelés átszakadása.)
A pontonkénti rögzítés kialakítását az alkalmazott rögzítőelem típusa határozza meg. Az egyes rögzítések közötti különbség a rögzítőelemek fejrészét képező rögzítőtárcsa kiképzésében, illetve a leerősítés és vízhatlanná tétel módjában van. Beton-, vasbeton vagy pórusbeton szerkezethez történő rögzítés esetén a dűbelek tervezett helyén furatot kell készíteni. Ezután helyezik el a rögzítőelemeket (2.9. ábra). A furat mélysége általában min. 30 mm, pórusbeton esetén min. 50 mm.
2.9. ábra. Rögzítődűbel
Minden mechanikai leerősítésnél gondoskodni kell a rögzítési pontok vízhatlanságáról. A vonalmenti rögzítés lényegében a pontszerű rögzítések sorolása. Minden esetben a csapadék elleni szigetelés lemezeinek átfedései alatt alakítják ki. Az átfedés mértékét ennek ismeretében kell meghatározni.
A sávszerű rögzítést fémsínekkel, szalagokkal képezik. A leerősítési pontokat a szigetelés anyagával vízhatlanul körülzárják (2.10. ábra).
2.10. ábra. Sávszerű rögzítés
Korábban említettük, hogy a kúszást megelőzendő, a műanyaghab hőszigetelő táblák mechanikai úton történő rögzítése a legkedvezőbb. Itt azonban mindenképpen figyelembe kell venni, hogy ha a hőszigetelés alatt párazáró réteget építenek be, akkor annak átlyukasztása csökkenti a párazáró képességet.