Járdafűtési megoldások, gépkocsifelhajtó fűtése
Épületek körüli járdák, főként lejtős terepek gépkocsifelhajtóit szokás valamely téli fűtőalkalmatossággal ellátni. Sokak bosszúságára a hegyi és sík terepek alsóbb szinti kapcsolatát valamely csúszásmentes burkolattal ellátva építették évekkel, sőt évtizedekkel ezelőtt. Sajnos az év egy-két hónapjában annak használata körülményes, sőt napokig szinte lehetetlen a reáfagyott csapadék miatt.
Az utóbbi években a lejtős lehajtókat, de még a sík járófelületeket is – kültéren – valamely felületi fűtéssel látják el. A felületi, vagyis járdafűtés két változata ismert és alkalmazott: egyik az elektromos fűtőszálpaplan, másik a padlófűtéshez hasonló folyadékos csőregiszter beépítése. Mindkét alternatíva jó, de igen költséges. Költséget egyszer a megvalósításkor, majd a téli üzemidőben való használatkor kell értenünk.
A járdafűtésnél mindkét alternatíva esetén fontos az automatizálás, mert nagyon drága lenne a folytonos üzemmód megfizetése késő ősztől tavaszig. Tapasztalat, hogy nálunk a járdafűtési órák száma egy-két száz közötti a téli szezonban. Ugyanis a fagypont feletti időben már nem kell fűteni. A fagypont alatti hőmérsékletnél a hó, az ónos eső és a párakicsapódás az, ami veszélyes. Erre vannak érzékelő-, illetve észlelőautomatikák, melyek patronszerű fejei a járda felületét diagnosztizálják vagyis érzékelik, és továbbítják a programot a vezérlőegységhez.
Gépkocsifelhajtó fűtése a) metszet; b) alaprajz; 1 fűtőaljzat mint burkolat; 2 rovátkolt felület; 3 fűtőspirál; 4 előremenő vezeték; 5 visszatérő vezeték; 6 támaszdilatáció; 7 oldaldilatáció; 8 acélháló; 9 hőszigetelés; 10 kavicságy; 11 támaszbeton; 12 csapadékcsatorna; 13 támfal; 14 védőcső a dilatációban; 15 épület; 16 garázskapu; 17 korlát.
- Fűtőrendszerek – gáz, kandalló, fűtés
- Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
- Fűtésszabályozás – Rendetlenkedő szelepek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Elektromos fűtés
A göngyölítetten szállított paplanszerű fűtőkábel egy- vagy kétrétű üvegszövetre van kasírozva, melyet a fűtendő járdafelület rétegébe, az azt hordozó hőszigetelőre kiterítve építik be. A próbafűtés után készül el a monolitikus betonréteg, mely biztosítja az egyenletes hőleadáson túl a mechanikai védelmet és magát a járófelület teherhordozó aljzatát.
A nálunk alkalmazott DEVIMAT fűtőszőnyeg félméteres szélességgel és 100 W/m2 teljesítménnyel számolható. A szőnyegek hossza 2, 3, 4, 6 és 8 m, gyárilag vannak előkészítve a beépítési szükséglethez. A kültéri burkolatoknál és egyéb vonalmenti fűtésre, mint például a ferde gépkocsifelhajtók, a tolókapuk alsó sínéinél a DEVIFLEX fűtőkábel a legalkalmasabb, mely kábelből kapusín alatt egy, a felhajtóknál keréksávonként megduplázva elegendő. Ezek teljesítménye 18-20 W/m. A kábel hossza 7, 15, 22, 29, 37 és 44 m. Ezt a fűtőkábelt egyébként az épületek ereszcsatornáinál, attikáknál és vápáknál szokás még alkalmazni.
Elektromos rendszer lécvázhoz kapcsolt fűtőkábelei a) egyenes, dilatált táblás; b) egyenes, osztott táblás; c) tört kéttáblás; d) egyenes, egytáblás mezőbe szerelve.
Folyadékos fűtés
A folyadékos hőhordozójú járdafűtés szinte teljességgel azonos a már ismert padlófűtési rendszerrel. Működésénél a rendszer csöveit tiszta vízzel még próbaüzemre is tilos feltölteni. Ugyanis a téli alacsony hőmérsékletnél üzemidőn kívül a regiszter szétfagyna. Fontos, hogy a csőregiszter fűtéshőszállítója valamely fagyálló folyadék (lásd a gépkocsik hűtőjét) legyen, ezek télen ellenállnak az eltérő hőmérsékleti viszonyoknak, és nem drágák.
A járdafűtési csőrendszert direkt fűtőkazánról üzemeltetni semmiképp sem tanácsos, csakis hőcserélőn keresztüli üzemmódban tervezzük meg magunknak. Az önálló rendszert automatikával párhuzamban kapcsolhatjuk a járdához tartozó épületéhez anélkül, hogy különleges technikai felkészültséget igényelne. Lényeges azonban a függőségi program, mellyel üzemeltethetjük, hogy télen (pl. hajnalban), a zúzmaraképződés fázisában, mikor a kazán nem üzemel, az egyébként kívánt járdafűtés beindítható legyen.
Folyadékos járdafűtésnél ugyanúgy szükséges az alsó hőszigetelés, de itt csakis zártcellás táblás polisztirol jöhet számításba, mely egyébként a magasabb terhelhetőségeknek is megfelel. Lényeges a tábladilatáció; szemben a beltéri padlófűtéssel, itt gondosabban kell azt megtervezni, mert a hőmérsékleti ciklusok szélső értékei a -20 °C-tól a +40 és +50 °C között változhatnak, nagy a térfogatváltozás mozgása, tehát a táblaméret sem lehet 4,0 m-nél magasabb bármely irányban, de jó, ha a táblaméret 10-14 m2-nél nem nagyobb. A dilatáción átvezető csőrendszert védőcsőbe bújtatottan kell védeni a mozgási ciklusok eltérő feszültségi következményeitől.
Fűtőcső elhelyezése nyitott gépkocsibeálló burkolatában.
Elektromos járda fűtés helyszíni táblaszerelésű kábelfelfűzéssel a) metszet; b) nézetrajz; 1 fűtőkábel; 2 táblásító vázszerkezet; 3 fűtőaljzat; 4 flex burkolati ragasztás rétege; 5 járófelület (burkolat); 6 fólia; 7 hőszigetelés; 8 a járda alépítménye.
Járdafűtési áramkör melegvizes rendszere és építészeti alaprajza 1 járda, burkolat; 2 fűtőaljzat; 3 acélháló; 4 fűtő csőrendszer (áramkör); 5 tágulási dilatáció; 6 keresztdilatáció; 7 dilatációhelyettesítés bordáscsővel; 8 előremenő vezeték; 9 hőszigetelés-szélesítés a külön csőrendszerhez; 10 hidrofób perlit; 11 külön fűtési áramkör vezetéke; 12 homokréteg; 13 kavicságy; 14 épület.
1 öntött aszfalt (vagy műkő) burkolat; 2 aljzat; 3 fűtőcső; 4 kapocs (villa); 5 célháló (15/15); 6 rugalmas fugakitöltés; 7 oldaldilatáció (polisztirol); 8 hőszigetelés; 9 hőszigetelés-szélesítés a külön csőrendszerhez; 10 hidrofób perlit; 11 külön fűtési áramkör vezetéke; 12 homokréteg; 13 kavicságy; 14 épület.
Járdafűtés szegélyrészlete 1 elemes burkolat; 2 ragasztóréteg; 3 tömör fugázás; 4 rugalmas (és vízzáró) fugázás; 5 szegősor; 6 acélháló; 7 műanyag villa; 8 fűtőcső; 9 fűtőaljzat; 10 támaszdilatáció; 11 hőszigetelés; 12 fólia (?); 13 homokterítés; 14 kavicságyazat; 15 szegőalap; 16 kert.
A járdafűtés elvi felépítése
A járdafűtés rétegfelépítése fentről lefelé:
- használati burkolat;
- ágyazóréteg;
- hordozóaljzat, amely egyben a fűtési radiátor szerepét is betölti;
- hordozóaljzatba épített fűtőhálózat, a fűtési rendszer áramköre;
- fűtési rendszert hordozó rácsozat, hordozóváz stb.;
- védőfólia;
- hőszigetelések;
- alsó hordozórétegek, alépítmények;
- támasztók, peremszegők, kapcsolódó műtárgyak.
Burkolati anyagként a teljes évszakban jól funkcionáló anyagot kell választani. A használati értéket elsősorban a csúszási ellenállás, a kopási érték, az esztétikai igények (ez lehet első szempont is) befolyásolja. A gyakorlatban első helyen van a betonburkolat, amelyen már nincs külön burkolat- (és ragasztó) réteg, hanem maga a hordozóaljzat felülete kap az esztétikai értékeknek megfelelő struktúrát, és látják el csúszásgátló felületi eldolgozással. Ezt követik az aszfaltok, főleg közterületeken, ahol azok felületükben megegyeznek a többi járdafelülettel. Esztétikailag kedvezőbbek a betonanyagú vékony lapok (pl. BRAMAC lap) és a máz nélküli kerámialap-termékek.
A hordozó betonréteg és a burkolat együttes vastagsága:
- normál esetben a 10-12 cm;
- tömeges forgalomnál se haladja meg a 12-15 cm-t (a hőközlés megfelelő intenzitása és a felületi hőeloszlás érdekében). A fűtési vezetékek távolsága a rétegvastagság 2-3-szorosa lehet.
A fűtőaljzat anyaga kültéren csak normál beton lehet (C 12-től C 20 minőségig). Esztrich kültéren nem használható, épületfizikai és -kémiai problémák miatt. A megfelelő minőségű betonréteg a tömörségének és az ennek folytán kialakuló jó hővezető képességének köszönhetően egyenletesen osztja el a leadni kívánt hőt a burkolat felület síkja felé, ül. fölé.
A betonba ágyazott fűtőrendszert a réteg alsó harmadában kell elhelyezni (a tökéletesebb hőleadás érdekében), főként a műanyagcsöves és melegvizes rendszereknél. Fontos szempont, hogy le- és felhajtóknál a gépkocsi forgalmi űrszelvénye alatt lehetőleg egy teljes táblamező betonburkolat legyen, mert a ferde sík dilatálása nehézkes, és a táblák végül egymásnak támaszkodnának, ezáltal az alsó dilatációs mező tágulási lehetősége gyakorlatilag eltűnik, ami sok problémát von maga után.
Járdafűtés dilatációja 1 elemes burkolat; 2 ágyazó- réteg; 3 tömör fuga; 4 rugalmas fugakitöltés; 5 dilatáció; 6 fűtőaljzat; 7 fűtőcső; 8 dilatációhelyettesítő védőcső; 9 hőszigetelés; 10 homokterítés; 11 kavicságy.