Konyha, tippek a tervezéshez: főzőhely, konyhabútorok, kamra kiválaszáta
A konyha a lakás egyik másodlagos funkciót betöltő helyisége, amely akkor tekinthető ideálisnak a használók számára, ha alkalmas a szükséges munkafolyamat elvégzéséhez, és benne az étkezés is lebonyolítható.
A főzőkonyhában csak az ételek elkészítése lehetséges, míg az étkezőkonyhában a főzés és a család étkezése egyaránt kényelmesen megoldható. A korszerű konyhaszekrények alsó sorába a mosó- és mosogatógépet is beépítik. Igényes lakásokban ez már alapvető követelmény ugyanúgy, mint a szagelszívás és a munkafázisok helyének árnyékmentes megvilágítása. Az árnyékmentes megvilágítás többpontos vagy halogénizzós lámpákkal érhető el, de a mosogató és a tűzhely fénycsöves megvilágítása is kiváló szolgálatot tesz, mely által az esti házimunka jóval kellemesebbé tehető.
A konyha az élelem előkészítésén túl főként a főzést szolgálja, de a mosogatás és étkezés mellett sok esetben a háztartási munkák közül pl. a mosást, a vasalást és a varrást is itt végzik. Ezeket már a tervezés fázisában szem előtt kell tartani. A konyhában a területhez és a munkafolyamathoz három munkahely csoportot kell figyelembe venni: az előkészítési, a főzési, valamint a mosogatási és edénytároló helyet.
Előkészítés
Az előkészítéshez megfelelően méretezett munkafelület és tárolóhely szükséges. A tárolóhely a munkafelület fölött és alatt, fiókokban helyezkedik el.
Főzőhely
A főzőhely a tűzhely, amely kapcsolódik az előkészítési munkafelülethez, és még jobb, ha tálaló munkafelület is kapcsolódik hozzá.
Tisztítóhely
A tisztítóhely a munkatér második része, amely magában foglalja az egy- vagy kétmedencés mosogatót, természetesen meleg vízzel ellátva. A három munkafázis a helyesen tervezett konyhában elkülönítve végezhető aszerint, ahogy a folyamat ezt megkívánja.
A konyha alaprajzi elrendezése többféle lehet:
- egysoros;
- kétsoros (párhuzamos);
- sarok (L alakú);
- patkó (U alakú).
A főzőhelyiségek a lakás területének arányában és az étkezés helyének meghatározása alapján különböző (főzőkonyha, étkezőkonyha, teakonyha és főzőszekrény) nagyságúak. A főzőkonyha biztosítja a teljes konyhafunkció ellátását, területe 4,00-6,00 m2, természetes megvilágítással és szellőzővel rendelkezik. Ülőalkalmatosság csak az esetleges előkészítő munkához van; az étkezés a térben kapcsolt étkezőben vagy a nappaliban lehetséges; a kapcsolatot ajtó vagy átadóablak jelenti.
Az étkezőkonyha olyan lakásokban megfelelő, ahol a konyhai főzési munkákon túl a család étkezése is itt zajlik. Ez manapság már egyre kevésbé kedvelt, csak kisebb alapterületű lakásoknál tervezik, mert vendégek étkeztetésére a főző munkatér nem ideális terület (szag, látvány). Bútorozásához az étkezőrész miatt az egyoldali vagy sarokszekrénysor jöhet számításba.
Az étkezőkonyha méretjellemzői:
- alapterület beépített berendezéssel min. 6,00 m2, de inkább nagyobb;
- Legkisebb alaprajzi méret:
- egyoldali szekrény + falra fordított asztal esetén 2,20 m;
- szabadon elhelyezett étkezőasztal + szekrénysor esetén 2,80 m.
A teakonyha a kisebb alapterületű lakások főzőhelyisége.
Jellemzői a következők:
- alapterület: min. 2,00 m2; max. 4,00 m2;
- legkisebb mérete: 1,45 m;
- természetes megvilágítás és szabadba nyíló ablakfelület:
- gáztűzhely esetén kötelező;
- elektromos üzemű tűzhely esetén csak szellőzés is elegendő.
Főzőszekrény egyszobás lakásoknál létesíthető. A főzőhely csak elektromos üzemű lehet, gázüzemű szigorúan tilos. Előszobára vagy közlekedőre nyitható, de külön szellőztetés szükséges.
Jellemzői a következők:
- alapterület: 0,60-2,00 m2;
- legkisebb alaprajzi mérete: 0,60 m.
A főzőszekrény a kapcsolt tértől függönnyel, ajtóval, esetleg redőnnyel is elválasztható, az előtte lévő terület (előszoba) mérete olyan legyen, hogy a külön közlekedési sáv szabadon maradjon.
A konyhákkal kapcsolatban általánosságban szükségesnek tartjuk megjegyezni a következőket:
- gázüzemű tűzhely esetén szabadba nyíló ablaknak kell lennie;
- gázüzemű tűzhelynél teljesítményarányos konyhai légtérfogat szükséges;
- ha a konyha csak a lakótérből nyílik, akkor abban gázüzemű tűzhely nem használható;
- a főzőhelyiség szabad falnyílással csak étkezőre nyílhat, ezt nevezik étkező- vagy lakókonyhának;
- háztartási hűtőgép elhelyezhető legyen benne, – kivéve a teakonyhát és a főzőszekrényt.
A szép konyha
A konyha a lakás szíve, az egyik leggyakrabban használt helyiség. Szerencsés esetben – ha elég nagy méretű – ez az a hely, ahol a család és a vendégek összegyűlnek enni, beszélgetni. A család életmódjáról a legtöbbet a konyha árul el. Főzési és étkezési szokásaink – valamint anyagi lehetőségeink – határozzák meg, hogy milyen típusú konyhát – teakonyhát, főzőkonyhát, reggelizőpultos konyhát, „olaszos” nagykonyhát vagy amerikai konyhát választunk.
Ügyelni kell a technológia sorrendjének kialakítására:
Tárolás, hűtés, tisztítás, főzés, tálalás. Fontos, hogy konyhánk célszerű beosztású legyen. Figyeljünk arra, hogy a munkafázisoknak mindig megfelelő pultfelület jusson, és tárgyaink is elférjenek.
Ha a munkafelület a tűzhely és a mosogató között van, kevesebb étel kerül a padlóra. A tűzhely mindkét oldalán tartsunk 60 cm távolságot, a mosogató és a tűzhely között pedig legalább 80 cm-t. Egy reggelizőpult munkafelület és asztal is lehet egyben. Egyre divatosabbak a beépíthető konyhai gépek, de helyük megválasztásakor kevesen figyelnek az esztétikum mellett az ergonómiai és biztonsági szempontokra.
Főzéshez használt eszközök elhelyezése
Azokat a bútorelemeket, amelyekben a főzéshez használt konyhaeszközöket tároljuk, a tűzhely közelébe helyezzük. Mindennap használt edényeinket, kisgépeinket tegyük könnyen elérhető helyre, de akár szabad polcokra is kirakhatjuk, hiszen sok felesleges ajtónyitogatástól kíméljük meg magunkat, és barátságosabbá tesszük konyhánkat.
A kis alapterületű konyhák tágasabbnak tűnnek, ha nyitott tárolókat használunk. Vigyázat, ez a megoldás csak akkor mutat szépen, ha mindig rendet tartunk a tárgyaink között! Ha sok edényünk, konyhai eszközünk van, fali polcokon és -szekrényekben, esetleg alsó fiókokban oldhatjuk meg a tárolást. Megfelelő világítással hangsúlyozhatjuk a konyha bizonyos részeit, esetleg néhány tárgyat; megvilágíthatjuk a munkafelületet, de kellemes hangulatot is teremthetünk a vacsorához. Szép látvány, ha a főzéshez szükséges fűszernövényeket mi magunk termesztjük az ablakban. A mosogatót is elhelyezhetjük az ablak alá, így jobb kedvvel fogunk az edények tisztításához.
Trendek az ezredfordulón és utána
Milyen legyen egy konyha? Nyitott vagy zárt, kapcsolódjon-e a lakótérhez, esetleg álljon teljesen függetlenül tőle? Tervezzük az étkezővel együtt, vagy attól is legalább egy ajtó válassza el? Számtalan megválaszolandó kérdés a konyha kapcsán, pedig ezek csupán az elhelyezésére vonatkoznak. De sorolhatók továbbiak is, például, ami a berendezését, a gépesítését és a színvilágát illeti.
Végül is a rendelkezésre álló hely, az igények, az ízlés, a pénztárca döntik el, hogy milyen összkép alakul ki ebben a helyiségben. Eszmefuttatásunk nem funkcionális megoldásokról, gépekről vagy egyéb hasznos szempontokról szól, hanem konyhastílusokról, azaz elsősorban a látványról, kicsit körbejárva, milyen is a divat az új évezred küszöbén.
Elmondható, hogy nincs kizárólagossága egyetlen stílusnak sem. Mindent szabad, ami tetszik: lehet voksolni a barátságos country vagy a hűvösen elegáns, ún. cool-design mellett, hogy csak a két végletet említsük. Kezdjük ez utóbbival, annál is inkább, mert ez a „stílus” csupán az utóbbi években jelentkezett, ám népszerűsége rohamosan nő.
Fém és üveg
Az ilyen konyhák jellemzője, hogy -ezt a két anyagot állítva a középpontba – minimális eszközökkel érnek el maximális komfortot. A funkcióra helyezik a hangsúlyt, lemondanak minden díszről. Aszketikusak, puritánok és monokrómok, szinte élettelenek, olykor a nagyüzemi konyhákra emlékeztetnek. Ezért jut nagy jelentőséghez tulajdonosuk stílusa, amely életet lehelhet beléjük is. A jól választott kiegészítők – falra akasztható sínek, rajtuk szép konyhai eszközök -, a személyes használati tárgyak tompítják a hűvös hatást.
Fabútorok
Az ezredvéget uraló fém és üveg mellett a fa kezd ismét divatba jönni. Nemcsak a már említett country stílusú konyháknál, hanem a modern berendezéseknél is. Elsősorban a sötétebb fák, a gesztenye és a wenge a kedveltek, ám egyre népszerűbb a cseresznye és a tölgy is. A frontok, sőt a burkolatként értelmezhető falipanelek is ugyanabból a fából vagy a fára megtévesztésig emlékeztető anyagból készülnek.
A fa kiegészítéseként itt is feltűnnek a már említett népszerű anyagok: az ajtókon az üveg, a munkalapok körül, azok lezárásaként az alumíniumlécek, a bútorok alján pedig a szinte filigrán fémlábak. A konyhai fabútorokhoz sorolható a skandináv bútor, a skandináv atmoszféra (melyre külön fejezetrészben térünk ki).
A country
A méhviaszolt, súrolt vagy világos színre festett fafelületek, finom vonalak jellemzik. A berendezéshez választhatók átalakított régi darabok vagy ezek stílusában készült újak. E stílus meghatározói az átgondolt és díszítőfunkcióval is bíró részletek, mint a kazettás frontok, tányér- és üvegtartó fakkok, fonott kosárkák. A mosogatók gyakran kerámiából készülnek, formájuk olykor nagyanyáink mosogató táljára emlékeztet.
A beépített elemek mellett jól érvényesülnek az önálló darabok, a kredencek és tálalók, illetve a miliőbe illő étkezőasztalok és székek. A vidékies, egyszerű hangulat ne tévesszen meg senkit, nagy jelentősége van itt a technikának és a komfortnak: ezeknél a konyháknál tűntek fel először például azok a süllyesztett főzőlapok, amelyek megkönnyítették a tűzhely melletti munkát.
Fa a konyhában
A fabútorok, a faanyagok egyéb konyhai alkalmazása az utóbbi években egyre megnőtt, legyen szó akár padozatról vagy mennyezetről, esetleg a konyha munkapultjáról stb. Pedig a fa betervezésekor az esztétikum mint tényező jó, ha másodlagos szerepet kap a funkció mögött.
Ahol a konyha rendszeresen nagy főzések színhelye, ott semmiképpen nem javasolom a tömör fapadlót. A levegő páratartalmának állandó változása még az első osztályú parkettát is megrepesztheti, és ez ellen nem védenek a különböző felületkezelő szerek. A többrétegű, természetes fapadlók – melyeknél keményfa színfelülettel látják el a fenyő szalagparkettát – jobban elviselik a párát. De a burkolat szélein és a burkolatváltásoknál ebben az esetben is ügyelni kell arra, hogy az anyag minimális mozgásához, a táguláshoz és a zsugorodáshoz megfelelő rések maradjanak. A 6-8 mm vastag szalagparketták újracsiszolhatóak és lakkozhatok. Az ennél vékonyabbak gyári felületkezeléssel kerülnek forgalomba, ezek nem csiszolhatok, és a csöpögő vizet sem kedvelik, viszont a nedves levegő nem árt nekik.
Fa munkalapok
Aki hatásában fa munkalapot szeretne, annak legcélszerűbb a laminált, fautánzatú pult, amely karbantartást nem igényel, jó hő- és kopásállóságú. A valódi fapultokat magas gyantatartalmú táblásított vörösfenyőből vagy gőzölt bükkből készítik. Ártalmatlan olajjal engedik be a felületüket, amelyet a kopást előidéző és az oldó hatású vegyszerek miatt rendszeresen gondozni kell, de utólag lakkozni nem lehet. Ha egyedileg készítjük, akkor nagy kopásállóságú, vizes alapú parkettalakkot használunk; ez nemcsak a vízzel, hanem a mechanikai behatásokkal szemben is ellenállóvá teszi.
Tervezési tanácsok
A konyha tervezése, kivitelezése során meg kell oldani a tárolás, az előkészítés, az összeállítás, a főzés, a sütés, a tálalás műveleteit, majd a mosogatást, az edénytárolást. Tapasztalatok alapján megfelelő, ha a műveletek sorrendjében alakítjuk ki a bútorok elhelyezését. így a főzési idő, pontosabban az ételkészítésre és a hozzá kapcsolódó műveletekre felhasznált idő 25-30%-kal is csökkenthető.
A konyhabútor magassági méreteinek megállapításakor nem mindegy, hogy 150 cm vagy 175 cm magas a konyhában tevékenykedő. A bútortest lábazatának magasságával változtatható a munkaasztal (munkalap, mosogató, előkészítő stb.) magassága, amely a padozattól mérve általában 85 cm. A lábazatnak minimum 10 cm magasnak és 5 cm-rel visszaállónak kell lennie, hogy a pult előtt álló személy lábfeje kényelmesen elférjen.
A felső polcok, szekrények magassága 170-190 cm, hogy álló helyzetből elérhetők legyenek. A legalsó polc 15 cm-re legyen a padló síkja felett. A felső szekrények alsó éle és a munkaasztal lapja között 45 cm távolság szükséges, hogy ne verjük be a fejünket, ha föléje hajolva dolgozunk. A kényelmes munkaműveletekhez az egyes bútorok közötti helyigényre is gondolni kell.
Tűzhely
A tűzhely rendeltetésénél fogva nélkülözhetetlen eleme a konyhának. Fejlődését vizsgálva (ha visszatekintünk az emberiség történetére) nagyon jól tükrözi a korok változásait, és képet kaphatunk a családoknál alkalmazott ételkészítési technológia változásáról, a technológiai műveletek közötti arányváltozásról is. Láthatjuk, hogy évszázadokon keresztül ez volt a konyha egyetlen berendezése. Ha a mai kínálatot és az alkalmazott berendezések körét vizsgáljuk, akkor számtalan lehetőség és berendezés kínálkozik, amellyel ugyanazt az eredményt érhetjük el, mint a tűzhellyel.
A köztudatban markánsan él, hogy az elektromos tűzhely „lassú”, míg a gáz az igazi, a gyors. Ha végignézzük a mai kor tűzhely kínálatát, jól érzékelhető, hogy az elektromos energiával működő készülék megfelelő edényzettel ugyanolyan „gyors” vagy „gyorsabb” tud lenni, mint a gáztűzhely, sőt a finomabb léptékű szabályozhatóság miatt célszerűbben is használható. E kérdés rugalmas megoldására fejlesztették ki a gáz/elektromos kombinált megoldásokat is.
Konyhatechnológia
A tökéletes látványt nyújtó, funkcióját legjobban szolgáló konyha eszményi lehet, hajói is működik. A működés feltétele a jó konyhatechnológia, vagyis az ennek megfelelően tervezett konyha. Állandóan változó és az utóbbi évtizedben jelentősen átalakult világunkban már nem kell azokat a jelmondatokat hallanunk, amelyek elhitették emberek százezreivel, hogy az emberi élethez elegendő a lakótelepi néhányszor 10 m2, benne néhány m2 a konyhának és étkezéshez. Ennek jól ismert oka és feltételrendszere volt az a torz kép, mely szerint egy társadalom étkeztetését is, hasonlóan az élet más területeihez, központosítani lehet, így felesleges vagy minimálisra csökkenthető a lakásokban vagy a lakásokhoz kapcsolódva az a terület, ahol az emberek, a családok az étkezésüket megszervezik, lebonyolítják.
Mai és várhatóan elkövetkező korunkban ilyen és hasonló helytelen szemlélet már nem érvényesül, mivel tervezői és magánemberi tapasztalat, hogy az újonnan épülő vagy átalakított, esetleg visszaalakított lakásokban egyre nagyobb, sok esetben központi szerep jut azoknak a tereknek, melyeknek funkcionális célja, hogy bennük ételt-italt készítsenek, majd kényelmesen elfogyasszák, és talán, ami még ennél is fontosabb, hogy közben együtt töltsenek egy kis időt.
Ezek a tendenciák jól mintázzák azokat a Magyarországon is szokásos lakás- és házépítési módszereket, melyeket a korábbi évtizedekben már alkalmaztak, és kiváló életterek létrehozására bizonyultak megfelelőnek. Gondoljunk arra, hogy az ezekben az időszakokban épített házakhoz, lakásokhoz igen gyakran önálló bejárattal rendelkező konyhát, élelmiszer-tárolásra alkalmas helyiségeket, valamint a konyhához közvetlenül kapcsolódó étkezőhelyiségeket alakítottak ki. Természetesen nem feledkeztek meg azokról a helyiségekről sem, melyekben a család ellátásában segédkezők voltak megfelelően elszállásolva.
A családi házakban kialakítandó konyhatechnológia (ez magában foglalja az élelmiszer tárolásának, az ételek elkészítésének és az ételek-italok elfogyasztásának feltételrendszerét) tervezésekor kiindulási pontként minden esetben a család életritmusát, háztartási, vallási szokásait kell megvizsgálni, melyek alapján az pontosan meghatározható. Néhány szempont, melyet figyelembe kell venni a technológia és az erre épülő építészeti, gépészeti, elektromos, belsőépítészeti stb. tervezéskor.
Ezek:
- Milyen ételeket, italokat és milyen gyakorisággal kívánnak majd a konyhában elkészíteni?
- Ez az egyik legfontosabb szempont, mert különböző ételeink elkészítéséhez különböző daraboló-, szeletelő-, keverőgépek és más-más berendezések szükségesek.
- Milyen módon kívánják az ételt felszolgálni, elfogyasztani?
- Az ételek készítéséhez használt nyersanyagoknak milyen az elő-készítettségi foka?
- Szándékoznak-e a konyhában a későbbiekben befőzéssel, tartósítással foglalkozni?
- Milyen részarányú a mirelit alapanyagok és készételek felhasználása a későbbiekben?
- Naponta hány étkezést kell majd a konyhának kiszolgálnia?
- Önálló konyhahelyiség készül-e, vagy a konyha étkezőhöz, teraszhoz vagy más közös helyiséghez kapcsolódik?
- Csak konyha kialakítása esetén hány embert kell majd egy időpontban étkeztetni?
- A különálló vagy hozzá kapcsolódó étkezőt, közös helyiséget milyen más célra kívánják használni, és ehhez milyen berendezési tárgyakat kell elhelyezni a helyiségben.
- Az étkezéshez használt eszközöket a konyhában, ill. külön tálalószekrényben, esetleg szekrényekben kell-e tárolni?
- Milyen létszámú vendégeskedés, vendégfogadás várható a család életében?
- Hányan akarnak egy időben a konyhában tartózkodni, illetve dolgozni?
- Milyen más, a család életéhez kapcsolódó funkciót kell a konyhatérben megvalósítani (pl: gyakori, hogy a mosógépet is a konyhabútorba építik be).
- Hol tárolják az italokat, különös tekintettel a borokra?
- Milyenek az általános ergonómiai szempontok?
- Mobilizálható legyen a konyha, vagy fix berendezésekkel kell tervezni (hány évig, évtizedig kívánják használni)?
- Milyen energiahordozók állnak rendelkezésre?
Ha felülről szemléljük a konyhát, az egyik alapszabály, hogy az útvonalak ne keresztezzék egymást. Ezenkívül nagyon lényeges, hogy az előkészített és az előkészítetlen, a tisztított és a tisztítatlan élelmiszer nem kerülhet egymás mellé, egy légtérbe a hűtőszekrényben, vagy feldolgozás során ugyanabba az edénybe. A földes árut nemcsak a tárolásnál, hanem az előkészítésnél is függetleníteni kell, ezért lényeges a kétmedencés mosogatók használata, amelyekben különválik a zöldségpucolás és az öblítés folyamata.
A konyhát teljesen tipizálni szinte sehol sem lehet, mindössze a technológia alapműveleti sorrendjét, s az egyéni adottságokhoz igazított néhány alapszabályt lehet figyelembe venni. A nagykonyha és a háztartási konyha tervezésénél is szempont a nyílászárók elhelyezkedése és a helyiségkapcsolatok szervezése. A beépíteni kívánt konyhai készülékek esetében már az építési terven ki kell jelölni a különböző szerelvények helyét, mert a rosszul kijelölt csatlakozási pontok miatt az elemek nem tudnak a falhoz illeszkedni. Ideális esetben az építész még a falak felhúzása előtt egyeztet a konyha tervezőjével.
Konyhák szag- és páraelszívása
A sütés-főzés során képződött párát és a konyhai szagokat páraelszívóval távolíthatjuk el a légtérből. Ezt sokan elhagyják, vagy nem megfelelően használják. Alapvető szempont, hogy a párát csak kivezetéssel lehet megfelelően eltávolítani, ezért, ha csak lehet, kerüljük el az aktív szenes üzemmódot. Ne idegenkedjünk a falra szerelés helyének esetleg utólagos kialakításától sem, mert az a néhány órai kellemetlenség, amelyet a kőműves és a festő jelenléte okozhat, a későbbiek során bőven megtérül.
Méretezési szabályok
A méretezés alapszabálya, hogy a konyha légterének legalább ötszörösét kitevő elszívókapacitású készüléket vásároljunk. Nem kell viszont minden körülmények között a legnagyobb teljesítményű készülék megvásárlására törekedni, hiszen működtetése során az a megfelelő, ha a főzés kezdetekor azonnal bekapcsolva kis fokozaton folyamatosan használjuk – ekkor a működési zaj is elhanyagolható -, és nagyobb fokozatra csak „baj” esetén állítjuk. A mai korszerű elszívómotorok és a jól szigetelt készülékházak majdnem hangtalan működést garantálnak, a zajt nagyobb fokozaton valójában a nagy sebességgel áramló levegő okozza inkább. Ajánlatos ezért a kivezetőcsövet valamilyen vattaszerű szigetelőanyaggal körbetekerni; ez jelentősen csökkenti a zajszintet.
A tervezéskor feltétlenül vegyük figyelembe, hogy a felső szekrény alá szerelt változatnál is be kell tartani a főzőlaptól való legalább 650 mm-es magasságot. Ez egyrészt biztonsági követelmény (pl. a sütéskor véletlenül begyulladó olaj se tudjon tüzet okozni a páraelszívóban), másrészt a kényelmet szolgálja, így a hátsó főzőhelyen lévő ételt is meg tudjuk keverni, fűszerezni vagy kóstolni.
Az olcsóbb páraelszívókban textil zsírszűrőt használnak, a drágább, komolyabb készülékekbe mosogatógépben is elmosogatható tartós fém zsír szűrő szita van beépítve. Mindkét esetben el kell végezni a rendszeres cserét, ül. tisztítást. A páraelszívóba épített munkahelyi megvilágítás egyszerűbb esetekben izzólámpás, a drágább berendezésekben halogénizzós megoldású. Mindkettő nagyon jól használható nemcsak főzéskor, de pl. éjszaka egy pohár üdítőital is kitölthető anélkül, hogy a konyha fő világítótestjét bekapcsolnánk.
A konyhához kapcsolódó helyiségek
Gyakran tapasztaljuk, hogy a konyha a lakás főszereplője, a fő tartózkodási hely, de ennek ellenkezőjét is, hogy egy nagy alapterületű lakásban még nagyobb létszámú család esetében is a konyhát a lakás különálló részeként, nem közvetlenül az állandó tartózkodás helyszíne mellett, hanem attól távolabb, esetleg külön szinten alakítják ki. A konyha kialakításakor vegyük figyelembe, hogy milyen létszámú, szokásrendszerű család, embercsoport él együtt.
Tételezzük fel, hogy olyan családi ház konyháját elemezzük, amelyben folyamatosan 2-3 generáció lakik, és ún. társadalmi életet is élnek, vendégeskednek, ünnepelnek, gyakran együtt étkeznek, és ami a legfontosabb, naponta folyamatosan reggel, délben, este, esetleg még éjszaka is használják elsősorban ételek, italok készítésére, másodsorban az étkezés idejére, tartózkodásra, még talán beszélgetésre is.
Ebben az esetben a konyha kialakítását a ház földszintjén javasoljuk, így lehetőség nyílik arra, hogy az előbb megfogalmazott célok megvalósítására a konyha a ház következőkben felsorolt tereivel közvetlen kapcsolatban legyen:
- A ház olyan közlekedőfolyosójával, amelyen át rövid úton el lehet jutni az épület bejáratához vagy bejárataihoz, így megoldható, hogy a megvásárolt élelmiszerek más helyiségek használata nélkül, közvetlenül a konyhába kerüljenek.
- Az élelmiszerek tárolására használt helyiséggel. Felmerül a kérdés, hogy a nagyobb mennyiségben vásárolt élelmiszerek és ezen belül a mirelit áruk tárolását hogyan oldjuk meg. Ha önálló tárolóhelyiséget tervezünk, az nyílhat közvetlenül a konyhából, esetleg lehet az előbb említett közlekedőfolyosóról is megközelíthető. A gépkocsival való szállítás miatt a garázsszinten célszerű kialakítani. Hűtőszekrényekben, tárolószekrényekben nagy alapterület esetén a konyhában is megoldható a tárolás.
- A ház olyan közös helyiségével, amelyet az itt élők egész évben több funkcióra együtt használnak. Ennek a helyiségnek a méreteit célszerű úgy meghatározni, hogy beállítható legyen egy akkora „ebédlőasztal” a hozzá illő székekkel, esetleg tálalószekrénnyel, amely mellett a család teljes létszámban + bizonyos számú vendég helyet tud foglalni.
- Ideális esetben a ház teraszával és ezen keresztül a házhoz tartozó kerttel, illetve a kertben kialakított, nyári tartózkodást szolgáló területekkel. Vegyük figyelembe annak lehetőségét, hogy a nyári időszakban az étkezések jelentős része a teraszon, kertben bonyolítható, és a szabad tér további lehetőségeket nyújt gasztronómiai kalandozásokra jól kialakított vagy mobil szabadtéri rostsütő, sütögető segítségével. Ezt a megoldást igen gyakran alkalmazzák, mivel így kevesebb nyílászárót kell beépíteni a konyhába. Ennek következtében az ajtónyílás helyén megmaradt falfelület kihasználható a konyhatechnológiához nélkülözhetetlen bútorok, berendezési tárgyak elhelyezésére, vagy az ablak és az alatta lévő rész is beépíthető.
A tökéletes konyhakialakítás esetén megfelelő nyílászárókkal és szellőztetőberendezésekkel érhető el, hogy a lakás konyhaszagmentes legyen.
A nyílászárók kialakításának, alkalmazásának szempontjai:
- A méret a használat gyakoriságától függ.
- Milyen konyhatechnológiát kívánunk beépíteni?
- Milyen energiahordozót alkalmazunk?
- A lakás többi nyílászáró szerkezetének kialakításával, anyagával legyen összhangban.
- A konyhai levegő (a legkiválóbb légtechnikai berendezések mellett is) mindig tartalmaz zsiradékot, ezért fontos a jó tisztíthatóság.
- „Hermetikus”, a konyhai illatok kiáramlását megakadályozó szigetelés, illesztés szükséges.
- A kedvező helykihasználás miatt tolóajtót célszerű alkalmazni. A tolóajtóval könnyebb kialakítani az étkező-konyha egybetartozásának érzetét.
- Nagy gondot kell fordítani arra is, hogy nyílóajtó esetén a nyílás irányában, az ajtó mögött ne legyen munkaasztal, munkafelület, mivel ez nagyon veszélyes helyzetek kialakulásához vezethet, hiszen a konyhában éles szúró- és vágóeszközökkel dolgoznak, így egy váratlan lökés súlyos balesetet okozhat.
- Hasonló szempontokat kell figyelembe venni az elektromos kapcsolók, csatlakozások, szabályozók elhelyezésében is.
- Ha az építészeti elképzelések lehetővé teszik, a nyílászárókat célszerű a konyha egy-két falfelületére koncentrálni az ablakokkal együtt avégett, hogy a konyhatechnológiai berendezéseket és gépészeti csatlakozásokat magában foglaló bútorzat elhelyezéséhez legyen hely. Természetesen egy centrálisán kialakított munkaasztal-főzőblokk esetén ezeket a szempontokat másként lehet értelmezni. Az ételek elkészítése során azonban olyan készülékekre, berendezésekre is szükség van, amelyek nem illeszthetők be az előzőekben említett technológiai rendszerekbe, ezért különösen fontos a szabad felületek megléte a konyhában.
Élelmiszer-tároló
A konyha ellátásához fontos, hogy bizonyos mennyiségű élelmiszer mindig kéznél legyen, ül. hogy az ételmaradék tovább felhasználható, ehhez pedig szakszerűen tárolható legyen. Az élelem az éléskamrában, kamraszekrényben, valamint a kislakások teakonyhájához vagy főzőszekrényéhez kapcsolódó, falra szerelt, legalább 70 1 űrtartalmú ún. élelmiszerszekrényben, továbbá a háztartási hűtőben, ill. a mélyhűtőben tárolható. E tárolók célja lényegében azonos, a megoldások azonban eltérőek.
A legkisebb lakásoknál élelmiszerszekrényt, az 1 + 2 szobás lakásoknál pedig kamraszekrényt létesítenek. A kamraszekrény általában a főzőtérbe kerül, de a közlekedőben is elhelyezhető, azonban ez utóbbi kevésbé ajánlatos, mert a kívánatos közvetlen természetes szellőzés szellőzőkémény hiányában csak akkor oldható meg, ha a kamraszekrény a külső térhez közel van.
Éléskamra méretezése
Az éléskamra mérete függ a lakás nagyságától, ill. a tulajdonos igényeitől, hogy mit és hogyan szándékozik benne elhelyezni, ill. tárolni. Szellőztetéséről, vagyis légcseréjéről mindenképpen gondoskodni kell.
Az éléskamrát az épület árnyékos oldalán, lehetőleg külső főfallal hatá-roltan tervezzük. Ennek oka az, hogy a belső, alacsony hőszigetelő képességű válaszfal miatt a tárolóhelyiség gyorsabban felmelegszik. Ez fordítottan is érvényes: a téli nyitott ablak miatti alacsony kamrahőmérséklet nagyobb hőveszteséget okoz a lakásban.
Kamrákban a tárolást főleg állványos polcokon, ritkábban ládákban (vagy fiókokban) oldják meg. Követelmény, hogy a polcok felülete lakószobánként, ill. két kisszobánként (félszobánként) legalább 0,90 m2 legyen, valamint az, hogy biztosítsák a polcok vagy részben zárt tárolók átszellőztetését. Kamrában hűtőgépet vagy mélyhűtőt elhelyezni nem tanácsos, mert az általa leadott hő a légteret fűti, nyáron pedig olyannyira túlfűtheti, hogy a kamra élelmiszer tárolásra alkalmatlanná válhat. Mélyhűtő vagy hűtőláda részére nagyobb légterű helyiséget válasszunk, pl. gázkazán terét, nagy közlekedőt, lakóelőteret stb.