Ház tervezés logikusan
Ha új házat építünk, lehetőségünk van a helyiségek energetikailag hatékony és kényelmes elrendezésére. Módunk van olyan pénz- és energiakímélő megoldásokra is, amelyek utólagos kialakítása már igen költséges és bonyolult feladat lenne.
A jó terv
A vizes helyiségeket – a WC-t, a fürdőszobát, a konyhát és a mosókonyhát – egymás közelében helyezzük el, hogy a lehető legrövidebb vízvezetékcsőre legyen szükség! Minél hosszabb a cső, annál több meleg víz fog kihűlni benne, s annál nagyobb utat kell megtennie – tehát annál több energia megy kárba.
Egymás mellé tervezzük azokat a helyiségeket, amelyeket egyszerre kell majd fűtenünk vagy hűtenünk. Hűvös területeken ne építsünk túl nagy tereket, mert ezeket nehéz kifűteni. Ha a szobák közt ajtók vannak, akkor külön-külön is fűthetjük őket. A belső tér magassága legyen kisebb 2,7 méternél, különben nehezen és drágán fűthető ki.
Az építésszel együttműködve gondoskodjunk a tér hatékony kihasználásáról; a folyosók és közlekedők a lehető legkisebbek legyenek, mivel ezek végső soron holt terek.
Hideg területeken építsünk külső helyiségeket, verandát és mosókonyhát: ezek légzsilipként tartják távol a hideg levegőt a ház fő részeitől. A meleg vidékeken pedig hozzunk létre árnyas külső lakótereket!
Jó ötlet
Biztosan megtérülő befektetés
Gondoskodjunk a ház megfelelő szigeteléséről! A szigetelés rendkívül hatékonyan véd a hőveszteség és a hőbeáramlás ellen. Építkezéskor könnyű elvégezni a megfelelő szigetelést, utólag azonban már sokkal nehezebb azt beépíteni .
Ha központi fűtés telepítésén gondolkozunk, érdemes a padlófűtést választani, amelynek csöveiben napkollektorok (és rásegítő gázkazán) által melegített víz kering. Ez gazdaságos és környezetbarát meg-oldás. (Az elektromos padlófűtés ugyanakkor nagy mennyiségű üveg-házhatású gáz kibocsátásával jár.)
A vízmelegítéshez válasszunk napkollektort vagy elektromos hőszivattyús rendszert! Ezek a leghatékonyabbak, és ha mérsékelten magas vételárukat be tudjuk építeni a költségekbe, hosszú távon jelentős megtakarítást érhetünk el.
Érdemes napelemeket telepíteni, és azokat az elektromos hálózatra kapcsolni. A magas beszerzési költséget némileg ellensúlyozzák az igényelhető visszatérítések, emellett a napelemek – más energiatakarékos lépésekkel együtt – az energiaár-emelésekkel szemben is jelentős védelmet nyújtanak. A megtermelt áram feleslege (például Ausztráliában) visszatáplálható a hálózatba, így akár teljesen meg is szabadulhatunk a villanyszámlától. A rendszer ráadásul a ház értékét is növeli.
Alakítsunk ki esővízgyűjtő tartályt, hogy onnan fedezhessük a kerti locsolás vízigényét!
Érdeklődjünk a vízvezeték-szerelőnél arról, van-e lehetőség olyan terelő beépítésére, amely a fürdő-kád, a tusoló vagy a mosógép „szürke” szennyvizét a kerti öntözőrendszerbe vezeti. A szürke szennyvíz akár WC-öblítésre és ruhamosásra is alkalmas lehet.
Ügyeljünk rá, hogy víztakarékos csapokat és két lépcsőben öblítő WC-tartályokat válasszunk! Egyes területeken az új házakba már csak ilyen szerelvények építhetők be.
Biztos tipp
A jó ablak
A legtöbb hő az ablakokon át áramlik be és ott is távozik, ezért helyes kialakításuk igen fontos.
A ház fekvésének és a terület ég-hajlatának megfelelő méretű ablakokat válasszunk! A nagy, délre néző ablakok maximálisra növelik a nap természetes fűtő hatását, az északi oldalon ugyanakkor jelentős hőveszteséget okozhatnak.
A fa ablakkeret szép, jól szigetel, és ha a faanyag megújuló forrásból, természet közeli erdőgazdálkodásból származik, környezetbarát is. Ugyanakkor számolnunk kell azzal, hogy beszerzése – különösen az egyedi daraboké – költséges. Emellett rendszeres karbantartást igényel. Légszigetelése is gondot okozhat, mivel a hőmérséklet függvényében hol tágul, hol összehúzódik.
A PVC ablakkeretek tartósak, kevés gondozást igényelnek, és jól szigetelnek, viszont alapanyaguk nem megújuló forrásból származik, és a gyártásuk is környezetszennyező.
Az alumínium ablakkeretek könnyűek és tartósak. Mivel azonban jól vezetik a hőt, a napon felforrósodhatnak, és csak szigeteléssel vagy valamiféle kezeléssel tehetők energiatakarékossá. Emellett a gyártásuk igen nagy energiaigényű művelet.
Az ablakok inkább magasak legyenek, mint szélesek, így több fényt engednek be.
Válasszunk az éghajlatnak megfelelő üveget! Az elnyelő üvegek a hőt beengedik a házba, míg a tükröződő, reflektív üvegek a hő jelentős részét kívül tartják.
Hidegebb területeken feltétlenül érdemes kétrétegű üvegezést alkalmazni. Ez ugyan jóval költségesebb, de akár 50 százalékkal is csökkent-heti a hőveszteséget, s a kinti zajokat is jelentősen tompítja.
Meleg vidéken célszerű szúnyoghálót szerelni a nyílászárók elé, hogy nyugodtan beengedhessük a hűsítő szellőt a nyitott ablakon.
Meleg vidéken a zsalu – ablakra szerelve vagy külön nyitható tábla-ként – igen hasznos, mivel lehetővé teszi a szél beengedését, irányítását.
Minden háztartásban nagy mennyiségű szennyvíz keletkezik, amely egyszerűen a csatornába kerül. Ám ennek nem kell feltétlenül így lennie. Ha új házunk építésekor a helyi önkormányzattal egyeztetve és egy vízvezetékszerelő segítségével biztonságos rendszert építünk ki, akkor az összegyűjtött „szürke” vízzel kertet öntözhetünk, WC-t öblíthetünk, sőt akár moshatunk is.
Újrahasznosított víz
- HOGYAN? A víz újrahasznosítása nem bonyolult, de nem is olyan egyszerű, mint az esővízgyűjtés. Csak gondos tervezés és kivitelezés esetén biztosítható az egészségügyi, környezetvédelmi és jogi követelmények teljesítése.Alaposan járjunk utána a helyi önkormányzati és vízügyi előírásoknak! E hatóságok némelyike nem engedélyezi a szennyvíz felhasználását, míg mások kifejezetten ösztönzik azzal, hogy a víz újrahasznosítását elősegítő eszközök árának egy részét visszatérítik.
- JÁRJUNK UTÁNA! Sokféle víztisztító berendezés kapható, például nádágyas és homokszűrők, levegőztetett szennyvízkezelők és UV-lámpás fertőtlenítő rendszerek.
- FEKETE ÉS SZÜRKE Ne használjuk fel a „fekete” (WC-ből származó) szennyvizet, mivel sok benne a baktérium! Csak a zuhanyzóból, a kádból, a mosdóból és a mosógépből származó „szürke” szennyvíz használható fel külön kezelés nélkül. Ne használjuk a konyhai szennyvizet, mivel az zsírt, és a baktériumok szaporodását elősegítő, valamint a kártevőket vonzó ételmaradékot tartalmaz. A kezeletlen „szürke” szennyvizet csak a kertben használjuk fel! WC-öblítésre és ruhamosásra csak a tisztított szürke szennyvíz alkalmas.
- ÓVATOSAN! A tisztálkodásból és mosásból származó szürke szennyvízben is lehetnek kórokozók. A gyerekeket és a háziállatokat tartsuk távol tőle! Annak érdekében, hogy senki se kerüljön érintkezésbe a szürke szennyvízzel, a legjobb, ha felszín alatti rendszert építünk ki a kert öntözésére, amit vastag mulcsréteggel borítunk.