Építészet és az üvegtégla
Különböző funkciójú illetve rendeltetésű házaknál különös jelentőséggel bír az épület külsőknél az alkalmazott üvegtégla. Az üvegtégla, mint falazati elem elsődlegesen a külső felület formálását, valamint a mögötte lévő helyiség illetve tér „tört” megvilágítását kívánja szolgálni. Másik jelentősége az épület esti illetve éjszakai megjelenítése, ugyanis a bentről villanyfénnyel megvilágított üvegtégla-felület karakterbe foglalva meghatározója a ház iránti érdeklődésnek, és ami a lényeg, a látvány beteljesülésének.
Iroda és lakásbelső Igényességi meghatározója lehet a berendezésen túl az alkalmazott térelválasztó „üvegelemes” ablak-fal. Az üvegtégla az ezredforduló építészetének fontos részévé válhat, a szebbnél szebb példák sorával, terven és a valóságban.
Az utóbbi évtizedben az üvegtégla megjelent a belsőépítészetben; a beltéri térformálás jeles eszköze lett. Az üvegtégla mint belsőépítészeti kiegészítő alkalmas egyszerű polctartókon, fülkéken, a néhányelemes nyíláskitöltéseken túl a teljes határoló fal kiépítésére is. Az utóbbi az, ami képes megfogni a figyelmet, és kellemes belsőt képes kölcsönözni a lakásban, irodában, vagy éppen csak egy paravánfalként a környezetünkben.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Üveg, fém és kerámia ápolása otthon
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az üvegtégláknál a külső felületi hatás miatt, hogy mindkét oldal élményszerű legyen, a kettős falú elemet alkalmazzák. Ez az az anyag, melynek nincs „fonák” oldala, mindkét síkja egyforma. Ennélfogva a térelhatárolók esetében az elválasztani kívánt térnél a hatás önmagában egyforma, míg a természetes fény irányát követve az áttételesen megvilágított helyiségnél a fény hatása kiegészíti az előző élmény gazdagságát valami többlettel.
Üvegtégla fal és annak építése a lakásban 1 első sor „szintezett” kitűzése; 2 falazás közbeni erősítő huzalok behelyezése; 3 vízszintes tartóhuzalok beépítése; 4 kész állapot.
Az üvegtégláknál az anyag színe domináns, melyre nagyon oda kell figyelni. Különös jelentőséggel bír a természetes üvegszín, a zöldes anyag, a fehér (tejszerű) üvegtégla, mert ezek káprázás mentesek, a fényáteresztés színe megegyezik a természetes fény hatásával. Veszélyes lehet a vörös, a sárga és a kék, ugyanis ezek, ha hátulról természetes fényt kapnak, a mögöttes teret egyszerűen tönkreteszik. Mesterséges fény minden helyiségben van, ahol van ember tartózkodik (ez esetben is vizsgálandó az anyag színe), de nem akkora hangsúllyal.
Üvegtéglákat 10 x 10, 15 x 15, 20 x 20, valamint 25 x 25 cm-es méretben és feles, valamint sarokforduló-szegletes és íves idomokkal készítenek, hogy a vele elérni kívánt hatást meg tudjuk valósítani.