Tárolóhelyek a konyhában – ötletek és tippek
A konyhai tárolókat a nekik megfelelő munkaterületek köré csoportosítsuk. A nap, mint nap használt edényeknek, a biztonságos késtartónak vagy fióknak ott a helye, ahol az ételt előkészítjük. A mosószereket, konyharuhákat viszont tároljuk a mosogatónál. Ha lehet, a tányérokat, poharakat, evőeszközöket tartsuk a mosogató és a tálaló közelében.
A konyhai szerszámokat, fűszeres üvegeket kár elrejteni: a nyitott polcról vagy kampóról gyorsan le tudjuk emelni őket. (De csak az folyamodjon ehhez a megoldáshoz, akinél a szagelszívó jól működik, illetve a konyhát nem fertőzi a városi levegőszennyezés.) A kicsi vagy szabálytalan alakú konyhát egyedi bútorokkal érdemes berendezni.
Élelmiszer-tárolás
A hűtőszekrény elődje, a tágas, régimódi kamra még nem ment ki a divatból. Az új konyha berendezésénél semmiképp se hagyjuk ki a számításból. Az új kamrát a ház hűvös oldalára telepítsük, és alacsony, hálós, légybiztos szellőzőket helyezzünk el rajta.
Azokat az élelmiszereket, amelyeket a nedvesség megtámadhat (pl. szárított gyógy- és fűszernövényeket, kekszet, cukrot) tároljuk száraz, meleg helyen. A romlandó ételeket, zöldséget, gyümölcsöt, borokat hűvös, szellős, lehetőleg sötét helyen tartsuk.
A kisebb hűtőszekrények a konyhai pult alatt is elférnek. A nagy hűtőszekrényekbe fagyasztót, esetleg jég automatát építenek. Akár jobbra, akár balra nyíló típust választunk, úgy helyezzük el, hogy a hűtőszekrény ajtaját teljesen ki tudjuk nyitni. A fagyasztót és a hűtőszekrényt egymás fölött és mellett is elhelyezhetjük. A felül nyíló fagyasztók sok helyet foglalnak el, de hosszú tárolásra is alkalmasak. Ezeket nem fontos magában a konyhában tartani.
Polcok, szekrények
A szemmagasság fölött húzódó polcok fölfelé egyre keskenyebbek legyenek, hogy mindegyiknek a mélyére tudjunk nyúlni. A kifordítható rekesz ugyan helyet vesz el a szekrény belső teréből, de mögötte elfér még egy praktikus, egysoros polc. Az ajtó belsejére szerelt keskeny polcok is jól használhatók. A pult fal felőli oldalán sorakozó edények, eszközök mindig kéznél vannak. Az alacsony szekrényekben kihúzható rekeszeket, kosarakat, fiókokat, esetleg asztalt és vasalódeszkát célszerű elhelyezni.
A sarkot körbeforgatható rekeszekkel használhatjuk ki. Minden elemre szereljünk görgőt, hogy könnyen mozduljon. Ha zsanéros ajtónk van, jobban hozzá lehet férni a szekrényhez, mint a tolóajtónál, mely különben is csak a 80 cm-nél nagyobb szélesség esetén használható, de a balesetek elkerülése érdekében az ilyen ajtó legyen minél keskenyebb. A redőnyös ajtó nyitásához némi erőkifejtésre van szükség, ezért ezt csak alsó szekrényeken használjuk.
Szabványos elemek
A szabványos konyhai elemek három fő típusba sorolhatók: alsó elemek, falra szerelhető elemek, beépített készülékeknek helyet adó, esetleg ajtóval, tárolásra szolgáló előlappal ellátott elemek. Ezeknek mérete rendszerint megfelel a nemzetközi szabványnak, ezért különböző márkájú készülékeket és bútordarabokat is összeilleszthetünk. Ajtóból legfeljebb kétféle méretűt használjunk.
Az elemek szélessége 30 és 120 cm között változik, a gyártók általában 10 cm-énként növekvő sorozatokat készítenek, bár olykor előállnak fél (35-45 cm-es) elemekkel is. Mindig ellenőrizzük, hogy elég mély-e a szekrény, elfér-e benne a nagytányér. A szekrények általában 60, a fali tárolók 30-35 cm mélyek az elő- és hátlappal együtt.
A hagyományos kamrával semmi sem veszi fel a versenyt. Hűvös és sötét, telerakhatjuk polcokkal és kampókkal, érlelhetünk benne füstölt húst, megtölthetjük konzervekkel, befőttekkel.
A modern drótkosaras szekrényekkel, amelyek polcai alól alacsony rekeszeket húzhatunk elő, jól kihasználhatjuk a helyet.
A keskeny polcok, amelyeken egyszerre mindent látunk, praktikusak és szépek.
A nyitott polcon mutatós tárgyakat, a szekrényben kevésbé érdekes eszközöket tartanak. A zsalus ajtó mögött jól szellőződik a szekrény, a zárt ajtó mögé üvegeket, konzerveket tesznek. A különböző mélységű fiókok a tárolási igényekhez igazodnak.
Az értékes kristálypoharak üveglapon állnak. Csuklósan felfüggesztett üveglap védi őket a portól. A létraszékről a magas polcok is elérhetők.
A fölfüggesztett csöpögtető szép és ötletes megoldás.
Ennek a régiségboltba illő edénygyűjteménynek a darabjait nap mint nap használják.
A Conran család konyhái – (PÉLDA és idézetek)
A jó konyhának az a lényege, hogy a családtagok szívesen időzzenek benne. Ehhez képest mellékes, hogy ragyog-e, modern-e, kényelmes nappalinak van-e berendezve vagy egy falusi ház lakályos helyiségének. Ha a konyha kellemes, a szakács ritkán marad egyedül. Régen a konyha a ház szíve volt. A hajdani idők kis hajlékai alig álltak más helyiségből. Az emberek oda húzódtak, ott fontak, sütöttek, főztek, ettek, beszélgettek, melegedtek, pihentek, ott nevelték a gyerekeket.
Később a szakácsot egy félreeső helyiségbe száműzték, mely lehetett mocskos, de patyolattiszta is. Csak mostanában kezd a konyha megint központi szerepet betölteni. Beszállingóznak a gyerekek, a háziállatok, és a barátok is jobban érzik itt magukat. Ha a konyhát okosan rendezzük be, mindenki jöhet-mehet, beszélgethet, segíthet vagy a saját dolgával foglalkozhat – írhat leckét, effélét -, anélkül hogy a szakácsot zavarná.
A mi családunk sok időt tölt a konyhában, akár vidéken vagyunk, akár beköltözünk kis londoni sorházunkba. Nemrégiben vettünk Provence-ban egy parasztházat, ahol megpróbáltuk megtervezni az ideális konyhát.
Ragadjunk meg minden eszközt, hogy a konyhában zajló életet élvezetessé tegyük! Állítsunk az asztalra nagy tál paradicsomot és padlizsánt, csokorba kötött virágot és gyógynövényt, mert mindez ugyanolyan fontos a szemnek, mint a csempe vagy a burkolólap. Nem kell föltétlenül óriási költségekbe verni magunkat: a közönséges konyhát életre kelthetjük egy-egy ügyesen elhelyezett kényelmes székkel, a részletek jó szemű megfigyelésével.
Tágas, vidéki konyhánk eredetileg biliárdszoba volt. A helyiség túlsó végét szép olajfűtésű tűzhely uralja, amelyen bármikor főzhetünk. Itt melegszünk a séták után, és itt szárítjuk a konyharuhákat. Még kényelmesebb, mióta egy régi török szőnyeget terítettem elé. Ez a helyiség egyben a család nappalija. A másik végébe kandallót, televíziót, karosszékeket állítottunk. Akkor szeretem a legjobban, amikor tele van a kertünkben szedett nagyszerű zöldséggel, gyümölccsel.
A konyha egyik falán márványpolc húzódik; mögéje tükröt tettünk. A polcon tartjuk a zöldséget, gyümölcsöt. A porcelánedénynek rekeszt terveztünk.