Egybenyitott étkező-nappali előnyei
Manapság egyre kedveltebb megoldás, hogy ha van rá lehetőség, a konyhát, illetve az étkezőt egybenyitják a nappalival. így nemcsak tágasabb, jobban átlátható tér nyerhető, hanem több helyiségből egyet csinálhatunk, amely a családi és a társasági élet színtere; itt kezdjük a napot, és itt ültetjük le a vendégeinket is.
Amikor konyha és a nagyszoba egybe van nyitva
Azokban a lakásokban, ahol a konyha és a nagyszoba teljesen szeparált, megfigyelhető, hogy az étkező tölti be a nappali eredeti feladatát: itt gyűlik össze a család teázgatni, beszélgetni. Az egyetlen hatalmas térré alakított étkezős-nappalis megoldás különösen kedvez annak, akinek a családban a háztartási munka a feladata: az alatt a néhány óra alatt is, amíg a vasárnapi ebéd elkészül, részese marad a családi életnek.
Sokszor szokták az amerikai konyhák hátrányaként felhozni, hogy nem kellőképpen szellőztethetők, így az egész lakás átveszi a nem kívánt szagokat. Szerencsére ma már ez sem lehet akadály, hiszen többféle szagelszívó közül is válogathatunk.
A „tér” megtörésére tippek
Ha azt szeretnénk, hogy a helyiségek egybeolvadjanak, de mégis jól látható határok legyenek a konyha és a nappali között, akkor többféle megoldás közül választhatunk. Jelezhetjük ezeket a választóvonalakat a lerakott csempék színével, de a legpraktikusabb és legszebb megoldás, hogy a csempével burkolt terület csak az étkező széléig tart, és a pihenésre szánt részeknél melegburkolat váltja fel.
- Hogyan alakítsuk ki az étkezőhelyet a konyhában?
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Pompázzon zöld színben nappalink!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
De megtörhetjük a teret fantáziánktól és ízlésünktől függően magával az ülőgarnitúrával, könyvespolcokkal, térelválasztókkal vagy akár virágokkal is. Bármelyik megoldást választjuk, mindegyik esetben igyekeznünk kell, hogy teljes összhangot teremtsünk. Az egyetlen hatalmas térré alakított étkezős-nappalis megoldás különösen kedvez annak, akinek a családban a háztartási munka a feladata: az alatt a néhány óra alatt is, amíg a vasárnapi ebéd elkészül, részese marad a családi életnek.
Sokszor szokták az amerikai konyhák hátrányaként felhozni, hogy nem kellőképpen szellőztethetők, így az egész lakás átveszi a nem kívánt szagokat. Szerencsére ma már ez sem lehet akadály, hiszen többféle szagelszívó közül is válogathatunk. De megtörhetjük a teret fantáziánktól és ízlésünktől függően magával az ülőgarnitúrával, könyvespolcokkal, térelválasztókkal vagy akár virágokkal is. Bármelyik megoldást választjuk, mindegyik esetben igyekeznünk kell, hogy teljes összhangot teremtsünk.
Az étkező
Az étkezőhelyiség kizárólag az étkezés helye, s a benne elhelyezett étkezőasztal – melynél a hétköznap is ünnep, ha a család minden tagja együtt ül, legyen az futó reggeli vagy hétvégi ebéd – rendkívüli jelentőséggel bír.
Az étkezőasztal helye félszáz éve még a nappali volt, polgári családoknál az étkezőhall. A nappaliban való elhelyezés ma is gyakori, csakúgy, mint a főzőhelyiség egy részének ilyen célú használata.
Ajtóval elkülöníthető független étkező csak a ma ma épülő új házak kis részénél található, mivel funkcióját – hogy rohanó világunkban egy összetartó hely legyen a család életében – a főzőhelyiséghez, az előtérhez vagy a nappalihoz kapcsolva is kiválóan teljesíteni tudja. Ma, amikor a konyhai munkát a család felnőtt tagjai munkájuk mellett végzik, egyszerűsödik a berendezés, előtérbe kerülnek a praktikumok. Már a tervezéskor meg kell határozni az étkezés helyét és a bútorzat elrendezését.
Az étkező elhelyezhető:
- magában a főzőkonyhában, azaz a 6,00 m2-nél nagyobb alapterületű ún. étkező- vagy lakókonyhában;
- külön étkezőben;
- a lakóelőtérben;
- a nappali főzőhelyiség felőli szegletében;
- alternatív megoldás, ha a „gyorsreggeliző” egyben előkészítő asztal a főzőhelyiségben, de a családi étkezés helye az előzőek valamelyike.
Lényeges szempont, hogy az étkezőhely, ül. -asztal szoros kapcsolatban legyen az előkészítővel, ül. főzőkonyhával.
A kapcsolat többféle lehet:
- közvetlen ajtós;
- átadóablakos;
- bár jellegű, ahol az étkező- és főzőtér között mobil, könnyen mozgatható fal vagy belső ablak van.
Ajtós kapcsolatnál nagyon lényeges az ajtószárny nyilasi vagy működési űrszelvénye, mert egy kedvezőtlen irányba nyíló ajtó sok bosszúság forrása lehet. Az átadóablak légmentesen zárható és könnyen nyitható legyen. Lényeges kiegészítő eleme a rakodóasztal, mely az étkezőasztaltól jól elérhető kell legyen. Igen ötletes megoldás, amikor az átadóablakra végével rátolt étkezőasztal másik oldala maga a konyhai alsó szekrény, tárolópult.
A bár jellegű étkezés a mai életritmus civilizációs velejárója, amennyiben sokan az étkezést nem a meghitt családi együttlét egyik fázisának, hanem gyorsított emberi táplálékpótlásnak tekintik csak. Kis alapterületű lakásoknál természetesen nem annyira igényről, mint kényszerről beszélhetünk. Van, ahol még maga az étkezőpult is kétszintű; alul a főételek, fölül a köret és az üres edények foglalnak helyet. Azt javasoljuk, hogy ha lehet, az ilyet csak alternatív étkezőhelynek tervezzük be, alkalmi és futó étkezésre.
Ülőalkalmatosságok
Igen lényeges az ülőalkalmatosság, hogy az étkezés élményére koncentráló ember legalább háttámlás, de ha lehet, karosszékben foglaljon helyet. Az étkezés közbeni kis pihentetés a szék karjára könyökölve – a tökéletesebb emésztésen túl -a nap hátralévő részében alapvetően meghatározza az ember hangulatát. E szempontnak erősen ellentmond a bárszékek kényelmetlensége.
Az étkezőasztal elhelyezhető:
- a sarokban, ülőgarnitúrával;
- a végével falra ütköztetve;
- a falnál, de körülülhetően;
- a helyiség közepén.
Legkényelmesebb az utóbbi két elrendezés, viszont ezekhez kell a legnagyobb tér. Szokás még az étkezőasztalt falhoz, ablak alatt elhelyezni, emiatt már a tervezés stádiumában se válasszunk „csak” nyílóablakot. Legjobbak a bukó- vagy a vízszintes osztóbordázatú bukóablakok, amelyeknél a szellőztetéshez elegendő csak az egyik ablakszárnyat megnyitni. A nyílószárnyú ablak – függetlenül attól, hogy az étkezőhely az ablakmellvédhez asztallal vagy székkel kapcsolódik – szinte használhatatlan szellőztetésre.
Az étkezés helye a lakásban
Az étkezés helyszükséglete nagymértékben függ annak milyenségétől, az étkezők számától és természetesen a bevezetőben említett szokásoktól, de törekedni kell arra, hogy a lakásban az étkezésnek állandó helye legyen.
Korábbi fogalmaink szerint az étkezésre a lakásban három hely kínálkozott:
- a konyha,
- az ebédlő-hali és a
- nappali szoba.
A választás az egyének társadalmi helyzetétől függött. A konyhában történő étkezés régen szükségszerű volt, manapság már vidékiesnek számít, ám a rusztikus házaknál divat is lehet. Helyszükséglete leginkább a család, az étkezők létszámának függvénye, de egy kb. 3,60×4,00 m-es jól megvilágított és szellőztetett konyhában elegendő a hely egy 4-5 fős család számára főzésre és étkezésre is.
A bútorzat felszereltség, ízlés és pénztárca kérdése. Ilyen esetekben – főleg ha a házban nincs más étkezési hely – az esetleges vendégekre is tekintettel kell a konyha alapterületét meghatározni úgy, hogy az étkezési hely nyugalma meglegyen. Az étkezésnek ezt a formáját csak a rendszerető háziasszonyoknak ajánljuk. Nincs kellemetlenebb dolog, mint egy ételszagú, rendetlen konyhában étkezni.
Étkezés
A külön térben történő étkezés a legjobb megoldás, melyről az előzőekben már szóltunk. Ez a tér nemcsak funkcionális, de vizuális kapcsolatban is kell, hogy álljon a konyhával és a nappali szobával egyaránt, és közvetlen megvilágításúnak kell lennie. Mérete és bútorzata ugyancsak a a család nagysága és a „várható vendégsereg” létszáma alapján határozható meg.
A padló- és falburkolatok milyensége, a bútorok és kárpitok esztétikája, a növényzet, a mesterséges megvilágítás helye és intenzitása ennek a térnek a hangulatát egyértelműen meghatározza, ezért ajánlatos a tervező építész mellé egy belsőépítészt is bevonni a munkába. Ha már itt tartunk, azt javasoljuk a leendő építtetőknek, hogy a ház alaprajzával azonos időben terveztessék meg lakásuk bútorozását is a meglévő és a leendő bútorok figyelembevételével.
Étkezés a nappaliban
Leginkább akkor jöhet szóba, ha az építtető hódol a divatnak, és ún. amerikai konyhás főzési-étkezési megoldást terveztet. Ennek azonban csak akkor van értelme, ha a nappali szoba mellé vendégfogadó szobát is építtetnek. Utóbbi hiányában az étkezés közben váratlanul érkező vendég az étkezés intimitását veszélyezteti, ami a háziak és a vendég számára egyaránt kellemetlen szituációt hozhat létre.
Ha valakinek mégis tetszik ez az elrendezés, és ilyet akar terveztetni, akkor ajánlatos az összefüggő terek padló- és falburkolatainak, valamint bútorzatának összhangját megteremteni. Gondolni kell az étkezési hely megfelelő tisztán tarthatóságára, szellőztetési és megvilágítási lehetőségére. Kő, kerámia és megfelelően kezelt fa alkalmas a padló burkolására. A szőnyegpadlót ajánlatos kerülni még akkor is, ha a nappali szoba többi részén az van.
Mindhárom esetben külön gondossággal kell megterveztetni a konyhai berendezési tárgyak: a tűzhely, a hűtőszekrény, a mosogatógép, a mikrohullámú sütő és a konyhagépek helyét, a víz, a csatorna és az elektromosság csatlakoztatási lehetőségeit. Gondolni kell a munkahelyek és az étkezési hely jó megvilágítására.
Az egyes enteriőrök kellemes hangulatának megteremtése a jó alaprajzi elrendezésen és az előbb felsoroltakon felül kívánatos, de belsőépítész nélkül igen nehéz. Az étkezőhelyet a ház több részén is kijelölhetjük; főként időszakosan és/vagy alkalmi esetekben a terasz, a kert, de még az erkély is betöltheti e nemes funkciót. Fontos, hogy az ajtós kapcsolat inkább a főzőhelyre nyíljon, mint a lakáson belüli étkezőre.