Alapfelületek, vakolt alapfelületek és betonfelületek
Minden bevonatot valamilyen alapfelületre kell felhordani. Az alapfelületek minősége nagymértékben meghatározza a kivitelezett bevonat későbbi tulajdonságait, tartósságát. A festő feladata a munka megkezdése előtt az alapfelület alkalmasságáról meggyőződni, azt megvizsgálni, ha szükséges kijavítani.
Egy nem hordképes alapfelületre felfestett bevonat hamar meghibásodik, tönkremegy, így későbbi reklamáció tárgya lehet. Utólag a legtöbb esetben nehéz és költséges megállapítani a meghibásodás okát és idejét. Gondoljuk el: ha a kivitelezés után 3 évvel a vakolat simító rétege leválik a ráhordott festékkel együtt milyen bizonytalan megállapítani, hogy az kezdetben is rossz volt-e, vagy csak a rosszul felhordott festékréteg nem volt képes megvédeni.
Vakolt alapfelületek
Homlokzati mészvakolatok
A mész, mint kötőanyag ősidők óta szerepel az építőanyagok listáján. A vakolat felületek legrégibb kötőanyagaként tartjuk számon. Az oltott mész kötése a következő kémiai reakció alapján játszódik le:
Ca(OH)2 oltott mész + CO2 szén-dioxid –> CaCO3 „mészkő” + H2O víz
A kötési folyamat során kristályos kalcium-karbonát, azaz „mészkő” keletkezik.
- Miből lesz a cserebogár? A kőépület nagy átváltozása
- Mesterséges falazóanyagok
- Miért olyan fontosak a külső falak belső felületei?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A mészvakolatok az oltott mészen kívül megfelelő minőségű, agyagtartalom nélküli homokot valamint vizet is tartalmaznak. A magas agyagtartalom – pl. bányahomok alkalmazása – a vakolatok repedezéséhez vezet. A homlokzati vakolatok készítésénél minden esetben tiszta vizet használjunk. A víz esetleges szennyeződései is nagymértékben leronthatják az elkészült vakolat minőségét. A legjobb minőségű vakolatot az előregyártott zsákos készítmények felhasználásával lehet előállítani. Ezek között is megtalálható a tiszta mészvakolatnak megfelelő összetételű termék.
A mészvakolatok nagyon jó páradiffúziós tulajdonságokkal rendelkeznek, ezért elsősorban a műemlék épületek felújításánál alkalmazzák őket.
Homlokzati mészcement vakolatok
A mai épületeken általában mész-cement kötőanyagú homlokzati vakolatokat alkalmaznak. A cement mint második kötőanyag nagymértékben megnöveli a vakolat szilárdságát és az időjárásállóságát, anélkül, hogy különleges eljárással előállított mészpépet kellene alkalmazni. A cement mennyisége a homlokzati vakolatokban meghatározott: a túl kicsi cementtartalom nem éri el a kívánt hatást, a túl magas cementtartalom pedig a vakolt felület repedezéséhez vezet. További információk a vakolt felületek festéséhez >>
Általánosságban irányreceptúraként megadható, hogy egy m3 mész-cement vakolat tartalmazzon kb. 100 kg cementet, 0,33 m3 mészpépet a többi alkotó a megfelelő minőségű folyami homok valamint a víz. Természetesen a házilagos keverésnél jobb minőséget lehet elérni itt is az előregyártott termékekkel.
Speciális homlokzati vakolatok
A homlokzatok lábazati részein sok esetben alkalmaznak tiszta cementkötésű vakolatokat. Ezek lényegesen nagyobb szilárdságúak, viszont páradiffúziós tulajdonságaik is lényegesen rosszabbak, mint a többi vakolatnak. Ez különösen abban az esetben okoz problémát, ha az épületszerkezet a talaj felől nincs megbízhatóan leszigetelve. Sok esetben nem is a cementvakolat károsodik, hanem a felette lévő mészcement vagy mészvakolat, mivel a talajnedvesség a lábazati szint fölé húzódik, és itt igyekszik eltávozni az épületszerkezetből.
Amennyiben a talajnedvesség ellen az épületszerkezet nincs megfelelően szigetelve, megoldás lehet – de csak előzetes laboratóriumi vizsgálat elvégzése után – az ún. párologtató vagy szanáló vakolatok alkalmazása. Ezek olyan több rétegben felhordott speciális vakolatok, amelyek minden alkotója kiváló páradiffúziós tulajdonsággal, egyes esetekben még a víz által oldott sók megkötésének képességével is rendelkeznek, így a felületre kerülő nedvességet a normál vakolatoknál sokkal intenzívebben tudják a levegőbe elpárologtatni.
Párologtató vagy szanáló vakolat készíthető speciális vakolatadalékkal, melyek általában folyadékok. Tiszta cement kötésű, meghatározott szemszerkezetű homokkal készített vakolatokhoz kell adagolni, vagy lehetnek előregyártott zsákban kiszerelt por formájú termékek, melyeket csak a gyártó által előírt mennyiségű vízzel kell keverni. A párologtató vakolatokat csak meghatározott minőségű homlokzatfestékekkel lehet átfesteni, vagy díszítő vakolattal ellátni.
Betonfelületek
A beton felületek festése – a választott festék tekintetében – teljesen más műszaki követelményeket állít a festéket gyártó és a kivitelező elé. Mivel a beton szerkezetéből adódóan nem túl jó páradiffúziós tulajdonságokkal rendelkezik, így a festékanyag kiválasztásánál sem ez az elsődleges szempont. Sokkal lényegesebb azonban, hogy a kiválasztott festék ne engedje át a CO2 gázt, mivel ez az anyag a vasbeton szerkezetek esetében korróziós károsodásokat okoz.
Mi is történik lényegében? A betonvasat a vasbetonban teljesen körbeveszi a betonréteg. Fontos, hogy kültéri szerkezetek esetében ez a betontakarás min. 2 cm vastagságú legyen, mivel ez a vastagság biztosítja a betonvas védelmét a korrozív anyagok ellen. A védelem lényege, hogy a beton állandó lúgos közeget biztosít a betonvasnak, ebben a közegben pedig a korrózió fizikai-kémiai okok miatt nem következik be.
Ha a vasat körbevevő betonréteg lúgossága csökken, ez a védelem megszűnik. A csökkenés leggyakoribb oka, hogy a cementkő a levegőből CO2-ot vesz fel és kémiai reakcióba lép vele:
Ca(O) szabad mész a betonban + CO2 szén-dioxid –> CaCO3 mészkő (nem lúgos)
A fenti folyamat oda vezet, hogy a betonvas rozsdásodni kezd, a rozsda nagyobb térfogatú, mint a korróziómentes vas, így lefeszíti a rajta lévő betonréteget: a vas a szabad levegővel kerül érintkezésbe, így még gyorsabban korrodálódik. Amennyiben a betonfelületeket olyan festékkel festjük le, amely nem engedi át a széndioxidot, jelentősen lelassíthatjuk a betonkorrózió folyamatát. Ezek a termékek a betonfestékek.
A betonfelületek a kültéri alkalmazásoknál természetesen egyéb károsító hatásoknak is ki vannak téve: pl. hídszerkezeteknél, ill. lábazatoknál a még ma is gyakran alkalmazott útszóró só korrozív hatásának, amely legalább olyan pusztítást képes végezni a beton kötőanyagában, mint a CO2 gáz. Az útszóró só – lényegében NaCl és homok keveréke – azt az elektrokémiai védelmet teszi tönkre, amely miatt a lúgos közegekben a vas nem képes korrózióra. A betonfestékeknek ellent kell állni az olvasztósó (útszóró só) hatásának.
A betonfelületekkel szemben támasztott festéstechnikai követelmények általában teljesülnek szilárdság vonatkozásában. Csak a már majdnem teljesen tönkrement beton szilárdsága nem elegendő egy homlokzati festéshez. Problémásabb a zsír és egyéb nem nedvesíthető szennyeződések okozta foltok eltávolítása. Ezek a betonfelületről lényegében nem távolíthatók el maradéktalanul, így a kismértékben olajos, zsíros felületek is foltmentesen csak speciális felület előkészítéssel festhetők. Nagymértékű zsíros típusú szennyeződés teljesen lehetetlenné teheti a festési munkákat.
Korrodált vasbeton felületek esetén minden esetben vizsgálni kell a betonvas állapotát, megtisztítani a korróziós termékektől (rozsda), helyreállítani a megfelelő betontakarást, majd a végén egy megfelelő betonfestékkel hosszú távú védelmet adni a szerkezetnek.
Fémfelületek a homlokzatokon
Egybefüggő fémfelületek homlokzatokon általában ipari épületeken jelennek meg. Ezek a felületek többségükben gyárilag felületkezelt elemek, amelyek hosszú ideig nem igényelnek felújító festést. A fém anyaga a legtöbb esetben tűzihorganyzott lemez, amelyet a gyártóműben beégetéses technikával láttak el megfelelő bevonatrendszerrel.
Ezen felületek újrafestése sok esetben okoz problémát a kivitelezőnek, mivel a beégetett festékek kötőanyaga és a helyszínen kivitelezhető mázolási munkához alkalmazott anyagok gyakran nem megfelelően tapadnak egymáshoz. Minden esetben fontos, hogy az alapfelületként szolgáló festékről minél több információt szerezzünk. Ennek ismeretében lehet kiválasztani a legmegfelelőbb átvonófestéket.
Korrodálódott felületeken a szokásos korrózióvédelmi módszerekkel (rozsdátlanítás, korróziógátló alapozás, közbenső és fedőfestés) kell eljárni a felújításkor. Fémből készült homlokzati díszítőelemek esetében különös gondossággal kell a festési munkákat végezni: a legtöbb alkalmazott fém (réz, horgany, alumínium) oxidációs terméke színes, ez pedig az ásványi felületeken maradandó és igen csúnya színeltéréseket okozhat. A festendő fémfelületeket minden esetben a festés előtt korróziós szempontból is meg kell vizsgálni, és a vizsgálati eredmény függvényében a további munkát elvégezni.
Különleges alapfelületek
Műanyag felületek festése
Homlokzati felületeken a műanyagok alkalmazása leggyakrabban a nyílászáró szerkezeteknél fordul elő. A műanyag nyílászárók csak speciális termékekkel festhetők, ez a bevonat sem lesz olyan tartós, mint az egyéb anyagú felületeknél. A legjobb eredményt vízzel hígítható speciális festékekkel vagy az autóiparban alkalmazott anyagokkal érhetjük el. Fontos a tökéletes zsírtalanítás, valamint a felület kismértékű felérdesítése.
Látszó téglafelületek festése
Ritkán, de előfordul, hogy vakolatlan téglafelületet kell átfesteni. A normál téglák erősen szívó tulajdonsággal rendelkeznek, így a megfelelő szívó képesség beállítására fokozottan kell ügyelni. Nem szabad a nedves, sófoltos, málló téglafelületeket átfesteni, mivel ezek az alapfelületek általában nem festhetők, nem hozzák a kívánt eredményt.
Terméskő felületek festése
A természetes kövek a legtöbb esetben saját megjelenésükben szépek, átfestést nem igényelnek. Egyes esetekben – főleg műemlék épületek felújításakor – mégis szükségessé válhat a festés. Ez a természetes kövek közül leginkább a durva mészkő esetében lehetséges. Kristályos szerkezetű keményebb köveket, mint pl. márvány, gránit ne fessünk át. A durva mészkő átfestésére kizárólag kiváló páradiffúziós tulajdonságú festékeket alkalmazzunk.