Elektromos berendezések a fürdőmedencéknél
A fürdőmedencéknél különféle elektromos árammal üzemeltetett berendezésekre van szükség. Feltétlenül szükséges a vízforgató szivattyú. Ezen kívül az általában használt berendezések: elektromos hőcserélő, fényszórók, hatjáratú automatikus elektromos váltószelep, automatikus önjáró elektromos működtetésű medencefenék-tisztító berendezés, ellenőrző és szabályozó-berendezések.
Erősáramú kapcsolószekrény
A fürdőmedence elektromos berendezései erősáramú kapcsolószekrényben csatlakoznak a tápvezetékhez (50. kép). A kapcsolószekrényben erősáramú kismegszakítók vagy más biztosító berendezések vannak beépítve, ezenkívül többnyire „be-ki” főkapcsolóval a fürdő- medence egész elektromos hálózatát áramtalanítani lehet. A kapcsolószekrényben még beszerelve lehetnek érintésvédelmi védőkapcsolók és időkapcsoló órák.
50. kép. Biztonsági kapcsolószekrény.
Kismegszakítók, biztosítók
A fürdőmedence elektromos berendezéseinek meghibásodásánál a kismegszakító (51. kép) rendszerint leold, azaz megszakítja az áramellátást. Ebben az esetben ellenőrizni kell az elektromos berendezések csatlakozásait, hogy megfelelően szorosak, nem hibásodtak-e meg a vezetékek vagy kábelek, nem égett-e le a szivattyú villamos motorja. Az ellenőrzés után a kismegszakítót vissza lehet kapcsolni. Ha az ismét kiold, akkor esetleg az érintésvédelmi védőkapcsolóban kell a hibát keresni. Ezt azonban csak képzett villanyszerelő ellenőrizheti és javíthatja meg.
51. kép. Kismegszakító.
Érintésvédelmi védőkapcsoló
(52. kép) Gyakran Fi-relének (hibaáram-relének) vagy RCD (Residual Current Device) kapcsolónak is nevezik. Az érintésvédelmi kapcsoló alkalmazását az egyes elektromos berendezéseknél a szabványok írják elő (pl. a szivattyúnál). A kapcsolókat a berendezés szállítója és szerelője köteles szakszerűen beszerelni. A kezelő a védőkapcsolón nem változtathat. Az érintésvédelmi kapcsoló összehasonlítja a vezetéken átfolyó áramokat. Ha azt észleli, hogy a befolyó áramok összege és a kimenő áramok összege között eltérés alakul ki, akkor azonnal kikapcsolja az áramkört.
52. kép. Érintésvédelmi védőkapcsoló.
A szivattyúknál az érintésvédelmi védőkapcsolók érzékenysége általában 30 mA (milliamper) szokott lenni. Ez az a határ, amely fölött a hibaáram életveszélyessé válhat. Ha a szíven 30 mA-nél erősebb áram folyik át, akkor a szívkamrák falának finom rezgése (fibrillációja) alakulhat ki, amelynek hatására leállhat a szív szivattyúzó működése. Megszűnik az agy oxigénellátása, és ez 3-5 percen belül az agy visszafordíthatatlan károsodását és halált is okozhat!
Egyetlen olyan elektromos berendezést sem szabad a kapcsoló nélkül üzemeltetni, amelynél a szabványokban elő van írva az érintésvédelemi védőkapcsoló beszerelése. A meghibásodott védőkapcsolót azonnal meg kell javíttatni, esetleg ki kell cserélni.
Vízforgató szivattyú
Villamos motorjának névleges elektromos feszültsége a magánmedencéknél rendszerint 230 V, és egyfázisú. Nagyobb teljesítményű motoroknál esetleg 400 V (háromfázisú). A névleges frekvencia = 50 Hz.
Az adattáblán a következő adatokat lehet leolvasni: névleges áram, A (például 5,5 amper); elektromos védettségi fokozat, IP (például IP 55); névleges felvett teljesítmény, P1 (például 0,75 kW); névleges leadott teljesítmény, P2 (például 0,60 kW). A szivattyú esetleges cseréjénél azonos vagy hasonló műszaki adatokkal rendelkező szivattyút ajánlatos használni.
Ha a szivattyú állandóan, látszólag ok nélkül lekapcsol és nincs más mechanikus meghibásodása, esetleg eltömődés, akkor meg kell vizsgáltatni az elektromos kismegszakító állapotát, esetleg összehasonlítani az adattáblán megadott névleges áram értékével. Szükség szerint az elektromos kismegszakítót szakemberrel ki kell cseréltetni.
Elektromos hőcserélő
Leggyakrabban az elektromos fűtőbetét (fűtőpatron) cseréje szükséges. A betétet csak szakképzett villanyszerelő cserélheti. Ilyenkor eredeti betétet kell használni.
Fényszóró
(53. kép). Névleges elektromos feszültsége 12 V, ezért biztonsági transzformátorból kapja az áramellátást. A leggyakrabban a fényszóró izzóját kell cserélni. Ezt a műveletet csak a vízfelszín fölött, száraz körülmények között lehet végezni. A cserét célszerű szakemberre bízni.
53. kép. Fürdőmedence fényszórója.
Biztonsági transzformátor
A fényszórók üzemeltetéséhez szükséges biztonsági transzformátor névleges bemenő elektromos feszültsége 230 V és egyfázisú, a kimenő névleges feszültség 12 V. Az adattáblán leolvasható adatok: névleges teljesítmény (pl. 300 watt); biztosítás (pl. 3,15 A); elektromos védettségi fokozat (pl. IP 65). Csak az eredetileg beszerelt vagy azonos típusú biztonsági transzformátort lehet használni.
Hatjáratú automatikus elektromos váltószelep
Áramellátása magánmedencéknél általában 230 V névleges feszültségű (egyfázisú) és 50 Hz névleges frekvenciájú. A szükséges biztosítás és elektromos védettségi fokozat leolvasható az adattábláról. A váltószelepet csak szakember javíthatja!
Automatikus önjáró medencetisztító berendezés
A dugaljban kábellel csatlakozik az elektromos hálózathoz. A berendezésben villamos motoros szivattyú szívja a szennyeződéseket a medencéből. Ez a motor mozgatja a tisztítókeféket és hajtja a berendezést a medence fenekén, esetleg a falakon is. Az elektromos működés alapadatai az adattábláról olvashatók le. A berendezést a használati utasítás szerint kell üzemeltetni. A medencetisztító berendezést csak szakszervizt javíthatja!
Ellenőrző és szabályozó-berendezések
A fürdőmedencék üzemeltetésénél gyakran használnak elektromos vegyszeradagoló szivattyúkat, vízhőmérséklet-szabályozó és ellenőrző berendezéseket, vízszintszabályozó elektromos berendezést, ill. a szűrők vissza- mosását és öblítését szabályozó elektromos műszereket. Ezeket a berendezéseket azok használati utasításai szerint kell üzemeltetni, és csak képzett szakember javíthatja őket.
Az elektromos készülékek védettségi fokozata
A fürdőmedencéknél használt elektromos berendezéseknél a szabványok előírják a villamos gyártmányok burkolatától megkövetelt védettségi fokozatokat. Ezeket mindig a berendezések gyártója határozza meg, az érvényes előírások szerint. A védettségi fokozat a gyártmány adattábláján vagy a használati utasításban van feltüntetve.
Példák a védettség jelölésére:
- IP (International Protection)
- IP 54 (5 = a por behatolása ellen védett; 4 = a fröccsenő víz behatolása ellen védett)
- IP 65 (6 = a por behatolása ellen tömített; 5 = a vízsugár behatolása ellen védett)
A védettség a felsorolt példáknál azt jelenti, hogy a por és a víz nem károsíthatja a berendezést. A fürdőmedencéknél használt elektromos berendezések (gyártmányok) esetleges cseréjénél soha sem szabad kisebb védettségi fokozatú berendezést beszerelni, mint amilyen a cserélt gyártmány volt.
Szabványok, előírások
Az elektromos berendezések tervezését, gyártását, szerelését, üzemeltetését, karbantartását, javítását részletes nemzetközi és magyar szabványok és előírások szabályozzák. Ezeknek a betartása nagyon fontos a biztonság és az élet védelme szempontjából! A legfontosabb adatokat általában a berendezések műszaki leírásai, valamint a fürdőmedence üzemeltetési előírásai tartalmazzák.
Elektromos szerelés és javítások
Elektromos berendezéseket csak arra jogosult cégek és képzett szakemberek szerelhetnek és javíthatnak. Speciális berendezéseket és műszereket (pl. váltószelepet) csak különlegesen képzett elektroműszerészek programozhatnak és javíthatnak.