Vakolási munka menete – Hogyan vakoljunk?
A vakolási munka főbb lépései:
- a vakolandó szerkezetek felületeinek ellenőrzése;
- a felületek előkészítése;
- a vakolat síkjának kitűzése;
- a habarcs felhordása;
- a felhordott habarcsréteg elegyengetése;
- a vakolat lesimítása (simítóréteg felhordása);
- a vakolat utókezelése.
Vakolási munka csak +5 °C feletti (felületi és lég-) hőmérséklet esetén végezhető. Szükség esetén fűtésről kell gondoskodni, vagy adalékszerekkel kell meggyorsítani a vakolat szilárdulását és száradását. Belső térben a vakolást mindig a mennyezeten kell kezdeni. Ezután következhetnek az oldalfalak és a hozzájuk kapcsolódó kisebb felületek.
A homlokzatok vakolása előtt el kell készülni az összes épületasztalos és bádogos munkával és minden olyan tárgy elhelyezésével, amelyek beépítése a homlokzat megbontásával vagy vésésével jár. A homlokzatok vakolásához általában létra-, cső-, keretes, mozgó- vagy függőállványokat használnak. Egyszerre legalább akkora homlokzatfelületet kell beállványozni, amekkora felületen megszakítás nélkül, folyamatosan lehet vakolni.
Első lépés
A vakolási munka minden esetben a vakolandó szerkezet felületeinek ellenőrzésével és előkészítésével kezdődik. Minden építőipari munka (így a vakolás) megkezdése előtt is fontos a megelőző munkák (minőségének) ellenőrzése. Helytelenül elkészített, egyenetlen, tagolt felületű szerkezetre nem lehet megfelelő minőségű vakolatot készíteni. (A falazat vagy a födém felületi egyenetlenségei olyan mértékűek is lehetnek, melyek a vakolatréteggel sem egyenlíthetők ki.)
A megfelelő minőség alapfeltétele tehát a szakszerű szerkezetépítés (falazás, födémezés). A vakolt felületre vonatkozó minőségi előírások (4.1. táblázat) olyan egyenetlenségeket engednek meg, amelyek szabad szemmel egyáltalán nem, vagy csak alig észrevehetőek.
4.1. táblázat:
A megengedett legnagyobb eltérés falfelületeken (mm) | ha a falszakasz hossza és magassága |
---|---|
15 | 4,0 m vagy ennél több |
10 | 3,0-4,0 m |
5 | legfeljebb 3,0 m |
A megengedett legnagyobb eltérés élek, zugok mentén (mm) | ha az élek, zugok hossza |
10 | 3,0 m vagy ennél több |
5 | kevesebb mint 3,0 m |
Második lépés
A vakolandó felület előkészítése során el kell távolítani a különböző kitüremkedéseket (pl. kifolyt habarcsot, drótokat, be kell falazni, illetve ki kell tölteni az ideiglenes fal- és födémáttöréseket, különböző lyukakat. Téglafalazatoknál a vakolat jobb tapadása érdekében a fugákat célszerű kb. 1 cm mélyen kikaparni. Ezt követően a felületet alaposan meg kell tisztítani (portalanítani), a szennyeződéseket el kell távolítani. Az előkészítés utolsó lépése a vakolandó felület kellősítése.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ez lényegében egy tapadásjavító alapozás (tapadóhíd), amely egyben előnedvesítésként is szolgál. Ehhez általában híg habarcsot (gúzréteget) vagy egyéb iszapszerű alapozót, különleges tapadásjavító habarcsot hordanak (fröcskölnek) fel a felületre (kanállal, serpenyővel, esetleg festőkoronggal). Az előkészítő munka részének tekinthető a különböző vakolattartó elemek, segédszerkezetek beépítése is.
Harmadik lépés
A vakolandó felület ellenőrzéséhez és előkészítéséhez közvetlenül kapcsolódik a vakolat síkjának kitűzése. A felületek függőlegességének, illetve vízszintességének ellenőrzése eleve összefügg a készítendő vakolat szintjének, síkjának meghatározásával. A különböző vakolattartó elemek (profilok) elhelyezése, pontos beépítése pedig részben megadja a vakolat síkját is.
A pontos síkot kitűzési munkával, gondos vízszintbeállítással és függőzéssel határozzák meg. A sík megadása, jelölése többféle módon történhet. Először minden esetben több irányponttal jelölik meg a tervezett síkot. A mennyezetek vakolati síkjának meghatározásához zsinórt használnak (4.3. ábra). A négy sarokpont után, a négyzethálónak megfelelő kiosztással újabb pontokat határoznak meg a mennyezet felületén, amelyeket összekötnek.
4.3. ábra. Vakolat síkjának kitűzése a) mennyezeten; b) oldalfalon;
Az oldalfalak felületén az iránypontok megadását követően, egymástól -1,50 m távolságra 15-20 cm szélességben habarcs vezetősávokat készítenek (4.4/a. ábra). Később ezekhez igazodva hordják fel a vakolóhabarcsot a teljes felületre. A vezetősávok az iránypontokkal azonos vastagságban készülnek el. Fontos, hogy a vezetősávokban a habarcs megfelelően el legyen dolgozva, mert csak így képezhetnek szilárd, egyenletes alapot a közöttük bevakolandó falszakaszra később felhordandó habarcs helyes elegyengetéséhez.
4.4. ábra. Vakolat síkjának megadása a) vezetősávval; b) vakolósínnel
Napjainkban a vakolás síkjának pontos megadását segítik a különböző vakolattartó, -szegélyező elemek (vakolóprofilok) is. A habarcs vezetősávok felvakolása helyett lényegesen kedvezőbb a vakolósínek alkalmazása. Ezeket a vezetősávok elvének megfelelően a tervezett vakolatvastagságnak megfelelő profilmagassággal adott távolságban építik be (4.4/b. ábra).
Fontos, hogy a sín éle pontosan illeszkedjen a vakolási síkhoz. A vezetősávokhoz hasonlóan szintén megadják a vakolat síkját a pontosan beállított, különböző szegélyező vakolóprofilok. A beépítés során ebben az esetben is arra kell ügyelni, hogy a profilok felső (külső) éle mindig pontosan illeszkedjen a tervezett vakolási síkhoz.
A beépítés során a profilok elhelyezési sorrendje a következő:
- 1. sarokprofilok;
- 2. lábazati profilok, mezőprofilok;
- 3. ívek profiljai;
- 4. káva és egyéb élek profiljai.
Negyedik lépés
Az alapozóréteg (kellősítés) száradása és a vakolat kitűzését követően kezdődhet a vakolóhabarcs felhordása (alapvakolat). Habarcs vezetősávok készítése esetén ez lényegében már a kitűzés során megkezdődik. Az alapvakolat felhordását (grundolást) megelőzi a megfelelő habarcs keverése. Régebben ezt a különböző összetevők építési helyszínen történő összekeverése jelentette. Napjainkban a szárazhabarcsok alkalmazásával ez a művelet is felgyorsult.
Korábban említettük, hogy a vakolást mindig a mennyezeten kell kezdeni. A munkákhoz vakolóállványt kell építeni. A vakolómunka haladási irányát belső térben (helyiségben) a természetes fényforrás helyzete határozza meg. Mindig a helyiség világosabb részétől a sötétebb felé haladva kell vakolni, mert így a felületek elkerülhetetlen egyenetlenségei a helyiség használata során kevésbé lesznek észrevehetőek. Az oldalfalakat mindig felülről lefelé haladva kell vakolni.
A vakolóhabarcs felhordása történhet hagyományos módon kézzel vagy vakológéppel.
Kézi vakolás
A kézi vakolást felcsapással vagy felkenéssel végezhetik. Előbbinél serpenyővel vagy kőműveskanállal felcsapják a habarcsot a felületre, melyet ezután egyenletesre dolgoznak. Felkenésnél fogantyús léccel vagy nagy simítóval több szakaszban egyenletesen felkenik a habarcsot a felületre (4.5. ábra).
4.5. ábra. Vakolószerszámok
Gépi vakolás
Gépi vakolás esetén szórópisztoly segítségével hordják fel a vakolóhabarcsot. A kész keverék habarcsszivattyú segítségével, nagy nyomással áthalad a szórófejen, miközben sűrített levegő hatására apró szemcsék a vakolandó felületre szóródnak. Vakolás közben a szórófejet a felületre közel merőlegesen kell tartani (kb. 70-80°), attól 10-50 cm távolságra. Gépi vakoláskor egyszerre 4-8 mm vastag réteget hordanak fel.
Gépi vakolás esetén különösen fontos az előírt keverési arány pontos betartása és a folyamatosan egyenletes minőségű habarcs biztosítása. A nem megfelelő összetételű (konzisztenciájú) habarcs dugulást, vagy akár a gépek tönkremenetelét is okozhatja. Szintén ügyelni kell a munka folyamatosságára, amely csak előre megtervezett szervezéssel biztosítható. Az esetleges leállásoknál vigyázni kell arra, hogy a megszakítási idő ne legyen hosszabb 5-10 percnél. Ilyenkor ugyanis fennáll a veszélye annak, hogy a csövekben, illetve a habarcsszivattyúban leülepedik a habarcs. Túl hosszú várakozási idő esetén célszerű az egész rendszert kitisztítani.
Gépesített habarcsfelhordás
Ötödik lépés
Az alapvakolat felhordása után annak egyengetése, el-dolgozása következik. Ehhez vakolólécet, fogantyús lécet használhatnak (4.6. ábra). A vakolat egyengetése közben a vakolat síkját folyamatosan ellenőrizni kell. Az egyengetés során kell kialakítani a különböző síkokat, hajlatokat, éleket, a nyílászárók körüli felületeket, kávákat stb.
4.6. ábra. Vakolat egyengetése
Hatodik lépés
Belső térben az alapvakolatra már csak a végleges felületi simaságot megadó, vékony simítóréteg kerül. Ezt a munkát általában az alapvakolat „meghúzása” után kezdik. A simítóhabarcs felhordása után az új réteget fa simítóval vagy simítógéppel, körkörös mozdulatokkal véglegesen lesimítják (4.7. ábra). Ekkor kerül sor a hajlatok, zugok és élek végleges kiképzésére is. Ehhez zug- és hajlatsimítók vagy sablonok használatosak. A vakolat száradását követően (ha szükséges) a kisebb felületi hibákat gletteléssel korrigálják.
4.7. ábra. Vakolat simítása
Külső térben az alapvakolatot követően az adott igényeknek megfelelő fedővakolat készül. Az alapvakolat felhordásának befejezése és a fedővakolás felhordásának kezdete között legalább 3 hétnek kell eltelnie. Rossz időjárási viszonyok esetén ennél is több várakozási idő szükséges. A felületképző vakolatokat csak tökéletesen előkészített alapfelületekre szabad felhordani.
Vékonyabb fedővakolatoknál, illetve durvább alapvakolatok esetén gyakran szükség lehet külön kiegyenlítő (alapozó-) rétegre. A különböző fedő- (felületképző) vakolatokat minden esetben a gyártói utasításoknak és előírásoknak megfelelően kell elkészíteni. A színvakolat felhordásánál ügyelni kell arra, hogy a vakolómunka lehetőleg folyamatos legyen. A megszakított munka nyomán a felületen színeltérések vagy foltok keletkezhetnek.
Homlokzatvakolás készítésénél külön figyelembe kell venni az időjárási tényezőket. Szélsőséges hőmérsékleti viszonyok a vakolat tönkremenetelét (megfagy, megég) okozhatják. Külső vakolási munkákat tavaszi, kora nyári, illetve kora őszi, esetleg őszi időszakban ajánlott végezni.
Hetedik lépés
Átlagos időjárási viszonyok esetén a belső vakolatok nem igényelnek utókezelést. Á nyári nagy meleg vagy a téli hideg azonban befolyásolhatja a vakolatok kötését, száradását. Nagy melegben – a gyors kiszáradást megelőzendő – a vakolt felületek permetszerű nedvesítésére lehet szükség. Téli hideg időben a fagyás ellen a szabad nyílások letakarásával és fűtéssel kell védekezni.