Pincék, amelyeket legalább egyszer részben vagy egészen elöntött a víz
Teljesen más szempontokat kell figyelembe venni a falak kiszárításánál, ha olyan pincékről van szó, amelyeket egyszer már elöntött a víz (pl. árvíz). Ellentmondásosnak tűnő és meglepő az a tapasztalat, hogy a jó vízszigetelésű, de komoly vízkárt szenvedett épületekben – éppen a jó szigetelés miatt – a falak és a padló szárítása hosszabb folyamat, a víz sokkal lassabban távozik, az útja sokkal bonyolultabb, a falak károsodása nagyobb, mint azokban az épületekben, amelynek egyáltalán nincs szigetelése. Az utóbbi jellemző a történelmi városközpontok és a régi falusi házak szinte mindegyikére, de azokra az épületekre is, amelyek vízszigetelő rendszere 60 évesnél régebbi.
Állandó víz a pincében
A hosszabb ideig vagy állandóan vízben álló pince statikai szempontból komoly veszélyt jelent az egész épületre. A víz kimossa a kötőanyagot a habarcsból, rontja az építőanyag, a tégla és a kő minőségét, és dinamikus terhelést is okozhat – ha gyorsan önti el az épületet.
A 80 évesnél idősebb habarcs már alig tartalmaz kötőanyagot, és még ezt a keveset is kimoshatja a víz. Ezzel a habarcs elveszti a szilárdságát, és a víz visszahúzódása, kiszivattyúzása után a falak alakja megváltozhat, akár össze is dőlhetnek. Az agyagtartalmú habarcsok esetében is rossz a helyzet, a kiszáradás után elveszthetik a szilárdságukat, korábbi teherbírásukat.
Állagmegóvás, szivattyúzás
A víz kiszivattyúzása, mint az állagmegóvás első lépése, már önmagában is komoly problémát jelent: a víznek ugyanis egyfajta stabilizáló hatása van, eltávolítását követően a falak vagy a födém váratlan, gyors leomlása is bekövetkezhet. Ennek oka a terhelés hirtelen megváltozása: megszűnik a vízszintes víznyomás, ellenben a talaj ellenirányú, szintén vízszintes terhelése megmarad.
Ráadásul a falak melletti talajréteg telítődhetett a falakon átszivárgó vízzel. Ez két módon is súlyosbítja a problémát: egyrészt az átszivárgó víz kimossa a falak kötőanyagának egy részét, csökkentve ezzel a szilárdságukat, másrészt pedig a vízzel telített talaj nyomása sokkal nagyobb, mint a száraz talajé. A pincék helyreállításának első lépéseként gondosan megtervezve és a szükséges biztonsági feltételeket betartva el kell távolítani a vizet.
- Épülethatároló szerkezetek a hőszigetelésben
- Belső szigetelések utólag
- Csapvíz mennyire lehet ártalmas?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A javítási módszereket, munkálatokat ezt követően, a falak valós állapotát felmérve határozzuk meg. Ugyan a kiszárítással a fal megszabadul a felesleges nedvességtől, de csökkenhet a szilárdsága. Ha a vizsgálatok igazolják, hogy a fal teherbírása megfelelő, akkor statikai szempontból más javításra nincs szükség. A komolyabban károsodott falak szilárdságát növelhetjük, ez azonban általában a légáteresztő képesség kárára történik, ami később nedvesedést okozhat, és ez újra állékonysági problémákat vet majd fel.
A megfelelő falszárítási módszer kiválasztását segítő táblázat
A 10. táblázat segítséget nyújt a megfelelő módszer előzetes kiválasztásához, segít kizárni azokat a megoldásokat, amelyek nem javítanának a kialakult helyzeten, valamint megtalálni azokat, amelyek nem károsítják az épületet.
A módszer kiválasztásának lépései:
- Meg kell határoznunk az épület táblázatban felsorolt alapadatait, és így megállapíthatjuk, hogy egy-egy módszer az adott tulajdonság alapján alkalmazható-e.
- Ha egy módszert az épület tulajdonságai közül akár egy is kizár, akkor azt nem alkalmazhatjuk. Pl. ha nem ismerjük a falak anyagát (amely lehet pl. ismeretlen minőségű építőelemekből), akkor a vakolat leverése nem jó megoldás, még akkor sem, ha ez a többi szempont alapján megfelelő lenne.
- Az egy tulajdonsághoz tartozó (egy vastag keretben lévő) lehetőségek közül mindig csak egyet válasszunk. Ha nem tudunk választ adni épület egészére, akkor helyiségenként határozzuk meg a megfelelő módszereket. Ebben az esetben mindig a feltételezhető legkedvezőtlenebb válaszlehetőségeket vegyük figyelembe.
Példa a táblázat használatára
Az elöntött pince falai vegyes alapanyagúak – követ és téglát használtak az építésükhöz. Az aljzat és az alapok betonból készültek. A padlószint részben a talajszint alatt van, a helyiségekben a víz magassága 150 cm volt, és az árvíz 48 óra elteltével vonult le.
Javasolt intézkedések a táblázat alapján:
- a vakolat eltávolítása és új, javítóvakolat felhordása;
- padlórétegek cseréje;
- feltételes javaslatként, a körülmények további értékelése alapján valamilyen szárítási, szigetelési technológia alkalmazása.
A táblázat alapján látható, hogy az alaposabb információk megfelelőbb megoldást tesznek lehetővé. A szárított vályogtéglából épült házak esetében alapos szakmai értékelés nélkül semmilyen helyreállítási munkába sem foghatunk. Ezzel ellentétben szinte minden károsodás esetében (kivétel a vályogtégla fal) alkalmazható a javítóvakolat, amely meggyorsítja a fal száradását, és növeli a teherbírását. Azonban nem ez az egyedüli jó megoldás, hisz a táblázat nem tartalmazza a különböző szigetelési, nedvesség elleni technológiákat, ezek megválasztása ugyanis további, részletesebb állapotfelmérést igényel. Így az előbb vázolt példánál sem szabad konkrét módszert javasolni, ahhoz kevés információval rendelkezünk.
A táblázat használatával csak hozzávetőleges ajánlásokat kapunk. Az árvíz okozta problémák megoldásában ez csak az első lépést jelenti, csak irányt mutat a tulajdonosok számára. Nem pótolja a nélkülözhetetlen szakvéleményt, de megakadályozhatja, hogy olyan beavatkozásokat válasszunk és valósítsunk meg, amelyek nemcsak hogy nem javítják az épület állapotát, hanem rontanak azon. Egyben bizonyítják, hogy az árvíz következtében kialakult nehéz helyzet orvosolható.