Hogyan tartsuk tisztán az otthont 10 lépésben? Hasznos tippek
A tiszta otthon nemcsak kellemes, hanem nélkülözhetetlen is az egészséges élethez. A koszt csak rendszeres takarítással tarthatjuk távol, csakúgy mint a penészgombákat és más, allergiát okozó anyagokat. A kis léptékű, de gyakori takarítás a legjobb megoldás: ha a port és a kiszóródott anyagokat még időben eltüntetjük, egyáltalán nincs szükség erős vegyszerekre.
Hatékony takarítás tíz lépésben
- Álljuk útját a piszoknak, még mielőtt bejutna! Tegyünk lábtörlőt lakásunk minden bejárata elé, így a szőnyegek tiszták maradnak.
- Nyilvánítsuk a lakást „cipőmentes övezetté”, így biztosan nem fogunk olajos és egyéb szennyeződéseket behozni kintről. Tegyünk cipőtartót a bejárathoz, s mellé egy széket, hogy ezzel is vendégeink értésére adjuk óhajunkat!
- Próbáljunk „menet közben” dolgozni! A kisebb szennyeződéseket jobb azonnal feltakarítani.
- Először ne a legerősebb hatású vegyszerrel próbálkozzunk, hanem valamilyen környezetkímélő módszerrel! Ezek többnyire ugyanolyan hatásosak.
- Ha kiszóródik vagy kiömlik valami, gyorsan cselekedjünk! Így kevesebb tisztítószerre lesz szükség.
- Hagyjuk kellő ideig hatni a szereket, s meglátjuk, kevesebb is elég belőlük. A tűzhelytisztítókat és a penészirtó szereket célszerű egész éjszakára a felületen hagyni.
- Próbáljuk ki, milyen kevés is elég! Használjunk kisebb mennyiséget a tisztítószerekből – akár bolti vegyszerről van szó, akár természetes alternatíváról! Sokszor egy vizes rongy is elég.
- Ne sajnáljuk a fáradságot! A kefék, súrolok és kendők jelentik az első védelmi vonalat a piszok ellen, így később kevesebb vegyszerrel teli készítményre lesz szükségünk.
- Használjuk újra a feleslegessé vált textíliát a konyhai és fürdő¬szobai felületek tisztításához! A régi pamutpólók és törülközők tökéletesek erre a célra, s tartósabbak is az eldobható törlőkendőknél.
- Dolgozzunk ki egy minimális takarítási programot, amellyel elfogadhatóan tisztán tudjuk tartani otthonunkat! Ily módon még a leg-zsúfoltabb heteken is tudni fogjuk, hogy elvégeztük a legfontosabb otthoni teendőket.
A tisztítókészlet
Meglepően kevés eszköz kell otthonunk kitakarításához. Nagy részüket használt holmikból is kialakíthatjuk, de vásárolhatunk jó minőségű, tartós darabokat is.
Újrahasznált holmik
Régi pamutpóló és törülköző: vágjuk használható méretű darabokra, így mindig elegendő nedvszívó törlőruhánk lesz.
- Fél pár pamut- vagy gyapjúzokni: a kezünkre húzva portörlőként is használhatjuk.
- Fogkefe: a csapok környékének és más, nehezen hozzáférhető helyek tisztítására kiválóan alkalmas.
- Borotvapamacs és festőecset: sérülékeny holmik portalanítására.
- Permetszóró flakon: jó lesz a házi készítésű tisztítószer felvitelére.
Mikroszálas anyagok
A törlőkendőknek több változata is van a különféle alkalmazásokhoz, az üvegtisztítástól egészen az autómosásig.
Vásároljunk okosan: nem feltétlenül a legdrágább mikroszálas szövet a legjobb, a legolcsóbb viszont szinte biztos, hogy gyengébb minőségű.
- Padló, linóleum, szőnyeg tisztítása
- Hogyan tisztítsuk a fürdőszobát?
- Hogyan tisztítsuk a konyhát?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A mikroszálas törlőkendők mosásakor ne használjunk öblítőt, mivel az kisimítja a szövet szálait, s ezzel működésképtelenné teszi az anyagot. Ne szárítsuk gépben! € A nedves mikroszálas kendők a baktériumokat is eltávolítják. A biztonság kedvéért a tisztítás után töröljük szárazra a felületet!
A porszívó
A hetenkénti porszívózás összegyűjti a koszt, még mielőtt az letapadna, és kordában tartja a poratkákat. Vásárláskor vegyük figyelembe az alábbi szempontokat.
- A nagyobb teljesítményű porszívó szívóereje nem feltétlenül nagyobb. Vásárlás előtt vizsgáljuk meg a gépet, kérjünk bemutatót, és gondoljuk át, hogy tisztíthatók-e vele azok a felületek, amelyeken használni fogjuk!
- Porzsákos vagy porzsák nélküli készüléket szeretnénk? Az eldobható papír porzsák tisztábban kezelhető a szövetzsáknál és a porgyűjtő tartálynál, viszont többe kerül.
- Érdeklődjünk a szűrőrendszerről, különösen akkor, ha van a családban asztmás vagy allergiás személy! A leghatékonyabb szűrők (HEPA, azaz nagy hatékonyságú részecskeszűrő) a por és az allergének apró szemcséit is megkötik, így a porszívó nem fújja vissza azokat a légtérbe.
- Érdemes olyan típust venni, amelyen kijelző mutatja, ha a porzsák megtelt. A teli porzsákkal végzett porszívózás áramot pazarol.
- Keressünk változtatható szívóerejű gépet, mely lehetővé teszi, hogy a kényes tárgyakat óvatosan tisztítsuk!
A heti takarítás
- A szobák porszívózása és portalanítása
- A tűzhely tisztítása
- A konyhaszekrény és a hűtőszekrény letörlése
- A kuka kimosása és fertőtlenítése
- WC- és mosdótisztítás
- A lábtörlők kirázása
- Söprés a bejárat