A lakóépület, családi ház egységei: igények meghatározása
A lakástrendek kialakulása, a lakóházépítéssel szemben támasztott követelmények – csak az elmúlt 100 évet tekintve is – igen sokszor és lényegesen megváltoztak, aminek okai elsősorban az életvitelbeli változásokban keresendők.
A régi, nagy, egymásba nyíló szobák sorozatából álló, cselédszobás és aránylag kevés kiegészítő helyiséget, gyenge minőségű fürdőszobát és WC-t tartalmazó ún. polgári lakások helyett az 50-es években tömegesen épültek az igen alacsony komfortfokozatú, általában kétszobás családi házak. A rosszul értelmezett takarékoskodás miatt szinte egyeduralkodóvá vált a sátortetős, földszintes családi ház építése, feladva a hagyományos nyeregtetős – vidéken a tornácos – épületformát jelentősen megváltoztatva a települések arculatát.
A környező országokban a tetőterek beépítése általánosnak mondható; elsősorban a háló- és fürdőszobákat helyezik el a tetőterekben. A családok anyagi helyzetének javulásával az 1960-70-es években itthon földszint + emelet + tetőtér-beépítéses, sok szobát tartalmazó lakóépületeket építettek anélkül, hogy ezek a család igényeihez igazodtak volna. Inkább azt tükrözték, hogy mennyire „tehetős” az építtető. Ugyanez az építési forma jelent meg a budai hegyvidéken, ill. a főváros környezetében, gazdagon feldíszítve megtördelt tetőformákkal, lekerekített ereszképzéssel, bújtatott, tetőbe rejtett további emelettel, hivalkodó megjelenéssel. A kirívóan nagy költséggel megépült épületek már nem is a családi ház, inkább a villa vagy „rezidencia” kategóriába sorolhatók.
E rövid áttekintés után a hivalkodóan gazdag és szegényes építési formáktól eltekintve vizsgáljuk meg, hogy a jelenlegi társadalmi körülmények és lehetőségek között milyen igényeket kell kielégítenie egy jól funkcionáló családi háznak.
A családi ház egységei
A gazdasági részbe tartozik az előszoba, a konyha, a kamra, a háztartási helyiség, a különféle tárolók, a kazánház, ill. a kert szintjén lévő mosdó (zuhanyozó) stb. A nappali tartózkodási célú helyiségek a nappali, az étkező, a dolgozószoba és a vendéglátáshoz tartozó kiegészítő helyiségek, mosdók. A hálórész a hálószobákat, mosdó-csoport(ok)at, ruhatároló helyiségeket tartalmazza.
(Kép lent) Többlakásos kertvárosi lakóház kerti lakóegysége, galériás nappali térrel
a) kerti véghomlokzat; b) földszinti; c) tetőtéri alaprajz 1 lakásbejárat; 2 szélfogó; 3 előtér; 4 lépcső; 5 nappali; 6 étkező; 7 főző; 8 kamra; 9 szülői háló; 10 fürdőszoba; 11 WC; 12 közlekedő; 13 híd, galéria; 14 gyerekszoba; 15 mosdó; 16 gardrób; 17 kerti terasz
Az igények meghatározása
A telek megvásárlása már önmagában is komoly anyagi probléma. A telek árát viszont többszörösen felülmúlja a lakóházépítés költsége. Ez alapvetően meghatározhatja és befolyásolhatja az igények megfogalmazását, és sajnos az esetek többségében kompromisszumra készteti az építtetőt.
Az igények meghatározásakor figyelembe kell vennünk anyagi lehetőségeinket, ellenkező esetben kivitelezés előtt, a terv birtokában derül ki, hogy a megtervezett épület lényegesen többe kerül, mint amennyit az építkezésre tudunk fordítani. A tervezett épület nagyságát alapvetően a család létszáma és összetétele határozza meg. Ma már alapvető követelmény az ún. fekvőhely mentes nappali szoba és lehetőleg annyi hálószoba, amennyi a család létszáma.
A szülők hálószobájánál ugyan két fő elhelyezésével számolhatunk, de az előzők alapján egy hálószoba akár dolgozószoba, akár vendégszoba is lehet, kényelmessé téve a család elhelyezését, amit nem borít fel egy-egy váratlan vendég érkezése.
A helyiségek, valamint a szobák számának meghatározása után a gazdasági rész helyiségeit kell számba venni. El kell döntenünk, szükség van-e külön háztartási helyiségre a mosáshoz, szárításhoz, vasaláshoz, valamint hogy milyen tárolóhelyiségeket tesz szükségessé a család létszáma.
Milyen kapcsolatban legyen a nappali a gazdasági részben lévő konyhával, és hová tartozzék az étkező?
A tetőtér vagy az emelet helyiségeit a közlekedőből, az esetleges hallból vagy a nappali szobából közelítsük meg. A hálószobákhoz tartozó fürdőszobák számát lehetőség szerint úgy határozzuk meg, hogy a szülői hálószobához tartozó fürdőszobán kívül a többi hálószobához min. egy mosdó, zuhany és WC tartozzék.
Hálószobák
A hálószobákhoz célszerű vagy szobánkénti beépített szekrénysort, vagy ezenkívül gardróbhelyiséget is tervezni. Már ebben az előkészítő stádiumban könnyen fel tudjuk mérni, hogy mekkora az igényelt szobák és egyéb helyiségek alapterülete, és az így kapott értéket már ekkor korrigálni tudjuk anyagi lehetőségeink ismeretében.
Végül, de nem utolsósorban elvárásaink megfogalmazásakor a gyermekek korát, számát is figyelembe véve feltétlenül gondoljunk arra, hogy jelenleg még kiskorú gyermekünk igen rövid időn belül felnőtté válik. Megváltozik családon belüli közösségi helyzete. Alapvetően igényli, hogy barátait, barátját vagy barátnőjét vendégül láthassa, és ez a vendéglátás ne legyen kényelmetlen sem a család felnőtt, sem számunkra még „gyermek” tagjai számára.
Testre szabott lakás?
A tervezői tapasztalatok egyértelműen igazolják, hogy lehetetlen olyan családi házat tervezni, amely a család bármikori igényeinek megfelel. Ennek oka az, hogy alapvetően megváltozhat a család létszáma, összetétele, igényei. Változik a kor igénye is a családi házzal szemben, és a kezdetben jól funkcionáló, „testre szabott” épület rövid időn belül elavulttá válik.
A változó körülményeket a nagyobb alapterület csak részben tudja kielégíteni. Mozgatható válaszfalak vagy áthelyezhető szekrényfalak apróbb változtatásokra alkalmasak, de létszámcsökkenés esetén a nagy alapterület megnövekedett fenntartási költségei gazdaságtalanná teszik az épületet. A legjobban kihasználható funkció átszervezés szempontjából a későbbi bővítési lehetőség, az emeletráépítés vagy a tetőtér-beépítés.