Az ideális nappali tervezése
Élhető teret szeretnék, olyan helyet, amely jól tükrözi a stílusomat, az élményeimet, és ahol mindenki jól érzi magát, olyannyira, hogy örökre itt maradna.
Az ideális nappali
A nappali, a legegyszerűbb megfogalmazásban, nem más, mint egy élettel teli tér. Olyan hely, ahol a legtöbb időt töltjük, amikor otthon vagyunk, s ami egyben a legalaposabban megtervezett belső terünk. Életünk azonban a ház többi részén is folyik, a nappali berendezésével szerzett tapasztalatokat tehát másutt is hasznosíthatjuk.
A ház központi, meghatározó részeként működő nappali adja meg az egész épület alaphangulatát, ezért fontos, hogyan hat a szomszédos helyiségekre, még a nyitott terekre is. Ebben a fejezetben a ház lakóhelyiségeivel kapcsolatban szolgálunk ötletekkel — hogy ön minél kellemesebben tölthesse el idejét bennük.
Milyen legyen a nappali?
Mindenfajta belső berendezés sikere elsősorban azon múlik, hogy képesek vagyunk-e pontosan meghatározni a tér használatának céljait. A tervezés korai stádiumában mind a funkcionalitásra, mind a stílusra gondolnunk kell.
Mielőtt kiválasztanánk a színeket és új bútort vennénk, szánjunk időt arra, hogy a szobát egységként szemléljük, és készítsünk róla alaprajzot. Ügyeljünk a méretarányra. Először jelöljük be a nagyobb bútorok helyét, mint pl. a dívány, karosszékek, fotelok és komódok. Ezek a kulcsfontosságú darabok határozzák meg, milyen további bútorokra lesz szükség, és hogyan használhatjuk fel a már meglévőket. A következő lépésben jelöljük be a közlekedő-útvonalakat. A kényelem miatt a szélesebb közlekedőknek 90-120 cm-eseknek kell lenniük. A dohányzóasztal és a kanapé között hagyjunk legalább 45 cm, a többi bútor között pedig 60 cm-es távolságot.
A szoba dekoratív vagy inkább lakályos legyen?
Tegyük fel a kérdést, mire akarjuk használni a szobát, és milyen kiegészítő bútorokra lesz szükségünk – zsúrasztal, dívány, állólámpa, fiókos szekrény, székek stb. A család elsősorban tévénézésre használja majd vagy társalgásra, közös játékra, együttlétre? Vegyük fontolóra, milyen további bútor – faltól falig polcok, esetleg egy bárpultként használható asztalka – javíthatja funkcionálását. Amikor a bútorzattal megvagyunk, döntsük el, milyen szőnyeget szeretnénk. Amennyiben sokan ülik körbe az asztalt, érdemes akkora szőnyeget választani, amelyen elfér az összes bútor. Ha ez nem lehetséges, a dohányzóasztal lapjánál valamivel szélesebbet válasszunk.
Nyitott tér
Ez a nyitott terű szoba (fent és előző oldal) tevékenységek szerint különválasztott részekre osztott. A részek jól elkülönülnek egymástól és nagy közlekedőteret hagynak.
- EGY U ALAKÚ TÁRSALGÓSAROK nagy társaság leültetésére alkalmas.
- AZ ÜLŐSARKOT a kanapé hátoldala választja el az ebédlőtől.
- A TÁRSALGÁSI TERÜLETET egy nagy szőnyeg is jól behatárolja, az ebédlőrészben nincs szőnyeg.
- A TERASZRA és a többi helyiségbe nyílt téren át lehet eljutni, ez annak köszönhető, hogy a bútorzatot a falaktól távolabb helyezték el, mindkét tér esetében középen.
- A KISEBB KAROSSZÉKEK rugalmas elhelyezést tesznek lehetővé.
L alakú ter
Ez az L alakú tér három különböző tevékenységet fogad be – tévénézés, társalgás és evés. Mindegyik tere egymástól függetlenül is működik, az összbenyomás mégis egységes egészet tükröz.
- A két tálaló adja a tér beépített jellegét, ugyanakkor tárolási funkciójuk is van. A lámpák az ebédlő felső megvilágítását egészíthetik ki.
- A szőnyeg kiemeli a szórakozás terét, a bejáratnál szabadon hagyva a közlekedőfolyosót, amely a többi helyiségbe vezet.
- A zárt komódban audiovizuális készülékek találhatóak, a bútor hangsúlyozza a tér könyvtárszoba jellegét.
- A társalgási tér a kandalló körül szerveződik. A gurulós fotelek könnyen áttolhatok más terekre.
- Az általában alacsony ülőalkalmatosság – például ez a karfák nélküli dívány vagy ülőgarnitúra – optikailag megnöveli a szobát.
A kikapcsolódás tere
Ha a nappali a kikapcsolódás tere is, a kanapét egészítsük ki könnyű székekkel, amelyeket szükség szerint helyezhetünk el, ezenkívül tegyünk be egy asztalkát, amelyen a vendégeinknek ételt és italt szervírozhatunk.
- Egy pár könnyen mozgatható szék jól jön a vendégek fogadásakor.
- A hallból a közlekedési útvonalak a központi kanapé körül haladnak.
- Egy ebédlőasztal méretű lapon, könnyen hozzáférhető módon helyezhetünk el ételeket, de társasjátékoknál is kiválóan használható.
- A zsúrasztal összejövetelekkor bárként funkcionálhat.
- A dekoratív lámpák (körrel jelölve az asztalon és a padlón) háromszögben helyezkednek el. s tompított fényükkel hangulatvilágítást adnak.
- Az egymáshoz illő kanapék derékszöget alkotnak, hogy nagyobb társaság esetén két beszélgetésre alkalmas tér jöhessen létre.
- A szoba nagyságú szőnyeg széle a faltól 45-60 cm távolságra legyen. A bútorok „lelóghatnak” a szőnyegről.
Hagyományos kanapéformák
Bármilyen alakú is, a kanapé önmagában megváltoztathatja a helyiség alaphangulatit. Maradjunk a semleges színnél, a stílus kiválasztásakor pedig mindig a kényelmet helyezzük előtérbe.
- Klasszikus kanapék: A maradandó stílus kerüli a trendi divatot, a hagyományos kanapé már több évtizede bútorzatunk állandó darabja.
- Antik stílusú kanapék: Az elegáns külsejű kanapé, osztatlan háttámlája miatt, általában nem annyira kényelmes, mint a ma elterjedtebb fotelkanapék.
- Variálható fotelkanapék: Az elemes sarokgarnitúrák a berendezésben nagy rugalmasságot biztosítanak. A tér változásával nyugodtan eltávolíthatunk vagy hozzáadhatunk egyes darabokat.
- Kétszemélyes kanapék: Ezek a kisebb bútorok jó megoldást kínálnak a szűkre szabott terekben, például az előszobában vagy hallban, esetleg a hálószobában is használhatóak.
Családi és baráti összejövetelek
A jól megtervezett nappali mindenkiben kellemes érzést kelt. A megfelelően kialakított ülőhelyek közvetlenségre és könnyed társalgásra ösztönöznek.
Az élet egyik legkellemesebb és örömteli kiváltsága családunk és barátaink vendégül látása. A nappaliban mindenkinek otthon kell éreznie magát, az ülőhelyek megtervezése ezért kulcsfontosságú. A tér berendezése meghatározza, hogyan kommunikálnak majd egymással az emberek, ezért gondolnunk kell a nagyobb és a kisebb társaságra is, valamint a variálhatóságra. Néha előfordul ugyan, hogy idegenek egy zsúfolt szoba két túlsó végéről is észreveszik egymást, az emberek többsége azonban jobban érzi magát, ha közelebbről társaloghat.
A szemkontaktus nagyon fontos, és ezt sokkal könnyebb megvalósítani két könnyedén mozdítható székkel, mint egy nagy asztalt körülülve. Az ülőalkalmatosságok elhelyezése tehát logikai feladat, ezért törekedjünk a minél kézenfekvőbb megoldásokra. Ha a nappalinkban van kandalló, használjuk ki ennek előnyeit, a téli időszakban helyezzük e köré a beszélgetősarkot. Nyáron az ablak vagy a terasz felé néző kilátás a tökéletes fókuszpont. Mindig legyen elég hely további székek számára, valamint biztosítsunk helyet az italok szervírozásához, és gondoskodjunk kényelmes kispárnákról.
Hely a társalgáshoz
Egy olyan helyiségben, ahol gyakran tartanak társas összejöveteleket, az elkülönített részeken kialakított beszélgetősarkok biztosítják a választási lehetőséget.
Ahhoz, hogy mindenki jól érezze magát, elsősorban könnyű átjárhatóság szükséges. Amennyiben van elég helyünk, alakítsunk ki több, társalgásra alkalmas sarkot. A vendégeknek és a családtagoknak így több mozgásra és egyszerre többféle tevékenységre lesz lehetőségük. A partit megelőzően távolítsunk el a szobából minden felesleges dolgot, hogy több helyünk legyen. Helyezzünk el kiegészítő fényforrásokat és székeket, hogy több vendéget tudjunk kényelmesen leültetni, és az emberek könnyebben mozoghassanak az egyik csoporttól a másikig. Kisebb helyiségekbe összecsukható székeket, a padlóra pedig esetleg ülőpárnákat tehetünk.
Miért jó?
(KÉP) Ebben a világos és tágas nappaliban három elkülönített tér van, ez teszi kiválóan alkalmassá a mindennapi családi életre, ugyanakkor tökéletes nagyobb csoportok fogadására is.
- NYÍLT TEREK vannak, amelyek arra csábítják a vendégeket, hogy ide-oda mászkáljanak a helyiségben.
- TÖBB TÁRSALGÓSAROK áll rendelkezésre, a kandallónál két, egymással szemben elhelyezett kanapé van, a dohányzóasztalka körül kényelmes és mozgatható fotelok találhatók, ha pedig valaki intimebb társalgásra vágyik, a párnákkal körberakott heverőt választhatja.
- A FEHÉRRE FESTETT ácsszerkezet mintegy egységesíti a teret, ugyanakkor nyugalmat sugároz.
- A FASZÉKEK különleges alakjuk miatt is érdekesek, könnyedén mozdíthatóak
- A SZŐNYEGEK semleges színükkel kiemelik az ülőgarnitúrákat, de nem törik meg a mézszínűre pácolt hajópadló egységesítő hatását.
Klasszikus kényelem
Egy hagyományos szobaberendezést is fel lehet dobni néhány odaillő, modem darabbal, úgy, hogy a kényelmet a stílus fölé helyezzük.
A kandalló köré csoportosított, szokványosnak mondható együttes — egy kanapé, egy kávézóasztalka és néhány fotel – a mai napig nagy népszerűségnek örvend. A térkihasználás tökéletes, az elrendezés szinte minden stílusú bútorzatnál alkalmazható. A kreativitás a színek, a bútorzat és a kiegészítők kiválasztásában nyilvánul meg, a klasszikustól egészen a legmodernebb elemekig válogathatunk, a régi és új jó érzékkel való vegyítésével a legkonzervatívabb szobabelsőt is újjá lehet varázsolni.
Egy hagyományos elrendezésű szoba lakályosabbá tételéhez első lépésben cseréljük le a kárpitokat és huzatokat könnyen kezelhető, természetes eredetű anyagokra, valamint vásároljunk rengeteg párnát. Törekedjünk szép szövésű, vidéki kúriába illő anyagokra. Az ablakok árnyékolásához használjunk könnyedebb, egyszerűbb dolgokat, például vászonrolókat a nehéz függönyök helyett, vagy egyszerűen hagyjuk szabadon a felületeket, így világos, szellős lesz az összhatás.
Miért jó?
A szoba hagyományos elrendezésű, lakályosságát a különleges textilek és tárgyak adják.
- AZ ANTIK bútorok és a lenvászon huzattal bevont ülőgarnitúra párosítása teszi különlegessé és mégis lezserré a helyiséget.
- A KANDALLÓPÁRKÁNY fehérsége és az osztott üvegezésű ajtók emelik ki a szoba építészeti jellegzetességeit. A kandallópárkányon sorakozó vázagyűjtemény a színválasztás nemes egyszerűségét hangsúlyozza.
- A PASZTELLKÉK falak klasszikus hangulatot árasztanak, egyúttal megnyugtatóan hatnak, a szín a berendezés apró részleteiben köszön vissza.
- A FÜGGÖNY NÉLKÜLI ablakokon beáramló napfény még jobban kiemeli a tükrök és az ezüsttárgyak csillogó felületeit.
Variálható ülőbútorok
Amikor bútorzatot keresünk nappalink számára, olyan darabokat és garnitúrát válasszunk, amelyeket egymással variálhatunk, szabadon ide-oda helyezhetünk, az évszaknak vagy a társaságnak megfelelően. Erre a célra ideális a részekre bontható ülőgarnitúra. Kanapéból a kisebbeket ajánljuk, azok jobban variálhatóak, mint a nagyok. Az összeillő fotelokat szorosan egymás mellé tehetjük vagy az asztal köré állíthatjuk. A padok és puffok szintén használhatóak kettős szerepben – egészen különleges kávézóasztalként, esetleg kiegészítő ülőalkalmatosságként.
Tavaszi-nyári elrendezés
A felső képen a kanapét az ablakkal szemben helyezték el, innen megcsodálható a kilátás. A bútor teljesen elfordul a kandallótól. Ősszel és télen, lásd másik oldal fotója, a figyelem a kandallóban pattogó tűz felé irányul, egy egyszerű átrendezéssel megoldható a dolog.
Fotelkvartett
Balra egy abszolút klasszikus elrendezést látunk, a fotelok a kávézóasztalkát veszik körbe, ez ideális az esti társasjátékokhoz vagy egy élénk társalgáshoz.
Tervezői lecke: elemes ülőgarnitúra
A sarokgarnitúrák variálható rendszerek, sokkal kevesebb helyet is foglalnak el, mint a székek és kanapék kombinációja. Az egyes daraboknak nincs karfájuk, hiszen eleve nyitott használatra tervezték őket. Általában egy sarokelemből, néhány egykarfás és karfa nélküli fotelból és kanapéból állnak, ami több lehetőséget nyújt a lakberendező számára. A legrugalmasabban természetesen a karfa nélküli elemek kezelhetőek.
U alakú elrendezés: Ez biztosítja a legtöbb ülőhelyet, nagy társaság számára is elegendő; a közepére helyezett nagyobb méretű puff asztalkaként működhet. A távolság lehetőleg legyen 45 cm.
Sarokelrendezés: Egyforma elemeket helyezzünk egymással derékszögben, egy nagyobb méretű fotelt pedig kiemelhetünk. A középre helyezett asztalka helyett használjunk konzolasztalt, amit az egyik elem mögé tehetünk.
L alakú elrendezés: Egy téglalap alakú asztal egészíti ki ezt az L alakban elrendezett sarokgarnitúrát. Szűkebb terek esetén a tálalóasztalkát a csoport rövidebbik oldalának végére helyezhetjük, ezzel helyettesítve a kávézóasztalkát.