Faszerkezetű magastetők
A fa tetőszerkezetek, fedélszékek építésére leggyakrabban használt fafajták a következők:
Lucfenyő: hazánkban ritkán, főleg az ország nyugati hegyvidékein fordul elő. A kitermelésre érett fa magassága elérheti akár a 40 m-t is. Kérge világosbarna, idősebb korában pikkelyesen megrepedezik. Fája fehér vagy kissé rózsaszínű. Évgyűrűi jól jelzik a fa korát. Bélszerkezete és csekély gyantatartalma (1,7%) miatt fája nem időtálló, kevéssé tartós. Könnyen megmunkálható és beépíthető, beépítés előtt a részben feldolgozott (felfűrészelt) rönköt vagy deszkát gondosan kell tárolni, mert száradás közben könnyen repedeznek és gyorsan vetemednek.
Erdei- (borovi-) fenyő: a hazai erdőállomány felét teszi ki. Kérge fiatalon rókavörös, majd folyamatosan sötétedik, megrepedezik és könnyen leválik. Vörösesbarna gesztje a törzsátmérő mintegy kétharmada, szijácsa széles, sárgás vagy vörösesbarna színű. Nagy gyantatartalma (4%) miatt időtálló, hosszú élettartamú, így igényes helyekre is beépíthető. Megmunkálása nehezebb, mint a lucfenyőé, de mivel a forgácsolást jól tűri, könnyen alakítható.
Jegenyefenyő: hazai előfordulása meglehetősen gyakori. A 40-50 m magas példányainak vágási mérete az 50 cm-es átmérőt is elérheti. Kérge világosszürke, idősebb korában pikkelyessé válik. Színes geszt nélküli fafajta, fehér, sárgásfehér, esetenként vörösbe hajló árnyalattal, évgyűrűi élesek. Gyantatartalma kicsi (1%), így kevésbé tartós, nedves helyen gombafertőzésre hajlamos. Bármely eljárással könnyen megmunkálható fafajta, feldolgozott állapotban, száradás közben könnyen megrepedezik és vetemedik.
Vörösfenyő: hazai előfordulása nem gyakori. Vastag kérge vöröses színű, majd idővel megrepedezik és szürkévé válik. A vörösesbarna geszt a törzsátmérő mintegy háromnegyed része, évgyűrűi változó szélességűek. Nagy gyantatartalma (4-4,5%) miatt fája időjárásálló és igen tartós – a fenyőfélék közül a legkeményebb és legnagyobb szilárdságú -, ugyanakkor nagyon rugalmas, kevéssé zsugorodik, nem vetemedik. A nagy gyanta- és csersavtartalom következtében jól ellenáll a gombáknak és rovaroknak. Jó tulajdonságai miatt alkalmazása rendkívül széles körű, így talán a legkeresettebb fenyőfajta. A fedélszékek bármely elemének készítésére kiválóan alkalmas.
Feketefenyő: hazánkban igen ritka, ezért külföldről szerezhető be. Törzse gyakran görcsös. Kérge zöldesbarna, idővel megvastagodik és durván megrepedezik. Nagyon hasonlít az erdei- (borovi-) fenyőhöz, csak gesztje a törzsátmérő kisebb része, mintegy egyharmada, gyantatartalma viszont azénál nagyobb. Évgyűrűinek határai élesek. Időtálló és tartós fafajta. Göcsös száliránya miatt finom megmunkálása nagyon nehéz, így elsősorban szerkezeti elemek készítésére alkalmas.
- A magastetők szerkezeti kialakítása
- Szerkezeti elemek és anyagok magastetőnél
- Fedési anyagok és szerkezeti kialakítás magastetők esetében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A felsorolt fenyőfajtákon kívül sok esetben alkalmaznak, elsősorban kiegészítő szerkezetek készítésére, nyárfát és a keményfák közül akác-, tölgy-, kőris- és bükkfát is.
Fedélszerkezetek építésére alkalmas fenyőfák alkalmazási formái:
A gömb- vagy rúdfenyő a kitermelt fa életének utolsó évtizedeiben fejlődött, az ún. utolsó szakasz terméke. Kérges, gömbölyű fa, elsősorban alárendelt helyeken, kiegészítő elemként célszerű alkalmazni. Sajnos viszonylag olcsó ára és jó beszerzési lehetőségei folytán gyakran tetőszerkezetek készítésére is felhasználják, amelyre nem igazán alkalmas. Ilyenkor a beépítés előtt a kérgét le kell szedni, mert a kártevők a háncs alatt szívesen és könnyen megtelepednek.
A bárdolt fenyőfa a fatörzs rúdfenyő része és a törzs közepe közötti részből kerül ki. Fejlődési ideje hosszabb, így már tetőszerkezet építésére is alkalmas.
A fenyő fűrészárut a törzs közepe alatti szakaszból készítik, szabályos gerenda, palló, deszka alakúra és méretűre fűrészelve. Méretei változók, hosszúsága a kereskedelemben általában 4-6,00 m, de ritkán előfordul ennél hosszabb is. A fenyő fűrészáruk élettartama akkor felel meg a fa tetőszerkezetekre vonatkozó követelményeknek, ha szakszerűen készítik el és építik be őket. A tetőszerkezetek elemeihez szükséges fák kiválasztásakor tudnunk kell, hogy egy fának legalább annyi évig kell a tetőszerkezetben megfelelően helytállnia, ahány évig az erdőben élt (ebből is megérthető, hogy a rúdfa miért olyan rövid életű).
Hagyományos fedélszerkezetek
Ebbe a csoportba soroljuk a legrégebbi idők óta épített fa fedélszerkezeteket, amelyeknek már annyira ismertek a szerkesztési elvei, csomóponti megoldásai, típusai és építési módjai, hogy a gyakorlott ácsok külön tervek nélkül is megfelelően elkészítik őket. A főbb típusok – amelyeknek természetesen különböző alváltozatai is előfordulnak – a következők:
Üres fedélszerkezet: közbenső alátámasztás nélküli, alul a vízszintes erők felvételére alkalmas szerkezettel összefogott, szarufapárokból álló, hosszirányban vihardeszkával merevített fedélszerkezet. Az 5-2. a) ábrán ennek a típusnak olyan változata látható, ahol a vízszintes erőket egy, az épület szerkezeteihez rögzített talpszelemen veszi fel. Ez takarékos megoldás, mert nem szükségesek hozzá kötőgerendák. A szarufák hossza, keresztmetszetüktől függően, max. 3-4 m, a fedett fesztávolság pedig 6,00 m.
Torokgerendás fedélszerkezet: torokgerendával megtámasztott, alul a vízszintes erők felvételére alkalmas szerkezettel összefogott, szarufapárokból álló, hosszirányban vihardeszkával merevített fedélszerkezet. Az előbbinél nagyobb statikai merevségű szerkezet szarufáinak hossza (toldás nélkül) 5-6,00 m, míg a lefedett fesztáv 8-9,00 m (I. az 5-2. b) ábrát).
Szelemenes fedélszék: olyan fedélszerkezet, amelynek a szarufáit szelemenek támasztják alá. Mivel ezzel nagyobb fesztávolság fedhető le, torokgerendás fedélszerkezeteknél alkalmazzák (I. az 5-2. c) ábrát).
5-2. ábra. Egyszerű fa fedélszékek a) üres fedélszék; b) torokgerendás fedélszék; c) szelemenes fedélszék; 1 szarufa; 2 talpszelemen; 3 vihardeszka; 4 torokgerenda; 5 szelemen; 6 oszlop; 7 kötőgerenda csonk.
Mivel a szelemeneket alátámasztó szerkezetek az épület födémjére támaszkodnak, a szarufák a szelemenek felett toldhatok is. A lefedhető fesztáv (a talpszelemenek távolsága) nagyobb, mint az egyszerű torokgerendás fedélszerkezetek esetében, 9-10,5 m is lehet.
Állószékes fedélszerkezetek: amelyben a szarufákat alátámasztó szelemeneket állószék vagy állószékek támasztják alá. Ez utóbbiak számától függően megkülönböztetünk egy állószékes (gerinc alatt állószékkel alátámasztott szelemenes), két állószékes (két állószékkel alátámasztott szelemenes), három állószékes és négy állószékes fedélszerkezetet (5-3. a)…e) ábra).
5-3. ábra. Állószékes fa fedélszékek a) egy, b) kettő, c) három, d) négy állószékes fedélszék; e) négy állószékes fedélszék kötőgerendával.
Több állószékes fedélszerkezetek is készülhetnek, de ezek már nagyon ritkák, mivel a nagyobb fesztávolságokat már korszerűbb fedélszerkezetekkel fedjük le.
A növekvő számú állószékes fedélszerkezetekkel lefedhető fesztávolságuk:
- egy állószékes, max. 7,00 m;
- két állószékes, max. 11,0 m;
- három állószékes, max. 14,00 m;
- négy állószékes, max. 16,00-18,00 m.
Az állószékes fedélszerkezetek a szerkezetileg igényesebb, stabilabb és építészetileg gazdagabban formálható fedélszerkezetek közé tartoznak.
Bakdúcos fedélszerkezet: bakdúccal alátámasztott szelemenes fedélszerkezet. Abban tér el az állószékes változattól, hogy a szelemeneket alátámasztó szerkezetek ferdék. Ebből adódóan ezek is lehetnek két és három bakdúcos fedélszerkezetek, mégsem ezek alapján csoportosítjuk őket. A bakdúcok számánál jellemzőbb ebben az esetben az, hogy a bakdúcok egy vagy két pontban támaszkodnak a födémszerkezetre és az általuk tartott szelemenek milyen magasságban vannak, ill. milyen típusúak.
Az 5-4. ábrán látható típusok 10-14,00 m fesztávolság esetén alkalmazhatók. Ha a fedélszék építéséhez rendelkezésre álló faanyag minősége, keresztmetszeti mérete azt indokolja, a bakdúcokat ferde támaszokkal (dúcokkal) is megtámaszthatjuk. Erre láthatunk példákat az 5-5. ábrán, kétpontos és egypontos alátámasztással, két és három bakdúc alkalmazásával. Az ilyen típusú fedélszékek maximális fesztávolsága 12-13,00 m. Bakdúcos fedélszerkezeteket elsősorban olyan esetekben célszerű alkalmazni, amikor a fesztávolság közepén van megfelelő alátámasztási lehetőség (pl. középfőfalas épületek esetében).
5-4. ábra. Bakdúcos fa fedélszékek a) egypontos alátámasztás székszelemenekkel; b) kétpontos alátámasztás székszelemenekkel; c) egypontos alátámasztás székes taréjszelemenekkel; 1 szarufa; 2 székszelemen; 3 taréjszelemen; 4 fogópár; 5 talpszelemen; 6 bakdúc; 7 kötőgerenda csonk vagy papucsfa; 8 támaszelem; 9 taréjoszlop; 10 karpánt.
Dőltszékes fedélszerkezet: dőltszékkel alátámasztott szelemenes fedélszerkezet, amely a bakdúcos fedélszerkezetektől annyiban tér el, hogy a ferde dőltszékek a szélső főfalakhoz közel támaszkodnak a kötőgerendára vagy kötőgerenda csonkra és a fedélszék taréja felé dőlnek. Ezzel szemben a bakdúcok a fesztávolság közepéhez közel támaszkodnak a papucsfára és középtől kifelé dőlnek. Ez az 5-6. ábrán bemutatott fedélszéktípus alkalmas süllyesztett fedélszerkezetek kialakítására is.
Félnyeregtetőkhöz, amikor a gerinc melletti tűzfalat mentesíteni kell a tetőszerkezet és a héjalás terhei alól, a dőltszékes fedélszerkezet kiválóan alkalmazható (I. az 5-6. b) ábrát). A hagyományos fa fedélszerkezeteknek még további fajtái és kombinációi ismertek, és csaknem valamennyinek saját elnevezése is van.
5-5. ábra. Bakdúcos fa fedélszékek a) székszelemenes, b) székes taréjszelemenes fedélszék.
5-6. ábra. Dőltszékes fa fedélszékek a), b) nyeregtetős, c) fél nyeregtetős változat; 1 szarufa, 2 dőltszék; 3 székszelemen; 4 talpszelemen; 5 karpánt; 6 mellvéd fogópár; 7 fogópár; 8 csavarozás; 9 csonka kötőgerenda; 10 kötőgerenda; 11 oszlop; 12 ollós dúcok; 13 tűzfal.
Különleges fedélszerkezetek
Az itt tárgyalt fa fedélszerkezetek elemei az eddig ismertetett típusoknál is megtalálhatók, de ezek különleges kombinációjával szerkezeti működésük és a tetőidom formálása jelentősen eltér a hagyományos fedélszerkezeteknél megismertektől. Ez az oka annak is, hogy ezeket számítások alapján kell méretezni és megtervezni. Az említett tulajdonságok folytán könnyen belátható, hogy az ilyen fedélszékeknek számtalan változata képzelhető el, amelyek közül csak néhányat mutatunk be.
Függesztőműves fedélszerkezet: kötőgerendás, a padlásfödémtől független fedélszerkezet, amelyben a kötőgerendát egy vagy két helyen függesztő oszlopra kötik az alátámasztás helyettesítésére. Kisebb, 6-9,00 m-es fesztávolságú tetők esetében egyszeres, nagyobb, 9-12,00 m-es fesztávolságú tetőknél pedig kettős függesztőműves fedélszerkezeteket alkalmaznak, kialakításuk az 5-7. a) és b) ábrán látható. A sajátos szerkezeti működés miatt igen lényegesek az elemek kapcsolatai, ezért a kötési pontokban általában méretezett fémszerelvényeket használnak.
Amennyiben a tetőszerkezet méretei nagyobbak, akkor a támaszokat, ill. kettős függesztőműves fedélszerkezeteknél a mellszorítókat kihajlás ellen valamely kiegészítő elemmel ki kell támasztani. A függesztőműves tetőszerkezetek előnye, hogy a héjalás és a tetőszerkezet terheit a szerkezet a támaszok közelében adja át az épületnek és a nagy fesztávolságú padlásfödémet (kötőgerenda sort) a főszaruállásokban képes tartani.
Alulfeszített szarufás fedélszerkezet: a szarufák lehajlását alul elhelyezett feszítő elem csökkenti az 5-7. c) ábra szerint. Ezeknél a fedélszerkezeteknél minden szarufapár főszaruállást képez és a teljes tetőszerkezetet csak két vonal mentén kell alátámasztani. Arra azonban gondosan ügyelni kell, hogy a talpszelemenek és az épületszerkezetek kapcsolata megfelelő legyen, mert ezek veszik fel a tetőszerkezet és fedés tömegéből adódó vízszintes erőket. A szerkezettípus alkalmazása 8-10,00 m fesztávolság között gazdaságos. Kisebb vagy nagyobb fesztávolságuk esetén a kialakítás költségei aránytalanul magasak.
A különleges fa fedélszerkezetek közé sorolhatjuk a különleges formájú tetők – manzárdtetők (5-7. d) ábra), toronysisakok, kupolák – fa vázszerkezeteit is.
5-7. ábra. Különleges fa fedélszerkezetek a) egyszeres, b) kettős függesztőműves, c) alulfeszített szarufás, d) manzárd, függesztőműves tetőszerkezet; 1 függesztő oszlop; 2 támasz; 3 mellszorító; 4 székszelemen; 5 talpszelemen; 6 taréjszelemen; 7 karpánt; 8 szaruzat; 9 székoszlop; 10 fogópár; 11 taréjdeszka; 12 taréjfogópár; 13 feszítőhúr; 14 támaszrúd; 15 kötőgerenda.
Korszerű fedélszerkezetek
A korszerű fa fedélszerkezetek működési elve azonos az eddig megismertekével, de szerkezeti elemeik kialakítása, felépítése és kapcsolatai jelentősen eltérnek azokétól. Mivel ezeket gondos méretezéssel alakítják ki, mérnöki fedélszerkezeteknek is nevezik őket. Számos változatuk képzelhető el; három csoportjukból mutatunk be néhány példát.
Az első csoportba tartoznak a különböző kötési kapcsolatokkal kialakított fedélszerkezetek:
Szegezett kapcsolású fedélszerkezetek: deszka méretű szelvényekből normál huzalszeggel szegezett kapcsolatokkal kialakított fedélszerkezetek. A szegezett kapcsolatoknak két típusa van: szimmetrikus a kapcsolat, ha a szegezés három elemet fog össze (a szeg kettős nyírásra van igénybe véve), aszimmetrikus, ha csak két elemet köt össze (a szeg egyszeri nyírásra van igénybe véve).
A szegezett kapcsolatok kialakításának alapszabályai:
- egy kötés legalább négy szegből állhat;
- erő irányában legfeljebb 15 szegsor alakítható ki;
- külön papucselem esetén átlósan kell szegezni;
- a szegek mindig a nyírásra igénybe vett helyen legyenek elhelyezve;
- a szegeket nem szabad húzásra igénybe venni;
- a szegeket csak a kapcsolt elemek szálirányára merőlegesen szabad beverni ;
- a szegek hossza legyen közel azonos az egyesített elemek összvastagságával.
Az előregyártott fa fedélszerkezetekkel foglalkozó 5.1.4. pontban található néhány példa a szegezett kötésekre.
Csavarozott kapcsolású fedélszerkezetek: általában rácsos szerkezetű, szimmetrikus kapcsolatú, csavaros kötésekkel összekapcsolt elemekből álló fedélszerkezetek (5-8. ábra). A csavaros kötéseket minden esetben kétszeres nyílásra kell méretezni. Az alátétek külső átmérőjének az alkalmazott csavarok átmérőjének (min. 8 mm) az 5-8-szorosának kell lennie mindkét oldalon. Lényegesebb kötésekhez sok esetben a csavaros kötésen kívül belső, kör alakú, sima vagy fogas tárcsákat is alkalmaznak.
Kapcsolóelemes fedélszerkezetek: általában rácsos szerkezetű, azonos síkban összeépített elemekből álló, a kötési pontokban acélelemekkel összekapcsolt fedélszerkezetek. Az 5-9. ábrán bemutatott ún. GANG-NAIL rendszerű szerkezetben a kapcsolóelem kefeszerűen kialakított préselt acéllemez (szöglemez), amit GANG-NAIL papucselemnek is neveznek. A katalógus alapján beszerezhető, különböző méretű kapcsolóelemek méretüktől függően különböző igénybevételre alkalmasak és egyszerűen helyezhetők el az összefűrészelt elemek kapcsolatainak mindkét oldalán. A második csoport elemei különleges kialakításúak.
5-8. ábra. Csavaros kötésű fa tetőszerkezet a) nézet; b) metszet; 1 húzott, 2 nyomott tartóelem; 3 csavarozott kötés; 4 rácsozat; 5 kapcsolóelem; 6 szelemen.
5-9. ábra. GANG-NAIL kötőelemes fa tartószerkezet a) nézet; b) metszet; 1 alsó övtartó; 2 fölső szarutartó; 3 rácselemek; 4 GANG-NAIL kapcsolóelemek.
Ezek közül is számos változat ismert a világon, itt csak két példát mutatunk be, amelyek hazánkban is elterjedőben vannak:
ROSTÁN nyeregtető: kis keresztmetszetű fagerendákból csapolással és csavarozott kötésekkel összeépített tartókból álló fedélszerkezet, amelynek mindkét felületén deszkaborítás készül, ami jelentősen növeli a tartók teherbírását. Ezzel a kialakítással csekély értékű faanyagok felhasználásával is 10-20,00 m-es fesztávolságuk fedhetők le gazdaságosan, ugyanis a tartók magassága és vastagsága tetszés szerint, ill. a szükséges teherbírásnak megfelelően változtatható (5-10. ábra).
Rétegelt-ragasztott elemű fa fedélszerkezetek: a szerkezeti elemek deszka vagy lécvastagságú faelemekből összeragasztva készülnek. A többi fa fedélszerkezettel ellentétben nemcsak fenyőfából, hanem egyéb lombosfából is készülhetnek, sőt egy-egy szerkezeti elemet – a statikai követelmények betartásával – többféle, különböző minőségű fából is elkészíthetünk. Az összeragasztható elemek vastagsága elméletileg 1-2 mm is lehet, de célszerűbb, különösen fedélszerkezeti elemekhez, legalább 20-30 mm vastagságú elemeket alkalmazni.
Az elemek szélessége függ a tartók keresztmetszeti méreteitől. A leggyakoribb keresztmetszettípusokat és előírt méretrendszerüket az 5-11. ábrán mutatjuk be az alkalmazható elemszélességekkel együtt. A toldandó elemek nem lehetnek 0,60 m-nél rövidebbek, a teljes hossz azonos lehet a tartó vagy szerkezeti elem hosszával. Ha az elemeket hosszanti irányban toldjuk, akkor a minimális átfedés egyenes tartóknál 0,30 m és hajlított tartóknál 0,50 m lehet.
5-10. ábra. ROSTÁN fa fedélszék a) taréjkötéses; b) középkötéses; c)- e) részletek; 1 szaruállás, nyomott öv; 2 szaruállás, húzott öv; 3 rácsozat, deszkaburkolat; 4 kötőcsavarok; 5 bilincs; 6 takaródeszka; 7 talp; 8 rácselem; 9 támoszlop; 10 taréjösszekötő; 11 középösszekötő.
5-11. ábra. Ragasztott fatartók keresztmetszeti változatai: x = min. 12 cm, de legalább y/4; x0 = min. 8 cm, de legalább 5/8 a; y0 = max. y/2; l = 2/3 x, de min. 2 s.
Az átfedés hossza függ az összeragasztani kívánt lemezek, elemek s vastagságától is:
Fafajta | Egyenes tartó | Hajlított tartó |
---|---|---|
Fenyőfa | 17,5s | 27s |
Lágy lombosfa | 20s | 30s |
Kemény lombosfa | 15s | 23s |
A ragasztott fatartókat általában nagyüzemileg gyártják, de házilagosan, egyszerű eszközökkel is elkészíthetők. Mindenekelőtt tisztában kell lennünk azokkal a minőségi követelményekkel, amelyeknek alapján a tartók készítéséhez szükséges faanyagot kiválasztjuk.
Ezek:
- kis nedvességtartalmú, legalább légszáraz legyen;
- kevés göcsöt, csomót tartalmazzon;
- vetemedési hajlama, érzékenysége minimális legyen;
- a ragasztó a faanyaghoz (pl. a csersav-vagy gyantatartalmához stb.) megfelelő legyen;
- alkalmas legyen a szükséges megmunkálásra és a várható hajlító-igénybevételre;
- feleljen meg a készítendő tartó alkalmazási helyéből adódó egyéb igénybevételeinek is.
A ragasztott fatartók készítésének legegyszerűbb módja látható az 5-12. ábrán egyenes tartók, az 5-13. ábrán íves tartók készítésének esetére. A ragasztási művelet előtt gondosan meg kell vizsgálni az összeragasztandó elemek felületeit.
5-12. ábra. Egyenes vonalú ragasztott fatartók gyártóprése a) szorítópad; b) metszet; 1 deszkák; 2 ragasztóréteg; 3 szorítópapucs; 4 menet; 5 fogantyú; 6 padváz; 7 talp; 8 híd; 9 összekötő.
5-13. ábra. Ívelt vonalú ragasztott fatartók gyártóprése a) szorítópad; b) metszet (jelölések az 5-12. ábra szerint).
A fűrészelt felületű deszkákat párhuzamgyalun átengedve elérjük, hogy két oldaluk gyalult és párhuzamos legyen. A gyalult felület optimálisan vékony ragasztóréteg alkalmazását teszi lehetővé, a párhuzamosság pedig a tartók utólagos megmunkálását csökkenti. Az utólagos megmunkálást – vagyis a tartók végleges alakjának és méreteinek kialakítását – csak 24 órával a présből való kibontást követően szabad megkezdeni. A felületkezelésre csak ezt követően kerülhet sor.
A tartók alakja lényegében bármilyen lehet az egyenestől az ívesig, csak a tartónak meg kell felelnie a beépítés utáni statikai követelményeknek (5-14. ábra). A tartók csuklós kapcsolatait acélsarukkal és csavarpárokkal kell kialakítani (5-15. ábra).
5-14. ábra. Ragasztott fatartók formaváltozatai: a) egyenes, vízszintes; b) egyenes, ferde; c) íves, ferde; d) íves, egyenes, ferde; e) íves kéttámaszú; f) íves, egyenes kéttámaszú.
5-15. ábra. Ragasztott fatartók kapcsolása a), b) két fél elem összekapcsolása; c), d) négy fél elem összekapcsolása; 1 féltartó; 2 saru; 3 merevítő bordázat; 4 csavaros kötés.
A leírt módon elkészített ragasztott fatartókból kialakítható tetőjű épületekre látunk néhány példát az 5-16 – 5-19. ábrán. Ugyanezzel a ragasztási technológiával nagyobb fesztávolságú szerkezetek is készíthetők uszodákhoz, közösségi létesítményekhez, tornatermekhez és ipari épületekhez, de ezeket már csak nagyüzemi technológiákkal lehet elkészíteni.
5-16. ábra. Ragasztott fatartójú, többcsuklós szerkezetű épület metszete (jelölések az 5-19. ábra szerint).
5-17. ábra. Hajlított, kéttámaszú ragasztott fa főtartójú ház tetőzetének metszete (jelölések az 5-19. ábra szerint).
5-18. ábra. Kétíves, féltartós, háromcsuklós, ragasztott fatartójú tetőház a) hosszmetszet és oldalnézet; b) keresztmetszet (jelölések az 5-19. ábra szerint).
5-19. ábra. Ragasztott fatartójú lakóépületek csomópontjai a) – b) 1 ragasztott fatartó (szaruállás); 2 mestergerenda; 3 oszlop; 4 csavaros kötés; 5 csomólemez; 6 szarufa; 7 viharléc; 8 tetőlécezés; 9 hőszigetelés; 10 alsó deszkázat; 11 keresztszelemen; 12 fogófa; 13 ellenléc; 14 deszkázat; 15 fólia; 16 légrés; 17 ereszdeszkázat; 18 heveder; 19 élléc; 20 tetőfedés; 21 talpszelemen; 22 ablak; 23 rugalmas hőszigetelés; 24 zárléc; 25 BETONYP burkolat; 26 főfal; 27 csatornavas; 28 csatorna; 29 vb. támpillér; 30 bádogszegély; 31 bádogfedés; 32 tetőablak.
5-19. ábra. Ragasztott fatartójú lakóépületek csomópontjai c)…g)
5-19. ábra folytatása. Ragasztott fatartójú lakóépületek csomópontjai h)…k)
A harmadik csoportba az olyan fa fedélszerkezeteket soroljuk, amelyek nem kizárólag saját szerkezeti elemeikre támaszkodva fedik le az épületet, hanem közbenső, nem fából készült épületszerkezetekre támaszkodnak.
Az idegen alátámasztású fedélszerkezeteknek is számtalan változata képzelhető el. Az 5-20. ábrán olyan példát mutatunk be, amikor a fa tetőszerkezethez tartozó derékszelemenek nem állószékre, bakdúcokra vagy dőltszékekre, hanem az épület szerkezeteihez tartozó vasbeton födémre támaszkodnak.
5-20. ábra. Szék nélküli tetőszerkezet a) kiemelt mellvédfallal, vb. pallófödémmel; b) vb. gerendás födémmel; c), d) részletek; 1 vb. gerenda; 2 vb. födémpanel; 3 tőcsavar; 4 derékszelemen; 5 papucselem; 6 szarufa; 7 födémbéléselem; 8 vasalt beton; 9 csupaszlemez.
Előregyártott fedélszerkezetek
Különösen a fában gazdag országokban régóta foglalkoznak a fa fedélszerkezetek előregyártásával, mivel ezekkel jelentős helyszíni élőmunkát lehet megtakarítani, vagyis a fedélszerkezetek építése gyorsabbá tehető. Kezdetben az előregyártott szerkezetek nem voltak gazdaságosak, mert a tényleges terhek, a felhasználási mód és funkció ismeretének hiányában túlméretezték őket, így nagy volt a fajlagos anyagfelhasználás.
Az utóbbi időben azonban – különösen a számítógépes méretezés, tervezés terjedésével – a szerkezeteket külön megrendelésre, a felhasználás módjára és körülményeire vonatkozó adatok ismeretében méretezik és gyártják. így az előregyártott fa fedélszerkezetek egyre gazdaságosabbá, sőt sok esetben a hagyományos, helyszínen készített fedélszerkezeteknél olcsóbbakká is válnak.
Hazánkban is több évtizede folyik a fa tetőszerkezeti elemek előregyártása, de a fajlagos faanyag-felhasználás a mai, korszerűbb szerkezetekhez képest1,3-2,0-szeres volt. Többségük gyártását meg is szüntették. A hazai gyártók közül jelentős eredményeket ért el az előregyártott fa tetőszerkezetek fejlesztésében az ALBA JUNIOR Építőipari Leányvállalat (Bp. I., Attila út 8.). A vállalat két alaptípust gyárt, amelyeken belül 3-3 további típus különböztethető meg, de kombinációik is gyárthatók, ill. alkalmazhatók:
ALBA ZENIT előregyártott fa fedélszerkezet: a torokgerendás fa fedélszerkezetek családjába tartozik. Ennek megfelelően abban az esetben lehet alkalmazni, ha az épület a vízszintes erők felvételére alkalmas szilárd födémmel vagy kötőgerendákat födémgerendákként alkalmazó födémmel rendelkezik. Kialakítása folytán alkalmas tetőtér-beépítésre, vagy a padlástér bármilyen hasznosítására. Az AZ jelű típuson belül három változatot különböztethetünk meg (5-21. ábra). A típusból kialakítható szaruállásokat egymástól 0,8-1,0 m távolságra kell elhelyezni.
5-21. ábra. ALBA ZENIT előregyártott fa fedélszerkezet változatai.
Az ilyen szerkezetet a térben vihardeszkák, lécezés, valamint a tetőtér-beépítést határoló burkolóelemek merevítik. A szerkezeti elemek I. és II. szilárdsági kategóriába tartozó fenyő fűrészáruból készülnek, 22-70 mm vastagsággal és 70-200 mm magassággal. A csomóponti lemezek és kapcsolóelemek nagy ellenálló képességű ragasztóval gyártott rétegelt lemezből vannak, statikai méretezésnek megfelelő méretűek és a tartóelemekre szegezéssel vannak rögzítve. A faanyagok kombinált hatású favédő szerekkel (TETOL FB, TETOL RKB) védettek.
A típus 4,50-15,00 m mérethatárok közötti támaszközök esetében alkalmazható, tetősíkjainak hajlásszöge 30-60° lehet. A gyártási mérethatárokat szemlélteti az 5-22. ábra. E mérethatárok között a fedélszerkezet bármilyen méretben megrendelhető. A gyártó a típusméretektől eltérő esetben sem számol felárat. A leggyakoribb méretváltozatokat mutatja be az 5-1. táblázat.
5-1. táblázat. ALBA tetőszerkezet.
5-22. ábra. ALBA ZENIT előregyártott fa fedélszéktípus gyártási méretei.
5-23. ábra. ALBA ZENIT fa fedélszerkezet kombinációs lehetőségei.
Mivel az egyes szaruállásokat két darabból építik össze, a típuson belül számtalan kombináció képzelhető el; így aszimmetrikus tetők azonos párkánymagassággal (5-23. ábra), ill. szimmetrikus vagy aszimmetrikus, de különböző párkánymagasságú tetők. Mindezeknél csak egy alapvető szabályt kell betartani: a két fél elem h0 kapcsolódási magasságának mindig azonosnak kell lennie (5-24. és 5-25. ábra).
5-24. ábra. ALBA ZENIT előregyártott fa tetőszerkezet alkalmazási példája, metszet.
5-25. ábra. ALBA ZENIT előregyártott fa tetőrendszer általános csomópontjai a) – e) 1 szarufa; 2 könyökfa; 3 torokgerenda; 4 oszlop; 5 nyeregfa; 6 csomólemez; 7 kapcsoló csomólemez; 8 talpszelemen; 9 bilincs; 10 csavarozás; 11 alátétlemez; 12 tetőtér-beépítés szerkezetei.
ALBA HELION előregyártott fa fedélszerkezet: a rácsos tartós fa fedélszerkezetek családjába tartozik. Ennek megfelelően olyan helyeken lehet alkalmazni, ahol az épület legfelső födémje nem teherhordó és a padlástér hasznosítására nincs igény. Természetesen teherhordó legfelső födémű épületekhez is alkalmazhatjuk ezt a típust, de mivel a tetőteret hasznosításra alkalmatlanná teszi, ez nem célszerű.
Az AH jelű típusnak is három változata van (5-26. ábra). A típusból kialakítható szaruállásokat egymástól 0,8-1,0 m távolságra kell elhelyezni. A rácsozat kialakítása a támaszok távolságától függ. A szerkezet hosszirányú merevítési lehetőségei, a szerkezeti elemek és csomólemezek anyagai, kialakítása, valamint anyagvédelme azonosak az AZ típusnál leírtakkal.
5-26. ábra. ALBA HELION előregyártott fa fedélszerkezet változatai.
A típus gazdaságosan 6,00-18,00 m mérethatárok közötti fesztávolságokra és – az előző típushoz hasonlóan – 30-60° hajlásszöggel alkalmazható (5-27. ábra), a gyártótól bármilyen méretben megrendelhető felár nélkül. Mivel ez is két fél elemből összeépítve készül, itt is érvényes az a szabály, hogy csak olyan féltartók építhetők össze, amelyeknek csatlakozási magassága azonos. Ettől függetlenül számos kombinációja képzelhető el, de különböző párkánymagasságú aszimmetrikus tetők nem alakíthatók ki belőle (5-28. ábra).
5-27. ábra. ALBA HELION előregyártott fa fedélszéktípus méretei.
5-28. ábra. ALBE HELION előregyártott fa fedélszerkezet kombinációs lehetőségei.
Az ALBA ZENIT és az ALBA HELION előregyártott fa fedélszerkezeteket az építész tervező alkalmazza, de a gyártó méretezi és gyártja.
Ezért a megrendelésnek a következő adatokat kell tartalmaznia:
- fesztávolság (támaszok távolsága), L;
- tetősíkok mindkét oldali, kívánt hajlásszöge, α, fok;
- tetőmagasság az eresztől mérve, h;
- tetőszerkezet belmagassága, hs és ha’ hm;
- szaruállások tengelytávolsága;
- tetőtér-beépítés m2-re jutó fajlagos terhei.
A helyszínre leszállított szerkezeti elemet vízszintes területen össze kell építeni, és így kell beemelni a helyére. A szaruállásokat mindaddig ideiglenesen meg kell támasztani, amíg a hosszirányú merevítéseket, majd a tetősíkok lécezését vagy szelemenezését el nem készítjük. Beemelés előtt azonban feltétlenül ellenőrizni kell a fogadószint méreteit és víz-szintességét. Ha a fogadószint nem megfelelő méretű, vagy az alátámasztási pontok nincsenek azonos, vízszintes síkban, akkor a tartóknak olyan igénybevételeket kell elszenvedniük, amelyekre nincsenek méretezve, és megrongálódnak.
Csomóponti kialakítás
A fa fedélszerkezetek szerkezeti elemeinek kapcsolataival, kötéseivel ebben a cikksorozatban nem foglalkozunk, mert ez egyrészt egy önálló művet igényelne, másrészt pedig célkitűzéseinknek inkább az felel meg, hogy a szoros értelemben vett ácsszerkezetek és a hozzájuk kapcsolódó kiegészítő szerkezeti elemek és fedések, hőszigetelések stb. összeépítési lehetőségeit, szabályait mutassuk be. (Megjegyezzük, hogy az MSZ 77-82 részletesen és áttekinthetően tartalmazza mindazokat a kapcsolatokat és kötéseket, amelyekkel a cikksorozatban – terjedelmi okokból – nem foglalkozunk.)
Nem kell bizonyítanunk, hogy a magastetők csomóponti részleteit rendkívül sokféle módon lehet jól megoldani. így itt csak a magastetők néhány jellemző, általánosan előforduló részének kialakítási lehetőségeit mutatjuk be példákon. Ezek közül is inkább azokat a részleteket, amelyeknek helyes kialakítására nagyon kell ügyelnünk annak érdekében, hogy elkerüljük a beázást, a meghibásodást vagy egyéb károsodást.
A tetőfedés kétféle módon fedheti le az oromfalat. Az egyik esetben az utolsó szaruállás az oromfalon belül van, és az oromfal fölé csak a deszkázat vagy lécezés és a fedés fut ki (5-29. ábra). A másik esetben az utolsó szaruállás az oromfalon kívül van (5-30. ábra). A kétféle megoldás jelentősen különböző homlokzati hatású.
5-29. ábra. Oromszegély-kialakítások I. 1 tetőfedés; 2 szegélyelem; 3 tetőléc; 4 szarufa; 5 élléc; 6 homlokdeszka; 7 ereszdeszkázat; 8 oromfal; 9 vakolat; 10 fémlemez oromfalszegély; 11 alátétdeszka; 12 szelemen; 13 fólia.
5-30. ábra. Oromszegély-kialakítások II. (jelölések az 5-29. ábra szerint, a méretek cm-ben értendők).
A magastetők egyik legváltozatosabban kialakítható részlete az eresz. Néhány változatát mutatjuk be az 5-31 – 5-35. ábrán. Jelentősen befolyásolhatjuk az épület megjelenését, hangulatát azzal, hogy milyen típusú, formájú ereszkialakítást alkalmazunk.
5-31. ábra. Hagyományos ereszképzés a) falazott; b) nádazott vakolatú, tagozatos; 1 tetőfedés; 2 lécszám; 3 alátétdeszka; 4 szarufa; 5 talpszelemen; 6 sárgerenda; 7 kötőgerenda; 8 csatornavas; 9 ereszszegély; 10 rögzítőszegély; 11 ereszcsatorna; 12 homlokdeszka; 13 nádazott vakolat; 14 kifalazás; 15 tagozat; 16 térdfal.
5-32. ábra. Egyszerű csüngő ereszek a) hagyományos; b) díszes profilú, felső deszkázattal; 1 lécezés; 2 tetődeszkázat; 3 szarufa; 4 talpszelemen; 5 tőcsavar; 6 párnafa; 7 ereszdeszkázat; 8 homlokdeszka; 9 csatornavas; 10 ereszcsatorna; 11 fal; 12 tetőfedés.
5-33. ábra. Csüngő eresz kiképzések szellőztetett tetőkhöz a), b) Jelölések az 5-32. ábra szerint; 13. szellőzőnyílások
5-34. ábra. Ereszképzések alsó deszkázattal a) kötőgerendás, b) – d) csüngő szarufás; jelölések az 5-32. ábra szerint; 1 szellőzőnyílások; 2 kötőgerenda; 3 vízcsendesítő; 4 sárgerenda; 5 takaróléc; 6 gerendadarab; 7 hőszigetelés; 8 vb. kiváltók; 9 ablak; 10 hevederek.
5-35. ábra. Nagy kinyúlású, dobozolt ereszmegoldás 1 héjalás; 2 csupaszlemez; 3 deszkázat; 4 szarufa; 5 ereszszegély; 6 talpszelemen; 7 csavar; 8 támaszfa; 9 párnafa; 10 párkányfa; 11 tőcsavar; 12 ereszdeszkázat.
Szerkezeti és formai okokból az eresz-és az oromkiképzés szorosan összefügg, ezért ezek kialakítását mindig együtt mutatjuk be az 5-36 – 5-41. ábrán. Beázás és különösen a szerkezet átszellőzése szempontjából nagyon ügyelnünk kell a félnyeregtetők gerincének a tűzfal fölötti kialakítására (5-42. ábra). A fedélszék ereszénél a levegőt ritkított deszkával, szellőzőcseréppel vagy egyéb más módon vezethetjük be. Félnyeregtetők esetében felül célszerű az ábra valamelyik megoldását választani, mivel ezek beázási veszély nélkül szellőztethetők.
5-36. ábra. Külső szarufás eresz- és oromkiképzés a) eresz; b) orom; c) oldalnézet és részletek; 1 héjalás; 2 hófogó cserép; 3 lécezés; 4 élléc; 5 szarufa; 6 alátétdeszka; 7 szelemen; 8 támasz (karpánt); 9 takaróléc; 10 homlokdeszka; 11 ereszdeszkázat; 12 párnafa; 13 befogóbilincs; 14 alátétfólia; 15 bádogszegély; 16 főfal; 17 oromfal; 18 tőcsavar.
5-37. ábra. Eresz- és orom ki képzés zsalus deszkázással a) eresz, sík alsó kialakítással, b) eresz ferde, csüngő ereszdobozzal, c), d) oromzat metszete, oldalnézete és részletei; 1 fedés elemei; 2 lécezés; 3 ellenléc; 4 homlokdeszkázat; 5 ereszdeszka; 6 heveder; 7 lépcsős heveder; 8 párnafa; 9 szarufa; 10 szarufacsonk; 11 függesztő bilincs; 12 kötőelem; 13 ékpár; 14 szelemen; 15 süllyesztett fekvő ereszcsatorna; 16 rögzítőszegély; 17 rögzítő nyelv; 18 lefolyócsatorna; 19 szegőléc; 20 erősítő acélelem (borda); 21 főfal; 22 oromfal; 23 vízorr.
5-38. ábra. Eresz- és orom kiképzés sík és zsalus deszkázattal a), b) eresz metszetei; c), d) oromzat metszete, nézete és részletei (jelölések az 5-37. ábra szerint).
5-39. ábra. Eresz- és orom kiképzés függőleges deszkaburkolattal a) eresz nézete és metszete; b), c) oromzat metszete, nézete és részletei; 1 cserépfedés; 2 tetőléc; 3 deszkabélelés; 4 szarufa; 5 szelemen; 6 heveder; 7 csonka szarufa; 8 homlokdeszka; 9 ereszdeszka; 10 élléc; 11 bádogszegély; 12 süllyesztett fekvő ereszcsatorna; 13 ékpár; 14 bilincs; 15 kapocs; 16 kötőelem; 17 szellőző légrés; 18 főfal.
5-40. ábra. Eresz- és orom ki képzés zsalus dobozzal a) eresz metszete; b), c) oromzat metszete, nézete és részletei; jelölések az 5-39. ábra szerint.
5-41. ábra. BETONYP burkolatú, fekvő ereszcsatornás eresz- és oromkiképzés a) eresz nézete és metszete; b), c) oromzat metszetei; d) e) oromzat nézete és részletei; 1 tetőfedés; 2 lécezés; 3 deszkázat; 4 szarufa; 5 szelemen; 6 heveder; 7 heveder; 8 kötőelem; 9 profilsoroló; 10 fekvő ereszcsatorna; 11 bádogszegély; 12 kapocs; 13 élléc; 14 BETONYP homlokburkolat; 15 BETONYP ereszburkolat.
A magastetők talán legkritikusabb részletei az ún. attika- és vápacsatornák, amelyekből egy-egy példát láthatunk az 5-43. ábrán. Ezek a csapadékgyűjtő csatornák az épület határain belül helyezkednek el, legtöbbször az épület szilárd szerkezeteihez közel. Ebből adódik, hogy az épület szerkezetein télen kiáramló hő a csatornákban összegyűlt havat vagy jeget megolvasztja.
Az így keletkezett csapadék azonban nem tud a lefolyókon eltávozni, mert azok – mivel mások a hőviszonyaik – be vannak fagyva, vagy jégkásával el vannak tömődve. Ennek két következménye lehet: a visszatorlódott, összegyűlt víz beáztatja a tetőt, vagy ismételt fagyás esetén szétfagynak az esőcsatornák. Ezek ellen egyrészt a lefolyók megfelelő elhelyezésével, kialakításával, másrészt pedig az ábrán látható csatornák helyes vezetésével lehet védekezni.
Az eddig bemutatott csomóponti példáknál nem foglalkoztunk a tetőszerkezetek hőszigetelésével. Azokban az esetekben azonban, ha a magastető alatt beépül a tetőtér, gondoskodni kell megfelelő hőszigetelésről is. Az 5-44. ábrán idegen alátámasztású, hőszigetelt fedélszéket, az 5-45. ábrán pedig hagyományos kialakítású fedélszerkezet két csomópontját mutatjuk be.
5-42. ábra. Fél nyeregtetők oromzatának lezárásai a) túlnyúló fedéssel; b) falsíkkal egybevágó fedéssel; 1 szellőzőcserép; 2 félnyeregtető lezáró cserép; 3 légjárat; 4 fólia; 5 ellenléc: 6 lécezés; 7 záródeszka; 8 homlokdeszkázat; 9 szarufa; 10 szelemen; 11 tűzfal; 12 profilba vágott fémlemez szegély.
5-43. ábra. Belső csapadékcsatornák a) attika csatorna; b) vápacsatorna; 1 cserép; 2 lécezés; 3 ellenléc; 4 deszkabélelés; 5 szarufa; 6 szelemen; 7 talp; 8 alátétfólia; 9 tőcsavar; 10 heveder; 11 korcolás; 12 szegezett horganyzott huzal; 13 lemezcsatorna; 14 födém; 15 attikafal; 16 vakolat.
5-44. ábra. Hőhídmentes vasbeton födém és tetőszerkezet 1 cserép; 2 léc; 3 ellenléc; 4 alátétfólia; 5 szarufa; 6 szelemen; 7 heveder; 8 keresztheveder; 9 párazáró réteg; 10 BETONYP lap; 11 takaróléc; 12 kitöltőanyag; 13 hőszigetelő réteg; 14 tőcsavar; 15 vb. gerenda; 16 monolit vb. gerenda; 17 béléselem.
5-45. ábra. Tetőtér-beépítést határoló hőszigetelések csomópontjai a), b) 1 szarufa; 2 torokgerenda; 3 könyökfa; 4 párnafa; 5 BETONYP lap; 6 hőszigetelés; 7 deszkaborítás; 8 csavar; 9 alátétfólia; 10 párazáró réteg; 11 ellenléc.
Fedélszerkezetek védelme
Minden beépített faanyagot gombák és rovarok elleni védőszerekkel kell kezelni a megfelelő élettartam elérésére, a fa fedélszerkezetek elemeit is. Régen is használtak ilyeneket, vagy legalább lemeszelték a fedélszék fafelületeit. Az utóbbi évtizedekben azonban számos új fafelület védő anyag került forgalomba. Ezek közül hazánkban a következők szerezhetők be:
A védőszer neve | Alkalmazandó mennyiség | |
---|---|---|
g/m2 | kg/m3 | |
NIKOTOX B | 50 | |
DONHALIT U LL | 60 | |
DONHALIT UA | 6 | |
TETOL LAZUR | 40 | |
PENTAKLÓRFENOL | 350 | |
KŐSZÉNKÁTRÁNY | 100-200 | |
XILAMON | 200 | |
XYLADECOR | 200 |
A védőszereket különböző technikával lehet felhordani. Rovarok és gombák elleni védőhatásuk is különböző, anyagonként változik. Ezért alkalmazásuk előtt részletesen tájékozódjunk tulajdonságaik felől.
A védőszereket csak háncsrétegüktől megfosztott bárdolt vagy fűrészelt fafelületekre lehet felhordani. A faanyagot felhasználás, ill. felületkezelés előtt legalább fél évig szárítani kell, mert ha ennél nyersebb a fa, akkor az oldott vegyszer felvevő képessége rosszabb a saját nedvessége miatt. Ideális esetben a fát leszabás előtt áztatóteknőben kell impregnálni, más esetben pedig a helyszínen gondos permetezéssel vagy ecseteléssel kell a védőszert felhordani. Szükség esetén a fedélszék megépítése után is lehet a felületet kezelni, de tudnunk kell, hogy ilyenkor számos rejtett, eltakart felület védelme megoldatlan marad, pedig ezek a legtöbb esetben a szerkezet szempontjából lényeges helyen vannak.
Fémszerkezetű magastetők
A fa tűzvédelmi szempontból éghető anyagnak minősül és egyes vegyi anyagok könnyen károsíthatják. Bizonyos időszakonként megismételt felületkezeléssel a károkat csökkenthetjük vagy megszüntethetjük. Ahol azonban tűz- vagy vegyi hatás érheti a fedélszerkezetet, fém fedélszerkezetet célszerű vagy kell használni. E fedélszerkezetek további előnye, hogy a fémek statikai tulajdonságai lényegesen kedvezőbbek a fákénál, kapcsolatai nagy szilárdságú hegesztéssel alakíthatók ki, így a nagy fesztávolságú terek kisebb keresztmetszeti méretű tartókkal fedhetők le.
Acél fedélszerkezetek
Az acélszerkezetű tetőket legtöbbször ipari és mezőgazdasági épületeken alkalmazzák, nem csak azért, mert viszonylag magas a fajlagos költségük és a faszerkezeteknél nagyobb gyártási, szállítási és beépítési ipari hátteret igényelnek. A faszerkezetek alkalmazását megakadályozó vagy nehezítő környezeti hatások, valamint a nagy fesztávolságú lefedést igénylő terek leginkább az ipari és mezőgazdasági épületek esetében fordulnak elő. Ez az oka annak is, hogy az ipari acél tetőszerkezetek tipizáltak és készen megrendelhetők.
A cikksorozatunkban tárgyalt magastetők, amelyek elsősorban lakó-, kommunális és közösségi épületeken gyakoriak, lényegesen ritkábban készülnek tipizált acélszerkezettel, mivel elsősorban a kisebb fesztávolságuk miatt ez nem lenne gazdaságos. A következőkben ezért csak néhány tipizált acél fedélszerkezeti rendszert mutatunk be, és nem térünk ki a tipizált ipari és mezőgazdasági acél tetőszerkezetekre.
SRK acél fedélszerkezet: rácsos tartós, üres fedélszék, így csak ott alkalmazható, ahol az épület a vízszintes erőket felvenni képes szerkezetekkel kapcsolódik a tetőszerkezethez. Ha a szerkezet szilárd födémre készül, a padlástér jól hasznosítható, mivel nincs torokgerenda és nincs közbenső alátámasztás. A rendszeren belül egy szaruállás két elemből áll, amelyek rácsos szerkezetűek, felül egyenes nyomott övvel, alul íves húzott övvel. A teljes szerkezet köracélokból épül fel, idomacél kapcsolóelemekkel (5-46. ábra). A szaruelemeket 1,00-9,00 m mérethatárok között, 0,1 m-es méretlépcsőkben gyártják. Ennek megfelelően a két elemből összeépített szaruállás 2,00-14,50 m közötti fesztávolságú épületek lefedésére alkalmas.
5-46. ábra. SRK acél fedélszerkezet a) oldalnézet; b) a talp kialakítása; c) a tartó metszete; 1 köracél rácsozat; 2 deszka; 3 taréj; 4 talplemez; 5 tőcsavar; 6 lécezés vagy deszkázat; 7 koszorú.
A tetősíkok lejtése változtatható, és ezáltal a mérethatárok közé eső bármilyen támaszközű szerkezet lefedhető. A szerkezet alkalmazásával nyereg-, félnyereg-, sátor- és kontyolt nyeregtető építhető. Kontyolt tetőnél az élszaru vonalában kell egy tartót elhelyezni, majd változó méretű, az élszaruhoz vetületileg 45°-ban csatlakozó tartókkal kell a tetősíkot kialakítani. A rendszer elemei kombinálhatók is: szimmetrikus, a két oldalon egyenlő vagy különböző párkánymagasságú, aszimmetrikus, a két oldalán azonos vagy különböző párkánymagasságú tetők is építhetők belőle. A tetőhéjazat fogadására a szarugerendák tetején deszkát kell elhelyezni, amelyre a lécezés vagy a deszkázat szögezéssel rögzíthető.
A szerkezetet ötévenként ellenőrizni kell, a korrózióvédelem és felületkezelés javítását rövid időn belül el kell végezni, mert a szerkezet elemei viszonylag kis keresztmetszetűek, vékonyak és így aránytalanul nagy a korróziónak kitett felületük.
Előregyártott, hidegen hajlított szelvényű fedélszerkezet (gyártó: FÉMMUNKÁS Vállalat Nyíregyházi Gyára): a szerkezet két típusa közül az egyik az üres, a másik a torokgerendás fedélszékek családjába tartozik (5-47. ábra). Mindkét változat csak olyan épületek lefedésére alkalmas, amelyek képesek a vízszintes irányú erőket felvenni. Tetőtér-beépítés kialakítására rendkívül alkalmas. Egy szaruállás két, ill. ha torokgerendás, akkor három elemből áll. A megfelelő felületkezelés és szerelhetőség végett valamennyi szerkezeti elem 1,8 mm vastag acéllemezből hidegen hajlított, 147 mm magas, nyitott kalapprofilból készül (5-48. és 5-49. ábra). A sima típusú szaruelemre deszkát csavaroznak, erre szegezik a lécezést vagy a deszkázást.
5-47. ábra. Előregyártott, hidegen hajlított szelvényű fedélszerkezet a) kis, b) közepes fesztávra.
5-48. ábra. Szaruállás és tetőléc kapcsolatának változatai a) alátétdeszkával; b) fa tetőléccel; c) profilacél tetőléccel; 1 fa tetőléc; 2 U profilacél; 3 alátétdeszka; 4 csavarozás vagy szegezés; 5 lyukasztásból felhajtott fül; 6 profilacél szarugerenda.
5-49. ábra. Szaruállás fő elemei a) szarugerenda, sima; b) szarugerenda, lyukasztott; c) torokgerenda; d) függesztőrúd.
A lyukasztott típus profiljának felső részén a kivágott lemezt kétfelé hajlítják, és az így keletkező fülekhez rögzítik a lécezést (I. az 5-48. ábrát). A torokgerenda-elemből csak egyféle készül, különböző hosszúságokban. Az ugyancsak különböző hosszúságú függesztőrudat csak a torokgerendás szaruállásokba építik be. A felsorolt elemeket ún. kötőelemek kapcsolják egymáshoz, és az épület szerkezeteihez (5-50. és 5-51. ábra). A tetőszerkezetet hosszirányban a fa fedélszerkezetekhez hasonlóan viharléc merevíti, amely lehet 50x30x2 mm-es hidegen hajlított U profil, de alkalmazható helyette min. 25 mm vastag fenyődeszka is (a viharléc nem tartozéka a tetőszerkezetnek!). A leírt kialakítással a szerkezet fajlagos acélfelhasználása a fesztávolságtól függően 10-20 kg/m2.
A szaruelemek – a festhetőség miatt – max. 6,00 m hosszúságúak (5-2. táblázat). Az ennél hosszabb szaruelemek több darabból készülnek, U alakú hevederes, M 8 csavarral csavarozott kötéssel. A tetősík lejtése 41,41°, ami nem változtatható, így pontosan számíthatók az elemhosszak. A szerkezet 6015-12 615 mm mérethatárok közötti fesztávolságuk esetén alkalmazható, és a geometriai méretektől, valamint a terhelésektől függően a szaruállások tengelytávolsága 640-1000 mm.
A szerkezetet cserép- és kettős palafedés terheinek hordására méretezték, de elbírja a tetőtér-beépítés esetén szükséges hőszigetelő rétegek és belső burkolatok terheit is. A szerkezet előnye, hogy könnyen szerelhető, fajlagosan kis anyagfelhasználású és a fa fedélszerkezethez hasonló részletek alakíthatók ki belőle. További előnye, hogy a gyártó nagyüzemi körülmények között beégetett 1 réteg ARDIN alapozóval és 2 réteg ARDIN 120 zománcfestékkel felületkezeli, ill. védi korrózió ellen. Helyszíni felületkezelés esetén a gyártó a szerkezeteket 2 réteg szintetikus míniumos alapmázolással látja el, amelyre a helyszínen 3 réteg DUROL zománcfestéket kell az alapmázolás kijavítása után felhordani.
A Filigrán (gyártó: Hajdú-Bihar megyei 1. sz. Szövetkezeti Közös Építőipari Közös Vállalat, Polgár) szupervékony falú, tűzi-horganyzott, zárt négyszög szelvényből, zárt popszeges kapcsolattal kialakított, tetszőleges formájú és fesztávolságú acél tetőszerkezet.
5-50. ábra. Szaruállások kötőelemei a) taréjkötő elem; b) szarugerenda-rögzítő elem; c) lehorgonyzó kengyel.
5-51. ábra. Előregyártott, hidegen hajlított szelvényű fedélszerkezet részletei a) – d) 1 szarugerenda; 2 torokgerenda; 3 szarugerenda-rögzítő elem; 4 lehorgonyzó kengyel; 5 taréjkötő elem; 6 függesztőrúd; 7 kötőcsavarok; 8 szél rácsozat; 9 hasíték lécezéshez; 10 alátétdeszka; 11 léc; 12 vb. koszorú.
5-52. ábra. Előregyártott, hidegen hajlított szelvényű fedélszerkezet beépítési csomópontjai a), b) 1 szarugerenda; 2 szarugerenda-rögzítő elem; 3 kötőelem; 4 tőcsavar; 5 cserépfedés; 6 falécezés; 7 profilacél tetőléc; 8 ereszdeszkázat; 9 homlokdeszka; 10 szellőzőnyílás; 11 BETONYP burkolat; 12 csatornavas; 13 esőcsatorna; 14 heveder; 15 alátétdeszka; 16 szélrács; 17 alátétfólia.