Ablak a tetőn
Természetesen a padlástér-beépítéseknél is biztosítani kell a megfelelő hatásfokú benapozást. Ehhez célszerűen használhatók a fekvő, ún. tetősík ablakok.
A tetősík ablakokat a tetőfelületen, a tetőszerkezettel összeépítve kell elhelyezni úgy, hogy semmilyen szempontból ne rontsák az épület megjelenését és a mögöttük levő helyiségek hasznosíthatóságát. Egyszerűségük mellett sokoldalúságukat tanúsítja, hogy a világ bármely táján igen népszerűek. Hazai felmérésekből is kitűnik, hogy amíg húsz évvel ezelőtt 100 lakóházból max. 1-2 készült tetősík ablakokkal, napjainkban az összes épülő ház 2/3 része ilyen. Az új épületek kb. 90%-a padlástér-beépítéses, és kb. minden tízedik padlástéri ablak tetősík ablak.
Tetősík ablakok
A tetősíkba helyezhető ablakok közül a hazai gyártású VELUX GZL, GGL és GPL alaptípusok vannak kereskedelmi forgalomban, valamint a GGL elektromos változata.
Az anyacég külföldön gyárt eltérő rendszerű, alakú és funkciójú ablakokat, amelyek még nem igazán jelentek meg az itthoni piacon, legfeljebb az előbbiekben felsorolt típusok soroló kereteiként fordulnak elő.
A jelenleg kapható tetősík ablakok jellemzői a következők:
- a tok- és szárnykeretet minőségi lucfenyőből, impregnált, színtelen kivitelben gyártják;
- az üvegezés gáztöltéses; 3 és 4 mm vastagságú minőségi hőszigetelő síküvegből készül;
- a billenőszerkezet dörzsfékes forgópontjai több állásban is lehetővé teszik a billentett szárny rögzítését,
- az eloxált felületű alumínium kilincsrudazatot a vele összeépített zárszerkezet működteti, amely vagyonvédelmi szempontból tökéletes; a zárás biztonságát a szárny- és tokkeretbe épített rögzítő retesz biztosítja, melynek eltérő beállításával a billenő szárny szellőzőállásba hozható.
A tetősík ablakok mögötti tetőtér helyiségek benapozása a homlokzati ablakokkal ellátott helyiségekéhez képest legalább 10-20%-kal jobb. Érdekességként megemlítjük, hogy vannak országok, ahol tetősík ablakok beépítése esetén bizonyos tetőhajlásszögnél a benapozásra előírt norma 20%-kal csökkenthető.
A tetőablakok beépítéséhez a mérettáblázatokban meghatározott fogadószerkezeten kívül és felül a tető héjalásának megfelelő EDH és EDS jelű burkolókeret, ¡11. keretek szükségesek, melyek vízhatlan csatlakozást biztosítanak a tetőfedéshez. A szegőlemez védelmet nyújt a csapadék, valamint a madarak és a rovarok ellen is. Az alsó elem a tető héjalásra takar, az oldalsó elemet pedig a héjalás alatt kell elhelyezni úgy, hogy a felső keretrész a fölötte levő tetőfelület csapadékvizét két oldalra vezesse el, továbbítva azt a tető felületére.
Sorolt ablakok esetén néhány évvel ezelőtt még egyedi bádogos szerkezetet kellett készíteni, amelynek több hátránya is volt, például az esztétikai összhang hiánya, a vízszigetelés tökéletlensége, de felmerültek egyéb problémák is. Mindez szerencsére már a múlté, mivel a VELUX cég bevezette a komplett, ún. „KOMBI” burkolókeretet.
A KOMBI burkolókeretekkel a GZL ablaktípus többirányú sorolással, míg a GGL és a GPL külön-külön, valamint kombináltan is összeépíthető. Az ablaktípusok egymás mellé sorolásánál a keretek közötti oldaltávolság 100 mm kell, hogy legyen, míg az alsó és felső ablak között 120 mm szükséges. Az utóbbi érték természetesen lehet 140 vagy 160 mm is, de ezt a megrendeléskor mindig közölni kell.
A 120 mm általában elegendő a tetőablak tokkeretének alsó része alatti 10-12 cm széles szarufa beépítéséhez és körülburkolásához. A felső, 10 cm széles csatorna mint vízgyűjtő 40-50 m2 tetőfelület vizét képes levezetni. Az egymás fölötti soroláshoz 100 mm szükséges, amely elegendő a szarufák közötti keresztborda beépítéséhez. E keresztborda elsősorban a szarufák távtartó szerepét tölti be, és az ablakkeret terheit átadja a tetőszerkezetnek.
(Kép fent) GZL típusú VELUX tetőtéri ablak középső tengely körül forduló szárnnyal, felső nyílószerkezettel és a szárnyba épített résszellőzővel 15-90 fok közötti hajlásszögű tetőkhöz. Hőszigetelő képessége 1,5 W/m2K, hangszigetelő képessége 29 dB.
(Kép fent) GGL típusú VELUX tetőtéri ablak középtengely körül forduló szárnnyal, kétfunkciós nyitószerkezet és az ablakszárnyba épített nagy hatékonyságú szellőzőnyílással 15-90 fok közötti hajlásszögű tetőkhöz. Hőszigetelő képessége 1,5 W/m2K, hangszigetelő képessége 32 dB.
(Kép fent) GPL típusú VELUX tetőtéri ablak az ablakszárnyba beépített nagy hatékonyságú szellőzőnyílással 20-55 közötti hajlásszögű tetőkhöz. Hőszigetelő képessége 1,5 W/m2K, hangszigetelő képessége 32 dB. A szárny az alsó kilincs segítségével a felső csuklós pont mentén 45°-os szögig nyitható.
(Kép fent) INTEGRA-GGL típusú VELUX tetőtéri ablak; a GGL típusú ablak elektromosan működtethető változata.
(Kép fent) EDH típusú burkolókeret szóló tetőablakokhoz, profilos tetőfedő anyaghoz. A tetőfedő anyag magassága – profillal – max. 90 mm lehet.
(Kép fent) EDS típusú burkolókeret szóló tetőablakhoz, sík tetőfedő anyaghoz. A tetőfedő anyag vastagsága max. 8 mm lehet.
(Kép fent) GVT típusú VELUX – oldalt nyíló szárnyú – tetőkibúvó 25-65°-os hajlásszögű tetőkhöz.
(Kép fent) VLT típusú VELUX – emelkedő szárnyú – tetőkibúvó 6-16°-os hajlásszögű tetőkhöz.
Tetősík ablakok beépítése
A tetősík ablakok beépítéséhez részletes tervek szükségesek. Lényeges és elsődleges szempont a szarufaközök méreteinek meghatározása. A szarufák között a szükséges belső méretet a belső burkolat vagy a burkolati keretbélés határozza meg. Biztosan megfelelő lesz a szarufaköz mérete, ha egyenlő az ablaktok szélességével vagy azt néhány cm-rel meghaladja. Az ennél nagyobb méreteltérést azonban kerülni kell, mert ez esetben a lécezés alatt ún. alsó teherelosztó-kiváltó keretheveder is szükséges a rögzítő vasak kapcsolhatósága érdekében.
Sorolt ablakok esetén a mérettűrés legfeljebb l-l cm lehet a szarufák és a keresztbordázat kiosztásakor. A sorolásnál a szarufák – mint teherhordó hosszbordák – tengelytávolsága (120 mm szaruköz méret esetén) az ablakszélesség +12 cm, a keresztbordázat tengelymérete pedig az ablakkeret magassági mérete + 10 cm. Ebbe a hálóba helyezhetők be az ablakkeretek, majd a megfelelő burkolókeretek. Az elhelyezést vagy beépítést alulról kell kezdeni.
Tetősík ablakok szerelése
A tetősík ablakok szerelése előtt végig kell gondolni a következőket, és az ablakkeretek beépítését, valamint a próbaüzemet a leírtak szerint kell elvégezni:
- Kiválasztjuk a tető héjalásnak megfelelő típusú burkolókeretet és tetőablakot.
- Ellenőrizzük a tető szaruzatát.
- Ha a szarufák köze nagyobb az ablak szélességénél, akkor vagy a szarufát szélesítjük meg egy rászegezett deszkával, vagy a lécezés alá hevedert szegezünk, és az ablak szélességi méretének megfelelően szarufakiváltást készítünk.
- Ha a tetőablak terv szerinti helyén szarufa halad át, a szarufát ki kell váltani.
- Előkészítjük a tokkeretet.
- A szárnyat levesszük a tokról.
- A rögzítő vasakat a tok megfelelő oldalsó horonyrészéhez helyezzük úgy, hogy a tokkereten lévő hornyok egyike a mindenkori tetőhéjazat alatti tetőléc síkjával egy magasságban tartsa az ablakot. Az ablakkeret négy sarkát sarokszerelő vassal kapcsoljuk a tetőszerkezethez. A ablakok oldalirányú és egymás fölé sorolásánál maguk a távtartók töltik be az ablakrendszer szerelővasainak szerepét.
- A rögzítő vasakkal felszerelt ablakkeretet a tetősík fölé helyezzük úgy, hogy alsó éle az alatta lévő tetőléccel felhelyezett tetőfedő
- elem sorától a szükséges távolságban legyen.
- Sorolásnál az elhelyezést a középrész felől kezdve haladjunk jobb, ill. bal oldalra. A keretközök 12 cm-esek legyenek.
- Egymás fölé sorolásnál alulról felfelé haladva végezzük a műveleteket, 10 cm keretközzel.
- A felhelyezett és zsinórral vonalba állított ablaknál a 4 rögzítő vasat – mint talpat – a szarufához szegezzük úgy, hogy abban csavarodás és a tokkeret átlóban 1 mm-nél nagyobb eltérés ne legyen. Ha valamelyik talp nem éri el a szaruzatot, ne feszítsük, hanem a talp és a szaruzat közötti részt rétegelt lemez alátétekkel töltsük ki, majd így szegezzük le.
- A szárny felhelyezése után végezzük el az ablak működési próbáját.
- Korrekció esetén nem szabad a szárnyat feszíteni, hanem csak a tokkeretet.
A burkolókeretek felszerelése
A beépített tetőablak kereteit csatlakoztatni kell a héjaláshoz, majd
- el kell végezni a tetőrétegek „rendbe igazítását”, valamint a tetőalátét fólia oldalirányú rögzítését, felülről pedig kiegészítősávot kell beépíteni, hogy a belső csurgalék víz tökéletes elvezetése biztosítható legyen az ablak „okozta” nyílás körül. A felső vízelvezető csatornával a vizet az ablak melletti szarufaközhöz kell vezetni;
- az alsó burkolókerettel (vagy annak ólomlemez gallérjával) takart nagy hullámú cseréprész hullámcsúcsait vágókoronggal vágjuk le;
- az alsó burkolókeret beépítése és lemezkapcsokkal való rögzítése után a redőzött ólomlemez gallért gumikalapáccsal a hullámmérethez alakítjuk, majd a tokkeret alsó szegőelemét is felcsavarozzuk;
- becsúsztatjuk az oldalsó szegőt, és lemezkapcsokkal a tetőhöz rögzítjük, felülről pedig a tokkerethez szegezzük;
- oldalirányú sorolásnál a szarufa feletti csatornaelemet előkészítjük és behelyezzük úgy, hogy a kezdőelem kiálló „fül”- elemrészei ráhajthatok legyenek;
- egymás feletti sorolásnál az alsó három oldal kereteinek rögzítése
- után a fekvő csatornaelemet behelyezzük úgy, hogy a vizet teljes biztonsággal elvezesse;
- elkészítjük a sorolt ablakok felső lezárását, és ellenőrizzük tömítettségüket;
- felhelyezzük a tetőablakok nyílószárnyait;
- elkészítjük a tetőfedés körüldolgozását (figyelem: hullámos fedés esetén a tetőfedő elemeket oldalirányban 2-4 cm-es réssel kell a burkolókerethez képest elhelyezni, hogy a téli hó olvadék akadálytalanul lecsúszhasson).
Belső burkolókeretek
A tetőterek optimális benapozása, valamint kényelmi és szükségleti igények miatt a tetőablakok belső kávafelületét ferde síkban vagy a síkhoz képest derékszögben burkoljuk le. Az alsó burkolókeretek homlokoldalát lehetőleg függőleges síkba, a fölsőkét pedig lehetőleg vízszintes síkba állítsuk be. Alul ezt a fűtés intenzitásának növelésén és az ablak párátlanításán kívül kényelmi okok is indokolják, fölül pedig a téli benapozás és a kezelhetőség érdekében kell a keretet így beépíteni. A jobb benapozás biztosítására az oldalsó kereteknél is célszerű ferde kávaburkolatot készíteni.
A kávaburkolat bútorlapból, gipszkartonból, rétegelt lemezből, lécelemes deszkából, valamint ezek kombinációjából egyaránt elkészíthető.
A belső burkolat készítésének sorrendje a következő:
- A belső kávaméretben elkészítjük a hőszigetelést, lehetőleg rugalmas szálas anyagból.
- Az 1-2 cm-nél nagyobb réseket helyszíni habosítású „porán”- anyaggal, ellenőrzés mellett lehet kitölteni, ügyelve arra, hogy a hab ne türemkedjen a tető alá, mert megemelné és feszítené a burkolókeretet, sőt magát a tetőfedést is.
- Elkészítjük, majd elhelyezzük a burkolókereteket.
- A burkolókereteket a tetőablak alsó profiljába csúsztatva kell beépíteni úgy, hogy a stabilitáson kívül jól ellenálljanak a különféle igénybevételeknek is, például ha nekik támaszkodnak, oldalirányból is megfelelően stabilaknak kell lenniük. A keretek és a födém közötti rész csak szálas anyaggal tölthető ki közepes tömörségűre, mert az erős tömítés vagy a helyszíni habosítású szigetelés a kávaburkolat felpúposodását okozhatja.
A kávarészek felülete szilárd födémek esetén vakolható is, de a szaruzati vastagságban a tok kerethorony alatt és a vakolt felület között mindenképpen kb. 1/2-1/3 kávaszélességű „takaró”- keretet kell készíteni.