Fény, árnyék, reflex
A fénytől, a megvilágítástól a tárgy nemcsak színesebbé, hanem plasztikusabbá is válik. A megvilágított tárgyaknak különböző tónusértékei vannak, a fény által nem megvilágított felületen árnyék látszik, a tárgy által keletkezett, a környezetére vetülő árnyékot vetett árnyéknak nevezzük.
Félárnyékban érvényesül legintenzívebben a tárgy lokális színe, legtisztábban látható a felület textúrájának a részletei. Erős megvilágításban a tárgy színe megvilágosodik, azaz fénnyel telítődik, míg árnyékban a tárgy színe elsötétül, azaz a szín megtörik. A visszaverődő színes sugarak sokféle módon változtatják meg a tárgyak saját színét. Minél fényesebb a tárgy felülete, annál erősebben látszanak rajtuk reflexfények. A lokális színek feloldódnak az atmoszféra egyetemes színességében.
Tanulságként megfogalmazhatjuk, hogy a színeket négy szempont határozza meg:
- a test saját színe;
- a fényforrás színe;
- megvilágított test és árnyék színe;
- a reflexszín.
1. Természetes fény esetén
Ha a tárgy vörös, és vörös sugarai egy mellette álló fehér tárgyra hullnak, akkor ezen vörös reflexfények jelennek meg. Ha a tárgy vörös, a vörös sugarai zöld tárgyra esnek, akkor ezek a reflexfények szürkésfeketék, mert a zöld és a vörös megsemmisítik egymás hatását, azaz kioltják egymást. Ha a tárgy vörös, a vörös sugarak fekete felületre esnek, akkor feketésbarna reflexfények jelennek meg.
2. Mesterséges fény esetén
Egy színes fény esetén:
A további színes árnyékok tanulmányozásánál meglepő eredményekre jutunk: Ha a napfényt kirekesztve vörösesnarancs fénnyel világítunk meg egy testet, fekete árnyékot vet. Kék vagy zöld megvilágítás mellett is feketék az árnyékok. Két színes fény esetén, ha a tárgyakat napfénytől elzárt helyen, két színes fénnyel világítjuk meg, a következő eredményeket kapjuk:
- Vintage, klasszikus, kockás? A legszebb gyermektapéták közül válogattunk!
- Pompázzon zöld színben nappalink!
- Frissítő menta
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- ha vörös és zöld megvilágításnál a vörös fény zöld, a zöld pedig vörös árnyékot hoz létre. Az árnyékok kereszteződése fekete volt, a zöld és vörös fény keverékszíne pedig sárga lesz;
- ha vörösesnarancs és zöldeskék fényt használunk, a vörösesnarancs fény kék, a zöldeskék fény pedig vörösesnarancs árnyékot hoz létre. Az árnyékok kereszteződése fekete, a két megvilágító szín keveréke pedig bíborrózsaszín;
- ha zöld és kék fényt használjuk a megvilágításhoz, a zöld fény kék árnyékot hoz létre, a kék fény pedig zöld árnyékot. Az árnyékok kereszteződése fekete, a keverékszín zöldeskék.
Három színes fény esetén:
Ha a megvilágításhoz három színt, vörösesnarancsot, zöldet és zöldeskéket használunk, vörösesnarancs színű megvilágítás bíborrózsaszín árnyékot, a zöldeskék megvilágítás pedig sárga árnyékot hoz létre. A három árnyék kereszteződése fekete, a három megvilágító szín keveréke pedig fehéret hoz létre.
Természetes fény esetén, színes, vörös tárgy színes alapra vetett árnyéka
Természetes fény esetén, színes, narancsszínű tárgy színes alapra vetett árnyéka
A természetes fény visszaverődése különböző színű felületekről
A mesterséges fény visszaverődése különböző színű felületekről
Budapest, a Gearbeaud-cukrászda homlokzatának ünnepi díszkivilágítása
A felület anyaga
A megfigyelt tárgy felülete döntően befolyásolja a színét. A tárgyak felületére eső fényt másként veri vissza a porózus durva felület és másként a sima vagy tükörsima felület. A durva, porózus felület szinte csapdába csalja a fényt és csak a beeső sugarak töredékét veri vissza, és azokat is csak szórtan, több irányban.
Ez a jelenség figyelhető meg a tintasugaras nyomtatóval készült képek esetében. Tompábbnak hatnak a színek normál papíron, mint fényes fotópapíron, aminek az oka az, hogy a normál hordozó nemcsak durvább felületű, hanem a színeket adó tinta beivódik a papírba. Ezzel szemben a fényes fotópapír speciális bevonata segíti az optimális fényvisszaverődés-fényelnyelés elérését, és egyben a színnek a tiszta felszínen maradását.
A tükörsima felületű tárgyakról olyan sok fény verődik vissza, hogy tükröződést, csillogást eredményez, sőt még a felület színe is elveszhet a szemlélő számára. A színtelen, átlátszó anyagok a mögöttük lévő tárgyak formáját, színét láttatják, míg a színes átlátszó tárgyak (víz, üveg] eltolják saját színük irányába a látottak színét.
Az átlátszatlan tárgyak felülete elnyel több-kevesebb mennyiséget a ráeső fényből. Az elnyelt fény nem feltétlenül összefüggő hullámtartomány, hanem csak az ő színére és felületére jellemző színek, így a visszavert hullámhosszak együttese határozza meg a felület látható színét.
Beeső fény iránya az adott felületre
Fényvisszaverődés erőssége %-os értékekben