A Schiedel kéményrendszerek
A Schiedel kéményrendszerek Európában az élvonalba tartoznak. Sokéves tapasztalat és állandó továbbfejlesztés eredményeként jöttek létre. A gyakorlati alkalmazásban kipróbált konstrukciók minden alkalmazási célra nagy biztonságot kínálnak. A Schiedel kéményrendszerek a fűtéstechnikában széleskörűen elterjedtek.
A cég az alábbi termékeket gyártja:
- Schiedel samott csőrendszer;
- Schiedel egyszerűsített hőszigetelésű kémény;
- Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kémény;
- Schiedel Quadro levegő-füstgáz kémény.
A kéménykonstrukciók széles választéka:
- a minden tüzelőanyaghoz alkalmas samott csőrendszer,
- a téglafalnál olcsóbb könnyűbeton köpenytéglák,
- a szükségletnek megfelelően kiválasztott hőszigetelési megoldás – sok lehetőséget kínál az optimális kéményberendezések tervezéséhez és elkészítéséhez.
A fűtéstechnikában elért fejlesztések a kéménnyel szemben azt a követelményt támasztják, hogy alacsony égéstermék gáz-hőmérsékleteknél is, és az ebből következő harmatpont-hőmérséklet túllépése mellett is megbízhatóan működjön. Ebben a vonatkozásban a Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kéménye lehetőségeket kínál a kéménytechnika továbbfejlesztésében. A Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kémény Európában elsőként kapta meg a bizonyítványt arról, hogy nedvességre érzéketlen.
Samott bélés csőrendszer (RR)
A Schiedel kéményrendszeren belül az RR samott bélés csőrendszer lehetővé teszi a legegyszerűbb kéményépítési technológia alkalmazását. Lényege abban van, hogy magas szintű szakmai hozzáértést sem a tervezés, sem a kivitelezés nem igényel.
A falazattal együtt készülő kémény bélésrendszer építésekor:
- A Schiedel samott cső hosszú távú, biztonságos megoldást nyújt.
- A minden tüzelőanyaghoz használható, 1100°C-ig hőálló, saválló bélés csőrendszer megóvja a kémény falszerkezetét az átnedvesedéstől, az elkátrányosodástól, a tetőn kívüli részt a szétfagyástól.
- A kör keresztmetszet és a sima belső felület ideális áramlási viszonyokat teremt a füstgáznak, javítja a kémény huzatát, tökéletesebb tüzelési feltételeket teremt a kazánnak, és ezáltal energia megtakarítást tesz lehetővé.
- A Schiedel samott csővel bélelt kémény biztosítja a tüzelőanyagok közötti szabad választást, semmilyen további beavatkozást nem igényel még gáztüzelés esetén sem, használója mindig azzal tüzelhet, ami a legolcsóbban beszerezhető.
- A hosszú élettartam biztosítása érdekében nagyon fontos a samott cső helyes beépítése.
- A samott csövek magassági mérete egységesen 33 cm, a belsőátmérő választék 12 cm-től 90 cm-ig terjed. A rendszer akár új kémények esetében, akár meglévő kémények utólagos béleléséhez használható.
- A kisméretű téglafal, a samott cső és a köztük lévő levegő hőszigetelő képessége lényegesen jobb, mint más megoldások esetében. A füstgáz így kevésbé fog a kéményben lehűlni, és kisebb lesz a kicsapódó savas nedvesség mennyisége.
A Schiedel kémény építésénél az alapvető építési szabályok betartása mellett az alábbiakat is figyelembe kell venni:
- Vegyes tüzelésnél ajánlott, gáztüzelésnél kötelező a kondenzvíz elvezetése.
- A samott csövet mindig Schiedel ragasztóval kell összeépíteni (7 rész por, 1 rész víz, kb. 10 perc alatt puhul meg).
- A samott csövet a kémény falához ragasztani tilos!
- A cső és a fal közötti hézagot szabadon kell hagyni.
- A cső központos vezetését a helyszínen vágott ásványgyapot ékekkel kell biztosítani.
- Ha lehet, be kell építeni a Schiedel hőszigetelést is!
- A tisztítóajtó samott kerete fölött 3 cm mozgási hézagot kell hagyni.
- A füstcsőcsonk köré ásványgyapotot kell tekerni.
- A samott csőbélés mindig 3 cm-rel rövidebb legyen, mint a kémény.
- A fedkő alá be kell építeni a Schiedel hőtágulási karmantyút. Csonkja a samott csőbe nyúlik.
- A Schiedel samott csővel épített kéményt golyózással tisztítani tilos!
6.11. ábra. Egyedi hőszigetelt hátsó szellőzésű (SIH) kémény többszintes és többlakásos házban, Schiedel elemekből Metszet: A földszint; B emelet; C padlástér; 1 samott kondenz elem; 2 samott béléscső; 3 samott tisztítóajtós elem; 4 samott füstcsőcsonk elem; 5 dilatációs rés; 6 beton köpenyelem; 7 hőszigetelő réteg; 8 tisztítóajtó; 9 körülfalazás; 10 vízszigetelés; 11 alaplemez (elem); 12 fekvő kémény (max. 2,0 m); 13 körülbetonozás (+ vasalat); 14 dilatációs födém kiváltás; 15 fugázott fél téglafal; 16 vízorr lemez; 17 beton fedkő; 18 Schiedel hőtágulási karmantyú; 19 kéményfej-takarólemez.
- Schiedel kéményrendszer
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
6.12. ábra. Falazott köpenyfalú, elemes samott kürtős (Schiedel) béléscső 1 bélés csőelem; 2 hőszigetelés; 3 falazott köpenyfal; 4 kültéri köpenyfal; 5 fedkő; 6 vízorr; 7 záró (dilatációs) elem; 8 kéménytisztító ajtó; 9 koromzsák ajtó; 10 koromzsák; 12 füstcső; 12 csappantyú.
6.13. ábra. Schiedel kémény.
6.14. ábra. Schiedel (RR) samott béléscsöves, hagyományos falazatú kémény.
6.15. ábra. Schiedel (SR) samott béléscsöves, könnyűbeton külső köpenyfalazatú kémény.
6.16. ábra. Schiedel (SR) egyszerűsített hőszigetelésű kémény, egykürtős változat kémény.
6.17. ábra. Schiedel (SIH) samott béléscsöves, hátsó szellőzésű, hőszigetelt kémény.
Egyszerűsített hőszigetelésű kémény (SR)
Az egyszerűsített hőszigetelésű Schiedel kéményrendszer abban különbözik az előzőekben röviden ismertetett tégla köpenyfalazatú kéményektől, hogy a hő-és saválló kéménybélésen kívüli, a kémény stabilitását és a műszaki tér kiképzését biztosító palást 33 cm magasságú betonelemekből falazva készül. Tüzeléstechnikai és egyéb szempontból csak annyi a különbség, hogy egy önhordó kéménytest akár 30 m magasságig építhető (de az oldalirányú mozgás megelőzésére 3 m-enként dilatációs hézaggal a födémhez kell kapcsolni).
Schiedel SR – levegő hőszigetelésű, samottbélésű kéményrendszer:
- A samott béléscső és könnyűbeton köpeny elem kombinációjával kialakított komplett kéményeket minden szükséges tartozékkal együtt szállítják.
- A samott cső, a köpenyelem és a közöttük levő levegőréteg együttes hőszigetelő képessége lényegesen jobb, mint a hagyományos konstrukciójú kéményeké.
- Az előre falazott rendszernél füstcsőcsonk bármikor és bárhol vágható, de a füstnyak csatlakozásánál a gáz tömör ragasztást és a függőleges irányú dilatációs mozgást
- csatlakozó-„gallér” kialakításával biztosítani kell.
A Schiedel kéményrendszeren belül az SR-család az egyszerű és olcsó kéményépítési technológiák közé sorolható. A hátsó szellőzésű hőszigetelt kéménycsalád minőség és teljesítmény szempontjából jelentősen felülmúlja az SR-típusokat.
Hátsó szellőzésű hőszigetelt kémények (SIH)
A hátsó szellőzésű Schiedel kéményrendszert a kéményépítő szakmában csúcsminőségűnek tartják.
Sorozatban előre gyártott és egymáshoz pontosan illeszkedő épületelemekből áll. Részei:
- samottból készült Schiedel belső cső;
- Schiedel szigetelőlap;
- Schiedel köpenytégla;
- Schiedel tartozékok.
Schiedel belső cső
A kör keresztmetszetű Schiedel belső cső kitűnő minőségű samottból készül. Tulajdonságai a kéménytechnika követelményeinek pontosan megfelelnek.
Alábbi jellemzői különösen kiemelkedőek:
- magas hőmérséklet- és hőmérsékletváltozás-állóság;
- kiváló savállóság;
- nagyfokú tömörség és szilárdság;
- csekély felmelegedő tömeg.
Schiedel szigetelőlap
A Schiedel szigetelőlap egyenletesen körülzárja a Schiedel belső csövet. Garantálja a kémény optimális hőszigetelő tulajdonságait.
A szigetelőlapok alakja és méretei a Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kéményhez igazodnak. Különleges alakja és ék alakú bevágásai révén a Schiedel szigetelőlap jól illeszkedik a belső cső és a köpenytégla hengeres felületeihez. A szerelést könnyen és gyorsan el lelet végezni. A kémény kiváló hőszigetelése a szigetelőréteg hátsó szellőzésével együtt megengedi a tüzelőberendezések alacsony égéstermék gáz-hőmérsékleteit. A tüzelőberendezések magas tüzeléstechnikai hatásfokkal üzemeltethetők, anélkül, hogy a kéményre ható hátrányos hatásoktól tartanunk kellene.
6.5. táblázat. Schiedel kéményrendszerek típusai és jellemző méreteik (Megjegyzés: falazott kéményeknél a béléscsövek mérete azonos a hőszigeteltekével.).
6.18. ábra. Schiedel (SIH) hőszigetelt kémény a) egykürtős; b) egykürtős, szellőzőkürtővel. Főelemei: béléscső, hőszigetelés, könnyűbeton köpenytégla.
Schiedel köpenytégla
A Schiedel köpenytéglát könnyűbetonból gyártják. Sarokrészein csatornák vannak kialakítva, amelyek lehetővé teszik a szigetelőréteg hátsó szellőzését. Ezzel egy időben a belső csőoszlop és a szigetelőréteg központosítása is biztosított. A csekély fajsúlyú könnyűbeton a kezelését és elhelyezését egyszerűvé, könnyűvé teszi. A többkürtős kéményeknél a köpenytéglában kialakított bordák az egyes kéményjáratokat megbízhatóan választják el egymástól. A köpenytégla szokásos falelemként beépíthető, és vakolat felhordására alkalmas.
A jól átgondolt konstrukció, a pontosan illeszkedő szerkezeti elemek (belső cső, szigetelőlap, köpenytégla) a kémény kifogástalan és megbízható működését biztosítják a csatlakoztatott tüzelőberendezések fajtájától függetlenül.
Schiedel tartozékok
A tartozék alkatrészek a többi szerkezeti elemhez pontosan illeszkednek. Az eredeti Schiedel tartozékokat az alapcsomag tartalmazza. Ezáltal a működőképességen túl biztosítjuk, hogy az alkatrészek egymáshoz jól illeszthetők, és a felépítés gyorsan végrehajtható.
6.19. ábra. A Schiedel cég hő- és saválló samott bélés csőrendszere 1 kezdőelem kondenzvíz-kivezetővel; 2 tisztítóidom; 3 közbenső béléscső; 4 füstcsőcsonk; 5 hőtágulási karmantyú.
6.20. ábra. A Schiedel kéményrendszer tartozékai 1 tisztítóajtó; 2 vizsgálóajtó; 3 robbanási csapóajtó; 4 füstelzáró.
6.1. diagram. Széntüzelésű, huzatigényes fűtőkazán vagy zárt tűzterű kandalló Schiedel kémény igénye az adott teljesítmény és kéménymagasság függvényében. (Füstgáz hőmérséklet a kéménycsatlakozó nyaknál: TF = 250 °C.).
A hátsó szellőzés működése
A nedvesség a hőszigetelés ellensége. A legjobb hőszigetelésnek sincs értelme, ha nem gondoskodunk arról, hogy a szigetelőanyagoktól távol tartsuk a nedvességet. A levegő 25-ször jobb hőszigetelő képességgel rendelkezik, mint a víz. Ha az építő- és szigetelőanyag pórusai vízzel telítődnek, elvesztik hőszigetelő hatásukat.
A szigetelőrétegek hátsó szellőztetését az építőiparban hosszú idő óta a nedvesség okozta károsodások megakadályozására alkalmazzák. Tipikus példa erre a hőszigetelt külső falak hátsó szellőzésű burkolata, egy olyan konstrukció, amely a gyakorlatban egyszerű felépítése és ezzel összefüggő megbízhatósága révén bevált.
A Schiedel hátsó szellőzésű szigetelt kémény konstrukciója ezekre a tapasztalatokra épül. Lényege az, hogy a köpenytégla sarkaiban csatornákat képeztek ki, amelyekben a legalsó köpenytéglában levő levegő bevezető nyíláson és a speciális lábazati téglán keresztül állandóan levegő áramlik. A csatornák alakjánál és elrendezésénél azokat a geometriai lehetőségeket használják ki, amelyeket a köpenytégla kör alakú belső és négyszögletes külső alakja biztosít. A csatornákban az alulról felfelé áramló levegő a kéményből a leadott hőt és nedvességet magával ragadja, és a szabadba szállítja. A nemesacél hőtágulási hézag karmantyún levegőátvezető nyílások vannak, amelyeken keresztül a levegő a kéménykürtőbe áramlik, majd az égéstermék gázokkal együtt távozik a szabadba.
A nedvesség elvezetése a kémény hátsó szellőztetése által a fűtés leállásának idején is hatásos. A hátsó szellőztetés megakadályozza, hogy a nedvesség a kémény szerkezetében összegyűljön, ezáltal biztosítja a szigetelőréteg tartós hatását, és védi a külső köpenyt a károsodástól.
Schiedel kémény keresztmetszeti méretezése
Minden tüzelőberendezés kifogástalan működésének alapja és előfeltétele a kémény keresztmetszetének helyes méretezése. A megfelelő kéménykeresztmetszet biztosítja a kazán szükséges működési nyomását, az égéstermék gázok szabadba távozását, valamint a jól méretezett hőszigeteléssel és az azt kiegészítő hátsó szellőztetéssel együtt a kilépő égéstermék gáz optimális hőmérsékletét. A kéményszerkezet gazdaságossága és működésbiztonsága miatt a helyes keresztmetszet-méretezésnek kezdettől fogva rendkívül nagy jelentősége van.
Bármely tüzelőberendezéshez, amelyhez falazott kéményt terveztek, minden számítás nélkül például 14/14-es helyett 0 14-es 15/15-ös helyett 0 16-os 20/20-as helyett 0 20-as belső méretű Schiedel kémény építhető, függetlenül a helyszíni adottságoktól. Természetesen a rendszerhez tervezési segédlet-szinten kidolgoztak különböző esetekre vonatkozó méretezési diagramokat (6.1 – 6.2. és 6.4 – 6.5. diagram).
Az MSZ-04-82/2-85 és a 82/4-85 szabvány szerint egy Schiedel gyűjtőkéménybe – tüzelőanyagtól függően – több tüzelőberendezés is beköthető, szintenként max. 4. Többszintes épületben az egy kürtőbe beköthető csatlakozások száma elérheti a 10-et is.
Schiedel kémény nyitott tűzterű kandallóhoz
A 6.3. diagramban találjuk meg a szükséges belső kéményátmérőt a nyitott kandallóhoz a tűztér nyílásának nagysága és a hatásos kéménymagasság függvényében.
Az alacsony égéstermék gáz-hőmérséklet és az ebből következő alacsony felhajtóerő miatt a nyitott kandallókat lehetőség szerint közvetlenül a kémény mellett kell elhelyezni. Az összekötő darabot legalább 45°-os szögben kell a kéménybe bevezetni.
A diagramhoz a következő kiinduló értékeket kell alapul venni:
- Égéstermék gáztömeg áramlás m = 500 kg/h a tűztérnyílás minden m2-ére.
- Égéstermék gáz hőmérséklet TF = 80 °C.
- A hőátbocsátási ellenállást (1/D)b a DIN 4705 3. része szerint kell meghatározni.
- A kémény belső falának érdessége kf= 0,002 m.
- Az összekötő darab hossza max. 1,5 m.
- Az összekötő darab csatlakozása a kéményhez 45°-os szögben.
6.2. diagram. Fatüzelésű, huzatigényes fűtőkazán vagy zárt tűztem kandalló Schiedel kéményigénye.
6.3. diagram. Fatüzelésű, nyitott tűzterű kandalló Schiedel kéményigénye. (Füstgázhőmérséklet a kéménycsatlakozó nyaknál: TF = 80 °C.).
Égésilevegő-vezeték
A ma szokásos tömören záró ablakoknál célszerű az égési levegőt a nyitott kandalló számára saját vezetékén keresztül a kandalló felállítási terébe vezetni. Az égésilevegő-vezeték szükséges keresztmetszetének felületét a 6.2. diagram jobb oldali részéből határozhatjuk meg. A diagram a tűztér nyílásának minden m2-ére 360 m3/h égési levegő térfogatáramlást vettünk alapul. Ehhez feltételeztük, hogy a nyitott kandallón kívül további tűzhelyeket nem üzemeltetnek, amelyek a felállítási tértől égési levegőt vonnának el.
Méretezési példa
Nyitott kandalló, a tűztérnyílás nagysága 0,5 m2, a hatásos kéménymagasság 6 m, az összekötő darab hossza 1 m, a felállítási tér térfogata 15, m3. A szükséges belső kéményátmérő a 6.2. diagram szerint 25 cm. Az égésilevegő-vezeték szükséges szabad keresztmetszete 260 cm2 (a diagram jobb oldali része).
6.22. ábra. Schiedel Quadro kémény tető feletti kiképzése, köpenyfalra terhelt körülfalazással 1 Quadro gyámlap; 2 tömítő karmantyú; 3 körülfalazás; 4 központosító tömítő karmantyú; 5 cementhabarcs-kiöntés; 6 rögzítő (horgony)készlet; 7 fedkő; 8 rácsos lemez; 9 felső (takaró) fedkő; 10 Quadro torkolati légterelő kúp; 11 samott cső; 12 levegőcsatorna; 13 köpenytégla (méretek).
Schiedel Quadro levegőfüst gázgyűjtő kémény
Alkalmazása a többszintes és több lakásos házak etázsfűtésénél jelent előnyt, ahol több szintet egy kéménykürtőbe kapcsolhatunk be biztonságosan.
Minden kazán bármikor és korlátozás nélkül működhet és egyedileg szabályozható. Ezzel megvalósul az optimális energiafelhasználás és a környezet is kevésbé károsodik. Lehetővé válik a fűtési költségek lakásonkénti pontos és külön-külön történő kiszámítása. Ezzel elkerülhető a közös költségek megosztásából adódó nézeteltérés (6.21. ábra).
6.21. ábra. Schiedel Quadro kémény működtetési metszete 1 lábazati tégla; 2 nyomáskiegyenlítő nyílás; 3 tisztítóajtó-csatlakozás; 4 samott cső; 5 köpenytégla; 6 gázkazán; 7 tömítő karmantyú; 8 központosító tömítő karmantyú; 9 szerelt kéményfej; 10 fedkő elem; 11 égési levegő; 12 (égési) levegőcsatorna; 13 tisztítóajtó.
A helyiség légterétől független zárt égésterű kazánok esetén nem kell több helyiséget egyetlen légtérré összekapcsolni – ezzel elkerülhetők a hézagmentes ablakok okozta égéstechnikai problémák, a kellemetlen áthallások, a felesleges hőveszteségek. A tüzelőberendezéseknek levegőre van szükségük – üzemeltetésüknél. A Schiedel Quadro, ez a speciálisan kifejlesztett rendszer, biztosítja ezt a levegőt, és egyúttal gondoskodik az égéstermékek elvezetéséről is. Az égéshez szükséges levegő biztosítása és az égéstermékek elvezetése több kazán esetén is biztosítható a Quadro-val, s ezzel helyet lehet megtakarítani.
A Schiedel Quadro megfelel a levegő-füstgáz kéményekkel szemben támasztott összes követelményeknek. Az alaptól a kiáramlási torkolatig biztosítja egy rugalmas és biztos jövőjű rendszer előnyeit.
A Schiedel Quadro alkalmazásának további előnyei a következők:
- Egyszerű építés: Kisebbek és könnyebbek az új köpenytéglák – így még jobban használhatók. Egy új távolságtartó segítségével a kerámia betétcső könnyen központosítható.
- Sokoldalú csatlakozási lehetőségek: A köpenytégla geometriája optimális. Mind a négy oldalról biztosítja a csatlakozás lehetőségét. Emeletenként 4, egy kéményhez összesen 10 tüzelőberendezés csatlakoztatható. A csatlakozóelemek az építkezéseknél használatos szerszámokkal könnyen beépíthetők. A Schiedel hézagkitt segítségével a füstgázkürtővel légmentesen összekapcsolhatók.
- Energiatakarékosság: Ott, ahol korábban egy különálló levegőjárat volt, ott most hőcserélő elve működik: a hideg levegőt, ami a füstgáz csővel koncentrikusan áramlik, lefelé tartó útja során a füstgáz előmelegíti. Ez további energia megtakarítást jelent.
- Statikai biztonság: Ez különösen akkor fontos, ha a kémény jelentősen túlér a tetőn. A négy vasalási horonyba szükség esetén erősítő vasak építhetők be, és ezzel a kémény megfelelően szilárddá tehető. Ez lehetővé teszi a kéménynek a házon belüli tetszőleges elhelyezését is.
A Schiedel levegő-füstgáz rendszernél a típusprogram is optimalizálásra került. Mindössze négy köpenytípusban hat különböző keresztmetszet helyezhető el. Emellett a rendszer megfelel minden szükséges égési, hő- és hangszigetelési előírásnak. Nincs szükség további hőszigetelő körülfalazásra.
6.23. ábra. Füstcső csatlakozás metszete Schiedel Quadro kéménybe 1 füstgázcső (0 58-70 mm); 2 égési levegőcső (0 88-110); 3 samott csatlakozó idom; 4 habarcsos kikenés; 5 Schiedel hézagkitt; 6 csatlakozó elem, belső idom; 7 gumihüvely.
6.24. ábra. Quadro csatlakozóelem.
6.25. ábra. Schiedel Quadro kéménybe való gázkazánok bekötése; A min. 30 cm.
Minőségi samott csövek és integrált fejmegoldás
Az alkalmazott samott béléscső megfelelő tömítettség és szilárdság biztosítása mellett hő-, hőingadozás- és saválló. A cső és csatlakozási helyek nagyon egyszerűen szerelhetők. A kéményfej olyan kialakítású, hogy biztonságosan szétválasztja a kiáramló füstgázt a bevezetett égési levegőtől. Az esztétikailag is igényesen megtervezett kéményfej mind a tetőn kívül körbefalazott, mind az előre gyártott kéményfej köpeny alkalmazását lehetővé teszi!