Járdafelújítás, járdaszegély építése
Az egykori járda alapozásának részleges megtartásával új járda készül. A megmaradt alapgerenda lefedését biztosító fedlapok alapanyagának ellenállónak kell lennie, ezért puha kőzet szóba sem jöhet. Időjárási körülményeink között a fagyállóság is fontos követelmény. Ideális megoldást a kemény, tömött kőzetek jelentenek. A bemutatott esetben az építtető gránitot választott. A járda és a bejárati lépcső szintén gránitból készültek.
1. lépés
A felméréshez csupán egy colstokra van szükségünk. Mérjük meg a megmaradt alapgerenda szélességét több helyen is, és a legnagyobb kapott méretet vegyük figyelembe. A fuga szélességét is felvehetjük 1 cm-nek. A túlnyúlásra adjunk a mérethez még 2,5-3 cm-t a látszó oldalon. A túlnyúlás azért szükséges, hogy később védje az alatta lévő szerkezetet a lecsöpögő víztől.
A túlnyúló burkolatrész alján ún. vízorrt kell majd kialakítanunk, egyébként a víz a felületi feszültségek hatására a vízszintes felületeken (sőt még kisebb emelkedőkön felfele is) vissza tud folyni. A vízorrt a fedlapok alján, a szélüktől kb. 15 mm távolságban készített 1 cm mély és néhány milliméter széles horonyként alakítsuk ki. Szabadon álló falak lefedése esetében a végigfutó vízorrt értelemszerűen mindkét oldalon el kell készíteni. Esetünkben a megmaradt alapgerenda lefedése és a ház fala közötti részt kis-kockakövekkel burkolták.
- Ismerd meg az ezerarcú Japán építészetet!
- Számoljon a nedvességgel már az építkezéskor!
- Megoldások – Hozza ki belőle a legtöbbet
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
2. lépés
A lapok leragasztásához keverjünk sűrű konzisztenciájú habarcsot vagy ragasztót. A ragasztóréteg ugyanis nem nyomódhat össze a kőlapok alatt. Kőműveskanállal hordjuk fel a kellő vastagságú habarcsréteget a gerenda tetejére.
3. lépés
A kőlapok hátoldalára is vigyünk fel egy vékonyabb réteget a megfelelő tapadáshoz.
4. lépés
Helyezzük a fedlapokat a habarcságyra és igazgassuk el. Hosszirányban vízmértékkel állítsuk be a vízszintes helyzetet, keresztirányban érdemes egy kis lejtést adni a külső él felé. A lejtés gondoskodik arról, hogy esőkor vagy olvadáskor ne maradjanak tócsák a felületen.
5. lépés
Folytassuk a lapok lerakását az előzőek szerint.
6. lépés
Léccel vagy hosszú vízmértékkel és gumikalapáccsal ellenőrizzük, és szükség esetén igazítsuk ki a lefedés élének vonalát. Vegyük figyelembe, hogy a kőlapok gyakran pontatlan méretűek. A különbségekre elsősorban további felület megmunkálás (csiszolás, stokkolás) esetén kell ügyelnünk. Tartsuk inkább mindig a külső élet egy vonalban. A szélességi eltérések kevésbé hatnak zavaróan a másik oldalon, a csatlakozófugánál.
Jó tanács
7. lépés
Hagyjunk elegendő fugaszélességet. Vastag lapoknál az 1 cm megfelelő szokott lenni.
8-9. lépés
Töltsük ki a fugákat sűrű fugázómasszával. Használjunk spatulát vagy kőműveskanalat, amellyel jól belenyomjuk az anyagot a mélyedésbe. A felületet tisztítsuk le szivacsos simítóval.