Lépcső a lakásban – Milyen szempontokat vegyünk figyelembe?
A különféle stílusú és anyagú, illetve szerkezetű lépcsők elsősorban a közlekedés lebonyolítását szolgálták, másodsorban azonban mint lakberendezési tárgyak is funkcionáltak. A nemes és időtálló kövekből, különleges, emberkéz készítette elemekből épült alkotások ma is példaértékűek. A lépcső a helybeli adottságokhoz igazodva változott; az észak-itáliai kőházak kőlépcsővel, a tiroli faházak falépcsővel készültek, és készülnek ma is, pedig a térképen nincs köztük lényeges távolság.
A múlt örökségét megőrizve ugyan ma már a gazdasági térből a lakás felé vezető lépcső legalább légtér-elhatároló fallal elkülönül úgy, hogy mindkét funkció egymástól függetlenül szolgálja az épületegyüttes lakóit. Az Európai Unió országaiban azonban részben még élnek egyes régi szokások, melyek esetenként a modern élet szabályaihoz és igényeihez igazodva őrződtek meg a ma embere számára is.
A lépcső helye a lakásban
A ma épülő lakások közel 90%-a már többszintes, és ezek többsége úgy jött létre, hogy az épület felső szintjén levő lakások a tetőtér felé terjeszkedtek. Később azután egyre inkább két- vagy többszintes családi házak épültek.
A hazai lakásépítés ilyen irányú fejlődése csak részben indokolható funkcionális megfontolásokkal (pl. az alárendeltebb és a hálóhelyiségek elkülönítésével stb.), a kedvező városképi hatású magastetők padlástereinek gazdaságos kihasználásával vagy azzal, hogy kis telkeken gazdaságosabb nagyméretű lakások készülnek. Inkább a többszintes lakások divatjáról van szó, amit tovább erősít, hogy a belső terek megfelelően kialakított lépcsői és galériái igen hatásosak.
- Kerti lépcső építése
- Lépcsők – A nyikorgás megszüntetése
- Előterek, lépcsők kialakítása berendezése burkolása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Lépcsőház és lépcsőboksz
A lépcsők lakáson belüli elhelyezésének két alapvető változata terjedt el. Az egyik esetben egy lépcsőházat vagy lépcsőbokszot alakítanak ki, amely a lakás közlekedőterületeihez kapcsolódik. A másik esetben a lépcső a lakás egyik helyiségébe, leggyakrabban a nappaliba vagy az egyúttal étkezés céljára is használatos lakóelőtérbe kerül.
A következőkben olyan lényeges szempontokat és összefüggéseket emelünk ki, amelyeket a többszintes lakások belső lépcsőinek elhelyezése, formai kialakítása során minden esetben érdemes átgondolni.
Belső lépcső
A lakások egyes helyiségei közötti kapcsolatot a közlekedőterületek teremtik meg. Ezek közé tartozik a belső lépcső is, amely az eltérő szintek helyiségei közötti közlekedést biztosítja. Ahogyan ügyelni kell arra, hogy a közlekedőterületek a lebonyolítandó forgalom, illetve tevékenység számára megfelelőek legyenek, úgy fokozott gondot kell fordítani arra is, hogy a lépcsőkön kényelmesen és biztonságosan lehessen közlekedni.
A túlzott helytakarékosság miatt a lépcső használhatatlanná válhat! Mindig gondolni kell a gyermekek és idős emberek igényeire, lehetőségeire, ám arra is, hogy a lépcső által elfoglalt terület csökkenti a hasznos alapterületet. Ezért egyszerre kell mindkét szempontot vizsgálni: a gyerekek, a felnőttek és az idős emberek számára egyaránt kényelmes és biztonságos lépcsőt kell kialakítani minimális alapterületen.
Egy-egy lakás használati értékét jelentősen befolyásolja, hogy helyiségei mennyire különülnek el egymástól. Egy külön bejáratú helyiség, amely egy másik szoba vagy helyiség érintése nélkül, közvetlenül megközelíthető, több célra is alkalmas, és minél több ilyen van, annál jobban használható az egész lakás. Ha a lakás felső szintjéhez vezető lépcső nem a közlekedőterülethez kapcsolódik, hanem például a nappaliban van elhelyezve, akkor az emeleti helyiségek csak azon keresztül közelíthetők meg, ami még akkor is zavaró lehet, ha a nappali fekhely nélküli helyiség.
Ha viszont a lépcső csak közlekedőterülethez kapcsolódik, akkor a lakás minden tere külön, más helyiség érintése nélkül megközelíthető. Köztes megoldás, ha a lépcső időszakos használatú helyiségbe, pl. lakóterületbe, étkezőbe kerül, amely egyébként a közlekedőterület bővítéseként is felfogható. Ebben az esetben a közlekedés és az egyéb funkciók nem zavarják egymást számottevően.
Térkapcsolás módok a lakásban
Ezzel összefüggésben külön meg kell említenünk azt a térkapcsolási módot, amelynél esztétikai, építészeti megfontolásokból a lakás nappalija galériával csatlakozik a felső szinthez. Ezekben az esetekben a nappali közel kétszeres belmagasságú vagy ferde mennyezetű. Az ilyen terek szép megjelenésűek, de számolni kell azzal, hogy az emeleti helyiségek csak a nappali érintésével közelíthetők meg.
A lakáson belüli lépcsők helyének és kialakításának meghatározásához figyelembe kell venni azt is, hogy a lépcsőházi téren át az egyes szintek légtere közvetlen kapcsolatba kerül egymással. Ez a lakás fűtési rendszerének kialakításánál lényeges. Ha a lépcsőház csak a közlekedőterekkel van közvetlen kapcsolatban, más szóval a lakáson belül a lépcső és a közlekedőterületek önálló légteret képeznek, akkor a fűtés egyszerűbben megoldható.
Ha viszont a lépcső a nappaliban vagy más helyiségben helyezkedik el, akkor a helyiség fűtésénél számolni kell azzal, hogy a meleg levegő a lépcső részére kialakított födémnyíláson át felszáll, és csak az emeleti légtér felmelegedése után melegszik fel az alsó helyiség, így az emeleti helyiségekben mindig melegebb van, mint az alattuk lévő szinten.
A tervezés során dönteni kell a következőkről:
- A földszinten és a felette levő szinten hol, milyen célú helyiségeket, helyiségcsoportokat helyezzünk el?
- Az alsó szint funkciójába bekapcsoljuk-e a felette levő szintet, vagy sem?
- A lakás előteréből vagy közlekedőjéből indítsuk-e a felette levő szint lépcsőjét?
- Osztott szintes (eltolt szintes) lesz-e az épület?
- Készül-e galéria a lakás fő helyiségében?
Az előző kérdésre a válasz általában már a tervezés előtt adott; van, aki galériás nappalit akar, de olyan is, aki csodaszép íves lépcsőt képzel a nappalijába. A különleges megoldások által életre hívott esztétikai megjelenés mellett számolni kell bizonyos hátrányokkal is, a mozgalmas és nem utolsósorban egyáltalán nem csendes végeredmény miatt.
Lépcső a bejárat közelében
Ha azt akarjuk, hogy lakásunk a kialakításának köszönhetően legyen csendes, akkor a felső szintre vezető lépcsőt a bejárat közelében, az előszobában, esetleg a szélfogóban vagy annak közvetlen közelségében, kapcsoltan kell elhelyezni. Ennek óriási előnye van az együtt élő generációk szempontjából is, ugyanis az éjjel érkező családtagok nem zavarják a már pihenni térteket. A zajmentes forgalom a lépcső anyagán és rendszerén is múlik.
Az építésztársadalom fele szerint a lépcsőt a lakáson belül centrálisán kell elhelyezni. Ez ugyan szép, de nem minden esetben teljesülnek az előzőekben elmondottak, bár kétségtelenül előnyös, hogy a lépcső felső szinti érkezőpontja közel van a felső tér súlyponti teréhez, alul pedig a lakásbejárat közeléből indul. Ha ragaszkodunk a csodaszép beltéri lépcsőhöz, amely a lakás fő attrakciója, akkor annak olyannak kell lennie, hogy minden hátrányért kárpótoljon a látvány. Ehhez azonban óriási építészeti, főként térépítészeti tapasztalatokkal rendelkező szakembert kell bevonnunk a tervezésbe és a megvalósításba egyaránt.
Beltéri lépcsők esetleges galériás kapcsolásánál gondolni kell a következőkre:
- Hogyan fogjuk fűteni az alsó (indító)teret?
- Kialakulhat-e nem kívánt és nem szabályozható huzat?
- Milyen a kapcsolt lépcső látványa lentről felfelé és fentről lefelé?
- Mekkora a lakótér többletpor-képződése?
- A túlzott nyitottság nem zavarja-e nyugalmukat?
- A nappaliban elhelyezett kandalló működés és/vagy funkció szempontjából mennyire elválasztható vagy éppen kapcsolható stb.?
A felvetett problémák többféleképpen megoldhatók, szóba jöhet a padlófűtés, esetleg kiegészítő fűtőtestek, a nem kívánt huzat kiküszöbölhető az átellenes szellőztetés tökéletes szabályozásával és így tovább. A lakótérben elhelyezett lépcső viszont csak akkor lehet intim, ha tömör a lépcsőkar és a korlátmező az egész szakaszon. Áttört változat esetén a szoknyában ott közlekedő háziasszony számára nem feltétlenül öröm a nappaliban ülő vendég bámész pillantása, sőt a fentről lefelé irányuló látvány is sokak számára zavaró, még szűk családi körben is.
Lakás tervezés lépcsővel
A lakások, de általában az emberi tartózkodásra szolgáló épületek helyiségeinek tervezésekor számtalan olyan probléma és igény adódik, amelyeket a tervezés során kell összehangolni. Minden esetben igen lényeges szempont a természetes fényt biztosító ablak és a belső ajtók elhelyezése úgy, hogy a lakás belső lépcsője vagy a közösségi lépcső megfelelő fényt kapjon.
Egy lakás lépcsőjének elhelyezésével, valamint a bútorzat elrendezésével és kialakításával kapcsolatban felmerülő számtalan kérdés általában egymástól független részproblémaként jelenik meg. A lakás funkciói – a lakás rendeltetéséből és a lakáson belüli helyiségek kapcsolatából következően – egymással igen szoros összefüggésben vannak. A lakásnak célszerűnek, gazdaságosnak és esztétikusnak kell lennie, s bár a három követelmény kielégítése természetesen nem boszorkányság, de feltétlenül végig kell gondolni a következőket:
Célszerűség
A lakáson belüli tevékenységek között a kapcsolatok legyenek ésszerűek: az összetartozó funkciójú helyiségek területei szükség szerint érintkezzenek, a nem összetartozó vagy egymást esetleg zavaró tevékenységek területei pedig különüljenek el.
Gazdaságosság
Lényegében a célszerűségből fakad, de természetesen nem egyenlő az olcsósággal. A lakberendezésnél – akárcsak az élet egyéb területein – gyakran a drágább megoldás gazdaságosabb, különösen ha a költségtöbblet magasabb minőségi szintet, célszerűbb és esztétikusabb megoldást eredményez.
Esztétikum
Elsősorban nem külsőleges, látványos szépséget, inkább rendet jelent. A funkcióban kialakított rend, a fény, a színek, a formák, az anyagok célszerű használata és az eszközökkel való takarékos bánásmód adja meg azt az egyensúlyt, amely a kellemes látványban jelenik meg, amelytől jó a közérzetünk, és amelyet tulajdonképpen a szépség okozta örömnek nevezünk.
Ezek az alapvető követelmények természetesen nemcsak írott szabályokon alapulnak, hanem a szükségszerűségből fakadnak. A három fő követelmény egyformán igényli a helyiség, azaz a tér kedvező, de nem parancsoló összekapcsolását és a kapcsolatok tiszta átláthatóságát, hogy az nappal, természetes fényben jól érzékelhető legyen. A tiszta átláthatóság a természetes fény biztosításával, azaz a megfelelő elrendezéssel és a lépcső optimális elhelyezésével érhető el.
Felmerül a kérdés, hogy miért fontos ekkora hangsúlyt fektetni a lakás és a környezet formálásának eszközeire? Ha felidézzük, hogy az előszoba a lakás kapujának, az ablak a lakás szemének, a zsalugáter vagy egyéb külső árnyékoló pedig a lakás napszemüvegének nevezhető, már meg is kaptuk a választ, amely szerint a belső lépcső fontossága a forgalmi igények kielégítésén túl majdnem olyan, mint egy ablak a függönnyel vagy maga a lakás, a helyiség bútorzata.
Forgalmi szempontból egy helyiségcsoport, ez esetben egy lakás esetén a kapcsolat úgy jön létre, hogy a köztes lépcső helye a legrövidebb útvonal képzeletbeli tengelyén helyezkedik el, ahol a képzeletbeli tengelyek a helyiségek súlypontján áthúzódó átlókat kötik össze. Az utóbbi két évtizedben egyre-másra építjük a kétszintes lakásokat, bővítgetünk a tetőtérben, de a meredek, szűk lépcsőket csak nem tudjuk megszokni. Pedig még el sem képzeltük, mi lesz, ha megöregszünk! A tervezők többsége nyugati példákra hivatkozva kitartóan ragaszkodik a közlekedési terekkel való takarékoskodás elvéhez.
Használati és esztétikai szempontok
A használati és esztétikai szempontok nemcsak a szerkezet anyaga, hanem a kivitelezés elvárt szakmai minősége szempontjából is meghatározóak. E tekintetben a legkritikusabb az acéllépcső, mert az acélszerkezet elemeinek illesztése nagy pontosságot kíván, az utólagos javítások, kiegészítések rendkívül csúnyák. A kötési, rögzítési módok (hegesztés, csavarozás) megjelenése általában nem előnyös a lakások belső terében. Azzal az erővel, amellyel a teherhordó acélszerkezetet az elfogadható mértékig leburkoljuk fával, akár önálló falépcsőt is építhetünk.
Ha valaki mégis acélszerkezetű lépcső építésére adja a fejét, legjobb, ha egyenes karú lépcsőt formál, mert ebben az esetben a legkevesebb az illesztések és csomópontok, vagyis a kritikus csatlakozási helyek száma.
Tulajdonképpen semmi baj nincs az acéllépcsővel azonkívül, hogy az átlagos esztétikai igények kielégítéséhez átlagon felüli munkaminőség szükséges, legalábbis a fa- vagy vasbeton lépcsőkhöz képest. Szép falépcsőt készíteni igazi mestermunka, valóságos művészet, amihez a megfelelő szaktudás mellett jó anyag és jó szerszám is szükséges. Manapság mindebből még talán a jó szerszámhoz juthatunk hozzá legkönnyebben. Az igazán szép falépcsőben az elemek hagyományos fa-kötésekkel (csapokkal, hornyokkal) kapcsolódnak, fémszegeket, csavarokat nem kívánatos felhasználni, vagy ha mégis elkerülhetetlen, akkor azokat rejteni, takarni kell. Az ehhez szükséges pontos munka még célgépekkel is rendkívül időigényes, következésképpen drága.
A lépcső mint lakberendezési tényező
A lépcső helye már az építészeti tervezés során a lakás alaprajzának kialakításakor eldől, a bútorozásnál már abból kell kiindulnunk, hogy adott:
- a lépcső helye;
- a lépcső járóvonala;
- a lépcső stílusa.
Ezek az adottságok alapvetően befolyásolják, illetve meghatározzák a bútorzat megválasztását, annak lakáson belüli rendszerét, illetve elhelyezését. Különös figyelmet érdemelnek a fix elhelyezésű bútorok, szekrények, szekrénysorok, (stb.), de még a könnyen mobilizálható ülőbútorok és asztalok helye és iránya is. Ma, az intenzív televíziózás időszakában, gondolni kell a lépcső használata miatti „szennyező” hangzavarra is.
A lépcső elhelyezésére szolgáló tér bútorozása még egyszerűbb helyeken is, például az előszobában, a stílusok egyeztetését igényli, a nappaliban elhelyezett lépcsőknél pedig fokozott gondossággal kell eljárni.
Elhelyezései szempontok:
- legegyszerűbb a helyzet a tömör szelvényű (mellvéd)korlátok és tömör vasbeton lépcső esetén;
- a színezett áttört acéllépcsők légies alakja csak a legmodernebb bútorokkal harmonizál, még akkor is, ha a járófelület könnyed vagy meleg anyagú;
- az áttört faanyagú lépcsők lehetnek harmonikusak, de kiáltóan hamisak is;
- külön ügyelni kell a színek harmóniájára.
A világos színek a távolság illúzióját keltik: minél világosabb egy lépcső, az alatta lévő sík, a padló és a szemközti mennyezet nagyobbnak, a tér áttekinthetőbbnek tűnik, még a lépcső is tágasabb és járhatóbb benyomást kelt. Kis belmagasság esetén a fehérre színezett lépcső optikailag magasítja a teret. Fordítva is érdekes a helyzet: ha egy galériás lakásban szabadon álló vagy falhoz simuló lépcsőt építünk, a tömeg és a szín tovább növelheti a belmagasságot, optikailag is torzíthatja a belső képet.
A csillogó fényes felületek, a tükör, a fényes rézlemez, a műanyag lemez a tágasság érzetét keltik, ellentétben a matt, fénytelen tárgyakkal, bútorokkal. Egyes országok lakáskultúrájában a tükrök sokasága annyira természetes, hogy még a bútort is kiegészítik kisebb-nagyobb tükrökkel, sőt a helyiség felső határolófalát gyakran teljes egészében tükör díszíti. Az átellenes falfelületek, illetve általában a nagy felületek tükörrel való burkolása azonban zavaró lehet, ráadásul elvesznek a lépcső, a helyiség és környezete jellegzetes vonásai.
Az új lakásba költözők, de még a lakberendezők számára is örök dilemma, hogy a nappaliban:
- legyen-e szekrénysor?
- elegendő-e csak ülőbútor?
- mennyi növény kerüljön a helyiségbe?
- a világítás esetenként legyen a berendezéshez átszerelhető, vagy átépíthető legyen?