Úsztatott parketták fektetése, aljzatok előkészítése
Úsztatott parketták esetén a parkettaburkolat nincs rögzítve az aljzathoz. Lemezszerű rétegként, az aljzattól függetlenül, külön mozog. Ma a szalagparketták, valamint a laminált padlók készülnek ezzel a technológiával.
Mivel szárazon fektetett, rögzítés nélküli szerkezetek, ha aljzatként megfelelő a régi burkolat, nem szükséges elbontani. Ezért az úsztatott parkettákat gyakran rakjuk meglévő régi padlóburkolatra.
Az úsztatott parketták általános rétegfelépítése a következő (1. ábra):
- Aljzat
- Alátétfólia
- Alátéthablemez
- Parkettaburkolat
A fektetés módja attól függ, hogy milyen típusú parkettát alkalmazunk. A többrétegű szalagparketták rendszerint hagyományos csaphornyos illeszkedésű elemekből készülnek. Ezeket a csaphornyok mentén teljes hosszban összeragasztjuk. A laminált padlók esetében egyre elterjedtebb az ún. „click-rendszer”. A speciális kialakítás következtében a fektetés során szorosan egymáshoz kapcsolódnak a laminált padló lapjai, nincs szükség ragasztásra vagy egyéb rögzítésre.
Az úsztatott parketták készítésének lépései:
- Az aljzat ellenőrzése, előkészítése.
- Az alátétfólia fektetése.
- Az alátéthablemez fektetése.
- A parketta fektetése.
- A szegélyléc lerakása.
Olvasmány
Az aljzat előkészítése és az alátétlemezek fektetése
Az aljzat előkészítése, az alátétfólia, valamint az alátéthablemez fektetése rendszerint azonos módon történik a különböző típusú úsztatott burkolatok (szalagparketta, laminált padló) készítése során.
Burkolás előtt az aljzatot ellenőrizni kell, és a követelményeknek megfelelően elő kell készíteni. Az aljzattal szembeni követelmények alapvetően megegyeznek a korábban megismertekkel. Fontos kiemelni, hogy az aljzat általában nem egyenletes. Tévhit, hogy a hablemez a nagyobb felületi egyenetlenségeket eltünteti. Az egyenetlen, érdes felületre terített hablemez ugyanis a terhelés hatására szétfoszlik. Emiatt mindig aljzatkiegyenlítő réteggel kell egyenletes felületet képezni a hablemezek alá.
- Parketta lerakása és javítása, hibák eltüntetése
- Szalagparketták fektetésének menete
- Laminált padlók fektetésének menete
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az aljzatkiegyenlítő száradása és a felület portalanítása után leteríthetjük az alátétfóliát. A fólia szerepe, hogy megvédje a fa parkettaburkolatot az aljzatban maradt nedvességtől (párazáró rétegként funkcionál). A gyakorlatban elterjedt PE alátétfólia rendszerint 1,00 m széles, 25 m hosszú, 4 m szélességűre kiteríthető, és tekercses kiszerelésben kerül forgalomba.
A fóliát széthajtogatva a fal mentén kezdjük leteríteni. Kb. 5-10 cm magas felhajtásokat hagyunk a fal mentén. Nagyobb helyiségekben a sávok között min. 20 cm-es átfedést kell biztosítani. A falszegély mentén ollóval vagy szikével szabjuk le a felesleges fóliát (a felhajtás figyelembe vételével). Ügylejünk arra, hogy ne legyenek nagyobb gyűrődések a leterített fólián.
A fólia leterítése után fektetjük le az alátéthablemezeket. Az alátéthablemez feladata elsősorban a lépéshangcsillapítás, de az apróbb felületi egyenetlenségeket is kiegyenlíti. Az általában 2-3 mm vastag, 1,00 m széles, 25 m hosszú lemezeket tekercsekben forgalmazzák. A lemezsávokat a fal mentén kezdve, szorosan egymás mellé illesztve fektetjük le, átfedés nélkül. A hablemezt a falaknál célszerű felhajtani, és szegélyezés előtt eltávolítani a felesleget.
Az alátétfóliához és hablemezhez képest korszerűbb megoldást jelentenek a nedvesség elleni szigeteléssel kasírozott habalátét lemezek (alátétpaplanok). Az alátétpaplanokkal ugyanis a két technológiai lépés egyesíthető, nem kell külön-külön leteríteni az alátétfóliát és a hablemezt. A 2-3 mm vastag alátétpaplanok egyszerre biztosítják a megfelelő nedvesség elleni védelmet, valamint kiegyenlítik az aljzat legkisebb egyenetlenségeit is, és jelentősen csillapítják a lépészajt. Többféle alátétpaplan van forgalomban. Az egyes típusok alkalmazási köre függ az aljzat típusától, az akusztikai követelményektől. Egyes típusokat penészgomba elleni gombaölő szerrel impregnálták.
Az alátétpaplanok lerakása egyszerű, gyors. Az 1,20 m széles tekercseket egymás mellé illesztve fektetjük. Az illesztések vonalát öntapadó szigetelőszalaggal ragasztjuk le, így hézagmentesen egymáshoz kapcsoljuk a lemezeket. A szegélyeknél, falnyílásoknál, kiszögeléseknél ollóval vagy szikével szabjuk le és igazítjuk be a szegély vonalához a paplant.