A házi uszoda, alapvető tudnivalók
Egy uszoda lehet fedett vagy nyitott fürdő. Tekintettel arra, hogy magánhasználatban álló fürdőről van szó, annak használatát és üzemeltetését semmiféle törvény vagy rendelet nem szabályozza. Ennek ellenére célszerű figyelembe venni a közfürdőkre vonatkozó szabályozásokat, mert azok értelemszerű betartása számos kellemetlenségtől menti meg az uszoda tulajdonosát.
Magyarországon a 121/1996. kormányrendelet és a 37/1996. népjóléti miniszteri rendelet, valamint az ME-10-204, MSz-10-553 és az MSz-13680 szabványok adnak az uszodákra vonatkozó fontos útmutatásokat. (Németországban a Deutsche Indiustrie Norm, azaz DIN 19643 német szabvány előírásai érvényesek.)
Az említett szabályozások pontos eligazítást adnak az üzemeltetés minimális technikai és közegészségügyi követelményeiről, amelyeket a saját uszodánkban is célszerű betartani, mert így elkerülhető a fürdők gazdaságtalan és egészségre veszélyes működtetése.
A közfürdőkre vonatkozó előírásokból különösen fontos figyelni a
- fertőtlenítőszer (pl. klór) megengedett koncentrációjára,
- a kémiai és fizikai paraméterekre (pl. pH-érték, hőmérséklet, zavarosság),
- a medence terhelhetőségére.
A medence vizét sokféle szennyeződés éri a használóktól és a környezetből. A fürdőzők verejtéket, hámdarabkákat, hajat, különböző baktériumokat (pl. Eschirichia coli, azaz E-Coli, Pseudomonas areuginosa), kozmetikumokat, napvédő szereket stb. visznek be a medencevízbe. A környezetből korom, növényi részek, bogarak, por stb. társul ezekhez.
Ezeknek a kórokozó baktériumoknak az elpusztítása és az egyéb szennyeződések elfogadható határon belül tartása csak úgy lehetséges, ha gondoskodunk a kifogástalan vízkezelésről és a higiéniai feltételekről, mégpedig folyamatosan. Ha ez nem így történik, a fürdőmedence vize gyorsan elszennyeződik, az úszástól inkább visszariaszt, mintsem arra csábítana. Az esetleg jelenlévő kórokozók miatt a fürdőzők megbetegedhetnek (pl. középfülgyulladás).
Példa
Nyitott medencéknél tapasztalható, hogy elsősorban a medencefenéken, lépcsőkön és a sarkokban zöld vagy barnászöld elszíneződés (algatelep) keletkezik, majd a víz is zavarossá válik. Az ilyen medencevíz középfülgyulladást, kötőhártya-gyulladást, felső légúti fertőzést vagy egyéb kellemetlenséget okozhat. Ennek a kiváltó oka, hogy a vízben kevés a fertőtlenítőszer vagy egyáltalán nincs, emellett keveset működik a vízforgató és a vízben elszaporodhatnak a betegséget okozó baktériumok is.
A medencékben a vízhőmérséklet 28-32 °C, ami ideális mindennemű kórokozónak.
Soha ne fürödjünk zavaros vizű medencében! Ilyen esetben követeljük az üzemeltetőktől a megfelelő intézkedések haladéktalan megtételét. Nyilvános közfürdőkben az intézkedések elmaradásáról az egészségügyi hatóságokat is tájékoztatni kell.
A fürdőmedence vize nem élővíz! Ha abban fürdünk, kívánatos (és szükséges!), hogy az fertőtlenített, kristálytiszta és algamentes legyen. És hogy ezt hogyan lehet elérni? Megtudhatjuk ebből a cikksorozatból!