A tetőtér-beépítés jogi feltételei
Családi és társasház, valamint üdülő tetőterének beépítése
A tetőtér beépítésének alapvető feltétele – tekintet nélkül az építkezés szervezésének és lebonyolításának módjára -, hogy az építeni szándékozó magyar állampolgár jogosult legyen az építésre.
Jogosultsága eldöntésekor a következő szempontokat veszik figyelembe:
- az építtető vagyoni helyzetét,
- az épület tulajdonviszonyát,
- az építési munka jellegét.
Az építtető vagyoni helyzetével kapcsolatos rendeletek:
- A lakóépület (lakás) alapterületének felső határát a rendelet nem maximálja. Mindenki igényéhez és lehetőségéhez mérten bővítheti lakását a tetőtér rovására.
- Üdülő esetében csak olyan három szobásnál nem nagyobb üdülő építhető, amelynek alapterülete családi üdülő esetén a 80 m2-t, társasüdülőben pedig a 60 m2-t nem haladja meg.
Ha a beépítés nem ütközik jogi előírásokba, akkor az üdülő tetőterének beépítése esetén a mértékadó hasznos alapterület (m2) kiszámításakor az 1,6 m-nél kisebb belmagasságú alapterületnek csak a felét kell figyelembe venni. Az előbbiekből következik, hogy a tetőtérrel kombinált üdülő tényleges alapterülete meghaladhatja az előbb említett értékeket.
Az épület tulajdonviszonya
Jogi előfeltétel, hogy az épület az építtető tulajdonát képezze, ill. hogy a tulajdonos (kezelőszerv) egyezzen bele az építkezésbe. Ha több tulajdonos, bérlő, haszonélvező stb. van, akkor az építkezéshez valamennyi érintett személy hozzájárulása szükséges.
Társasház esetén a tulajdonostársak, szövetkezeti lakás esetén a közgyűlés dönt a tetőtér beépítéséről és az esetleg ott található közös rendeltetésű helyiségek (pl. mosókonyha, szárító stb.) sorsáról. Ugyancsak hozzájárulást kell kapni az ingatlan haszonélvezőjétől, OTP-jelzálog esetén pedig az OTP-től. Ha nem minden érintett járul hozzá az építkezéshez, akkor a jogszabályok lehetőséget nyújtanak az ún. tűrési kötelezettség bírói úton való kikényszerítésére is.
Abban az esetben, amikor a meglevő épület tetőterének beépítésével új lakást akarunk kialakítani, akkor a tetőtéri lakás (új) építtetőjét – ajándékozással (pl. családtag) vagy adásvétellel – telekkönyvileg bejegyzett tulajdonostárssá kell tenni. A továbbiakban ez a telekkönyvi bejegyzés biztosítja az építtetőnek az építésre való ezirányú jogosultságát. Ez a bejegyzés az ingatlan bármilyen kis eszmei hányadára vonatkozhat.
- Háztető – Sérült cserepek és palák cseréje
- Háztető javítása és munkák elvégzése, tippek!
- Építkezés – Hogyan, miből épült a lakás?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Ezzel egyidőben ajánlatos (még a munka megkezdése előtt) az új és a régi tulajdonosok között szerződést kötni:
- az épület tulajdonformájáról,
- az épület körüli telek használatáról,
- az építés feltételeiről,
- az építéssel kapcsolatos költségek felosztásáról,
- az építkezés ideje alatti rongálódások (pl. falrepedések a mennyezeten, beázások) javításáról és költségviseléséről.
Az építési munka jellege szerint lehet:
- új épület tetőtér-beépítése, amikor minden feladatot – a tervezéstől a kulcsátadásig – az új ház építésével együtt végeznek el;
- lakásbővítés a tetőtér felé, amikor a lakást új lakóhelyiségekkel a padlástér rovására bővítik;
- új lakás kialakítása meglevő épület tetőterében.
Két vagy több lakás kialakítása esetén érdemes építőközösséget létrehozni. Az építőközösségben résztvevők (építtetők) építőközösségi szerződést kötelesek kötni, amelyben – a Polgári Törvénykönyvnek az építőközösségre vonatkozó rendelkezései alapján – az építkezés idejére meghatározzák az építkezés szervezésével és lebonyolításával, valamint a pénzügyekkel kapcsolatos feladatokat.
Új lakás létesítése a tetőtérben
Tanácsi kezelésű épület tetőterét bárki beépítheti, akinek érvényes lakásigénylése van, és rendelkezik az építés megkezdéséhez szükséges anyagi háttérrel. Ezen előfeltételek birtokában figyelemmel kell kísérni a tanácsi hirdetőtáblán kifüggesztett címjegyzéket. Ez az illetékes tanács végrehajtó bizottsága által jóváhagyott címjegyzék azokról az épületekről tájékoztat, amelyeket az Ingatlankezelő Vállalat – a műszaki és gazdaságossági szempontok figyelembevételével – előzetesen megvizsgált és tetőtér-beépítési lehetőségeit egyeztette a tanács műszaki osztályával.
A címjegyzék feltünteti, hogy
- hol található a beépítendő tetőtér (utca, házszám, emelet);
- hány lakás kivitelezhető;
- hány m2-es lakás alakítható ki a tetőtérben.
Ha van(nak) már megfelelő cím(ek), akkor ajánlatos, hogy az építtető felkeresse (a leendő tervezővel együtt) a házkezelési szervet és beszerezze az épülettel kapcsolatos egyéb információkat.
Pl. hogy
- milyen a födém- és a fedélszerkezet, ill. milyen állapotban vannak;
- milyen közmű van az épületben, és milyen az áteresztő keresztmetszetük;
- van-e felvonó a házban;
- melyek a tervezéssel és a kivitelezéssel kapcsolatos esetleges sajátosságok (pl. műemléki környezet).
Az alapvető információk birtokában érdemes végiglátogatni a címjegyzékből kiválasztott néhány épületet, és a helyszínen személyesen tájékozódni állapotukról. Az így gyűjtött ismeretek alapján szabad csak megpályázni a kiválasztott padlásteret (padlástereket), hogy a későbbi csalódásokat elkerüljük.
A pályázatban szerepeljen:
- a lakásigénylés nyilvántartási száma;
- az igénylő szociális helyzetének ismertetése;
- az igénylő munkahelye mivel tudja támogatni az építkezést;
- van-e az igénylőnek anyagi háttere az építkezésre (pl. ifjúsági takarékbetét).
A pályázatot az illetékes lakásügyi hatósághoz kell benyújtani. A pályázó igényjogosultságát a tetőtérre egy társadalmi bizottság dönti el. Az igénylőt a lakás bérlőjeként először előzetesen, majd a tetőtér-beépítés elkészülte után véglegesen is kijelölik. A társadalmi bizottság pozitív döntése esetén az építési igényjogosultság igazolásával lehet megkezdeni a tervezést.
Abban az esetben, amikor a meglevő tanácsi épület tetőterében 2 vagy több lakás is kialakítható, a bővítést csak munkáltató végezheti el. A munkáltató kérelmét a lakásügyi osztály bírálja el. Természetesen az igény elbírálásakor elsőbbséget élveznek a szabad kivitelezési kapacitással rendelkező vállalatok. A munkáltató szerv, a tanács végrehajtó bizottságával kötött megállapodás alapján – bérlőkiválasztási jog megszerzése ellenében -, meghatározott összeggel hozzá is járulhat a tanácsi házkezelési szerv kezelésében levő lakóépületekben emeletráépítéssel, ill. tetőtér-beépítéssel létesülő tanácsi bérlakás építéséhez.
Meglevő lakás bővítése a tetőtér felé
Ha egy meglevő lakást a tetőtér beépítésével kívánunk j bővíteni, akkor a kezelő szerv hozzájárulása után az építési engedélyt az önkormányzattól kell kérni.