Napos lakás: tájolás, üvegfelületek ablakok, épületkörnyezet hatása lakásra
A benapozás, az árnyékolás és az árnyékolók helyes értelmezése szempontjából meg kell ismerkednünk a napsugárzáshoz kapcsolódó alapfogalmakkal.
A lakás benapozása
Egy adott hely benapozásának mértékét a hely földrajzi adottságai, ezen belül elsősorban a földrajzi szélesség határozza meg. Hazánk az északi szélesség 46°45′-e és 48°35′-e között, a Greenwichtől keletre eső hosszúság 16°20′-e és 22°40′-e között fekszik; országunk „súlypontja” az északi szélesség 47. fokára, a keleti hosszúság 19. fokára esik. Magyarország területének aránylag kis méretei megengedik, hogy benapozási és árnyékolási kérdésekben -számottevő hibalehetőség nélkül -erre a pontra korlátozzuk vizsgálatainkat.
A benapozás tényezői
Az égbolton a nap egy ún. pályát fut be. Ennek a „nappályának” az adatai – magassági szöge és a déli iránytól való eltérésének szöge (azimut) – a földrajzi szélességtől, hosszúságtól és a mérési időponttól függenek.
A látszólagos nappálya négy jellemző időpontban:
- március 21-én (tavaszi napéjegyenlőség);
- június 21 -én (nyári napforduló, leghosszabb nap);
- szeptember 23-án (téli napforduló, legrövidebb nap)
Az ún. nappályadiagram a 47. szélességi foknak megfelelően a napállás meghatározásához, valamint egyéb építészeti szerkesztési munkákhoz az égtáj irányoknak megfelelő beállítással, központos koordináta-rendszerben szemlélteti a látszólagos nappályákat. A koordináta-rendszer centrális körei a horizonthoz viszonyított magassági szögeket jelölik, sugárirányban pedig a déli iránytól keletre és nyugatra 5-5 fokos beosztások láthatók. A nappálya az ábra szerinti görbék alapján egyértelműen meghatározható. A görbesorról közvetlenül leolvasható a nap horizontsík feletti szögmagassága, valamint az égtáj irányoktól való szögeltérése.
- Vintage, klasszikus, kockás? A legszebb gyermektapéták közül válogattunk!
- Pompázzon zöld színben nappalink!
- Frissítő menta
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A látszólagos nappályagörbéken az időpontok is láthatók (a déli időpont az ábrázoláson azért tolódik el a déli égtájtól, mert a közép-európai idő a Greenwichtől 15 fokra keletre eső hosszúságra vonatkozik). Mivel a vizsgált pont a 19. hosszúsági fokon van (vagyis a zónaidő helyétől 4 fokkal keletre), a nap déli 12 óra előtt 16 perccel delel (éri el pályája legmagasabb pontját), déli 12 órakor pedig a 15. hosszúsági foknál van pályájának legmagasabb pontján.
Napsütés a lakásban
A homlokzatokat érő napsugárzásból származó fény- és hőhatások akkor számottevőek, ha a napsugár beesési szöge nem túl kicsi. A szakirodalom szerint a horizontsík felett 0-10° között beérkező sugárzást nem kell figyelembe venni, egyrészt azért, mert e szögtartományban maga a környezet is takar, másrészt a sugárzásnak ilyenkor vastag por- és párarétegen kell áthaladnia, emiatt nagymértékben csökken az intenzitása.
A látszólagos nappályagörbék és az árnyékolandó felület tájolása alapján megállapítható, hogy az épület homlokzatán kívüli árnyékolószerkezet tervezéséhez milyen napfény beesési szöget célszerű figyelembe venni.
Az épületkörnyezet hatása a lakásra
A látszólagos nappályagörbék – az árnyékolási problémák megoldásán kívül – az épületek és környezetük be-napozásának tisztázására, valamint az egyéb építmények által vetett árnyékok meghatározására is módot adnak.
A hazánkban érvényben levő építésügyi szabályzat (OTEK) szerint a helyiségek számára – funkciójuk szerint – az előírt benapozást február 15-én legalább 60 percen át biztosítani kell. Az épülethomlokzat és a mögötte levő helyiségek benapozásának mértéke számítással és szerkesztéssel egyaránt meghatározható. Közel vízszintes területen benapozottnak tekinthető az a homlokzat, amely a szomszédos árnyékvető épülettől.
Ezek:
- az ÉK-DK vagy DNy-ÉNy közötti égtájmező irányában legalább H távolságra áll, ahol a H érték a meglévő épület homlokzatmagassága, illetve a terület rendezési tervében megengedett legnagyobb utcai homlokzatmagasság (mindig a magasabb értéket kell figyelembe venni).
- A tervezéshez általában az egyszerű szerkesztés is elegendő. Ha a 60 perces benapozás igazolható, akkor a megengedett homlokzattávolság H és 2H között változhat, a H érték alá azonban csak kivételes esetben kerülhet.
A lakás benapozása
A hazai előírások szerint a lakás legalább egy lakószobájának – vagy két fél szobájának -, három- vagy ennél több szobás lakás esetén pedig legalább két szobájának, valamint a csecsemők, gyermekek, tanulók nevelő-oktató helyiségeinek közvetlen természetes megvilágítására szolgáló szabad felületek (ablakok) és a helyiségek alapterületének előírt aránya a következő:
- általában legalább 1:8;
- csecsemők és gyermekek tartózkodására szolgáló helyiségek esetén legalább 1:6.
A megvilágítandó helyiség vizsgált területének meghatározásakor számításba kell venni az építmény árnyékvető szerkezetei (lodzsák és erkélyek vagy kiugratott épületrészek) vízszintes vetületének árnyékolandó helyiség előtti területét is. Árnyékoló építése vagy szerelése – az alaprendeletek szerint – kötelező az olyan DNy-Ny-i irányból napsugárzást kapó terek esetén, ahol vagy a tevékenység helyhez kötött, vagy a helyiség csecsemők és gyermekek huzamos tartózkodására szolgál.
Lakás helyiségeinek tájolása
Az ideális lakás helyiségeinek tájolását a fény- és az attól elválaszthatatlan hőtechnikai szempontokat figyelembe véve alakítjuk. Vegyük sorra. A hálószoba természetesen legyen keleti fekvésű, hogy reggel a kelő nap ébresszen bennünket. Nevezhetjük ezt fényterápiának is, mivel vidámak leszünk tőle. Azt, hogy az életmód meghatározhatja egy adott helyiség tájolását, érdemes komolyan venni. A kamra, mint már utaltunk rá, legyen északi vagy belső fekvésű, de mindenképpen jó szellőzéssel.
A nappali elhelyezkedése délkeleti fekvéstől délnyugati tájolásig az adottságoktól függően megfelelő lehet, különösen, ha a nyári tűző napot ki tudjuk védeni. A dolgozószobára a műteremről mondottak állnak: legjobb az északi irány, hogy a napfény játéka ne zavarjon. Ideális esetben a lakáshoz két terasz tartozik: az egyik nyári hűsölésre északi, a másik téli napfürdőzésre déli tájolással. Persze ezek csak általános ajánlások. Kinek-kinek egyéni ízlése, fényérzékenysége akár homlokegyenest ellenkező megoldást is eredményezhet, a lehetőségekről, adottságokról nem is beszélve.
Üvegfelületek és ablakok
Ablakok, erkély ajtók, felülvilágítók, fényalagutak és üvegtégla falak lehetnek a természetes fényforrásaink. Az ablakok és erkély aj tok annál több fényt engednek be, minél magasabbak, minél magasabban áll a szemöldökük, és minél kevesebb bennük az osztás. Sok függ a választott ablaküveg fajtájától is. Az általánosan használt normál (kétrétegű) hőszigetelő üveg fényáteresztő képessége 80%, közvetlen sugárzásáteresztő képessége (napfény-átbocsátása) 70%.
A hőtechnikai okokból használt, hővédő réteggel ellátott üveg esetén ez a két érték 75-re, illetve 46-ra csökken. Hővisszaverő fóliák felvitelével tovább korrigálhatjuk a tájolás esetleges hibáit. Ezt a célt szolgálhatjuk speciális üvegfajták alkalmazásával is. Persze ezek a megoldások valamennyit mindig rontanak a fényáteresztő képességen. A legegyenletesebb fényhatást a helyiség külső falának közepére helyezett nyílászárókkal biztosíthatjuk, de különleges fényhatásokat érhetünk el sarokra helyezett ablakokkal vagy vékony bevilágítósávokkal is. De ez már a belsőépítészet világába vezet.
Ellentétben a közhiedelemmel a felülvilágító nem kényszermegoldás, hanem az egyik legattraktívabb és leghatékonyabb megvilágítási mód. Az égbolt látványa és a bőséges fény még a panoráma elmaradásáért is kárpótolhat. A felülvilágítókba az ablakoknál használt üvegeken kívül gyakran alkalmaznak légcellás műanyag (polikarbonát) elemeket -elsősorban hőszigetelési és törésvédelmi okokból. Ezek fényáteresztő képessége megfelel az üvegének. Üveg felülvilágítóra célszerű törésvédelmi fóliát ragasztani.
Belső fekvésű helyiségeknél újabban fényalagutat alkalmaznak
Ezek egy felső, külső gyűjtőlencséből és alul fényvetőben végződő fényvisszaverő csőből állnak. A modernebb változatokat a szellőzővel egybeépítik. Az üvegtégla reneszánszát éljük. Külső térrel határos helyen tetszőleges alakú fényforrásként, belül pedig közvetett megvilágítás biztosítására alkalmas. Mintázatától és színezésétől függően a legváltozatosabb hatások érhetők el vele.
Az ún. világítóudvarok sokszor csúfot űznek saját nevükből, tulajdonképpen csak szellőzésre szolgálnak, bár arra is rosszul. Ahol régi bérházakban együtt kényszerülünk élni velük, sokat javíthatunk a hatásfokukon, ha belső felületüket fényvisszaverő anyaggal, festékkel vonjuk be. De tisztításuk sajnos akkor is szinte megoldhatatlan marad.
Fény és árnyék hatása a lakásban
Megfigyelhetjük, hogy a fény beesési szögétől és erősségétől függően környezetünk folyamatosan változtatja színeit. Minél erőteljesebb a megvilágítás, a színek annál élénkebbek, míg a szürkület, a derengés tompítja, egybemossa a színeket. Ugyanazt a színt másnak látjuk a padlón, a falakon és a mennyezeten a fény beesési szögétől függően. A szoba berendezése, a falain alkalmazott színek erősítik vagy gyengítik a megvilágítást: a világos felületek több fényt vernek vissza, a sötétek, mattok elnyelik a fényt, bizonyos színek pedig nem jól illenek egymáshoz.
Amilyen meghatározó szerepe van az építészetben a fény-árnyék hatásoknak, ugyanolyan alapvető a belső terek fény-árnyék egyensúlyának biztosítása. Gondoljuk meg, hogy egy egyenletesen és túl erősen megvilágított helyiség valóságos kínzókamra. Szemünk elveszti benne a térbeli tájékozódás képességét.
A fény nemcsak nélkülözhetetlen, olykor zavaró is lehet!
Sőt káros is. Akad, amit nem illik napfénynél tennünk, s akad, amit nem ajánlatos. A fénnyel járó hő- és UV-sugárzás káros hatásaival még csak ismerkedünk. Szerencsére az ellene való védekezéssel külön iparág foglalkozik. Az árnyékolástechnika szerkezetei minden helyhez és alkalomhoz rendelkezésre állnak: az épületen megjelenhetnek homlokzatképző elemként előtetők, árnyékvetők, mozgatható napellenzők formájában. Az ajtókon, ablakokon pedig hangulatos zsalugáterek, redőnyök, reluxák, belső spaletták, sötétítőfüggönyök szabályozhatják a fény erejét.