Korszerű vakolatok – Magyar TERRANOVA gyártmányok
Az 1993-ban 100 éves fennállását ünneplő TERRANOVA építőanyag gyártó európai vállalkozásnak már 15 éve működik leányvállalata Magyarországon, Magyar TERRANOVA néven. A cég termékei az elmúlt évtizedek fejlesztéseinek eredményeként túlnyomó részt már hazai gyárban, hazai alapanyagokból készülnek európai minőségben.
Bátran ki lehet jelenteni, hogy a TERRANOVA gyártmányok piacvezető szerepet töltenek be, azonban egy korszerű technikának, egész pontosan a hőszigetelő vakolatoknak köszönhetően új versenytárssal is fel kell vennie a harcot.
Természetesen jelen cikkünkben maradunk a TERRANOVA ismertetésénél.
A TERRANOVA termékek csoportosítása alkalmazástechnikai szempontból a következő:
- homlokzati nemes vakolatok;
- habarcsos hőszigetelő rendszerek;
- teljes hőszigetelő rendszerek;
- javító vakolatrendszerek;
- gépi és kézi vakolatok;
- simító vakolatok;
- kötőanyagok;
- homlokzati színezők;
- dekor profilok;
- segédanyagok;
- nyers alapanyagok;
- specifikus szerszámok.
A vakolatokat a következőkben réteg felépítési sorrendben ismertetjük.
Alapvakolatok
KPS gúz
A KPS cementalapú gúz előkevert felhasználásra kész ásványi anyagokból készült. A szárazhabarcs a tisztított falfelületek előkezelésére szolgál.
Alkalmas:
- Hvh-10 alapvakolathoz
- KPS alapvakolathoz
- EXTRA hőszigetelő vakolathoz
- TERRALIT hőszigetelő alapvakolathoz
KPS alapvakolat
KPS alapvakolat gyárilag előállított kézi és gépi felhasználásra egyaránt alkalmas szárazhabarcs, amely régi és új épületek külső és belső felületeire alapvakolatként, ill. burkolati alapként használható.
Anyagösszetétel: homok, duzzasztott perlit, mész-cement kötőanyag, speciális adalékszerekkel kiegészítve. A jó tapadási és feldolgozhatósági tulajdonságokkal rendelkező szárazhabarcs keverék építésbiológiailag kedvező, jó páraáteresztő képességű anyag. Kizárólag gúz felülettel ellátott és előnedvesített felületre hordható fel. Minimális rétegvastagság az 1,5 cm-t, az átlagos vastagsága a 2,0 cm-t nem haladhatja meg. Többrétegű felhordást a „friss a frissre” elven kell készíteni. A hővezetési tényező hozzávetőleg 0,85 W/(m • K).
KPS gipsz perlites belső vakolat
A felhasználásra kész speciális vakoló szárazhabarcs saját anyagában glettelhető (Hvb-8). Alkalmazható belső terek felületképzésére, de gipszes kötőanyaga miatt gőzös, párás helyiségek vakolataként, valamint csempeburkolat alapvakolataként nem célszerű használni.
Anyagösszetétel: perlit bázisú, gipsz mészhidrát kötőanyagú, kiegészítő adalékszerekkel készített vakoló-anyag. Kiváló páraáteresztő képességű, jó kapilláris szívóképességgel rendelkező, jó hőszigetelő képességű, kedvező élettani hatású anyag, amely kézi és gépi felhordásra egyaránt alkalmas. Cementes javítóhabarcs nagyobb fugák, falhiányok kitöltéséhez nem használható, a cement-gipsz negatív kémiai reakciója miatt.
Cementkötésű BETONYP és HERAKLITH felületre közbenső, nem cementes anyagú vékony réteget kell a feldolgozás előtt legalább egy nappal felhordani, hogy a „tapadó híd” kialakuljon. Ezek egyszerű alapozó anyagok, amelyeket a felhasználás során jól felkeverve, a teljes takarni kívánt felületre kell felhordani. A „tapadó híd” anyaga a vakolandó felület ismeretében választható ki, a gyártók adatait figyelembe véve. A rendszertermékek között a gipszvakolat alapozó jó tapadó hídnak minősül. A hővezetési tényező hozzávetőlegesen 0,24 W/(m • K).
KPS gipszdolomitos belső vakolat
A felhasználásra kész, belső vakolat szárazhabarcs saját anyagában glettelhető (Hvb-8). Felhasználható belső terek korszerű felületképzésére, kisebb gőzterhelésű helyiségek (fürdőszoba, konyha) vakolataként is megfelel. Nagyobb csempefelület alá és gőzös helyiségben nem alkalmazható.
Anyagösszetétel: dolomitbázisú, gipsz-mészhidrát kötőanyagú, kiegészítő adalékszerekkel készített vakoló anyag. Kiváló páraáteresztő képességű, kedvező élettani hatású anyag, kézi és gépi felhordásra egyaránt alkalmas. Cementbázisú felületeknél a gipsz jelenléte miatt az előző gipsz perlites anyagoknál elmondottakat figyelembe kell venni.
A mész-cementbázisú külső és belső durva alapvakolatot Hvh-10 minőségben, előkeverten készítik. Alkalmas régi és új építésű falak és mennyezetek gúzolt felületeinek vakolására. Anyagösszetétel: homok, mész-cement kötőanyaggal, speciális adalékkal kiegészítve.
Páraáteresztő képessége megfelel a falakkal szemben támasztott páratechnikai követelményeknek, kézi és gépi bedolgozásra egyaránt alkalmas. A készre kevert habarcs kedvező konzisztencia jellemzői a különböző takarórétegekhez biztosítanak meg felelő tapadó felületet és nemes vakolatok fogadásához sem kell a felületet további karcolással érdesíteni. A hővezetési tényező hozzávetőlegesen 0,80 W/(m • K).
6.1. ábra. Különleges ablakkeretezés.
Terralit hőszigetelő alapvakolat
A felhasználásra kész, ásványi alapanyagú hőszigetelő alapvakoló szárazhabarcs (Hil2) falszerkezetek külső és belső hőszigetelésére alkalmazható, a kívánt hőtechnikai követelmények szerint meghatározott vastagságban.
Felhordható egy vagy több rétegben, 5 cm vastagságig külön hőszigetelést hordó háló felerősítése nélkül. Teherhordásra méretezett hálófüggesztéssel és rögzítéssel akár 10 cm vastagságú réteg készítésére is alkalmas (6.1. táblázat, 6. sor). Anyagösszetétel: duzzasztott perlit, szürke cement-mészhidrát kötőanyaggal, speciális adalékkal kiegészítve. Megfelelő páraáteresztő képességének, kiváló hőszigetelő képességének és kis testsűrűségének köszönhetően megfelelően előkészített – gúzolt – falfelületen széles körben alkalmazható.
Nemes vakolatok alá lécezett durva, színezett vékony vakolatoknál és homlokzatfestéseknél, valamint belső felületek vakolásánál pedig kiegészítő simítóvakolattal ellátott kivitelben kell elkészíteni. A homlokzatfelületen a sima réteget Hidrofóbizáló SHC-vel kell kezelni a festés előtt.
Hővezetési tényező (falon): 0,14 W/ (m • K).
Extra hőszigetelő alapvakolat
A bedolgozásra kész, polisztirolgyöngy bázisú hőszigetelő alapvakoló szárazhabarcs (Hi6) alkalmas az épületek falszerkezeteinek külső – helyszínen felhordott – hőszigetelésére és a felületi vakolatréteg hordására (6.1. táblázat, 7. sor). Anyagösszetétel: polisztirolgyöngy, duzzasztott perlit, szürke cementmészhidrát kötőanyaggal, speciális adalékokkal kiegészítve.
Kiváló hőszigetelő és páraáteresztő képességéből, kis testsűrűségéből és könnyű felhasználhatóságából adódóan, és miután kézi és gépi felhordásra egyaránt megfelel, számtalan területen alkalmazható. Mennyezetre 1,5 cm vastagságban, míg oldalfalra egy rétegben 3.. .5 cm vastagságban hordható fel. Külön tartóháló és tartóváz nélkül, az oldalfalak hőszigetelési vastagsága több rétegben akár 8 cm-re is növelhető. 8 cm felett – hasonlóan az előzőhöz – a felületi réteg terhét kampózott hálóval kell átadni a falnak.
Hővezetési tényező (falon): 0,085 W/ (m • K).
TERRASAN simító vakolat
A TERRASAN simító vakolat ásványi alapanyagú régi és új, valamint TERRASAN javító vakolatokra kézi és gépi felhordással egyaránt alkalmazható. Jól használható ezenkívül hagyományos alap- és készvakolatokra, valamint hőszigetelő alapvakolatokra is. Régi vakolatok foltszerű javításánál a „Tapadó emulzió-H”-val keverten célszerű használni. Anyagösszetétel: ásványi alapanyag, cement-mészhidrát kötőanyag és kiegészítő adalékok.
A simító vakolati rendszer felületi megmunkálását – felhordást, elegyengetést, simítást – is jól tűrő anyag 1-5 mm vastag kiegyengető réteg esztétikus, jól glettelhető és jól színezhető felületet ad. A felületi vakolatjavításoknál a „Tapadó emulzió-H” anyagot a keverő-vízbe kell bekeverni, a keverővíz mennyiségének figyelembe vételével,
1:5 (emulzió:víz) arányban. Régi felületen és foltokban végzett javításoknál az előnedvesítést az előbbi emulzió-víz anyaggal kell elvégezni. TERRASAN javítóvakolat rendszerre a „Tapadó emulzió-H” nem alkalmazható, ill. nem szükséges.
Alapozók
Az alapozók a vakolatok újabb rétegére, illetve vakolatok javításánál a felületi tapadás érdekében felhordott anyagok. Feladatuk a vakolatalap, a vakolatrétegek és a felületképzők közötti megfelelő kapcsolat kialakítása. Ezek az anyagok gúzolónak is tekinthetők, szerepük azonban több, tapadó habarcsként, tapadó hidak képzésére alkalmazhatók. A TERRANOVA vakolatrendszerhez TERRAPLAST alapozót és szilikát alapozót forgalmaznak.
TERRAPLAST alapozó
Az 5 és 20 kg-os műanyag kannában forgalmazott folyékony vegyi anyagot a felületi réteg felhordása előtt legalább 1 nappal kell telítettségig felkenni a vakolatalapra – annak minőségétől függő mennyiségben – ecsettel vagy meszelővel. Hígítani nem szabad, az alapot egy összefüggő rétegben kell telíteni. Homlokzat felújításnál a laza festékréteget és minden egyéb eltávolítható vakolatrészt le kell tisztítani a kezelni kívánt felületről. Az egyenetlenül szívó alapot – a TERRAPLAST alapozó felvitele előtt egy nappal -TERRANOV\ mélyalapozóval, mint vakolaterősítővel elő kell kezelni. Ezt az alapozót elsősorban TERRAPLAST vékony vakolatoknál, valamint TERRATHERM hőszigetelő rendszereknél alkalmazzák.
Szilikátalapozó
A szilikátalapozó halmazállapota, kiszerelése és felhordása azonos a TERRAPLAST alapozónál elmondottakkal. Alkalmazható szilikát vékonyvakolatoknál és TERRASIL hőszigetelő rendszereknél.
Fluat
A Fluat vegyszeres oldat vakolatok felületi (felület előkészítő) kezelésére alkalmazható. Szilikátfestékek, szilikát vékony vakolatok ásványi alapjainak előkészítésére, agresszív légszennyezési hatások és gombásodás elleni védelemre, a szívóképesség kiegyenlítésére, a vakolatok felületi szilárdítására, valamint friss vakolatok felületeinek semlegesítésére egyaránt jól használható.
Alapanyaga alkáli-szilikátok és alkáli-szilikonátok vizes oldata, amelyet 5 és 20 literes műanyag kannákban forgalmaznak.
A szilárd, tiszta, festékmaradványoktól megtisztított falfelületre átlagosan 0,20 kg/m2 folyékony anyagot kell a végleges felületi réteg felhordása előtt legalább egy nappal, ecsettel vagy festőkoronggal telítettségig felhordani. Szilikát és TERRASIL festékek, valamint a Szilikátvakolatok felhordása előtt szintén legalább egy nappal kell a fluat bevonatot felhordani. A szerszámokat és eszközöket használat után tiszta vízzel azonnal le kell mosni.
Mélyalapozó vakolaterősítő
A szerves oldószerben feloldott műgyanta alapanyagú alapozó termék alkalmas falfelületek pergő vakolata szilárdságának növelésére, szívó képességének egyenletessé tételére, beton, azbesztcement felületek, valamint krétásodó festékek alapjának megerősítésére. A 0,20-0,40 kg/m2 mennyiségben felhordott alapozó, a felhordását követő 12 órán belül tapadó képes és teherbíró alapot ad a Redis-F festékek, ill. TERRAPLAST vékony vakolatok, valamint a szórt nemes vakolatok számára.
A felületi szívóképesség erősen meghatározza az előbbi anyagmennyiséget. Az alapozót külön hígítás nélkül, telítettségig kell felhordani festőkoronggal, szükség esetén két rétegben, a „nedveset a nedvesre” elv alapján, a tiszta, teherbíró és száraz alapra. A bevonati kezelés előtt a pergő vakolatot alaposan le kell takarítani, a krétásodó festékréteget el kell távolítani. Az 5 és 20 literes műanyag kannákban forgalmazott, éghető oldószereket is tartalmazó alapozók a tűzvédelmi előírások szigorú betartása mellett tárolhatók.
Gipszvakolat alapozó
A vizes műgyanta diszperzió anyagú alapozó sűrítményt tapadó híd képzésére és szívóképesség kiegyenlítésére, gipszes belső vakolatok alá, falakon és mennyezeteken egyaránt használják. Gipszes kötőanyagú vakolati alapra alapozóként ecsettel, teddy hengerrel vagy fröcskölve felhordva egyéb takarórétegek, pl. nemes vakolatok tapadó hídjaként is alkalmazható.
A vakolatalapnak szilárdnak, száraznak és tisztának kell lennie, különösen olaj-, zsír- és egyéb „elválasztó” anyag nem maradhat rajta, ezeket gondosan távolítsuk el az alapozó felhordása előtt.
Betonra és egyéb erősen szívó falazatra: 1:3 arányban vízzel hígítva, egy rétegben, YTONG falazatra pedig két rétegben hordható fel, az első rétegben 1:3 arányban keverten, a második réteget pedig minimum egy nap eltelte után, 1:1 arányban vízzel hígítottam
Tapadó emulzió-H
A Tapadó emulzió-H javítóhabarcsok tapadó adalékát a mészcement- és cementjavító, valamint a TERRA-SAN simítóvakolat tapadó képességének fokozására alkalmazzák. Kémiai összeférhetetlensége miatt TERRA-SAN javító vakolatrendszernél nem használható!
Az 5 és 20 kg-os műanyag kannákban forgalmazott folyadékot a keverővízhez adagolva keverik be, habarcskeveréssel egyszerre. A keverési arány: Tapadó emulzió-H:keverővíz = 1:5, (pl. 0,08 m3 finomhabarcshoz egy 5 kg-os kanna emulzió szükséges). A felület vakolás előtti előnedvesítéséhez a keverővízhez hasonló keverési arányú anyag szükséges, ez a mennyiség független a kész habarcshoz szükséges víz- és emulziómennyiségtől. Az előnedvesítés előtt a laza vakolatot és a festékmaradványokat el kell távolítani, a felületet pedig portalanítani kell. Száradás után következik a javító és a KPS alapvakolat felhordása, ill. eldolgozása.
Hidrofóbizáló SHC
A hidrofóbizáló anyag nem alapozó, hanem a kész felület víztaszítóvá tételére, vízáteresztő képességének javítására szolgál.
A folyékony szilikon gyanta épületek homlokzati felületeinek teljes vagy kiegészítő hidrofóbizálására (különösen az időjárás hatásainak jobban kitett oldalakon) beton-, műkő, színezett mész- és azbesztcement felületek esetén egyaránt használható. A nagy felületi behatolási mélység nem befolyásolja a falszerkezetek páraáteresztő képességét, kiváló impregnáló képességének és ellenálló képességének köszönhetően pedig ellenállóvá teszi a felületet az ultraibolya sugárzással szemben. A hidrofóbizáló anyagot légszáraz, por-, szennyeződés- és repedésmentes felületre, 0,10-0,50 kg/m2 mennyiségben hígítatlanul, permetezéssel vagy ecsettel, egyenletesen elosztva kell felhordani.
Miután a hidrofóbizáló anyag tűzveszélyes, ügyelni kell a tűzvédelmi előírások betartására, a tárolásnál és a felhordásnál egyaránt.
Ragasztók
A ragasztókat elsősorban a táblás hőszigetelő rendszereknél használják, a polisztirol lapok és az üvegszál szövet ragasztására, ill. beágyazó masszaként. A táblás hőszigetelő lapok szilárd építésű falra való ragasztásához 2,5.. .3 kg ragasztó szükséges m-enként. A falhoz ragasztott és kapcsolt táblás hőszigetelésre az üvegszövetet két ragasztó réteg közé, a ragasztó masszába beágyazva helyezik fel.
6.2. ábra. Ablakot körülölelő szalagkeret, metszett szemöldökkel és metszett függőleges oszlopkerettel.
Terramin ragasztó
A por alakú, műanyag adalékkal javított speciális ragasztóhabarcs kiváló ragasztóképességének köszönhetően a falon tartja a táblákat, továbbá a hőszigetelő táblák felületének pórusaiban, ill. mélyedéseibe tapadva jól tartja az üveghálót és a felületi nemes vakolatot. Az összefüggő glett szerű réteg páraáteresztő képessége megfelel a falak páratechnikai követelményeinek. Az anyagszükséglet ragasztóként 2,5-3 kg/m2, beágyazó masszaként 2,0 kg/m2.
A 40 kg-os papírzsákba csomagolt, por alakú ragasztót kézi vagy gépi erővel, víz fokozatos hozzáadásával, 20-30 perces szüneteket tartva – kell megkeverni. Megfelelő vízmennyiség adagolásával jól kenhető sűrűségű masszát kapunk. Egy-egy bekevert adagot 3 órán belül fel kell használni. A ragasztóhabarcs száradása után kerülhet sor a fedővakolat felhordására. (TERRAMIN nemes vagy színes vékony vakolatok).
TERRAFIX ragasztó
A pasztaszerű, műanyag kötésű, 25 kg-os vödrökben forgalmazott ragasztó és ágyazó pasztát l:l-es keverési arányban 350-es portlandcementtel kell összekeverni, 25 kg TERRAFIX ragasztóhoz és ugyanannyi cementhez 2 liter vizet kell hozzáadni és géppel intenzíven bekeverni. A megfelelő bedolgozhatóság érdekében vízzel hígítható. A bekevert anyagmennyiséget 3 órán belül be kell dolgozni. Az anyagszükséglet ragasztóként 1,0 kg paszta, 1,0 kg cement, ágyazó rétegként 1,5 kg paszta, 1,5 kg cement.
A cement teljesen friss és csomómentes legyen. Nagy nyári melegben még felhasználás közben is szükség lehet víz hozzáadására. A megszilárdult és száraz felületre a fedőréteg készítése előtt legalább egy nappal el kell készíteni a tapadó hidat, tapadást segítő alapozó felhordásával.
Nemes vakolatok
A 40 kg-os papírzsákokba csomagolt, felhasználásra kész, ásványi alapanyagú szárazhabarcs nemes vakolat nagy színválasztékban kapható. Alkalmas hagyományos és perlites, régi és új alapvakolatokra külső és belső felületképző vakolatként egyaránt.
A végleges felület lehet:
- kapart;
- dörzsölt, és
- szórt (fröcskölt).
A szórt anyag (vékony rétege miatt) közvetlenül a hőszigetelő alapvakolatra csak simítóvakolat közbeiktatásával alkalmazható, külső térben a hőszigetelő alapvakolatot Hidrofóbizált SHC-vel kell előkezelni.
Anyagösszetétel: dolomitadalék, cement-mészhidrát kötőanyag, festékek, speciális adalékok.
A hat hónapnál nem régebbi csomagolású, megfelelően, száraz helyen tárolt szárazhabarcsból víztaszító hatású, kiváló páraáteresztő képességű, színtartó, és magas élettartamú homlokzati nemes vakolat készíthető, amely megfelelően védi a hő ellen és hangtompító hatással is rendelkezik. Természetesen alkotó elemei révén környezetbarát, építésbiológiai szempontból kedvező tulajdonságokkal bír. A nemes vakolati rendszer legalább 10 napos száradás és kötési idő elteltével hordható fel az alapvakolatra. Az alapvakolat legalább Hvh-10 minőségű, egyenletes és a fedő bedolgozásához megfelelő nedvszívó képességű legyen.
A tökéletes szemcsefelület, színárnyalat, ill. felületi egyenletesség érdekében figyelni kell a következőkre:
- egy oldalfalra ajánlatos a felhordás megkezdése előtt a teljes mennyiséget egy ládában, egyszerre bekeverni;
- nyáron a bekevert anyagot takarással kell védeni a beszáradástól, (hogy időközben ne kelljen vizet hozzákeverni);
- a foltosodásuk elkerülésére minden szállító és bedolgozó edényt a keverőládában megkevert habarcs közepéről vett anyaggal kell megtölteni, mert ellenkező esetben a keverésből adódó szemszerkezeti átrendeződések a megszáradt homlokzaton nyomokat hagynak;
- a gépi keverésnél folyamatos vízadagolás mellett, legfeljebb 3-5 percig keverhető az anyag.
Felhordás előtt az alapvakolatot a telítettségi határig elő kell nedvesíteni.
Ez a telítettségi határ függ:
- az alapvakolat anyagától;
- a külső hőmérsékleti viszonyoktól;
- a levegő páratartalmától;
- a fal alapanyagától. Más a nedvszívó képessége a vasbetonnak, (pl. áthidalók), más a tégla vagy az YTONG falaknak. Mindezek figyelembe vételével porlasztott vízsugárral csak nyáron lehet előnedvesíteni.
Kapart nemes vakolatok
Kapart nemes vakolatot a felületi struktúra miatt a többinél vastagabb rétegekben kell felhordani. Alkalmazását a strukturális igények és a költségvonzat dönti el. Felhordás előtt próbavakolással kell ellenőrizni az alapfal nedvszívó képességének megfelelőségét. A habarcs képlékenysége a keverési víz mennyiségével szabályozható. A habarcs kőműves serpenyővel felcsapva vagy fogantyús simítóléccel (hóbli és kartecsni) hordható fel.
A felhordott felületet rozsdamentes vassimítóval még lágy állapotban át kell glettelni, hogy a szemszerkezet megfelelően rendeződjék és a kaparási munka könnyebb legyen. Az egyes munkaszakaszoknál adódó toldás („stócolás”) csak élek mentén lehetséges és a felhordást olyan ütemben kell végezni, hogy „nedveset a nedveshez” lehessen csatlakoztatni. A kaparás (citlingelés) a megfelelő időben végezhető el, foltmentes felületet készítve.
Dörzsölt nemes vakolatok
A felület előkészítése és felhordási technológiája azonos a kapart vakolatéval, a felhordott rétegvastagság viszont annak csak a fele, azaz 4.. .5 mm. Az egyenletesen felhordott, jól tömörített habarcs felületét parafa vagy polisztirol simítóval kell eldolgozni, a tervezett dörzsölési struktúrának megjelenéséig.
Az alapszíntől eltérő színű díszítéseket célszerű felületfestéssel kialakítani (TERRASIL vagy Redis-F festékek). Vízszintes tagoltságú, vakolatból kialakított színdíszítések esetén a színes sávokat legalább egy réteg Redis-F – hasonló színű – festékkel át kell festeni.
Szórt nemes vakolatok
A dörzsölt és kapart nemes vakolatok alapfelületétől eltérően a durva alapvakolat helyett csak simított és esetleg mélyalapozóval előkezelt felület lehet a szórt nemes vakolat alapja. A simítás az egyenletes struktúra miatt, az alapozás pedig a szórási egyenletesség és a foltmentes felület miatt szükséges.
Az anyag szórása lehetséges
- kézi erővel (seprővel);
- szórógéppel és
- kis teljesítményű vakológéppel.
Ez utóbbi azonban csak nagyobb és összefüggő felületeknél (pl. tűzfalak) gazdaságos. A felületet legalább két rétegben kell átszórni, mert egy helyre történő, túl hosszú ideig tartó szórásnál a habarcscseppek egymásba folyhatnak. Az egyes falfelületeket a „nedveset a nedvesre” elven kell csatlakoztatni.
Az inhomogén, különböző vakolatalapok foltosodást okozhatnak, ezért a régi homlokzatok felújításainál is célszerű az egész felületet új alapvakolati simító réteggel homogenizálni, ill. TERRA-NO\A mély alapozóval bevonni. Eltérő színek esetén takarással, tagozatoknál pedig felületfestéssel célszerű színezni (TERRASIL vagy Redis-F festékek). Természetesen a tagozatok is bevonhatók szórt vagy dörzsölt nemes vakolattal, de ügyelni kell arra, hogy a takarás tökéletes és az élek egyenesek legyenek.
Univerzál extra nemes vakolat
A többi nemes vakolathoz hasonló felületi előkészítés mellett, extra hőszigetelő (perlites, polisztirolgyöngy) alapvakolatra, valamint egyéb hőszigetelő, ill. mész-cement bázisú alap- vakolatok fedőrétegére hordható fel. Készülhet gépi és kézi felhordással, kapart és dörzsölt felülettel.
Anyagszükséglet: mész-cement kötőanyag, dolomit adalékanyag, víztaszító adalék, színezők és speciális adalékok.
Összetételének köszönhetően nedvességnek, kipufogógázoknak és mechanikai hatásoknak jól ellenáll, víztaszító és jó páraáteresztő képessége folytán hosszú élettartamra tervezhető. A vakolatalap előkészítése, a keverés, a felhordás és az eldolgozás azonos az előző dörzsölt és kapart nemes vakolatoknál leírtakkal.
6.3. ábra. Lakóház nemes vakolati felületből kiemelt, metszett szemöldökű ablakkerettel.
TERRAMIN nemes vakolat
Tulajdonságai hasonlóak a kapart nemes vakolati rendszerhez (lásd 6.1. táblázat, 9. sor). Bedolgozása és a felületi eldolgozás a nemes vakolatokéval megegyező.
Felületi vékonyvakolatok
A vékonyvakolatok az épületek külső és belső falfelületeinek színezésére, ill. végleges felületkialakításra egyaránt alkalmasak, megfelelően előkészített, ill. előkezelt alapfelületek esetében. A vékony vakolatoknál a szemcsenagyság és a szemcseösszetétel különbözőségei más-más felületi textúrát hoznak létre.
Terraplast vékonyvakolat
A feldolgozásra kész, pasztaszerű, gördülő szemcsés és gördülő szemcse nélküli plasztikus fedővakolat Terraplast alapozóval előkezelt simított felületre hordható fel. A vékonyvakolati rendszer használható jól előkészített alapvakolatra, TERRATHERM hőszigetelő rendszernél felső – színes – takaró rétegként, valamint belsőépítészeti felületképzésekhez.
A műanyag kötőanyagú, natúrkő-granulátumot és pigmenteket tartalmazó kész vakolat víztaszító, jó páraáteresztő, füstgázokkal és alkáliákkal szemben ellenálló. A száraz alapvakolatot jól felkevert, hígítatlan alapozóval telítettségig be kell kenni. A dörzsölt vakolat felhordását legkorábban 24 óra elteltével lehet megkezdeni, 1,5-szeres szemcsevastagságban (2-3 mm), puha műanyag simítóval vagy rozsdamentes glett vassal. Egyszerre több vödörhöz elegendő mennyiséget kell összekeverni, lehetőleg egy homlokzatra való mennyiséget egyszerre. A felhordást követően azonnal, puha műanyag simítóval körkörös vagy vízszintes dörzsöléssel kell elkészíteni a kívánt felületet.
Felújítások során a felületekről el kell távolítani laza vakolatrészeket és festékmaradványokat. A gondosan megtisztított felületet szerkezetében és keménységében a megmaradó felülettel azonos minőségben kell visszaállítani. Egyenetlenül nedvszívó alapokat – a TERRAPLAST alapozó alkalmazása előtt egy nappal – mélyalapozóval elő kell kezelni. A TERRAPLAST vakolattal többszínű felületek is kialakíthatók, úgy, hogy a színek érintkezési vonalán a vakolatalapot, ül. az elkészült színes vakolatot kreppszalaggal védjük a csatlakozó színnel való beszennyeződéstől. A színes vakolatok legalább egynapi idő eltelte után készíthetők egymás mellé.
Szilikát vékonyvakolat
A feldolgozásra kész, pasztaszerű külső és belső vakolathoz használható anyag vízüvegbázisú kötőanyaggal, kapart hatású dörzsölt felületet kialakítva gazdag színválasztékban hordható fel, folyékony alapozóval előkezelt alapvakolatokra, ill. fogadó felületekre.
A vékonyvakolati rendszer alkalmazható jól előkészített külső és belső, fal- és mennyezetfelületekre, valamint a TERRASIL hőszigetelő rendszer fedővakolataként. A vízüveggel, natúrkő granulátummal és egyéb adalékokkal, valamint pigmentekkel összeállított anyagot készre keverten, műanyag vödrökben forgalmazzák. Víztaszító jellege, jó páraáteresztő képessége, fagy állósága és lemoshatósága miatt széles körben alkalmazható. Alkáliákkal és kipufogógázokkal szemben ellenálló, természetes alapanyagai folytán környezetbarát, építésbiológiailag kedvező hatású.
Bedolgozásnál a durva, nem simítható alapvakolatot TERRASAN simítóvakolattal célszerű besimítani. Egyenetlenül szívó alapvakolatot vakolás előtt egy nappal TERRANOVA Fluattal, majd száradás után szilikátvakolat alapozóval be kell kenni. Homogén, egyenletesen szívó vakolatalapnál és TERRASIL hőszigetelő rendszernél csak szilikát vakolatalapozó használható.
A keveréskor több vödörre elegendő mennyiséget kell egyszerre összekeverni (célszerűen egy teljes homlokzatra valót). A bekevert anyagot a szemcseméret 1,5-szeresének megfelelő vastagságban műanyag simítóval vagy rozsdamentes glett vassal kell felhordani, és azonnal körkörösen el kell dörzsölni. Durvább struktúrájú felület parafadörzsölővel vagy stiropor dörzsölővel készíthető. A dörzsölést csak „nedveset a nedvesre” lehet végezni.
Melegben, ill. nagy szívóképességű alapoknál a vakolatalapot telítettségig elő kell nedvesíteni. Felújítási munkáknál a felületről itt is el kell távolítani minden laza vakolatrészt vagy festékmaradékot. A megtisztított felületet szerkezetében és szilárdságában a régi felülethez igazodóan kell helyreállítani. Szilikátvakolattal is kialakítható többszínű felület, a TERRAPLAST vakolatoknál elmondottak szerint.
Gázbeton külső vakolatok
A gázbeton külső egyrétegű nemes vakolatot a sejtesített, pórusos falazóelemekből épült épületek külső homlokzati vakolataként használják. A kész, speciális nemes vakolati szárazhabarcsot homlokzati felületképzésre, fehér (natúr) színben alkalmazzák, kapart kivitelben. Használható BORSOD gázbeton, valamint HEBEL és YTONG pórusbeton falazóelemekre, alapvakolat és gúzolás nélküli fedővakolat készítésre.
A dolomit- és perlit bázisú, mész-cement kötőanyagú, víztaszító és szívóképesség csökkentő adalékokkal készített szárazvakolat kiváló víztaszító- és páraáteresztő képessége megfelel a falak páratechnikai követelményeinek. További jó tulajdonsága nagy hangtompító hatása és magas élettartama. Az alapanyagot a pórusos falazati rendszer átlagosnál magasabb zsugorodási értékét figyelembe véve állítják össze, mivel a nemes vakolat laza térfogattömege – és ennek következtében rugalmassága – hűen követi a fal csökkenő (zsugorodó) felületét, anélkül, hogy arról elválna vagy „letüremkedne”.
A felhordás módjának megfelelő sűrűségű habarcs a zsákonként adagolt alapanyagból, víz fokozatos hozzáadásával állítható elő. Géppel és kézzel egyaránt keverhető, és keverőládában tárolható. Lehetőleg egy homlokzati oldalra való mennyiséget egyszerre keverjünk meg, és a habarcsládában, közvetlenül a felhasználás előtt, ismét keverjük át. Felhordáskor a vakolat alá előfröcskölés nem szükséges, a felületi egyenletességeket azonban hagyományos alapvakolattal kell kiegyenlíteni. A falazatot erősen át kell nedvesíteni (min. 10 mm mélységig), mindaddig, amíg sistergő hangot ad.
Ezután 10-15 mm vakolatot kell felhordani, lehetőleg két rétegben, kőműveskanállal felcsapva. A második réteget – az első réteg meghúzása után – a falazati elemek eltérő nedvszívó képessége miatt kell felhordani, „nedveset a nedvesre” elv alapján. A felhordott vakolatot fasimítóval kell tömöríteni, majd glett vassal elsimítani, hogy a nem kapart részek észrevehetők legyenek. A kaparás megfelelő időpontját kaparópróbával kell megállapítani.
Színes lábazati vakolatok
A lábazati vakolatanyag kész, pasztaszerű, műanyag bázisú dekorációs vakolatként folyékony alapozóval előkészített felületre hordható fel. Alkalmazható külső és belső felületképzésekhez, lábazatokon, oszlopokon, falakon, falsávokban stb. A műanyag kötőanyagú, speciális, színes vagy színezett ásványi szemcsék nagy színválasztékban teszik lehetővé természetes és tiszta felületek előállítását. Kiváló víztaszító, páraáteresztő tulajdonsága mellett fagyálló, egészségre nem ártalmas, továbbá füstgázokkal és alkáliákkal szemben is ellenálló.
Vakolatalapként cementben gazdag finomvakolatok, portlandcement simítások, beton és műkő, valamint azbesztcement felületek és Heraklith lapburkolatok egyaránt megfelelnek. Közvetlenül nem alkalmazható perlitből, polisztirolból és ásványgyapotból készült hőszigetelő rendszerekre. Az alapfelület szilárd, sima, mozgásos zsugorodásmentes, portól és szennyeződésektől megtisztított, tökéletesen száraz legyen. Felhordás előtt az anyagot jól össze kell keverni. Célszerű az egy összefüggő felületek vakolásához szükséges mennyiséget egy keverőedényben, egyszerre összekeverni.
Felhordás
Az egyenletes, sima, megszilárdult felületet jól felkevert alapozóval, festőecsettel egyszer át kell kenni. A még meg nem száradt nedves alapozó rétegre a szintén jól felkevert, színes lábazati vakolatot rozsdamentes acél vagy műanyag simítóval, egyenletesen tömörítve és elsimítva, másfélszeres szemcsenagyságban, 2,5-3 mm vastagságban kell felhordani. A finomszemcsés lábazati vakolat a megszilárdult alapozó rétegre is rávihető.
A simítás után az először tejszerű képet mutató felület bizonyos idő után letisztul. Erős nedvességhatásra (eső, köd stb.) ez a jelenség újra felléphet, ami azonban nem az elégtelen minőség, ill. hiányos feldolgozás jele, és idővel teljesen megszűnik. Figyelem: a kiadott mintákkal szemben csekély mértékű színeltérés lehetséges, ami a természetből nyert ásványi adalék fejtési színének különbözőségétől ered. Helyes feldolgozás esetén az ebből eredő hibák megelőzhetők.
Falazóhabarcsok
A falazati habarcsok nem tartoznak szorosan e kötet tematikájához, azonban a korszerű falazó szárazhabarcs semmiképpen nem maradhat ki a kész habarcsok ismertetésekor. A kétféle minőségben készülő felhasználásra kész, perlit bázisú, hőszigetelő szárazhabarcs alkalmas a nem túl nagy nedvszívó képességű falazóelemek (téglák, kerámia és beton falazóblokkok) falazó habarcsaként a falazat hőszigetelő képességének fokozására. Nagy szívóképességű (gáz- és sejtbeton) falazóelemekhez kiegészítő adalékkal kell ellátni.
Anyagösszetétel: duzzasztott perlit, cement kötőanyag, képlékenyítő és pórusképző. Hőszigetelő képessége jó, így a fugák nem képeznek hő hidakat.
A keverést zsákonként, víz fokozatos hozzáadásával, a megfelelő sűrűség eléréséig kell végezni. Gépi és kézi keverésnél egyaránt egyszerre több zsák tartalmát keverjük be keverőládába. A gépi keverés maximális időtartama 5 perc. A keverőládában lévő habarcsot felhasználás előtt kézzel át kell keverni, a bekevert habarcsot – a hőmérsékleti viszonyoktól függően – 1-3 órán belül fel kell használni.
A falazás szabályai szerint a falazó habarcsot a falazóelemre egyenletesen terítve, előírt módon és vastagságban (általában 10 mm) kell alkalmazni; a vízszintes és függőleges fugákat egyaránt ki kell tölteni. A falazóelemeket szükség esetén elő kell nedvesíteni.
6.4. ábra. Kétlakásos lakóház ferde metszésű tetősíkja és falnyílásai, metszett szemöldökű ablak szalagkeretekkel.
6.2. táblázat. Terrasan gúz és javítóvakolat műszaki adatai.
Speciális javítóvakolatok és habarcsok
E javítóvakolatok és habarcsok jelentősége igen nagy, olyan területeken alkalmazhatók, ahol a 6.1. táblázatban felsoroltak vagy egyáltalán nem, vagy csak bizonyos feltételek mellett alkalmazhatók.
TERRASAN javítóvakolat-rendszer
A felhasználásra kész, perlit bázisú, fehércement-mészhidrát kötőanyagú, megkötött állapotban fehér színű fedővakolat szárazhabarcsot dörzsölt kivitelben alkalmazzuk, a cement kötőanyagú, speciális adalékokkal ellátott, gúzolt felületen. Alkalmazhatóságáról a fal alapos vizsgálata után lehet dönteni. Elsősorban nedves (kapillárisán felszívódó), nedvességtől telített (erősen salétromos), változó nedvszívó képességű, külső és belső falfelületek vakolatszerű javítására használható. Anyagösszetétel:
Fedővakolat: perlit bázis, mész-cement kötőanyag, speciális adalékokkal kiegészítve.
Gúz: cement kötőanyag, könnyű adalékanyag, speciális kiegészítő adalékok.
Tulajdonságok:
Fedővakolat: kiváló páraáteresztő és víztaszító képesség, falszárító hatás, hőszigetelő képesség, fagy állóság, nem éghető.
Gúz: só lekötő és víztaszító képesség, páraáteresztés, fagyállóság, nem éghető.
A vakolatalap meglévő vakolattól megtisztított, szilárd, mozgás- és zsugorodásmentes állapotú tégla-, kő- vagy betonfelület.
A gúz anyagot tiszta vízzel, a gúznál szokásos állagúra kell megkeverni. A javítóvakolatot szabadesésű keverőben, legalább 3 percen át kell plasztikus állagúra keverni, kb. 10 1 kezdő vízadagolással zsákonként. A maradék 2-3 1 vizet fokozatosan kell adagolni a keverőgépbe, hogy a keverési folyamat végén az anyag megfelelően képlékeny legyen. Minden esetben addig kell keverni, amíg a habarcs fennragad a dob falán és az magával viszi. A sűrűség akkor jó, ha a habarcs épp megmarad a vakolókanálon.
A maximális keverési időtartam 7 perc. A folyamatos felhasználás érdekében egyszerre több zsák tartalmát kell bekeverni és keverőládában tárolni. A javító vakolatrendszert sávszerűén, homlokzati síkonként ütemezve kell felhordani. A felületről a régi vakolatot kb. 1 m-es ráhagyással a nedvesedési határ felett teljesen le kell verni. A fugákat ki kell kaparni, laza részeket el kell távolítani. A falhiányokat megtisztítás után falazzuk ki, a levert vakolattörmeléket a fal környezetéből távolítsuk el. A gúz anyaggal teljes fedést biztosító módon kell elvégezni az előfröcskölést.
A felhordott gúzt szükség esetén vízpermetezéssel kell óvni a gyors kiszáradástól. A javítóvakolatot 3 nap elteltével az alapfelület előnedvesítése után, kb. 2,5-3 cm-es vastagságban, kanállal feldobva, fogantyús simítóval egyszer durván, de egyenletesen lehúzva kell felhordani. Nagyobb vakolatvastagság esetén több rétegben, „nedveset a nedvesre” eljárással, az előző réteg meghúzása után kell elkészíteni a vakolatot.
Az időjárástól függően, 1-2 nap múlva, előnedvesített felületre felhordható 0,5-1 cm vastag javítóvakolat réteg, melynek felülete parafasimítóval való eldörzsöléssel alakítható ki. így fehér színű, víztaszító hatású, fagyálló, dörzsölt struktúrájú befejező réteget kapunk. Finomabb felületképzési igény esetén ez a réteg TERRASAN simítóvakolattal is készülhet. A festés legalább 3 hetes száradás után, Szilikátfestékkel vagy Redis-F festékkel végezhető. Külső felületre kerülő TERRASAN simítóvakolat esetén semmiképp nem maradhat el a festés.
REDIS általános javítóhabarcs
A többcélú felhasználásra kész szárazhabarcs alkalmas durva repedések, rések, nagyobb lyukak eltüntetésére, vakolategyenetlenségek megszüntetésére, valamint durva alapvakolat készítésére.
A mész-cement kötésű javítóanyag perlit adalékkal, légpórus képzővel keverten, jó páraáteresztő és hőszigetelő képességű , repedésmentességet garantáló habarcsanyag. A por- és szennyeződésmentes, előnedvesített felületre a habarcs vakoló-kanállal vagy spatulával, max. 3 cm vastagságban hordható fel. Finomvakolatoknál a vastagság max. 5 mm lehet. A készre javított felületre kerülhet a nemes vakolat, sima felület esetében pedig a színezés.
REDIS töltő-simító habarcs
A kész, fehér színű szárazhabarcs külső és belső vakolt felületek javítására használható,
- egyrészt lyukak, repedések, fugák, kitört élek kitöltésére, téglán, betonon, és vakolaton;
- másrészt simítóréteg készítéséhez festés és tapétázás előtt, a vakolati egyenetlenségek megszüntetésére.
A cementkötésű, műanyaggal feljavított habarcs nagy tapadó szilárdsága, ideális kenhetősége és repedésmentessége miatt 10 mm vastagságig kiváló minőségű javítást tesz lehetővé. Szilárd és pormentes felületre elő-nedvesítés nélkül felhordható, a gáz-és sejtbeton felületeket azonban nedvesíteni kell. A felhordásnál víz fokozatos hozzáadásával érhető el a szükséges habarcssűrűség. Keverési térfogat arány: (anyag: víz) lyukak kitöltéséhez: 3,5:1; simításhoz (spaklizáshoz) 3:1. Az anyag több, mint 2 órán keresztül feldolgozható. A száradási idő min. 12 óra a rétegvastagságtól függően. +5 °C alatt nem használható. A megszáradt „stószok” és gerincek csiszolópapírral csiszolhatok le.
Homlokzati színezők
A TERRANCJVA által gyártott és forgalmazott homlokzatfestékek – kiváló fedőképességük mellett – kiváló páraáteresztő és víztaszító tulajdonságúak (6.3. táblázat).
6.3. táblázat Homlokzatfestékek
REDIS-F falfesték
A felhasználásra kész, por alakú „ásványi” homlokzatfesték 100 féle színárnyalatban kerül forgalomba. Alkalmas ásványi alapanyagú vakolatból készült homlokzatokhoz, különösen régi vakolatok, kőporos vakolatok átfestésére, valamint elszürkült és megfakult kőporos felületek új „köntösbe” öltöztetéséhez.
A cementből és értékes festék pigmentekből, valamint ásványi töltőanyag adalékokból összeállított festékanyagnak további olyan jó tulajdonságai vannak, amelyeknek köszönhetően nemcsak jól feldolgozhatók, hanem az ultraibolya sugarakkal szemben is ellenállók (6.3. táblázat). Az új felületek tiszták (pormentesek) és szárazak legyenek. Felújítási munkák esetén az alapról gondosan el kell távolítani minden laza vakolatrészt és a festékmaradékot, majd a felületet lemosással meg kell tisztítani (maratóanyaggal és vízzel). Régi, rosszul szívó alapokat célszerű TERRASAN simítóvakolattal (Tapadó emulzió-H hozzáadásával) teljes felületükön átsimítani. A régi, krétásodó festékeket, ill. eltérő szívóképességű vakolatokat egyszer telítettségig át kell kenni TERRANOVA mély alapozóval.
A festéket 1:1 arányban kell tiszta vízzel hígítani, úgy, hogy a víz egy részének fokozatos hozzáadásával sűrű pépet keverünk ki, ezután kb. 20 perces pihentetést követően a maradék vizet hozzákeverjük, majd kb. fél órát ismét állni hagyjuk. Közvetlen a felhasználás előtt, a próbafestés eredményétől függően tovább hígítható. Összefüggő homlokzatra célszerű egyszerre bekeverni a szükséges mennyiséget.
Ha a hígítási arányt nem tartjuk be, a kívánt színárnyalat megváltozhat. A festéket előnedvesítés nélkül, száraz alapra, korong- vagy festőecsettel, esetleg hengerrel, 2 munkamenetben, teljes fedéssel kell felhordani. A két festés között min. 24 óra száradás szükséges. A megkevert anyagot még aznap fel kell használni.
6.4. táblázat. TERRANOVA teljes hőszigetelő rendszerek.
TERRASIL falfesték
A felhasználásra kész folyékony ásványi festék új homlokzati felületek kialakítására és régi homlokzatok felújítására egyaránt alkalmas, ugyanakkor felhasználható a TERRATHERM; TERRAMIN; TERRASIL hőszigetelő rendszerek (6.4. táblázat), műanyag és nemes vakolatok átfestésére is.
A káli vízüveget, kevés műanyag adalékot és értékes színező pigmenteket tartalmazó folyékony festékanyag jól ellenáll az ultraibolya sugárzásnak és a füstgázoknak, könnyű feldolgozhatósága és jó fedőképessége garantálja a sokrétű alkalmazást. Használható szilárd, száraz ásványi alapokra (hagyományos vakolatra, azbesztcementre, homokkőre, betonra stb.) és műanyag vakolatokra. Az árnyékolás nélküli, egyenletes színhatás simított, ill. egyféle struktúrájú vakolt felületek esetén érvényesül.
Az új homlokzatok felülete tiszta és pormentes legyen. Felújítások esetén az alapot meg kell tisztítani és a javításokat az eredeti felületi struktúrának megfelelően el kell végezni. A szerves anyagú régi festékeket, valamint a diszperziós és olaj festékeket el kell távolítani, lehetőleg marató-anyag és forró víz együttes alkalmazásával, nagynyomású készülék segítségével. A festés megkezdésekor a vakolatjavítások legyenek teljesen kiszáradva. Egyenlőtlenül szívó festékalapok esetén TERRANOVA Fluat használata célszerű. Simított felületképzésekhez a megmaradó és a javított felületi részeket – az egyenletes szívóképesség és azonos struktúra biztosítása érdekében – TERRASAN simítóvakolattal, Tapadó emulzió-H felhasználásával át kell simítani.
Szükség esetén a festék max. 5%-ig vízzel hígítható. Összefüggő homlokzati felületekhez a szükséges mennyiséget egyszerre érdemes bekeverni.
A festéket száraz alapra, festőkoronggal vagy ecsettel kell vékonyan felhordani. Normális körülmények között elegendő két réteget felvinni 12 óra száradási idővel a rétegek között.
Szilikátfesték
A műanyag vödrökbe csomagolt, felhasználásra kész folyékony ásványi festékanyag épületek ásványi vakolatainak díszítésére, védelmére, valamint belső felületek és TERRASAN javított vakolatrendszer festésére kiváló anyag.
A káli vízüveget, értékes színező pigmenteket és töltőanyagokat tartalmazó festék a homlokzatokkal szemben támasztott követelményeknek tökéletesen megfelel. A festés alapja szilárd, száraz ásványi alap (hagyományos vakolat, azbesztcement, homokkő, beton stb.) lehet. Árnyékolás nélküli, egyenletes színhatás simított, ill. azonos struktúrájú vakolaton érvényesül. Felújítások esetén az alapot meg kell tisztítani, és a javításokat az eredeti felületi struktúrának megfelelően el kell végezni. Az esetleg szükséges durva vakolati mész-cementes habarccsal kell eltüntetni. Finomvakolatok javításához és áthúzásához a TERRASAN simító vakolatot kell használni, amihez rosszul szívó, alapok esetén előírás szerint „Tapadó emulzió-H”t kell keverni.
A szerves anyagú régi festékeket, a diszperziós és az olaj festékeket maratással kell eltávolítani, majd vízzel alaposan le kell mosni. Régi és erősen eltérően szívó, könnyen lepergő vakolatokat, valamint a nem teljesen eltávolítható mészfestékeket telítettségig egyszer át kell kenni TERRANOVA Fluat szerrel. A festék és a hígító tömeg szerinti keverési aránya alapfestésnél: 2,5:1, rosszul szívó alapoknál és fedőfestésnél 3:1. A festék állagát próbafestéssel kell ellenőrizni. Az azonos homlokzati felülethez szükséges mennyiséget egyszerre kell bekeverni. A feldolgozás módja azonos az előbbi festéknél elmondottakkal.
Marató anyag
Az oldószert tartalmazó, felhasználásra kész maró anyagok diszperziós falfestékek, akrilátok, műgyantás vakolatok, olaj- és ólomtartalmú festékek, repedésáthidaló rendszerek alapos eltávolítására szolgálnak. Az oldószerek és hordozó segédanyagaik környezetbarát, biológiailag lebontható, erős és mély oldó hatású, vízzel emulgeálható, könnyű feldolgozhatóságú anyagok, amelyek építési hulladékként a természetbe kerülve, néhány éven belül közömbösülnek, ill. megsemmisülnek.
Marató anyagok használatakor ügyelni kell a következőkre:
- Felhordás előtt minden festett és műanyag felületet gondosan le kell takarni, az esetleg mégis lefröcskölt felületrészeket vízzel azonnal le kell mosni. (Üveg- és alumíniumrészeket nem támad meg.)
- Belső terekben való alkalmazásnál a padlót a maratási felület környékén fóliával le kell takarni, és a helyiséget állandóan szellőztetni kell. A felület lemosása után csak akkor kezdjük meg a festést, ha a marató-anyag szaga már nem érezhető.
- A közvetlen napsugárzás és erős szél kedvezőtlenül befolyásolhatja a maratóanyag hatékonyságát, lobbanáspont kb. 60 °C.
A felhordás megkezdése előtt célszerű meghatározni egy mintafelületnél – az optimális hatóidő, ill. kötési idő alapján – a fajlagos anyagszükségletet. A felkevert marató anyagot puha natúr szőrkefével vagy bárányszőr hengerrel, lentről felfelé, egyenletesen, a telítettségig kell felkenni a felületre, 0,3-0,5 kg-ot m2-enként. Időről időre spaklival ellenőrizni kell, hogy mennyire oldódott már fel az eltávolítandó réteg, és amit lehet, le kell kaparni.
Ha a lemarató film matt lesz, anélkül, hogy az alatta lévő réteg teljesen feloldódott volna, „nedveset a nedvesre” elv alapján még egy réteget kell felkenni vagy spriccelni. Nehezen engedő és vastag rétegeknél az átkenést esetleg többször is meg kell ismételni. A marató anyag hatásának kifejtéséhez – az eltávolítandó rétegtől függően – 10-20 percre, de több órára is szükség lehet. Az optimális alkalmazási hőmérséklet 20 °C.
Alacsonyabb hőmérséklet esetén a hatásidő hosszabb, magasabb hőmérséklet esetén rövidebb, de rövidül a kötésidő is. Az esetleg megkötött felületek gőzöléssel ismét feloldhatók. Mindig fentről lefelé gőzöljünk, 70-90 °C gőzölési hőmérséklettel, 80-100 bar gőzölési nyomással. Könnyen oldódó rétegek hideg vizes, nagynyomású tisztítóval is eltávolíthatók.