A járófelületek burkolása
Hidegpadló burkolatok készítése
A tetőtér-beépítéskor alkalmazható hidegpadló burkolat lehet:
- PVC-burkolat (betonsimításra, ragasztással);
- kerámia vagy cementanyagú elemekből készült lapburkolat (mázas kerámia, mettlachi, mozaiklap, nova törtlap, tégla stb.), fektető habarcsba rakva.
A padlóburkolatok készülhetnek azonos vagy több színben és mintában, szabályos hálóban és kötésben. A PVC-burkolatokat főleg konyhákban, fürdőszobákban alkalmazzuk, de kedveltek előszobákban és kamrákban is. A habalátétes PVC-burkolat az ún. félmeleg padlók csoportjába sorolható.
Fektetésük viszonylag egyszerű, házilagosan könnyen kivitelezhető, a következőképpen:
- a pormentesített aljzatbetonra simítást készítünk MOZAIK csemperagasztóból és cementből vagy gipszből, és ezzel a sűrű glettanyaggal simítjuk le a felületet;
- a PVC-tekercset az alaprajznak megfelelően leszabjuk (a teljes szélességű tekercsek a helyiség közepére kerüljenek);
- mind az aljzatot, mind a lemezeket vékonyan bevonjuk PVC-ragasztóval, majd megvárjuk, amíg oldószere elpárolog (ez a jellegzetes szag gyengülése után következik be);
- a lemezeket a helyükre illesztjük, és középről a szél felé haladva erőteljes dörzsöléssel rögzítjük.
A munka folyamán ügyelnünk kell a lemezek pontos illesztésére, a szélek megfelelő leragasztására. A még tovább is párolgó oldószer a kész burkolaton hólyagosodást okoz. A PVC-lemezek mellett lábazati szegélyt és a tágulási hézagot borító csíkokat is használunk.
Az elemekből összerakott padlóburkolatok kivitelezése gyakorlatilag megegyezik egymással.
A lerakás technológiája a következő:
- a portalanított aljzatbetonra feljelöljük a szélső sorok elemeinek helyét (a helyiség két egymásra merőleges oldalán);
- a földnedves fektető habarcsból a sarkokban és az oldalfalak felénél, negyedénél az egész számú lapméret szerint ún. kitűzőlapokat helyezünk el (a padlóburkolat terv szerinti magasságában);
- ágyazóhabarcsból a lehúzóléc segítségével egyenletes és terv szerinti (vízszintes vagy megfelelően lejtő) síkot képezünk;
- az ágyazóhabarcs felületére vékony cementtejréteget hordunk fel, és ebbe ágyazzuk be a burkolóelemeket, amelyeket csak akkor döngölünk meg kissé, amikor már egy egész sor el van helyezve;
- ezeket a műveleteket a burkolat befejezéséig ismételjük úgy, hogy háttal az ajtó felé haladjunk;
- a hézagolást a burkolatra fektetett pallóterítésről végezzük 8-24 óra múlva úgy, hogy a folyékony cementtejet a hézagokba beledörzsöljük, majd a felesleget lemossuk, papírral ledörzsöljük s lesöpörjük.
Melegpadló burkolatok készítése
Bár a melegpadló burkolatokat a kivitelezési folyamat legvégén célszerű elkészíteni, a padlóburkolatok jobb áttekinthetősége érdekében itt tárgyaljuk. Melegpadló burkolatot minden olyan helyiségben készíthetünk, amely nincs különösebb pára- és nedvességhatásnak, valamint kopásnak kitéve.
A leggyakrabban alkalmazott melegpadló burkolatok:
- parketta (szalagpadlós, ragasztott, mozaik-, szalag-stb.),
- hajópadló,
- szőnyegpadló.
Előszeretettel alkalmazzák a csaphornyos parkettát (vakpadlós, ragasztott), bár helyét egyre inkább más parkettafajták veszik át. Ilyenek a táblás kivitelben készült mozaik- és szalagparketta.
- Hőszigetelés a lábazati falak esetében
- Veszélyek a lábunk alatt: padlóburkolatok
- Fafesték leszedése fafelületekről, padlóról [TIPP 2021]
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A parketták anyagai lehetnek:
- tölgy, gőzölt bükk,
- kőris, akác,
- cserfa.
Egyes parkettafajták gyári csiszolással, lakkozással, sőt akusztikai alátétanyaggal kiegészítve kerülnek forgalomba. A vakpadlós parkettaburkolatok készítése sok faanyagot, munkát, nagy szakértelmet igényel. Ezért tervezésüket és kivitelezésüket ma már célszerűtlen kezdeményezni, hacsak bizonyos meglevő szerkezeti adottságok ezt nem kívánják meg.
A betonra ragasztott parketták esetében min. B 140-es betonminőséget alkalmazunk, fémsimítóval lehúzva. A viszonylag sima felület vízszintes kialakítása alapkövetelmény. A ragasztott padlóburkolatok ragasztóanyaga a bitumen- és a műgyantaalapú ragasztó.
A ragasztási technológiák azonosak:
- a felület gondos, porszívóval végzett portalanítása;
- a szegélylécek elhelyezése 2-3 mm vastagságú ragasztóanyagban;
- a kezdő parkettasor kimérése, esetleges jelölése az aljzaton;
- a ragasztóanyag elterítése fogas spatulyával, ugyancsak 2-3 mm vastagságban;
- parkettaburkolás megkezdése és elvégzése, a faltól kezdve kettős sorokban, esetleg kiosztás szerint a terem közepétől hídban. (A híd tulajdonképpen az aljzatbetonozás vezetősávjaihoz hasonlít.)
Egymás melletti helyiségek összefüggő parkettaburkolata többnyire küszöb nélkül készül. A kezdő és a záró sorok a már lefektetett fallécekhez csatlakoznak. A parkettalemezek fektetési módja lehet halszálkás, téglakötésű, szalagba rakott, bordűrös, ill. mintába rakott. A mozaikparketta ragasztási módja a bemutatottakhoz képest jóval egyszerűbb. A táblák 30×30, ill. 48×48 cm méretben készülnek. Hagyományos szerkezet a párnafákra fektetett hajópadló. Általában 22-24 mm vastag és 6-18 cm széles fenyőfa deszkákból készül. Aljzatként kb. 50×70 mm-es zárléc használható.
Újabban – főleg külföldön – aljzatbetonra fektetett akusztikai rétegre ragasztják a hornyolt deszkaanyagot. A parketták és a fal csatlakozásának eltakarására parkettaszegélylécet használnak, amelyet 24 mm-es szeggel rögzítenek a padozathoz.
A parkettáknak és fapadlóknak olyan felületi bevonást kell kapniuk, hogy a faanyag védve legyen, de eredeti, jellegzetes rajzolata, textúrája látható maradjon. Ezt viaszalapú padlóápoló szerekkel (Padlófény, BONOVIT stb.) és parkettalakkokkal (GEMINI, BUDALUX, VILUPÁL stb.) érhetjük el. A parkettalakkok kopásállóságuk, színük és fényük szerint különböznek egymástól.
A parketta csiszolásának és lakkozásának műveletei a következők:
- első csiszolás 120-as finomságú csiszolóvászonnal;
- második csiszolás 80-as csiszolóvászonnal;
- kétszeri csiszolás 40-es vagy finomabb csiszolóvászonnal;
- a felület alapos porszívózása;
- az alapozóréteg elkészítése, amelyhez az alapozó-és az edzőfolyadék csomagoláson előírt keverékét használjuk:
- 2 óra száradási idő;
- háromszori lakkozás, a szükséges száradási idő (min. 8 óra) betartásával.
Fontos, hogy mindig a lakkok dobozain levő utasítást kövessük, mind a használatos anyagok, mind a betartandó száradási idők tekintetében, mivel a technológiában időközben változások állhatnak be.
A lakkok egészségre ártalmas oldószereket tartalmaznak. Ezért felhordásukat lehetőleg munkavédelmi álarcban végezzük. Ha ilyennel nem rendelkezünk, orrunk-szánk elé nedves textildarabot szorítsunk, és a munkát erős huzatban végezzük, továbbá ötpercenként levegőzzünk. Mivel ezek az oldószerek robbanásveszélyesek, dohányzás, nyílt láng használata és szikrakeltés (csengő!) tilos!
Két alapvető szőnyeg padlótípust különböztetünk meg:
- alátét nélküli szőnyegpadló;
- hab- és egyéb alátétes szőnyegpadló.
Ha a szőnyegpadló filc vagy PVC-hab alátéttel, gumihab, ill., gumi alátéttel van ellátva, akkor ez egyrészt a lépéshang terjedését gátolja, másrészt a járást teszi kényelmesebbé. Lakószobákban kellemes és dekoratív padlóburkolat.
A szőnyegpadló ragasztási technológiája a következő:
- az aljzatbetont porszívó géppel portalanítjuk;
- az anyagot megfelelő méretűre leszabjuk;
- a ragasztandó felületet – pórustömítési célzattal – műgyanta anyagú kittel egészen vékonyan gletteljük;
- ennek száradása után a polivinilalapú ragasztóanyagot kenőlappal, 2-3 mm vastagságban az aljzatra kenjük;
- a leszabott szőnyegdarabokat fektetjük, illesztjük és simítjuk;
- az esetleges összevágásokat elvégezzük;
- az esetleges PVC lábazatszegélyt felragasztjuk.
Az alátét nélküli szőnyegpadlót – ragasztás nélkül – az aljzatbetonozáskor a falak mellett elhelyezett acéltüskékre felfeszítjük, majd éles késsel leszabjuk, összevágjuk.