Dolgozósarok és dolgozószoba kialakítása a lakásban
A dolgozósarok kialakításakor a legfontosabb szempont, hogy milyen gyakran és milyen jellegű munkát végzünk otthon. Akár tanulósarkot, akár számítógépasztalt vagy irodát szeretnénk otthonunkba költöztetni, a rendelkezésünkre álló helyet megfelelően kell kihasználnunk. Határt szabhat fantáziánknak egy rossz beosztású vagy kis alapterületű lakás, de bizonyos kritériumokat ekkor sem hagyhatunk számításon kívül: az ergonómiailag jól kialakított széket és asztalt, az oldalsó megvilágítást.
Dolgozósarok helye
Az első lépés, hogy eldöntsük, hol szeretnénk íróasztalunkat elhelyezni. A dolgozósarkot tehetjük a hálószobánkba vagy az étkezőbe, de a legkedveltebb és legegyszerűbb megoldás a nagyszoba egyik sarkát átrendezni. Bárhova kerüljön is, mindig figyeljünk arra, hogy választott bútoraink színben és stílusban is egyezzenek a már ott lévő berendezéssel. Egy helyesen megtervezett dolgozósarokban nélkülözhetetlen egy kényelmes, sokféle irányban állítható szék. A testtartásunkat követő, szinkronmechanikás változatot válasszuk.
A dolgozóasztal lehetőség szerint ne legyen kisebb 80×120 cm-nél, hiszen amikor mindent ráhelyezünk, sokszor még ez a méret is kicsinek bizonyulhat. Az asztallap ne legyen fekete, és ne készüljön üvegből, mert a fekete-fehér kontraszt és a csillogás fárasztja a szemet. Praktikusak az asztal alá gördíthető fiókos és polcos tárolók. Rengeteg helyet spórolunk meg velük, és emellett a rendetlenséget is elkerüljük. Ha számítógépet használunk, ügyeljünk arra, hogy olyan helyre kerüljön az asztal, ahol nem tükröződik vissza a számítógép képernyőjén se ablak, se valamilyen világítótest.
Lámpák a dolgozósarokban
Fontos, hogy állítható lámpákat válasszunk, amelyekkel a fényt mi magunk irányíthatjuk a tetszőleges helyre. A lámpát az író kezünkkel ellentétes oldalra szereljük fel, így nem vetődik árnyék a papírra. Ha sokat dolgozunk lámpafénynél, kerüljük a túl erős fényt, vegyünk inkább meleg fényű és energiatakarékos izzókat.
- Hogyan alakítsuk ki az allergénmentes irodát? 12 TIPP
- A dolgozószoba stílusa
- A dolgozószoba tervezése profi tanácsokkal
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kellemesebb a lelkünknek is, ha kilátunk az ablakon, vagy átnézhetünk egy nagyobb térbe, esetleg a nappaliba. Ez a gondolkodást serkenti, és a természetes fény elkerülhetetlen a munkához is.
Dolgozószoba
Külön dolgozószoba létesítése ott indokolt:
- ahol a speciális alkotómunka megköveteli a zavartalanságot (írók, orvosok, zenészek munkája stb.);
- ahol a munkával járó szennyeződés és zaj zavarná a lakás életét (szobrászok munkája stb.);
- ahol ügyfélforgalom van, amelyhez esetleg járulékos helyiségek is szükségesek (kozmetikus/gyantázó, szabó/próbafülke stb.);
Idesorolható az ún. háztartási szoba is, ahol pl. a vasalás, a házi szabás-varrás, ruhajavítás, ill. a barkácsolás végezhető. A lakásétól erősen eltérő funkciójú ipari és egyéb tevékenység, amelyet a tulajdonos főfoglalkozásszerűen végez, esetleg alkalmazottakkal, már nem folytatható külön szobában; ennek helyét a lakástól függetlenített üzemként kell kezelni, ill. figyelembe venni.
Fontos tudni, hogy a lakóépülettel egybeépített vagy attól elkülönített épületrészbe telepített ipari tevékenység külön kategóriába tartozik. Létesítéséhez – függetlenül attól, hogy esetleg egy már meglévő épületbe települ – nemcsak építési, hanem külön szakhatósági engedélyek is szükségesek. Tárgyalásuk és szakágankénti ismertetésük hosszadalmas, így könyvünk lakóház-centrikussága miatt eltekintünk ezek -talán keveseket érdeklő – részletezésétől.
A lakáson belüli dolgozószoba vagy dolgozóhely ennél szűkebb, de a lakás szempontjából részben vagy teljesen kapcsolódik, ill. kapcsolódhat valamely más helyiséghez. A helyiségek közötti kapcsolatot a közlekedők jelentik, de kizárólag szellemi foglalatosságok helye akár közvetlenül a lakó- vagy a nappali szobára is nyílhat. Az oldott, feszültségmentes munkatérben az alkotó ember szelleme szabadon szárnyalhat, teljesítményét szinte semmi nem korlátozza.
Méret és helyigény
A dolgozóterek méret- és helyigényére külön szakmai követelmények nincsenek. E helyiségek a lakásban – függetlenül azok elnevezésétől, használatától – lakószobának minősülnek, és az ezekre vonatkozó előírások érvényesek rájuk. A természetes megvilágítási feltétel azonban általában szigorúbb, mint a lakószobáké (1:6), de vannak kivételes esetek, amikor csak a szellőző is elegendő (pl. fotóműterem és labor).