Fürdő üzemeltetése – A legfontosabb paraméterek
A DIN 19643 értelmében a közhasználatú fürdők üzemeltetése során számos paramétert kell figyelni. Nem szükséges, hogy azokat itt mind felsoroljuk, mert a magánfürdők üzemeltetéséhez elegendő a következő paraméterek ismerete.
Ezek:
- fertőtlenítőszer (klór, bróm, oxigén stb.),
- pH-érték, savkapacitás
- kalcium, zavarosság, cianursav,
- TDS (Totál Dissolved Solids = az oldott szilárd anyagok teljes mennyisége),
- redoxpotenciál.
A különböző mérési eljárások
A magán-fürdőmedencékben való használatra különösen a kolorimetrikus, fotometrikus és titrimetrikus (titráló) eljárások alkalmasak. Újabban az elektrometrikus eljárások is hozzáférhetők.
A kolorimetrikus eljárásnál a fürdővízből egy meghatározott mennyiséget vizsgálóedénybe (pl. kémcsőbe) töltünk és ahhoz (folyékony vagy tabletta alakú) indikátort adunk. Klór esetén folyékony indikátorként nagyon elterjedt az orthotolidin (OTO) használata. A mellékelt színskála használatával leolvasható a mérendő anyag (pl. klór) koncentrációja. A vizsgálat próbacsíkok alkalmazásával ugyanígy hajtható végre. Az orthotolidin rákkeltő hatása miatt ezt a módszert már egyre több helyen betiltják és áttérnek a DPD (diklórfenil-diazónium-) módszerre, amely pontosabb, és az előre csomagolt tablettákkal könnyen elvégezhetők a mérések.
A titráló módszernél az előzőekhez hasonlóan járunk el, a megfelelő indikátorhoz azonban valamilyen titert adunk.
Más szavakkal: a fürdővízből először valamilyen reakciós folyadékkal (indikátorral) oldatot készítünk, amelyet azután a hozzáadandó (rendszerint cseppnyi mennyiségű) titerrel színének megváltoztatására késztetünk. A hozzáadott cseppek mennyisége adja meg a kívánt eredményt.
Ma már a fotometrikus eljárások készülékei is beszerezhetők. Ezeknél az előzőleg megfestett mintát definiált fénysugárral világítjuk át. A mérőkészülék fotocellával a koncentráció szabad szemmel nem is észlelhető különbségeit is meghatározza. A mérendő anyag, pl. klór koncentrációját mikroprocesszor számítja ki és az értéket digitális formában mutatja. Ma már a fürdőmedencéknél előforduló szinte minden paraméter meghatározható fotometrikus úton.
Az elektrometrikus készülékek szondákkal dolgoznak, amelyeket rendszeresen hitelesíteni kell. Nagyon pontosan mérnek és kezelésük is egyszerű, de nem éppen olcsók. Szakembereknek azonban mindenképpen ajánlhatók. A laikusoknak azonban a kolorimetrikus eljárások (OTO vagy DPD) teljesen elegendők.
Hogyan mérjük fürdőmedencékben a koncentrációt?
A koncentrációt „parts per million” (ppm) vagy „milligramm per liter” (mg/L) egységekben mérjük.
A mértékegységek összefüggése:
- 1 ppm = 1 „part per millión” = 1 milliomod (rész),
- 1 mg/L = 1 g ezredrésze/L = 1 milliomod/L.
Amikor tehát a színskálán ppm-ben leolvassuk az egyik színhez tartozó koncentrációt, ez mg/L egységben ugyanannak a koncentrációnak felel meg, és fordítva.
Az egyes paraméterek meghatározása
Klór
Amennyiben klórt vagy klórszármazékot alkalmazunk, akkor különbséget kell tennünk a következők között:
- az összes aktív klór,
- a szabad aktív klór,
- a kötött aktív klór.
Magyarországon és az Európai Unió legtöbb országában fürdőmedencékben a klórra a következő értékek érvényesek (hasonló értékek vannak a DIN 19643 szabványban is):
zárttéri fürdő, mg/L | szabadtéri fürdő, mg/L | |
---|---|---|
szabad aktív klór | 0.3 | 1.0 |
kötött aktív klór | 0.1 | 0.2 |
Külföldön egyes esetekben lényegesen nagyobb értékeket engednek meg.
A tesztelőkészleteken az ideális tartomány 0,5-1,5 mg/L értékre van bejelölve. Egy magánfürdő üzemeltetője egyébként maga döntheti el, hogy mekkora legyen a klórérték. Kézi adagolásnál amúgy is csaknem lehetetlen feladat, hogy egy meghatározott értéket pontosan betartsunk. Éppen ezért a közfürdőkben általános közegészségügyi előírás a klór automatikus mérése és adagolása.
Szabad aktív klór
A vízben visszamaradt oldott klórgáz, hipoklórossav és hipoklorition.
Kötött aktív klór
A maradék klór a vízben levő ammóniával és szerves nitrogénnel különböző klórszármazékokat alkot, amelyeknek van csökkent fertőtlenítő hatása és baktericid hatása is jól hasznosul.
Az összes klórt a szabad és a kötött klór összege adja meg. A klórértéket OTO-cseppekkel, fotometrikusan vagy a DPD-módszerrel mérjük. Az OTO-cseppekkel azonban csak az összes klór mennyiségét lehet mérni, a szabad és összes klór mennyiségét nem lehet megkülönböztetni. A próbacsíkokra ugyanez mondható el. Differenciáltabb mérést lehet végezni a DPD-módszerrel; ezzel az eljárással a szabad, kötött klórt és az összes klórt is meg lehet különböztetni.
Bróm
Oxidációs ereje gyengébb, ezért nagyobb koncentrációkban kell jelen lennie a vízben, mint a klórnak. A bróm is további vegyületeket alkot. A kötött bróm azonban, a kötött klórtól eltérő módon, továbbra is fertőtlenítő hatású, akárcsak a szabad bróm. A vízben lévő brómtartalmat szintén OTO-cseppekkel vagy a DPD-módszer szerint mérjük
Aktív oxigén
Az klór igen hatékony alternatívája és azt már részletesen ismertettük. Az ezzel való fertőtlenítés elsősorban a pezsgőfürdők területén jöhet számításba, mert azzal az 1-1,5 m3-es medenceméreteknél a költségráfordítások elfogadható keretek között tarthatók. Ott kifejezetten ajánlhatók is, mert így a klór valóban egyszerűen és biztonságosan kiváltható. Kellemesebb fürdést el sem lehet képzelni. Az aktív oxigén mérésére a próbacsíkok és a kolorimetrikus mérések egyaránt alkalmasak.
pH-érték
„Potentia hidrogenii”, azaz a hidrogénionok koncentrációja a vízben. A pH-érték a fertőtlenítőszer mellett a legfontosabb paraméternek számít, értéke alapján felismerhető, hogy a víz savas, semleges vagy lúgos természetű-e. Értékét elsősorban a szabad szénsav mennyisége határozza meg és az befolyásolja a fertőtlenítőszer hatékonyságát, valamint a víz korróziós hatását. Ha a szabad szénsav túl nagy mennyiségben van jelen, akkor a víz savas és korrozív.
Ha a pH-érték 8,2-nél nagyobb, ebből arra lehet következtetni, hogy a vízben már nincs szabad szénsav és várható, hogy a medence falán mészlerakódás jelenik meg.
A pH-érték kölcsönhatásban áll a savkapacitással (teljes lúgosság) és a kalciumkoncentrációval. Ha a pH-érték 7-nél nagyobb, akkor a víz savas, 7 esetén semleges, 7 fölött pedig lúgos kémhatású. A túl kicsi (7 alatti) pH-érték korrozív vízre utal (2. ábra). Ebben a fémrészek megrozsdásodnak, a mész (kalcium) kioldódik a fugák közül. A klór/bróm oxidációs ereje növekszik, egyben azonban gyorsabban el is használódnak (3. ábra).
2. ábra. A pH-érték skálája
3. ábra. A pH-érték, valamint a klór és bróm hatásfoka közti összefüggés
A túl nagy pH-érték a vizet zavarossá teszi, egészen a mészlerakódásig, a klór/bróm oxidációs ereje gyengül.
A pH-értéket megfelelő szerekkel (pH-csökkentővel, pl. sósavval vagy valamilyen pH-plusz alkalmazásával) az ideális tartományban (7,2-7,6 között) lehet tartani, és annak rendszeres mérésével a fenti problémákat el lehet kerülni. Az ideális pH-érték meghatározásánál mindenesetre a víz keménységét is figyelembe kell venni.
Néhány példa a pH-értékre:
- esővíz: pH = 5,5-5,8 (befolyásolhatja a medence pH-értékét);
- vizelet: pH = 4,8-7,4 (elvileg befolyásolhatja a pH-értékét, de vajon mennyi van belőle?);
- tengervíz: pH = 7,8-8,2.
A pH-érték és az ellenáramoltató berendezés. Ha ellenáramoltató berendezést alkalmazunk, ez befolyásolja a pH-értéket; annak áramlása ugyanis gázkiválási folyamatot indít el.
A pH-érték mérése. Kolorimetrikusan, próbacsíkokkal vagy elektrometrikus úton mérhető. Az összes többi módszerrel szemben az elektrometrikus mérést célszerű alkalmazni, mert ezek a készülékek a pH-érték teljes tartományát lefedik, míg a kolorimetrikus eljárással vagy a próbacsíkokkal csak a 6-8 közti tartományban lehet mérni.
A pH-érték kolorimetrikus méréssel az ideális tartományban elegendően pontosan meghatározható. Egy magánfürdő medencéjénél ez általában elegendő. Nagyobb biztonságot és kényelmet ad az elektronikus mérés, mert az nemcsak a méréshatárokat növeli meg, hanem az automatikus mérést és szabályozást is lehetővé teszi.
Delta-pH: telítettségi index. A víz agresszivitásának meghatározásához azonban a pH-érték önmagában nem elegendő, mivel az a karbonát-keménységtől is függ. 1 nk° esetén például az egyensúly pH = 7,9-nél, 20 nk° mellett pedig pH = 6,9-nél alakul ki.
Keménység
Ezt ma még gyakran német keménységi fokban (nk°) szokták megadni. Egyre jobban terjed és a technika mai állásának felel meg azonban, ha a földalkáli-ionok koncentrációját adjuk meg millimolban (mmol).
Átszámítás:
1 mmol CaO = 5,6 nk°= 100 mg/L (ppm) CaCO3 (kalcium-karbonát).
A földalkáli-ionok és a vízkeménység összehasonlítása
víz | nk° | mmol CaO/L |
---|---|---|
nagyon lágy (I) | 7.3 alatt | 1.3 alatt |
lágy (II) | 7.3-14 | 1.3-2.5 |
középkemény (III) | 14-21.3 | 2.5-3.8 |
kemény (IV) | 21.2 felett | 3.8 felett |
Ideális pH-érték, ha a vízkeménységet is figyelembe vesszük:
- kemény víz: 6,8-7
- középkemény víz: 47,2-7,8
- lágy víz: 7,4-8
- nagyon lágy víz: 7,8-8,2
Savkapacitás (teljes lúgosság)
Ezt savlekötő képességnek, savfelhasználásnak vagy lúgosságnak (USA) is nevezik és a víz puffer-kapacitását fejezi ki. A KS 4,3 savkapacitás azt mutatja meg, hogy a pH-érték = 4,3 eléréséhez mennyi savat kellene a vízhez hozzáadni (a felhasznált sósav mennyisége metilnaranccsal végzett titrálásnál).
A KS 8,2 érték fenolftaleinnel végzett titrálásnál a pH-érték = 8,2 eléréséhez felhasznált sósav mennyiségét adja meg (mmol-ban). Az ideális érték 80-150 ppm. Ha a mért érték kisebb, mint 80 ppm, ez azt jelenti, hogy a vízhez túl sok savat adtunk, jóllehet a pH-érték nagy.
A pH-érték szempontjából fontos a savkapacitás megfigyelése. Ha a pH-érték erősen ingadozik, akkor célszerű megmérni a savkapacitást. A pH-érték ingadozását a túl kicsi savkapacitás (lúgosság) okozza. Ezt azután az eső stb. is befolyásolhatja. A szükséges korrekciót a szaküzletekben kapható termékekkel lehet elvégezni. Az adagolandó mennyiségeket a csomagoláson lévő tájékoztatóból állapítsuk meg. A savkapacitást fotometrikus vagy titrimetrikus úton mérjük. A próbacsíkok használata kevésbé ajánlható.
Kalcium-keménység
A kalcium mérésénél a kalciumionok mennyiségét mérjük. Ha a kalcium túl nagy koncentrációban van jelen, ez a víz zavarossá válását, a medence falán, a létrákon, a szűrőhomokon (!) stb. kialakuló lerakódást vonhat maga után. Ezért külön is meghatározzuk, noha szintén az alkáli anyagok közé tartozik. Ha koncentrációja nagyobb, mint 600 mg/L, akkor mész kiválására kell számítanunk. A kalcium-keménységet szintén a szaküzletekben kapható termékekkel lehet befolyásolni. A vízcsere is alkalmazható megoldás. Jó átlagértéknek számít a 300 mg/L. A keménységgel kapcsolatban I. a pH-értéknél elmondottakat (52. oldal) is. A kalcium-keménységet titri- vagy fotometrikus úton mérjük.
Zavarosodás
A fürdőmedence vizének kristálytisztának kell lennie. Ezt csak úgy lehet elérni, ha gondoskodunk a kellő szűrésről és pelyhesítésről, valamint betartjuk a döntő fontosságú paraméterek összes megadott határértékét.
Ha a víz színe fehérre változik, ez a következőket jelentheti:
- fertőtlenítőszer hiánya,
- elégtelen szűrés,
- kolloidális szennyeződések,
- mész kiválása.
A következőt tehetjük: Ellenőrizzük, hogy elegendő-e a fertőtlenítőszer mennyisége. Ezután határozzuk meg a pH-értéket, a savkapacitást és a kalcium-keménységet. Ha a szabványtól eltérő értéket találunk, azt korrigáljuk. Adjunk a vízhez pelyhesítőszert. A szivattyút mindaddig járassuk (szűrés), amíg a medence vize ismét tiszta nem lesz.
Ha másféle, például barna vagy feketétől világoszöldig terjedő elszíneződést tapasztalunk, azt fémek okozhatják. Ilyenkor feltétlenül lökésszerű klórozást kell végezni és pelyhesítőszert kell adagolni. A pH-érték 7,6 legyen. Itt is járassuk a szivattyút, amíg a zavarosodás meg nem szűnik. A szaküzletekben a fémek eltávolításának a megkönnyítésére további vegyszereket is lehet kapni.
Izocianursav
Az izocianursav a klórt stabilizálja az UV-sugarak okozta gyors lebomlás ellen. A brómkészítmények ezt a savat nem tartalmazzák, ezért bróm alkalmazásakor ezt a paramétert nem kell megmérni. Ha az izocianursav koncentrációja túlzottan megnövekszik (80 mg/L fölé), akkor ez a klór fertőtlenítő erejének erős csökkenését vonja maga után, azaz a klór bekerül ugyan a vízbe, azonban nehezebben tud szabad klórt képezni, sőt a szabad klór keletkezése le is állhat. A sav koncentrációját csak a medence vizének részleges cseréjével lehet csökkenteni.
Az izocianursav túl nagy koncentrációjának első jele a növekvő klórigény és az ezzel összefüggő, alkalmilag jelentkező klórhiány, amelyet valahogyan soha nem lehet kompenzálni. A következmény a víz klórhiányra jellemző zavarossá válása, jóllehet látszólag elég klórt adagoltunk.
A szabad klór hatása az izocianursav különböző értékei esetén:
cianursav-koncentráció | 30 mg/L |
50 mg/L | |
70 mg/L | |
100 mg/L | |
szabad klór | kb. 45% |
kb. 30% | |
kb. 25% | |
kb. 10% |
Mérési eljárások: kolorimetrikus, próbacsíkok, fotometrikus vagy elektrometrikus.
TDS (az oldott szilárd anyag teljes mennyisége)
Ez semmi egyebet nem jelent, mint az üzemeltetés alatt a fürdőmedencébe került és onnan kiszűréssel el nem távolított anyagok, pl. ásványi anyagok stb. teljes mennyiségét. Ezek között lehet izocianursav, pH-plusz, pH-mínusz, napvédő krémek maradványa, por, növényi részecskék stb.
Ezek az anyagok, amint azt már az izocianursavnál említettük, nem bomlanak le, az elpárolgó víz hátrahagyja azokat. Ha friss vizet töltünk be, ez a feldolgozott víz szintén növeli a TDS értékét. Ha a koncentráció meghaladja a 2000 ppm értéket, a vizet ki kell cserélni. Hogy miért? A TDS blokkolóként vagy szivacsként működik. Csökkenti a bejuttatott vegyszerek hatását, ami növeli a költségeket és gondot okoz a kezelésnél. A TDS mérését speciális TDS-mérővel vagy laboratóriumban lehet elvégezni. A nagy TDS-arány kialakulását úgy lehet a legjobban megelőzni, ha rendszeresen cseréljük a töltővizet.
Redoxipotenciál
Magánfürdőkben nem használatos, de kiegészítésül röviden ismertetjük: A millivoltban (mV) megadott redoxipotenciállal a vízben lévő fertőtlenítőszerek csíraölő hatását mérjük. Felvilágosítást ad a szerves szennyeződések jelenlétéről és a fertőtlenítőszer ezzel összefüggő hatékonyságáról, annak koncentrációjáról azonban nem.
Segítségével azonban következtetni lehet a csíraölés sebességére. A DIN 19643 szabvány 30 másodperc alatt a tíz negyedik hatványával arányos csíraölési sebességet ír elő. Ez az érték 6,5 és 7,3 közötti pH-érték esetén akkor teljesül, ha a redoxpotenciálra mért érték
- édesvízben 750 mV,
- tengervízben 700 mV.
Pl. a pH-érték 7,3-7,6-ra való növekedésekor (amint tudjuk, ilyenkor a klór oxidációs ereje csökken) nagyobb feszültségekre van szükség, ez
- édesvízben 770 mV,
- tengervízben 720 mV.
A redoxipotenciált egy automata általában folyamatosan méri, mégpedig a pH-érték egyidejű figyelembevétele mellett. Az említett csíraölési sebesség fenntartásához ezért 0,3 mg/L mennyiségű klórkoncentráció a medence minden részében elő van írva.
A paraméterek ideális értékeinek rövid áttekintése
Az egyes paraméterek ideális értékeit, illetve a mérés gyakoriságát a 3. táblázatban foglaltuk össze.
Az értékek meghatározásával kapcsolatban megjegyzendő, hogy abban természetesen a fürdő kihasználtságának is szerepe van. Minél több személy használja a medencét vagy a gyógyfürdőt, az annál erősebben befolyásolja a paramétereket. Ennek megfelelően az ellenőrzést is erősíteni kell, egészen akár a napi vagy félnapi mérésig.
3. táblázat. A mérés gyakorisága
Paraméter és koncentrációja, mg/L | A mérés gyakorisága |
---|---|
Klór, 0,3-1,0 | hetenként 3-5-ször |
Bróm, 0,3-1,5 | hetenként 3-5-ször |
Aktív oxigén, 3,0-8 | hetenként 3-5-ször |
pH = 7,2-7,6 | hetenként 5-6-szor |
Lúgosság 80-120 | havonta 1-szer |
Kalcium, 200-400 | havonta 1-szer |
TDS, kisebb mint 2000 | szükség esetén |
Izocianursav, 30-50 | havonta 2-szer |
Redoxipotenciál, 700- | folyamatosan |
A víz kondicionálása a Langlier-index alapján
A felfedezőjéről (Wilfried Langlier) elnevezett módszer, amellyel azt lehet meghatározni, hogy a víz korrozív, semleges vagy csapadék képződésére hajlamos-e. Ha a víz kalciumértéke kicsi, akkor az korrozív és ezt a hiányt ásványi anyagok felvételével (pl. a fugákból) fokozott mértékben ki akarja egyenlíteni. Másrészt viszont a túl nagy kalcium-koncentráció kicsapódásra való hajlandóságot idéz elő (lerakódások a medence fenekén és falain vagy zavarosodás).
A kiegyensúlyozott víz sem az egyik, sem a másik szélsőség irányába nem törekszik. Semleges, a Langlier-index szerinti értéke nulla. Nullánál kisebb értéknél a víz korrozív, ha viszont az érték nullánál nagyobb, akkor előbb vagy utóbb mészlerakódásokra kell számítani.
A Langlier-index meghatározásához a következőkre van szükségünk:
- a pH-érték,
- a hőmérsékleti tényező,
- a kalcium-keménységi tényező,
- a savkapacitás-tényező (teljes lúgosság).
Képlet: pH-érték – hőmérsékleti tényező – kalcium-keménységi tényező – savkapacitás-tényező = Ll-érték
vagy: pH-érték + hőmérsékleti tényező + kalcium-keménységi tényező + savkapacitás-tényező – 12,1 = Ll-érték
Ha betartjuk a paramétereknél már ismertetett értékeket, azaz, hogy a
- pH-érték 7,2-7,6 között,
- a lúgosság 100 mg/L,
- a kalcium-keménység 200-400 mg/L legyen, ez garantálja a Langlier-index szerinti jó értéket, így a képlettel való számolásra nincs is szükség.
Ha ezt betartjuk, medencénk vize mindig semleges marad. A DIN 19643 a Langlier-indexet nem említi. Ha valaki erre vonatkozó számításokat szeretne végezni, a tényezőket tartalmazó táblázatot az internetről tudja letölteni.