A favédelem technológiai lépései
Ezek a lépések élesen nem különülnek el mindig egymástól pl.: az alapozás kombinálható a konzerválással vagy a színezéssel.
Előkészítés
Az előkészítés műveleti sorrendje:
- gyalulás
- kaparás
- csiszolás
- gyantazárványok eltávolítása
- portalanítás
- (egyéb szennyeződések eltávolítása )
Az előkészítési műveletek egy része asztalosipari feladat. A beépítésre kerülő nyílászárók, már gyártáskor meg megkapják a megfelelő felületi simaságot és konzerváló alapozást is. A csiszolást mindig szálirányban kell végezni, először durvább majd finomabb csiszoló anyaggal a gyanta és viasz maradványokat észter-hígítóval kell eltávolítani.
Előkezelés
Gomba és rovarkárosítók elleni védelem (konzerválás)
Gomba és rovarkárosodás ellen már a fakitermelés után közvetlenül a helyszínen vagy a fűrészüzemekben átmeneti védelmet kap a faanyag. A teherviselő fa szerkezeteket kötelező egyéb fafelületeket pedig ajánlatos tartós védelemmel is ellátni. A gombák és baktériumok a tartósan nedves körülmények között (20 % fölött) tenyésznek főleg a kültéri fafelületeken. Beltéri felületeken konzerváló kezelést általában nem szükséges végezni. A károsítok többnyire a fa anyagával táplálkoznak.
A legfontosabb gombaféleségek, káros rovarok:
- Könnyező házigomba: gyorsan terjed, barnás elszíneződést okoz, teljesen elpusztítja a fát.
- Pincegomba: csak nedves fán telepedik meg, hosszirányban növekszik.
- Kék és szürkegomba: a fa felület elszíneződik, de semmiképpen sem megy tönkre. A festékbevonat alatt tovább fejlődik és azt lelöki.
- Házicincér: főleg lárvái okozzák a kárt hosszú (5 év) fejlődésük alatt.
- Kopogóbogár: a lárvái sok apró járatok rágásával gyengítik a fa szilárdságát.
- Szú: az előzővel azonos módon károsít.
A kereskedelemben különböző favédő, konzerváló anyagokat, készítményeket lehet beszerezni, melyek többnyire más-más hatóanyagot tartalmaznak.
- Megbízható favédelmi eljárás fafesték használatával
- Parketta a fürdőszobában? Ismerd meg hogyan!
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezek lehetnek:
- Vízben oldódó sók (gerendákra tetőszerkezetekre): cink-, magnézium-, rézvegyületek.
- Kátrány tartalmú készítmények: nedvességgel közvetlenül érintkező felületekre. Az így kezelt felület nem festhető.
- Konzerváló alapozók – oldószeres vagy vízzel hígítható változatban -, melyek különböző hatóanyagokat, pigmenteket és kötőanyagot is tartalmaznak.
Fehérítés
Megsötétedett felületek világosítására alkalmas eljárás. A felületben elroncsolják a színező anyagokat. Erre a célra legalkalmasabb a hidrogénperoxid amelyből oxigént szabadítunk fel. A kereskedelemben kapható 30 %-os oldatból 1:2 arányban vízzel hígítjuk, majd 0,2 r. ammonium-hidroxiddal lúgosítjuk. Ecsettel vagy szivaccsal a felületre felkenjük. 1-2 nap szükséges a megfelelő hatás eléréséhez. Ezután vízzel lemossuk, majd megszárítjuk.
Pácolás
Az egyenletes szép felületeket nem érdemes színezni, de ha a felület minősége nem tökéletes, hibahelyek vannak rajta a színezés vagy pácolás azt elfedi. A fa eredeti rajzolatát kiemeli, ellenálló képességét növeli. Alkalmazása divat és szokás kérdése is.
Pácolást különböző fémsók oldatával lehet végezni. A vizes oldat beszívódik a fa felületébe, és az ott jelenlévő csersavakkal színes vegyületeket ad. Mivel a vizes oldat a felületbe mélyen beszívódik, kémiailag kötődik, ezért a kialakult szín egyenletes fény, dörzs és vízálló. Az hogy milyen szín keletkezik függ a fa típusától és a használt sóoldattól.
Tölgy fa felületen különböző sóoldatok a következő színeket adják:
- sárgásbarna: rézklorid, cinkklorid,
- szürke: vasklorid,
- szürkészöld: vasszulfát, rézszulfát,
- barna: mangánklorid.
A kevés csersav tartalommal rendelkező fafelületekre először híg tannin- vagy pirogalluszsavas oldatot kell felvinni majd ez után kell a sóoldattal kezelni. Ismeretes a csersavnak ammóniával keletkező sárgás-vöröses színreakciója is melyet főleg ipari üzemekben használnak. Legegyszerűbben különböző barna színárnyalatokat kálium-permanganát vizes oldatával készíthetünk.
Színezés
Az építőiparban bútor iparban fényezés vagy lakkozás előtt többnyire színezést végeznek. A színező anyagoknak széles választéka kapható amelyek alapvetően három nagy csoportba oszthatók:
Vízben oldódó színezékek
A por vagy szemcsés alakban forgalomban levő színezékekből az előírások szerint készíthető vizes oldat amellyel elvégezhető a színezés. A töményebb oldat erősebben színez, hígítva világosabb árnyalat keletkezik. A szín beállítása próbafestéssel alakítható ki.
Az eljárás előnyei:
- mélyebben hatol be a felületbe, mint a szeszes vagy az olajos színezék;
- könnyen hígítható;
- színválasztéka igen nagy, az árnyalatok egymással keverhetők;
- nem tűzveszélyes.
Hátrányai:
- felhúzza a fa rostjait;
- furnérlemezeknél meglágyulhat az enyvezés;
- gyors beszívódása miatt nehéz egyenletesen felhordani.
Olajban és szeszben oldható színezékek
Az olajban oldódó vagy diszpergálható színezékeket száradó olajban (lenolaj, lenolaj-kence) és szerves oldószer elegyében oldják vagy diszpergálják Ezt ecsettel a felületre kenik, majd néhány perc múlva letörölik. Teljes száradás után átvonható.
A szeszes pácok kész oldatban és por formában is forgalomban vannak. A szesz gyors párolgása miatt nem tudnak a felületbe mélyen beszívódni, nehéz egyenletes szép felületet előállítani. Száradása nagyon gyors. Fényállósága gyenge, elsősorban javításokhoz, régi fényezett bútorok felújításához használhatók. Színezés lakkfestékipari késztermékekkel -oldószeres és vizes lazúr festékekkel.
Beeresztés és tapaszolás
A fa már kezelt formájában, akár fedőfestés után is képes alakját változtatni úgy, hogy a benne lévő nedvesség eltávozik. A bevonandó fa nedvességtartalma alacsony (10-15 %). Ilyen alacsony nedvességtartalomnál már nem valószínű nagy mértékű alakváltozás. Ha a fa pórusait kitöltjük, a fa még kevésbé tud alakváltozásokon átmenni. Amiért nagyon fontos a pórusokat tömíteni, hogy az alapozóból a fa pórusai ne tudják elszívni a kötőanyagot, ami által az alapozó rideggé válna, és így a bevonat gyorsan tönkremenne.
Ehhez persze olyan anyagra vagy anyagokra van szükség, amelyeknek molekula méretei kisebbek, mint a pórusok. Ilyen például a lenolaj vagy a most már egyre elterjedtebb alkidgyanták oldatai. A diszperziós beeresztők nem képesek mélyen beszívódni a fába – a pórushoz képest nagyméretű szemcsék a felületen lezárják a pórusokat, ezzel elzárják az útját a fából kifelé vándorló gyantának stb.
Fa a belső térben, kártevők
Belső térben, szobában a gombásodás és a farontó bogarak elleni védekezés nem szükséges, ezért a fent említett anyagokat használjuk önmagukban vagy oldataikban, olaj és alkid esetében még száradást gyorsító fémvegyületeket tartalmazó keverékeiket (lenolajkence, félolaj stb.) is. Beeresztés előtt a felületet csiszoljuk meg. A beeresztés után a felesleget töröljük le a felületről. Ezután a felületen találhat egyenetlenségeket tapaszolással szüntessük meg.
A tapaszok általában alkidgyanta vagy olajlakk alapú termékek, amelyek jól kiválasztott töltőanyagokat tartalmaznak, és elég rugalmasak ahhoz, hogy megszáradásuk után is bent maradjanak a hézagokban. A poliészter tapaszok, amelyek elsősorban az autójavító iparban terjedtek el, a fafelületek kiegyenlítésénél is használatosak. Előnyük gyors ki-keményedésük. Hátrányuk egyfelől, hogy egészségre káros anyagokat nagy koncentrációban tartalmaznak, másfelől, hogy a két komponens összemérése figyelmet igényel és pontosan annyit kell összemérni, mint amennyit előreláthatólag elhasználunk, mert az összekevert mennyiség hosszú ideig nem tárolható.
A modern tapaszok vizes diszperziós alapúak, amelyek annak ellenére, hogy egykomponensűek, mégis gyorsan száradnak, és akár egy centiméter mélységű réseket is kitöltenek anélkül, hogy később kiesnének azokból. Mélyedés feltöltésére kétkomponensű epoxigyanta alapú terméket is használnak, mely gyorsan keményedik, jó kitölti a teret.
Tapaszolás
A tapaszolást végezhetjük úgy is, hogy „telibe” tapaszolunk, vagyis az egyenetlen felületet igyekszünk vékonyan tapasszal feltölteni. A folttapaszolásnál csak a helyenként megjelenő sekély hézagokat egyenlítjük ki. Mélységi tapaszolást már igen mély kitöréseknél, szögek által hagyott lyukaknál alkalmazhatunk, és nem kiterjedt területen.
Külső téren egészen más a helyzet. Az egyszerű lenolajos beeresztés már nem elegendő, itt már számolhatunk a nedvesség segítségével terjedő gombás betegségekkel, vagy éppen a farontó bogarak támadásával. A modern beeresztőanyagok mindkét támadás ellen megfelelő vegyületeket tartalmaznak, vivő közegként alkid alapú oldat vagy vizes diszperzió jöhet számításba. Vannak csak gombás ellen védő anyagok, de gyakoribb a gomba és rovar ellen egyszerre védő oldat. Van olyan anyag, amely megelőzi a kártevők támadását, van olyan is, amely nem csupán megelőzi, de a megtámadott fán megállítja a további károkozást is.
Természetesen ilyen anyagok használata után nem csiszoljuk a fát, ha mégis szükségesnek tartjuk, ezt úgy a megfelelő óvintézkedések betartásával (védőszemüveg, az előírt szűrőbetétű gázálarc használatával). A tapaszolás kültéri alkalmazása nem célszerű, tekintettel a hőingadozásra, valamint a levegő nedvességének gyakori változására. A beeresztés és tapaszolás után az alapozás következik.
Közbenső alapozás
Az alapozással a felületen jelen levő mikroszkopikus méretű egyenetlenségek feltöltését, a felület színének takarását, a tapaszolt és a nem tapaszolt részek színei közti különbségek eltüntetését végezzük el. Az alapozó nagyon jól tapad a bevonandó felülethez, és jól tapad rá a fedőfesték. Alapozás után még egyszer megcsiszoljuk a felületet.
Az alapozók kötőanyagból kevesebbet tartalmaznak, mint a fedőzománcok. Mindenképpen jól csiszolhatóaknak kell lenniük. Az sem árt, ha jól lezárják a felületet, és a fából a felszínre törekvő gyantának vagy színezéknek útját állják. Erre a célra a diszperziós kötőanyag alapon felépülő alapozók a legkiválóbbak. A fát védő fedőrendszer a következőképpen épül fel: kövér – sovány – kövér. Vagyis kötőanyagban dús beeresztő, vékony alapozó és megint dús, az időjárás viszontagságait jól bíró fedőfesték.
Fedőfestés
Zománcozás
A fedőfestékek két fő funkcióval rendelkeznek. Védelmet nyújtanak a felületnek, és ugyanakkor szépítik is azt (esztétikai élményt nyújtanak). Védeni kell a felületet az időjárás behatásaitól, a napsugárzástól, a csapó esőtől, a hótól, fagytól, széltől, a szél által hordozott homokszemcséktől (amelyek csiszolópapírként működhetnek), az ipari környezet behatásaitól stb.
A napi gyakorlatban kétféle mázolófestéket használnak, alkid műgyanta alapú levegőn száradó vagy vizes diszperziós alapú festékeket. Az alkid az alkohol és acid (sav) szavakból összerakott megnevezés (37. oldal 5. ábra). Utal a műgyanta összetételére, vagyis többértékű alkoholok, többértékű savak, illetve növényi eredetű olajok zsírsavainak reakciójából víz keletkezése mellett képződő termékre. Kültéri igénybevételnek inkább a nagyobb olajtartalmú gyanták felelnek meg, fényesebb bevonatot képeznek. Az alkid bázisú festékek nemcsak a napfény, hanem annak hiánya hatására is sárgulnak. A velük bevont felület ha tartósan sötétben van, megsárgul, azonban a folyamat megfordítható. Például ha a megsárgult WC-ajtót kitesszük a napra, bizonyos idő után visszafehéredik.
A vizes akrilát festékeknél az időjárásállóság sokkal kedvezőbb eredményeket mutat, mint alkid alapú társaiknál, nem érzékenyek annyira a sötétségre sem. Az akrilát név is az összetételre utal, az akrilsav észtereinek polimerizáció útján előállított termékére. Egyelőre hátránya a terülése (különleges műanyag ecsetre van szükség a felhordásánál), és fénye sem éri el hagyományos társáét.
Viszont tartóssága évtizedekben mérhető. Ipari alkalmazásakor is egyre inkább terjednek az akrilát alapú, vizes diszperziós alapú festékek, nem utolsó sorban környezetkímélő tulajdonságuk miatt. Azonban gyakoriak a két komponensű poliuretán festékek kiváló állósági tulajdonságuk miatt. A bútoriparban az UV-sugárzás hatására térhálósodó bevonatok is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.
Általában a fedőfestékek az alapozókkal szemben több pigmentet és kevesebb töltőanyagot tartalmaznak, és ezek is különlegesek, a festék felhasználási körülményéhez igazítják őket. Fényesség szerint három csoportba sorolhatók: fényes, selyemfényű, matt bevonatot adó.
Lazúrozás
Sokszor az az elvárás, hogy meg kell őrizni a fa eredeti erezetét. A megfelelő beeresztés után ilyenkor olyan vízlepergető, ill. az UV-sugárzás ellen védő tulajdonsággal rendelkező áttetsző lazúrbevonatot hozhatunk létre, amely megfelel az elvárásoknak. Két alapvetően eltérő rendszert különböztetünk meg. Vizes alapú, ill. oldószeres termékeket. Mindkét csoporton belül további megkülönböztetést jelent, hogy használhatunk vékony, illetve vastag lazúrt.
A vékony lazúrra jellemző, hogy vékony filmet képez a felületen. Ezáltal a bevonat a fa felületével együtt kopik. A pára, a nedvesség folyamatosan távozhat a fából, illetve a párakiegyenlítődést nem gátolja semmi. A bevonatot két-, háromévenként fel kell újítani. Amíg a felületen van, védi a fát a nap káros sugaraitól, és vízlepergető hatása van.
Az UV-sugárzás a fát megtámadva a felületét teszi tönkre. Ha pusztán csak lakkoznánk a fát, akkor a lakknak semmi baja sem esne, de a sugárzás által elindított folyamatok hatására a lakkfilm leválna a felületről. A lazúrokban lévő vas-oxid pigment azonban elnyeli a káros sugarakat, és így az alatta lévő fafelület megmenekül a káros behatásoktól. A vastag lazúrok sokkal tovább nyújtanak védelmet a felületnek. Azonban öt-tíz év múltán a film elöregszik, felpöndörödik és megrepedezik, el kell távolítani a felületről.
Lakkozás
Már említettük, hogy a kültéri lakkozás nem ígér tartós bevonatot. Belső térben mindig használtak lakkokat, most is „divat” a fa eredeti szépségének bemutatására. A lambéria, az asztalok, székek, szekrények, a parketta mind lakkozást kívánó felületek. Természetesen lakkozás előtt a felületet meg kell csiszolni a port el kell távolítani; éppúgy szennyeződéstől mentesnek kell lennie, mint bármely más mázolási, alapozási műveltnél.
A parkettalakkozásnál fontos követelmény, hogy a fa eredeti világos színe megmaradjon. Ennek érdekében használnak különböző típusú parkettalakk alapozókat. Ennek érdekében használnak különböző típusú parkettalakk alapozókat. Ezek általában nagy molekulájú műgyanták, vizes diszperziók. Az alapozó csak kis mértékben szívódik be a fába, de képződött filmje megakadályozza a fa elszíneződését.
Az alapozás után hordjuk fel a különböző típusú lakkokat. A kétkomponensű lakk egyik komponense hidroxil funkcióval rendelkezik, amely képes reakcióba lépni a másik alkotó izocianát csoportjával és erősen térhálósodott, kemény, kopás- és vegyszerálló bevonatot alkot. Az egykomponensű uretán alapúak kétfélék lehetnek. A részben előre térhálósított változat, amely lakkbenzinben oldható formában kapható, a teljes térhálósodású fémsók (mint szárítók) biztosítják. Segítségükkel a műgyantán lévő kettős kötéseket aktivizálva jön létre térháló. Az egykomponensűek másik csoportja rendelkezik izocianát funkcióval, amely a levegő nedvességtartalma hatására térhálósodik.
Újabban egyre népszerűbbek a vizes, diszperziós parkettalakkok.
- összetételük nem káros az egészségre, a környezetet kímélik. Hátrányuk, hogy nem olyan tartósak, mint oldószeres társaik.
- bútorlakkozásoknál korábban nagy népszerűségnek örvendő sellak lassan már a múlté. Érdekessége, hogy nem növényi eredetű alapanyagból készült. Régen és ma is nagy mennyiségben használják a nitrolakkot, amelyek gyorsan száradnak, számos felhordási módot lehet használni felvitelüknél. Hátrányuk, hogy viszonylag kicsi a szárazanyagtartalmuk, nagy mennyiségben tartalmaznak környezetet és egészséget károsító oldószereket. így több rétegben kell felhordani őket a megfelelő vastagságú filmréteg kialakításához. Az I. tűzveszélyességi fokozatba tartozó oldószer tartalma miatt körültekintően kell raktározni és felhasználni. A parkettások előszeretettel használják alapozónak.
Példa néhány bevonatrendszer kialakítására
Zománc bevonat kialakítása:
- lenolajjal történő beeresztés;
- tapaszolás;
- közbenső alapozás;
- fedőfestés (2-3 réteg).
Fafelület védelme olajfestékkel:
- lenolajjal való beeresztés;
- tapaszolás;
- fedőfestés (2-3 réteg).
Lazúros bevonat kialakítása:
- alapozás (gomba és rovarkárosítók elleni védelem);
- fedőfestés (3 réteg);
(A 3 réteg fedőfestésnél célszerű úgy eljárni, hogy az első réteg egy „vékonylazúr” legyen, a további két réteg pedig „vastaglazúr”.)