Padló, linóleum, szőnyeg tisztítása
A rendszeres porszívózás elsősorban a szőnyegeknél elengedhetetlen, mivel csak így távolíthatók el a talajszemcsék és a kosz. A kemény padlón se hagyjuk összegyűlni a piszkot: az eltávolításához mindössze egy seprűre lesz szükség, meg némi meleg, szappanos vizes felmosásra.
Szőnyeg
Ne felejtsünk el kiporszívózni a heverők alatt, a bútorok mögött és a szegélylécek mentén! így kordában tartjuk a molyokat, és összeszedjük a nehezen elérhető helyeken felszaporodó poratkákat és állatszőrt is. Ez különösen fontos, ha valaki allergiás.
A kiszóródott szilárd anyagokat kanalazzuk össze, vagy kaparjuk fel késsel! A folyadékot tiszta ronggyal itassuk fel, amelyet erősen nyomjunk oda, hogy minden nedvességet magába szívjon! Ha nem vagyunk biztosak a szőnyeg színtartóságában, legyünk óvatosak: talán jobb, ha semmit sem teszünk!
A szőnyegen ételmaradék, állati ürülék vagy hányás után kellemetlen szag marad vissza. Ezt megpróbálhatjuk szódavízzel eltüntetni. Az is jó megoldás, ha a foltba nedves ronggyal szódabikarbónát dörzsölünk.
Jó ötlet
- Ha gyorsan cselekszünk, a vörösborfoltot nyomtalanul eltüntethetjük, még egy világos színű szőnyegből is.
- Itassuk fel a folyadékot nedvszívó ronggyal, majd öntsünk a foltra sok fehérbort, és hagyjuk rajta 10 percig! Végül tiszta ronggyal és langyos vízzel öblítsük le a szőnyeget!
- A gyertyáról a szőnyegre csepegett viaszt először is a lehető legalaposabban kaparjuk fel egy életlen késsel! Ezután takarjuk le a foltot ronggyal, itatóspapírral vagy barna csomagolópapírral, és forró vasalóval nyomjuk rá a papírt, illetve a szövetet a szőnyegre!
- Gyapjúszőnyegeket soha ne tisztítsunk lúgos kémhatású szerekkel (egyes mosószerek is lúgosak), mivel azok károsíthatják a szálait, és kifakíthatják a színét!
Linóleum és PVC
A linóleumot és a PVC-t ne tisztítsuk ammóniát tartalmazó készítménnyel vagy súrolószerrel, mivel ezek mattá teszik a felületét. A foltokat vízzel és némi tisztítószerrel mossuk, majd öblítsük le!
- Hogyan tisztítsuk a fürdőszobát?
- Hogyan tisztítsuk a konyhát?
- Milyen természetes tisztítószerek vannak?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A linóleumot ne tisztítsuk erősen lúgos anyaggal, de ha mégis így teszünk, alaposan öblítsük le, hogy elkerüljük a burkolat repedezését, zsugorodását vagy elszíneződését!
A cipősarkak hagyta nyomokat radírral vagy tiszta mosogatószeres dörzsöléssel távolítsuk el, majd töröljük tisztára egy nedves ronggyal!
Pro és kontra: Gőtisztítás
Pillantás a jövőbe
Hidegburkolat
A fugázott kerámia-, terrazzo- vagy márványlapokat előbb söpörjük vagy porszívózzuk fel, majd töröljük át szivacsos felmosóval úgy, hogy egy vödör meleg vízbe kétcsészényi ecetet keverünk!
A mázas csempén keletkezett foltokat némi szódabikarbónával próbáljuk eltávolítani! A mázatlan lapokat óvatosan dörzsöljük át finom acélgyapottal, szükség esetén némi szódabikarbónával fokozva a súroló hatást!
A kövezett felületekhez használjunk bóraxot (1/2 csészényit oldjunk fel egy vödör forró vízben)!
Fapadló
A lakkozatlan deszkapadlót söpörjük föl, és töröljük át lenolajjal! A lakkozottat tisztítószeres vízzel mossuk fel!
Az olajozott fapadlót és a poliuretán padlót I rész denaturált szesz és 10 rész forró víz keverékével mossuk fel, majd töröljük át!
Az olajozott fapadló ragacsos foltjaira szórjunk lisztet, majd töröljük fel!
Háziszerek
Ez a szer mosószódát tartalmaz, amely károsíthatja a bőrt, ezért használatakor mindig viseljünk védőkesztyűt! Fapadlón ne használjuk!
- 1 evőkanál folyékony szappan
- 1/4 csésze fehér ecet
- 1/4 csésze mosószóda
- 3 liter forró víz
Folttosztító hab szőnyegre
Szőnyegen és bútorkárpiton is használható.
- 2 csésze tiszta szappanpehely
- 1/2 csésze denaturált szesz
- 25 ml eukaliptuszolaj
A használathoz tegyünk 2-3 evőkanál keveréket 1liter nagyon forró vízhez, és verjük habosra!
Csak a habot használjuk: dörzsöljük a szőnyeg foltjába, hagyjuk rajta 10 percig, majd töröljük le fehér ecetbe mártott nedves szivaccsal (ez semlegesíti a hab lúgosságát).
Egy száraz ronggyal alaposan itassuk fel a nedvességet.
Makacs foltoknál adjunk 1/4 csésze mosószódát a habképző forró vizes elegyhez, s addig verjük, amíg a szóda kristályai feloldódnak!