Kandallók és cserépkályhák a lakásban: elhelyezés, tűzvédelem
Az ezredforduló éveinek új lakásai elsősorban központi fűtésrendszerrel épülnek, ám ezekbe másodfűtési célra sok esetben kandallót vagy cserépkályhát is beterveznek. A kandallók szerepe főleg a hangulatteremtés, vagyis a látvány érték javítása, míg a cserépkályhákat inkább alapfunkciójuk miatt alkalmazzák, sőt -egyéb megfontolások alapján – nemegyszer fő fűtőberendezésként is készülnek.
Kandalló a lakásban
Egy korszerű lakóház építészeti tervezése során a célszerű fűtési mód megválasztása érdekében elengedhetetlen az épületgépészeti egyeztetés. Az elsődleges anyagi megfontolások után második szempont a fűtési mód megválasztása. A ma épülő lakások túlnyomó többségét központi fűtési rendszerek fűtik, és egy előrelátó építész még akkor is olyan megoldást választ, hogy a későbbiekben megvalósítható legyen a központi fűtés, ha egyelőre csak egyedi fűtés jöhet számításba. Egyre gyakoribb, hogy a központi fűtés mellé kiegészítő fűtésre kandalló is készül.
Hétvégi házaknál elsősorban az egyedi fűtési módok, ezeken belül is a kandallók kerülnek előtérbe. A kandalló mellett több érv is szól, például az időszakos üzemeltetés lehetősége, valamint hogy a kerti hulladék is gazdaságosan használható benne tüzelőanyagként.
A kandalló helye
A kandallót célszerű a lakás belső főfala mellé tervezni, mert a belső főfali kémény hőtechnikai szempontból kedvezőbb, és – magastető esetén – a kéménykivezetés is közelebb kerül a tetőgerinchez. Az északi országokban mégis a külső falhoz épített kandallók terjedtek el, minden hátrányukkal egyetemben.
- Konyhabútorok házgyári (panel) lakások számára
- Mitől olyan trendi a loft lakás?
- Fűtőrendszerek – gáz, kandalló, fűtés
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A belső fal közelében elhelyezett kandalló más szempontból, például a látvány tekintetében is kedvezőbb. Az ablakkal szembeni elhelyezés emellett működés szempontjából is jobb, mert minél nagyobb távolságra van a kandalló az ablaktól, annál kisebb az esetleges kifüstölés. A fűtés közbeni szellőztetés ablak közeli kandalló esetén megzavarja a lakáson belüli nyugalmi légzónát.
Óhatatlanul felmerül a kérdés: a kandallót illesszük a bútorhoz, vagy a bútort a kandallóhoz?
Tulajdonképpen bármelyik döntés elvezethet a legjobb megoldáshoz. A lakás tervezésekor további kérdés, hogy ha már kell pótfűtés, illetve kandalló, az mennyire lesz a lakás, a környezet szerves része – ami természetesen azon is múlik, hogy mi magunk mennyire értékeljük. A kandalló a hangulatteremtés alapeleme lehet; a lakáson belüli tűz látványa egyes népeknél szinte ugyanolyan pihentetőnek számít, mint más helyeken a televíziózás vagy a zenehallgatás. A tűz látványa és a lágy zene gyorsan feledtetheti a napi gondokat.
Kandalló és bútor
A kandalló helye általában már az építészeti tervezéskor, a lakás alaprajzának kialakításakor eldől.
A bútorozásnál tehát már abból kell kiindulnunk, hogy adott a kandalló:
- helye;
- stílusa;
- típusa (nyitott vagy zárt tűzterű).
Ezek az adottságok alapvetően behatárolják a bútorzat megválasztását, annak lakáson belüli rendszerét, illetve elhelyezését.
A kandalló helyének megválasztásában az egyik lényeges szempont az optikai téralakítás. A kívántnál kisebb méretű szoba vagy tér ugyanis alapvetően meghatározza a lakás berendezőjének lehetőségeit – főleg akkor, ha a helyiségben kandalló is van. Kandalló építésekor tehát az optikai téralakítás, vagyis a szép rálátás miatt tartsuk szem előtt a következőket.
Kandalló, optikai téralakítási szempontok:
- a kandalló az ülőbútorokkal szembe kerüljön;
- a televízió és a kandalló látóvonala legalább 45-90 fokos szögben térjen el egymástól;
- a kandalló előtti tér mérete (a kandalló külső síkja és a szemközti falsík között) legalább 3,6 m legyen, de jobb, ha ennél sokkal nagyobb;
- a kandalló kiülése a falsíkhoz képest (tömegének keresztmetszetében mérve) az előtte lévő tér 1/6-nál több ne legyen; ellenkező esetben a kandalló annyira uralja a teret, hogy a lakás bútorai teljesen alárendeltté válnak;
- a kandalló üzeme ne veszélyeztesse kipattanó szikráival a környezetet (kerülni kell a subaszőnyeg, könnyű kárpit, függöny közeli elhelyezését stb.).
Mindezek után azt gondolhatnánk, hogy a viszonylag nagy tér is szűkös. Ne feledjük azonban, hogy egy helyiség méretét a fal mentén elhelyezett bútorok 0,65 m-rel, a kétoldalt elhelyezettek pedig 1,20-1,30 m-rel csökkentik. A mai lakásépítési irányzatok szerint a lakások nappali szobájának kisebbik mérete 4,80-6,0 m között van, és a nappali alapterülete a lakás összterületének 30-40%-a. Egy ilyen méretű térben egy 1,0-1,5 m2 vetületi méretű kandalló már különösebb nehézségek nélkül elhelyezhető, bár egy 4,8 m szélességű helyiségben egy 1,0 m-es kiülésű kandalló már valóban szűkös helyet hagy a szemközti falnál felállítható szekrény vagy bútorcsoport számára.
Ahhoz, hogy viszonylag tágas hatásúvá tegyünk egy szobát vagy nappali helyiséget, amelyben már megvan a kandalló, vagy éppen tervezzük annak építését, választhatunk bizonyos lehetőségek között, például dönthetünk „optikai” átszervezés mellett, megfelelő bútorzat megválasztásával és jó elhelyezéssel.
Az alternatívák például a következők:
- a kandalló tömegének falba vagy fali fülkébe süllyesztése, amennyire csak lehetséges;
- az épített kandalló egyedi megoldású bekapcsolása a szekrénysorba;
- a kisebb méretű kandalló két oldalának és a fölötte lévő felület körülépítése bútorzattal.
Egy kisméretű tér tágítható, egy túlságosan tág tér pedig meghitté varázsolható egyszerű dekorációs módszerekkel is. A magasság- vagy szélességérzet befolyásolható színekkel és mintákkal. A világos színek a távolság illúzióját keltik, tehát minél világosabb a kandalló, a padló, a mennyezet, annál nagyobbnak tűnik a szoba. Ha a belmagasság kicsi, akkor a fehérre festett mennyezet és a kandalló tűztere fölötti tömeg csökkentése optikailag magasítja a szobát.
A csillogó fényes felületek -ilyenek a tükör, a fényes rézlemez, a műanyag lemez – mindig a tágasság érzetét keltik, ellentétben a matt és fénytelen tárgyakkal, bútorokkal. Egyes országok lakáskultúrájában a tükrök sokasága annyira természetes, hogy még a kandallót is kiegészítik kisebb-nagyobb tükrökkel, sőt a felső burkolati falat gyakran teljes egészében tükrökkel fedik. Kerüljük azonban a szemközti falak, illetve kandallók nagy tükörfelületekkel való burkolását, mert ez zavaró lehet, ráadásul elvész a kandallónak és környezetének lényege és varázsa.
Az új lakásba költözők, de még a lakberendezők számára is örök dilemma…
…hogy a nappaliban:
- legyen-e szekrénysor?
- elegendő-e csak ülőbútor?
- mennyi növény kerüljön a helyiségbe?
- a világítás a berendezéshez esetenként átszerelhető vagy átépíthető legyen?
Az előbbiek nagyon fontosak a kandalló helyének és a tűztér „látóvonalának” meghatározásához.
Cserépkályhák a lakásban
A cserépkályha évszázadokon át bebizonyította, hogy egy lakás kizárólagos fűtőberendezése lehet, és ez ma sincs másként. A cserépkályhát a már említett állandó vagy időszakos jellege miatt legelőnyösebb a lakás középrészén elhelyezni. Egyrészt ezen a részen magasabb a tetőgerinc, ami tökéletesebben üzemelő kémény építését teszi lehetővé, másrészt a fűtés hatékonysága, vagyis a hőleadás intenzitása is jobb így.
A lakásbelső térképzésében is szebb egy falközépre helyezett cserépkályha, mintha valahol a sarokban vagy az ablak mellett állna. A cserépkályhák kétféle üzemeltetési rendszer valamelyikének alkalmazásával építhetők meg: az egyikben a kályha a fűtött tér felőli, a másikban hátsó fűtőnyílással, vagyis tüzelő- (és hamuzó)ajtóval rendelkezik. A kívülről való fűtés valamely alárendelt helyiségből vagy a lakás belső folyosójáról történhet.
A külső fűtésű kályhák tisztábbak, mert a fűtés és a hamuzás nem szennyezi a környezetet a lakás többi helyiségében. További előnyük még, hogy a fűtésnél kiáramló füstgázok nem kerülnek a főhelyiségek légterébe, ami főként szénfűtés esetén kedvező. A belső fűtésű kandallóknál a fatüzelés miatt a füstölés nem okoz túl nagy gondot, mert csak kevés gázelegy szabadul fel a fűtőanyagból.
Esztétikus megjelenés
A cserépkályhák esztétikus megfogalmazásukkal és tömegalakításukkal teljesen azonosulnak a fűtött térrel, ám természetesen csak akkor, ha harmonikus összhatásukat már a tervezésnél és a kiválasztásnál szem előtt tartjuk. Fontos, hogy a kályha zománcfényes felülete ne irritáló, hanem bársonyos hangulatképzőként jelenjen meg a beltéri architektonikus képben.
Elhelyezés, tűzvédelem
A belső fűtésű cserépkályhák elhelyezését az alapvető tűzvédelmi követelmények is befolyásolják, mert éghető anyagú bútor és padló a tűz-térajtóhoz 0,8 m-nél közelebb nem lehet. Felhívjuk továbbá a figyelmet arra, hogy ha egy belülről fűtött cserépkályha ajtajának betervezése nem megfelelően történik, a látvány már önmagában is nagyon idegen, sok esetben egyenesen rideg lehet, nem is beszélve az esetlegesen kusza -a szenesvödröt is magában foglaló – környezetről.