Mi az a gúzolás? Felhordása, száradási ideje, megszilárdulása
A vakolatok választás során a legfontosbb hogy olyan vakolatot válasszunk amely hosszú időtálósággal rendelkezik, nem repedezik meg, egy hatékony védőréteget képez a homlokzat külső felületén. Különösen hasznos, ha olyan összetevőket tartalmaz, aminek következtében javítja a falszerkezet hőtechnikai tulajdonásait. A kerámiagömböket tartalmaző hőszigetelő bevonat egy rendkívűl hasznos plusz funkcióval rendelkezik.
Ahhoz, hogy az alapfelület nedvszívó képességét csökkentsük, vagy a különböző alapfelületek (például vegyes vagy terméskő falazatok esetén) nedvszívó képességét kiegyenlítsük, valamint a sima és/vagy tömör felületeken javítsuk a vakolat tapadását, az alapfelületet a vakolás megkezdése előtt gúzolás formájában lehet kezelni.
Gúzolás célja
Az ehhez használt habarcs megfelelően kialakított szemcseszerkezetével rücskös, félig fedő vagy hálószerű felületet lehet előállítani. Meg lehet különböztetni félig vagy nem fedő és teljes felületű gúzolást. A választás bizonyos értelemben függ a vakolat aljzatának abszorpciós képességétől. A teljes felületű gúzolás készítéséhez szükség van az alapfelület bizonyos erősségű nedvszívó képességére, míg a félig fedő gúzolás vagy tapadásjavító habarcs alkalmazása esetén a nedvszívó képesség kérdése elhanyagolható.
Mikor van rá szükség?
A rücskös, nem teljes felületű gúzolásra kis nedvszívó képességű alapfelületeken (pl. beton, burkolókő) van szükség. A teljes felületű gúzolás vegyes falazatok, különböző nedvszívó képességű falazóblokkokból és falazóhabarcsból álló falazatok és olyan építőanyagok esetében javasolt, amelyeket védeni kell a vízfelvételtől.
Gúzolás célja
Amellett, hogy a gúzolás megakadályozza a nedvességfelvételt és az ezzel járó duzzadást, ill. zsugorodást, megnöveli a vakolat megtapadására alkalmas felületét, ezzel javítja a tapadást is.
Az gúzoláshoz a DIN 18 550 szabvány szerint a P. Illa. habarcscsoportba tartozó habarcsot kell használni. Ez olyan mosott, vegyes szemcsenagyságú homokot tartalmazó cementhabarcs, amelyhez adott esetben plasztifikáló és/vagy tapadást javító anyagokat is lehet keverni. Eközben a cement aránya nem csökkenhet.
Gúzolás, jó tudni!
Hasznos információ: hogyan hordjunk fel helyesen vakolatok.
Száradási idő
A gúzolás elkészítése után be kell tartani a megfelelő száradási időt. A teljes felületű gúzolást rövid száradás után simítófával vagy egy faléccel le kell simítani, hogy a fal és mennyezet felülete egyenletes és egy síkban fekvő legyen. Ezenkívül a felületet érdesíteni kell, hogy a pórusok minél nagyobb mértékben megnyíljanak, ezzel megakadályozva, hogy a kötőanyag üvegesedése miatt a következő vakolatréteg számára a tapadás mértéke csökkenjen.
Az gúzolásnál, akárcsak a további vakolatrétegeknél is fontos, hogy a keverővizet ne vonja el túl gyorsan a túl erősen nedvszívó alapfelület vagy a meleg időjárás. A habarcs „elpárolgását” megfelelő nedvesítéssel meg lehet előzni. Ha az aljzatnak különösen sima a felülete, akkor a habarcshoz adhéziós tulajdonságának javítása érdekében tapadásjavító adalékokat kell keverni.
Gúzolás megszilárdulása
Csak akkor lehet folytatni a vakolási munkálatokat, amikor az gúzolás már annyira megszilárdult, hogy kézzel nem lehet ledörzsölni. Általában legalább 24 órát kell várni, de az alapfelület és helyszín tulajdonságai, valamint az időjárási feltételek ezt meghosszabbíthatják.
Egyenletes nedvszívó képességű és megfelelően érdes felületek esetén, valamint olyan alapfelületeknél, amelyeken valamilyen előkészítő kezelést (alapozást, tapadásjavítást és hasonlókat) alkalmaztak, egyes esetekben el lehet tekinteni az gúzolástól.