A fürdőmedencék vizének melegítése
A fürdőmedencék vízbázisa elsősorban a közüzemi szolgáltatóktól vásárolt ivóvíz. Lehetséges azonban a megfelelő minőségű felszíni víz, elsősorban a kutak vizének használata is.
A medencevíz melegítése
A fürdőmedence vizének melegítésére aktív és passzív rendszereket alkalmaznak.
Aktív rendszerek:
- hőcserélők
- hőszivattyúk
Passzív rendszerek:
- napkollektorok.
- medence-hőtakarók (szolár-letakarók) – segédeszközök.
Az aktív vízmelegítő rendszereknél külső forrásból származó energia (pl. elektromos áram, meleg víz, gőz) szükséges Ezek a napsugárzás erősségétől függetlenül lehetővé teszik a víz melegítését
A passzív rendszerek hatékony működéséhez meghatározott erősségű napsugárzásra van szükség. Ez azonban nem áll mindig és mindenhol rendelkezésre Ezért ezeknél a rendszereknél is gyakran szükséges bizonyos mértékben felhasználni a passzív rendszereket is. mint kisegítő vízmelegítést.
Hőcserélők
A hőcserélő olyan berendezés, amely a hőt hőközvetítővel (hőcserélővel) nagyobb hőmérsékletű közegből kisebb hőmérsékletű közegbe juttatja A hőközvetítő a medencevizének melegítésénél többnyire meleg vizes rendszer vagy elektromos energiával fűtött berendezés
- Hogyan válasszunk vízmelegítőt amely energiatakarékos
- Vízmelegítők – Házilag javítható hibák?
- A keringetett melegvíz-fűtés elve
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Elektromos hőcserélők
Az elektromos hőcserélőknél a hőközvetítő egy elektromos árammal fűtött betét (fűtőpatron), amely az átáramló medencevizet melegíti. Rendszerint egyfázisú. 230 V névleges feszültségű. 50 Hz névleges frekvenciájú hőcserélőket hasznainak
A hőcserélőket többnyire a 3.0; 6.0.9,0; 12,0: 15,0; 18.0 kW teljesítményű sorozatban gyártják (47. kép)
47. kép. Elektromos hőcserélő
Meleg vizes hőcserélők
A meleg vizes hőcserélőknél a hőközvetítő többnyire korrózióálló acélbetét, amelyen a meleg víz folyik át (nem a medence vize!) és ez melegíti a medence átáramló vizét (9. ábra). A kültéri medencéknél a fürdési idényben rendszerint a medence mellett el helyezkedő építmény (lakóház, üdülő) használati meleg vizét termelő rendszerből (nagyobb hőmérsékletű közegből) folyik a víz a hőcserélőbe, ahol az átáramló medencevizei (a kisebb hőmérsékletű közeget) melegíti.
A beltéri medencéknél az építmény fűtésére használt meleg vízzel (nagyobb hőmérsékletű közeg) is lehet a medence vizét (kisebb hőmérsékletű közeg) melegíteni. A meleg vizes hőcserélőknél a nagyobb hőmérsékletű közeg (víz) hőmérséklete max. 110 °C lehet. A hőcserélőket többnyire a 15,0 (13,0); 30,0 (28,0); 40,0; 60,0; 75,0; 120,0 kW teljesítményű sorozatban gyártják.
9. ábra. A meleg vizes hőcserélő elhelyezésének vázlata a vízmelegítő rendszerben. 1 fűtőmedence; 2 lehűtött víz a lefölözőedényben (szkimmeren) keresztül a hőcserélő felé; 3 lehűtött víz a vízlefolyón (padlóösszefolyón) keresztül; 4 golyóscsapok (elzárók); 5 vízforgató szivattyú; 6 váltószelep; 7 homokszűrő; 8 meleg vizes hőcserélő; 9 a fűtési rendszer kazánja; 10 a meleg vizes fűtés keringtető szivattyúja.
Hőszivattyúk
A „víz-víz” hőszivattyúk a geometrikus energiát, a talaj hőenergiáját, esetleg a talaj- vagy felszíni víz hőjét használják a medence vizének melegítéséhez szükséges hőenergia forrásaként. A „levegő-víz” rendszerű hőszivattyúk viszont a levegőből vonják ki a szükséges hőenergiát.
A hőszivattyú olyan berendezés, amelynek kondenzátorában felszabaduló hőt fel lehet használni a medence vizének melegítésére. A környezetből származó hőenergiát a szivattyúban elpárologtatja. Az így keletkező gőz hőmérsékletét kompresszorral, nyomással megnöveli (sűríti). A meleg közeg egy kondenzátorban átadja a hőenergiát a medence vizének és eközben lehűl. Ezáltal ismét folyékony halmazállapotúvá válik, és ismétlődhet a folyamat.
A hőszivattyú hatásfoka a COP-érték. Ez azt mutatja, hogy a berendezés egységnyi elektromos energia felhasználásával hány egységnyi hőt tud elvonni a környezetből. A legmodernebb hőszivattyúknál ez a szám négy.
A hőszivattyú hatásfoka annál jobb, minél kisebb a hőmérséklet-különbség az elpárologtató és a kondenzátor között. Lehetséges olyan megoldás, amikor a víz melegítéséhez használt energia 70 %-át a környezet szolgáltatja, a maradék 30 %-ot az elektromos energia pótolja. A hőszivattyú helyigénye kicsi, a hatékonysága nagy. Az alkalmazásánál és kiválasztásnál több ajánlatot is érdemes kérni, esetleg érdemes lehet független szakértőt is meghallgatni.
Tájékoztató adat: egy 45 m3 víztérfogatú (45 000 L) medence (kb. 8,0 x 4,0 x 1,4 m) vizének melegítéséhez kb. 8 kW * h teljesítményű hőszivattyút célszerű alkalmazni
Napkollektorok
A napkollektorok a napsugárzást külön erre a célra készített eszközökkel (kollektorok) hővé alakítják át és a fürdőmedence vizének melegítésére hasznosítják. A napkollektoros berendezés központi egysége maga a kollektor. A víz melegítésére leggyakrabban a műanyag abszorbereket és a vákuumcsöves napkollektorokat használják.
Műanyag abszorberek (hőnyelők)
A műanyag hőnyelők nyomás- és hőmérsékletállósága nagyon korlátozott, de a fürdőmedencék vizének melegítésére nagyon jól használhatók. Az elérni kívánt vízhőmérséklet a medencéknél csak kevéssel haladja meg a környezet hőmérsékletét. Az abszorbereket többnyire a medencéhez közeli lapostetőn helyezik el. Egykörös rendszerben üzemeltethetők, azaz a medence vegyszerekkel kezelt vizét keringtető szivattyúval – hőcserélő közbeiktatása nélkül – közvetlenül lehet áramoltatni a hőnyelőben.
Az abszorberes rendszert (10. ábra) úgy is ki lehet alakítani, hogy a medencevíz keringtetéséhez és melegítéséhez kihasználják a vízforgató szivattyút. Ezzel meg lehet takarítani a vízmelegítő rendszer keringető szivattyúját (48. kép). A vízkezelő rendszer tervezője és szállítója megtalálhatja a megfelelő megoldást. Az abszorberes rendszer szerelésénél érdemes a szakember segítségét kérni.
Ha a hőnyelő felület és a medence vízfelületének aránya 1:1, vagy a hőelnyelő felülete még nagyobb, akkor a melegítésnél már igen jó eredményre számíthatunk. A műanyag hőelnyelők csak a tavaszi és nyári időszakban használhatók, azokat az első fagyok előtt teljesen le kell üríteni.
A műanyag abszorberek ára viszonylag kedvező, ezért gyakran használják a fürdőkben. Karbantartást nem igényelnek és hosszú időn keresztül zavartalanul üzemelnek (49. kép).
10. ábra. A medencevíz melegítése abszorberes napkollektor-rendszerrel – vázlat: 1 abszorberes napkollektor; 2 vezérlés; 3 három járatú golyóscsap; 4 vízforgató szivattyú; 5 fürdőmedence; 6 melegített víz a medencébe; 7 lehűtött víz a medencéből; 8 vízforgató szivattyú; 9 a víz keringtetésének iránya, ha a kollektoros vízmelegítés ki van kapcsolva.
48. kép. Az abszorberes szolár vízmelegítés vezérlése.
49. kép. Abszorberes napkollektor a háztetőn – 15 éve hibátlanul működik
Vákuumcsöves napkollektorok
A legújabb fejlesztésű vákuumcsöves síkkollektorok kettős falú üvegcsőből állnak. A külső és a belső üvegfal között erős vákuum van. A belső üvegcsövet szelektív abszorbens réteggel vonják be. Itt keletkezik a hasznosítható hő. A vákuum megakadályozza, hogy hőveszteség keletkezzen. A kollektorok kedvezőtlen, borús időben is működnek. Aránylag kis helyet igénylenek: míg a hagyományos kollektorokból kb. 5 m3 felület szükséges, addig a vákuumcsöves kollektorból kb. 3 m3 felület is elégséges. A vákuumcsöves kollektorok viszonylag drágák, így ma még kevéssé terjedtek el.
Medenceletakarók (szolártakarók)
A medence letakarására használt eszközök és berendezések nem melegítik a vizet: csak segédeszközök arra, hogy a felmelegített víz a kedvezőtlen, hűvös időjárás hatására vagy éjszaka ne hűljön le, azaz hőszigetelő hatásuk van.
- A redőnyös (lamellás) letakarás a legjobb hőszigetelő. A lamellák belsejében levegő van, ennek köszönhető a hatékonyság. A lefedést villamos motoros tekerővel működtetik. Ez a berendezés aránylag költséges.
- A hőtakarónak (szolárlefedésnek) is igen jó a hőszigetelő hatása. Ez egy erős műanyag fóliából és az azon elhelyezett habosított műanyag rétegből, esetleg további védőfóliából áll. Ezeknek köszönhető a hőszigetelő hatás. A letakarást villamos motoros vagy kézi tekerővel lehet működtetni.
- A műanyag buborékos fóliát is lehet hőszigetelésre használni. Ára aránylag kedvező, de hatásfoka csekély. Ez utóbbit kézi tekerővel kell működtetni.
A medencevíz melegítésének energiaigénye
A víz melegítésének energiaigénye fontos tényező az egyes rendszerek kiválasztásánál. Természetesen nem ez az egyetlen tényező, mert fontos a külső hőmérséklet és a hőveszteség figyelembevétele is. Az energia- igényt tájékoztató számítással határozhatjuk meg.
1 L víz 1 °C-kal való felmelegítéséhez 1 kcal (kilokalória) energia szükséges.
0,86 kcal = 1 W *h (wattóra), 1000 wattóra = kilowattóra (kW * h).
Az energiaigény számítását a következő példán ismertetjük.
Példa:
A fürdőmedence víztartalmát (m3) el kell osztani 0,86-dal, ebből megkapjuk a víz hőmérsékletének 1 °C-kal való növeléséhez szükséges hőenergiát (kW * h).
Számoljunk egy 45 m3 víztartalmú (45 000 L) medencével (kb. 8,0 x 4,0 x 1,4 m).
A hőmérséklet 1 °C-kal való növeléséhez 52,3 kW * h hőenergia szükséges. Melegítésre kültéri medencéknél aránylag gyakran szükség van, mert a medence vize – a meleg nyári időjárást kivéve – folyamatosan hűl.
Az adott példa alapján össze is hasonlíthatjuk az egyes vízmelegítési rendszereket. Meghatározhatjuk a szükséges üzemidőt és a felhasznált hőenergia árából (elektromos áram) vagy az energia előállításának árából (pl. gáz- vagy olajkazános melegítés) megbecsülhetjük az egyes rendszerek költségeit. Az energiaszükségletet (kW) osszuk el az egyes rendszerek teljesítményével (kW).
- 18 kW teljesítményű elektromos hőcserélő: 52,3 kW: 18 = kb. 2,9 óra üzemidő;
- 40 kW teljesítményű gáztüzelésű kazánnal üzemeltetett meleg vizes hőcserélő: 52,3 kW: 40 = kb. 1,3 óra üzemidő;
- 40 kW teljesítményű olajtüzelésű kazánnal üzemeltett meleg vizes hőcserélő: 52,3 kW: 40 = kb. 1,3 óra üzemidő;
- 15 kW teljesítményű abszorberes rendszerű napkollektor: 52,3 kW : 15 = kb. 3,5 óra üzemidő;
- 8 kW teljesítményű hőszivattyú: 52,3 kW: 8 = kb. 6,5 óra üzemidő.
A rendszerek tényleges gazdaságosságát csak a tervező vagy egy független szakértő számíthatja ki, a helyi körülmények ismeretében.
A vízmelegítő rendszerek összehasonlítása
A kültéri fürdőmedencék vizének melegítésére többnyire használt rendszerek összehasonlítása aránylag bonyolult. Csak a helyi körülmények és feltételezhető energiaárak ismeretében lehet aránylag pontosan meghatározni az egyes rendszerek gazdaságosságát. A továbbiakban csak tájékoztató jellegű megállapításokat teszünk.
Napkollektorok
A napenergia hasznosítása az egyetlen lehetőség, amelynél a víz melegítéséhez csak minimális mennyiségű külső forrásból származó energiát kell használni. Csak a rendszer szivattyúját vagy esetleg a medence vízforgató szivattyúját kell működtetni és a szabályozókhoz kell elektromos áramot juttatni. A döntő körülmény az, hogy a rendszer üzemeltetéséhez alig kell külső energiát vásárolni, ezért az költségkímélő. Figyelembe kell venni viszont az aránylag nagy beruházási költségeket, főleg a vákuumcsöves napkollektoroknál.
Elektromos hőcserélők
A víz melegítéséhez szükséges energia felhasználásának legkevésbé gazdaságos módja az erőművekből származó elektromos áram, amelynek ára is aránylag magas. Ennek ellenére Magyarországon a kültéri medencéknél ez a leggyakrabban alkalmazott rendszer. A fürdőmedencéket többnyire csak a május és szeptember közötti időszakban használják, kedvező, meleg időjárás esetén. A kültéri medencében nyáron a víz aránylag gyorsan felmelegszik a napsugárzástól, ezért a hőcserélős vízmelegítés rendszerint csak kiegészítő megoldás. A hőcserélőt csak aránylag rövid ideig kell használni.
Meleg vizes hőcserélők
A meleg vizes hőcserélő lényegesen gazdaságosabb, mint az elektromos változat. A kültéri medencéknél akkor van jelentősége, ha a medence egy építmény (lakóház, üdülő) közelében helyezkedik el, amelynek meleg vízzel való ellátása nyáron is szükséges.
A meleg vizet termelő kazán tehát nyáron is működik. Feltételezhető, hogy megfelelő műszaki megoldással a csőhálózatból a hőcserélőt ellátó – a medencevizet melegítő – vizet is áramoltatni lehet. Itt csak bizonyos többletköltségek keletkeznek a tüzelőanyag – többnyire gáz, esetleg olaj – beszerzésénél, és csak a hőcserélőhöz vezető vezetékbe beszerelt szivattyú üzemeltetéséhez szükséges áramellátást kell megoldani. Ha nincs a kültéri medence közelében más építmény, a meleg vizes hőcserélő rendszer kiépítése általában nem gazdaságos.
Hőszivattyúk
A hőszivattyú a környezetből származó energiát hasznosítja. A kompresszor működtetéséhez azonban elektromos energiát kell használni. A hőenergia hasznosításának arányát a gyártók 1 : 4-ben adják meg. Ez azt jelenti, hogy 4 kW * h hőenergia előállítására 1 kW * h elektromos áramot kell felhasználni. A hőszivattyú használatát mindig a helyi lehetőségek és körülmények ismeretében lehet megítélni.
Medence-letakarók – hőtakarók
A medence hőtakarója csak segédeszköz arra, hogy a felmelegített víz a medencében kedvezőtlen időjárásnál és éjszaka ne hűljön le. A letakarást – főleg az aktív rendszereknél – mindig érdemes alkalmazni, mert jelentős hőenergia-megtakarítást hozhat.
A vízmelegítést befolyásoló körülmények
A medence vizének melegítésénél figyelembe kell venni a szelet is, amelynek esetenként komoly vízhűtő hatása lehet. Érdemes a medence körül szélvédő létesítményeket elhelyezni: ez lehet például valamilyen szélvédő fal vagy természetes sövény. Ez utóbbiban lehetőleg ne legyenek lombos növények, mert ezek állandóan leveleket hullatnak a medencébe.
A víz párolgása is bizonyos hőveszteséget okoz, ezért a használaton kívüli medencét érdemes letakarni.
A vízmelegítési rendszer kiválasztását a medence használata is befolyásolja. Ha a kültéri medencét az egész fürdési szezonban állandóan használjuk, akkor a vizet lassan melegítő napkollektorokat célszerű alkalmazni. Ha a medencét csak hétvégeken használjuk, azaz aránylag gyors vízmelegítésre van szükség, rendszerint hőcserélők használata ajánlható. A beltéri medencéknél a medence vizének melegítési rendszere mindenkor alkalmazkodik annak az építménynek a fűtési és melegvíz-ellátási rendszeréhez, amelyben a medence található.
Energiamegtakarítási lehetőségek
A hőenergia ára állandóan növekszik, ezért érdemes a vízmelegítő rendszereknél a takarékosságra törekedni. Az energiát optimálisan kell hasznosítani és igyekezni kell a vizet a lehető leghatékonyabban melegíteni.
A lehetséges takarékossági intézkedések között érdemes felhívni a figyelmet a következőkre:
- Rendszeresen mérjük a vízhőmérsékletet és a kívánt hőmérséklet elérésekor csökkentsük a melegítés mértékét. Lehetőleg használjunk termosztátot a hőmérséklet szabályozására.
- A medence vizét ne melegítsük túl, a termosztátot állítsuk be a kellemes közérzet és vízhőmérséklet alsó határára.
- Ha a medencét előreláthatólag hosszabb időn keresztül nem használjuk, kapcsoljuk ki a vízmelegítő rendszert.
- Ha nem használjuk a medencét, takarjuk le; a legnagyobb megtakarítást az aránylag költséges redőnyös (lamellás) letakarással érhetjük el. Igen jó eredménnyel használható a szolár hőtakaró, de hasznos a műanyagból készült levegőbuborékos fólia letakarás is. A letakarással akár 50 %-os megtakarítást is elérhetünk!
- A fürdőmedence köré készíttessünk szélfogó létesítményt (pl. üvegfalat), ültessünk sűrű sövényzetet; ezzel lényegesen csökkenteni lehet a szél okozta hőveszteséget. Ez akár 60 %-os megtakarítást is hozhat!
Az ajánlott takarékossági intézkedések nagy részének alkalmazásával a becslések szerint a medence vizének melegítésére használt energia 80 %-át is megtakaríthatjuk!