Falazatok anyagai – Égetett agyagtéglák
Az égetett agyagtermékek az építőipari igényeket jórészt kielégítik. A kibányászott agyagból – különféle adalékok hozzákeverésével – elasztikus állapotban, extrudálással sajtolt, különböző méretűre vágott nyers téglákat kiszárítják, majd égetik. Az agyagba soványító (pl. homok, kőliszt) és fajsúlycsökkentő (fűrészpor, polisztirolgyöngy) anyagokat kevernek. A sajtolással különböző célszerszámokkal (extruder fejjel) rendkívül változatos tégla keresztmetszetek alakíthatók ki, kezdve a tömörtől, egészen a 60%-nyi üreggel készítettekig. Szárítása után a terméket 1200 °C körüli hőmérsékletű kemencében kiégetik. Az égetéskor a kiegészítő töltőanyagok (fűrészpor vagy polisztirol) elégnek vagy elpárolognak, így a tégla még könnyebb, ún. mikrocellás lesz.
Az emberiség történetében ez az építőanyag az, amelyet nagy tömegben az ókortól napjainkig használnak. Erre legjobb példa az ezerévesnél régebbi építésű több emeletes pompei lakóépület. Manapság is ismert az ősi technológia, amelynél a nyers tégla kézi formázással készül, majd gúlákba rakva kiégetik.
Hagyományos falazótéglák
A tömör tégla a leghosszabb idő óta használt szabványosított teherbíró, illetve vázkitöltő falazatokhoz használható (4/1 ábra). A pillér tégla nagy szilárdságú, fagyálló, kis vízfelvevő képességű, szabványosított, teherviselésre alkalmas termék. Az üreges kisméretű tégla méretei azonosak a tömör tégláéval, de a belső üregek csökkentik a tégla tömegét.
A magasított téglák alapfelülete azonos méretű a tömör tégláéval, csak a magassága más. Egyéb falazati rendszerekben hozzá sorolható a 190 mm magas téglákhoz, így a két magasított téglából készült sor = 1 sor falazóelemmel készült sorral. Ez a típus kevés-, ill. soklyukú változatokban készül.
A kettősméretű téglák alapfelülete azonos méretű a tömör téglával, magassága pedig annak kétszerese a falazott méretét tekintve. Számtalan változatban sorolható, ill. kapcsolható a 65, 140, 290 mm-es magasságú falazóelemekhez. Kevés-, ill. soklyukú változatban készül. A 25/12 cm alapméretű téglákból fél tégla, (12 cm) egésztégla (25 cm) és másfél tégla vastag falak, illetve pillérek építhetők. A B 25-ös falazóblokk fokozott hőtechnikai követelmények nélküli külső és belső teherhordó falak építésére alkalmas üreges tégla. Nagyobbik mérete 25 cm; a hornyolt végfelületek a falazóhabarcs ragasztott „stócolását” segítik.
- Hőszigetelő anyagaink általánosságban
- Talajjavítók és szerves trágya, előnyök és veszélyek
- Savas eső – Valóban létezik? Mennyire káros?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A B 29-es és B 30-as falazóblokk fokozott hőtechnikai követelmények nélküli teherhordó falak építésére, valamint többrétegű falszerkezetek teherhordó rétegeként, 29, illetve 30 cm falvastagságban építhetők (4/2 ábra).
Az UNIFORM kézi falazóblokk – hasonlóan használható, mint az előző, de kiegészítő hőszigetelő rétegekkel (pl. hőszigetelő vakolat, hőszigetelő lemezek) fokozott hőtechnikai követelményekhez is megfelel. Az üregmennyiség gyártónként változik, 25.. .55% üregtérfogat között.
A RÁBAN kézi falazóblokknak függőleges üregelrendezése miatt nagy az elemszilárdsága. A 38 cm vastagságú falkeresztmetszet a k = 0,51-0,70 W/(m2K) hőátbocsátási tényezőjével korszerűnek mondható (4/3 ábra). A RÁBA vázkerámia falazóblokk vízszintes üregelrendezésű, amely fél és (R-4) függőleges légcellájú téglával egészíthető ki. Hőátbocsátási tényezője 25 cm vastag falnál k = 0,97 W/(m2K); 38 cm vastag falnál k = 0,67 W/(m2K) (4/4 ábra).
Korszerű falazóblokkok
A THERMOTON kézi falazóblokk integrált hőszigetelésű, fokozott hőtechnikai követelményeket kielégítő falazóelem. Egyrétegű teherhordó, illetve vázkitöltő külső falak építésére alkalmas:
Nikecell betéttel kitöltve hőátbocsátási tényezői a következők:
- sor betéttel k = 0,78 W/(m2K)
- sor betéttel k = 0,55 W/(m2K) (4/5 ábra)
A POROTON 30 és 45 kézi falazóblokk 30 cm falvastagsággal, egyrétegű teherhordó, illetve vázkitöltő falak építésére alkalmas. Minimális kiegészítő hőszigetelő réteggel fokozott hőtechnikai követelmények kielégítéséhez is megfelel (4/6 ábra).
A POROTON-36 és a THERMOPOR kézi falazóblokkból készített 36 cm vastagságú falazatok kielégítik a fokozott hőtechnikai igényeket, így nemcsak belső, hanem külső teherhordó és vázkitöltő falként is megfelelnek.
4/1 ábra Kisméretű tégla
4/2 ábra Üreges falazóelem
4/3 ábra RÁBA N falazóblokkok
4/4 ábra RÁBA vázkerámia elemek
4/5 ábra THERMOTON kézi falazóblokkok
4/6 ábra Korszerű falazó elem
4/7 ábra MÁTRA falazóblokk, (A) 25; (B) 30; (C) 38 cm-es falvastagságban
A HB 30-as kézi falazóblokkból épült 30 cm vastagságú falazatok, kisebb hőtechnikai kiegészítéssel (pl. hőszigetelő vakolat) fokozott hőtechnikai igényeknek is megfelelnek. A HB 36 és a HB 38 kézi falazóblokk 36, illetve 38 cm vastagságú szerkezeti és határoló falak építéséhez alkalmas, és ez a vastagság elegendő fokozott hőtechnikai követelményekhez is. A könnyített anyagú KÖRÖS 30 falazóblokk kedvező tulajdonságai folytán teljességgel kielégíti a fokozott hőszigetelési követelményeket.
KÖRÖS 36 falazóblokkokból 36 cm épített vastag falazat az elem nagyobb szilárdságának köszönhetően egy szinttel magasabb épületekhez is megfelel, mint a 30-as falazóblokkból készített falazat. Hőtechnikai szempontból teljesíti a fokozott hőszigetelési követelményeket is. A POROTHERM falazati elem különleges fejlesztésű termék, kiváló szilárdsági és hőtechnikai tulajdonságokkal.
A POROTHERM-38 elemekből készített 38 cm vastag falazat messzemenően megfelel a fokozott hőszigetelési követelményeknek. A 30-as elemen egy-egy, a 38-ason pedig 2-2 soroló horony található.
Hőtechnikai szempontból kedvező tulajdonságaik a következők:
- porózus falazó anyag;
- soküreges légcellák;
- kis falazati fuga, tehát kis hőhíd (az apró cellák miatt);
- nagy végfelületre eső kis hőhíd-arány;
- száraz (tömör) függőleges hézagok hornyai, habarcskiöntési lehetőségek.
Az elemek jellemző adatai:
Az üreges és fokozott hőtechnikai igényeket kielégítő téglatermékek különböző üregelrendezésűek, oldal horonnyal ellátottak és porózusak, hőszigetelésük és tömegük is nagymértékben különböző.
A 4/7 ábrán egy különleges tégla látható. Az L alakú sajtolt elem kiválóan alkalmazható különböző falazati rétegvastagságokhoz (14; 21,5; 29 cm), az ismert hazai falrendszerekhez jól illeszthető. Az elemek méreteihez képest a fugák habarcsrétegei által alkotott hőhidak száma csökken, így energiatakarékosabb épület építhető belőle.
Válaszfaltéglák
A válaszfaltéglák (4/8,4/9 ábra) extrudálással készülnek, 6,10 és 12 cm-es vastagságban. Jellemző adataik a következők:
A 6 cm és 10 cm vastagságú elemek hosszirányban üregesek. A POROTHERM, valamint a 12 cm vastag válaszfallapok függőleges elrendezésű üregei 30-45%-kal csökkentik az elemek tömegét és javítják azok hő- és hangszigetelő képességét.
4/8 ábra 6 és 10 cm vastag válaszfallap
4/9 ábra 12 cm vastag válaszfallap
YTONG falazóelemek
A YTONG építési rendszer alapanyaga a homokból készülő sejtbeton, amely már 70 éve ismert szerte a világban, nálunk 1990 óta gyártják. Hazánkban sejtbetonból falazó- és válaszfalelemet, külföldön acélbetéttel ellátott áthidalót, födém- és tetőelemeket is gyártanak.
4.3. táblázat YTONG falazóelemek méretei
A YTONG elemek alkalmazási területei a következők:
- külső és belső határoló falak;
- térelhatároló és válaszfalak;
- vázszerkezetek kitöltő falai.
Nem alkalmazható:
- kéményekhez;
- pince- és lábazati falakhoz;
- agresszív vegyi hatásnak és
- üzemi nedvességnek, ill. párának kitett helyeken.
YTONG falazóelem kedvező tulajdonságai:
- kiváló hőtechnikai jellemzők;
- alacsony testsűrűség (olcsóbb alapozási és szállítási költség);
- gyors kivitelezhetőség;
- környezetbarát jelleg (mert anyaga a homok).
Az elemeket két szilárdsági osztályban készítik (4/3 táblázat, 4/10 ábra). Egyedi igényekhez más méretben is gyárthatók. A kész falazóelem a gyártás napjától számítva két héten belül nem építhető be, mert a kötési és kiszáradási zsugorodás miatt 2-6 térfogat %-ot veszít méreteiből.
Természetes anyagok
Az agyagot évezredek óta használják természetes állapotában vert- és patics-falakhoz. Az agyag a felső, humuszos réteg alatti talajból termelhető ki, és előfordulási helyük szerint megtalálható benne többféle idegen anyag, pl. iszap és mész (kagyló, csiga stb. alakjában). Felhasználás előtt homokkal, de legtöbbször csak gabona (rozs, árpa, búza) törekével soványítják.
A vályog agyagból, kézi vagy gépi formázással készül, sajtolás nélkül. A törek vagy pelyva biztosítja az agyag jobb kötését és gátolja a vályog repedezését. A „soványításhoz” és a sűrűség csökkentésére kevernek a vályoghoz puhafa fűrészport. A vályogtéglák sokféle méretben készülnek: a kisméretű téglától (25/12/6,5) kezdve egészen a (3-5 dm3-nyi térfogatú elemekig. Nagyobb méretben nem tanácsos készíteni, a nyers állapotában bekövetkező deformációk miatt. A vályogtégla zsugorodása még száradás után is igen nagy, ezért csak egyszintes épülethez alkalmazható.
Szervetlen töltőanyagú elemek
A RIOTHERM riolittufa adalékú, üreges beton kézi falazóelem. A füles kialakítású elemek a fülek csatlakoztatásánál hornyoltak, és ezek mentén kalapáccsal darabolhatok. Az elemek vastagsága és hosszúsága 30 cm, magassága 20 cm. A kettőzött fül a sorolást, míg egy fül a káva- vagy a sarokkötést biztosítja, mindkét irányban.
Az ÜBK-38 kohósalak adalékú üreges elem két változata az alap- és a kötőelem. Az elem vastagsága 38 cm, a falszakasz hossza n x 26 cm. A falvégekhez és nyílásokhoz kettévágott kötőelemeket kell beépíteni.
Az UNIBET többcélú, kézi falazó-zsaluzóelem, kiegészítő hőszigeteléssel szerkezeti falakhoz alkalmazható. Az építhető fal vastagsága 14,5 cm, sormagassága 20 cm. Az elemek 30 és 60 cm hosszúságban, feles és egész formában készülnek, falvastagságuk 3 cm.
A MINIVÁZ gyöngybeton falszerkezet könnyűbeton kézi falazóelemekből, rejtett vasbeton pillérvázzal készül. A zsaluzóelem két változata a közbenső és a pillérelem. Az elemből 30 cm-es falvastagságú szerkezet építhető, 4 x 60 cm-es hosszban, 14 cm-es sortávolságban. A zsaluzóelemek normál beton és habosított polisztirolgyöngy keverékéből készülnek.
A HABIZOL falazati elemek könnyűbeton vázszerkezetű üregcellás rendszere a fokozott hőszigetelési igényeket is kielégíti. Az elemek 30 cm-es falvastagsághoz, 45 cm modulhosszban és 23 cm-es sortávval építhetők össze.
Az ISOPLUS-DV kohósalak beton anyagú falazóelemek 30 cm-es falvastagsághoz, a következő változatokban készülnek:
- hőszigetelt homlokzati elem: 300 x 39 x 220 mm;
- hőszigetelt sarokelem: 300 x 397 x 220 mm;
- közbülső teherhordó falelem: 300 x 398 x 220 mm
- méretben, üreges, illetve polisztirolhab betétes formában. Fokozott hőszigetelési igényeket is kielégítenek.
Szerves töltőanyagú elemek
A DURISOL kézi falazóelem cement, valamint vegyszerekkel kezelt szerves, azaz ásványosított növényi alapanyagok keverékéből, nedves állapotban, sajtolással készül. Az elemek két csoportja a belső és a homlokzati elemek, 30 cm-es falvastagságokhoz. A homlokzati zsaluzóelemek kiegészítő falvastagítással fokozott hőtechnikai igényeket is kielégítenek. Az elemek hossza 50 és 60 cm, magassága pedig 25 cm.
A BIZOL falazóelem cement alapú kötőanyag és rizshéj keverékéből, sajtolással készül. A zsaluzóelemek 30 cm-es falvastagsághoz készülnek, 45 cm-es elemhosszban, 30 cm-es magasságban. A fokozott hőtechnikai követelményeknek is megfelelnek.
Polisztirol anyagú elemek
Az ISORAST-BÉV falazóelem, mint zsaluzóelem energiatakarékos építési rendszer eleme. A polisztirol hab anyagú elemek a LEGO játék rendszeréhez hasonlóan, kötésben illeszthetők egymáshoz. Az elemek beépítési sor- és falvastagsága 25-25 cm, hosszuk 25,50 és 100 cm.
A szervetlen, szerves és polisztirol anyagú zsaluzóelemek belső kialakítása olyan, hogy összeépítésükkel a falban egy vízszintes és függőleges üregrendszer alakul ki, és ennek kibetonozása alkotja a falszerkezet teherhordó betonmagját.
A BÉV-RASTRA függőleges zsaluzóelemek anyaga polisztirolbeton. A polisztirolbeton meghatározott arányban összekevert polisztirolgyöngy, víz, cement és adalékanyagok tömörítésével és érlelésével készül. A függőleges zsaluzóelemekből építhető falvastagság 30 cm, az elemek hosszát a szintmagassághoz igazítva, egyedileg kell megrendelni. Az elemek szélessége 37,5 cm, a záró (fél) elem mérete 18,7 cm. Hőátbocsátási tényezője a bordázat kibetonozása után is kedvező a fokozott hőtechnikai követelmények szempontjából.
Építési kövek
Az alkalmazható kőfajtákat a falakkal szemben támasztott követelmények alapján választják ki. Lakóépülethez könnyű lyukacsos kövek, pl. vulkáni tufák vagy puha mészkövek egyes fajtái használhatók. A nem fagyálló kövek csak vakolva építhetők be. Az olyan kövek (egyes vulkáni tufák), amelyek nedvesség hatására változtatják térfogatukat, még vakolva sem építhetők be, mert az állandó mozgás miatt először a falak, végül pedig az egész épület megrepedezik. Ezek a kövek egyébként nem is fagyállók.
A fagyálló kövek lépcsőkhöz, lábazathoz, természetes, idomított és méretre vágott formában alkalmazhatók, néhány mm-es illesztési hézagokkal. Fagyállóak az eruptív (kiömlési) vulkanikus kőzetek, a gránit, a bazalt, az andezit, illetve a kemény mészkövek és a homokkövek. Előkészítésük szerint megkülönböztetünk faragott, réteges és nem réteges megmunkálású köveket.
Faragott kő falazatokhoz közel egyenlő sor- és kötésméretű idomköveket készítenek elő, eltérő falvastagsági (kötő) méretekben. A köveket méretrajz szerint faragással vagy fűrészeléssel munkálják meg, különböző peremes vagy kváderes kiképzéssel és felületi kidolgozással. A kövek felülete lehet csiszolt, szemcsézett és természetes.
A réteges terméskő falak eltérő méretű, nemcsak derékszögű, hanem ferdeszögű lapokkal határolt kövekből, de minden esetben és soronként párhuzamos élekkel rakva készülnek. A köveket beépítés előtt faragással és fűrészeléssel előkészítik. Az egyes rétegek eltérő vastagsági méreteinek összege adja a kívánt falmagasságot. A nem réteges terméskő falak szabálytalan alakú, eltérő méretű, részben vagy alig megdolgozott kövekből készülnek. A kövek természetes nagysága adja eltérő falvastagsági és kötési méretüket.