Fűtési rendszerek légtelenítése, fűtőtestszelepek, elzárók
A fűtési rendszer egyes szakaszaiban összegyűlt, ill. a keringő vízzel együtt áramló szabad levegőbuborékok csökkentik a hőleadás hatásfokát, korrodálják a rendszer elemeit, csökkentik a szivattyúk teljesítményét, zavaró zajt okoznak. Az oxidáció során keletkező oxidációs iszap lerakódik a rendszer elemeiben, ami további hatásfokromlást okoz, ill. egyes lemezeket tönkretesz (kazán, szivattyú, szabályozószelepek stb.), mindezek a hatások állandó és költséges karbantartást igényelnek, idő előtti javítások válnak szükségessé, csökkentik a rendszerelemek élettartamát.
Honnan kerülhet levegő egy zárt rendszerbe?
Tudomásul kell vennünk, hogy az a tény, hogy a rendszer sehol sem csöpög, nem jelenti, hogy egyúttal gáztömör is. A csökkenő hőmérséklettel növekszik a víz levegőfelvevő képessége, amikor is az egyébként tömör csatlakozásokon, tömítéseken keresztül, vagy akár a műanyag csőfalon át (diffúzió) levegő áramlik a környezetből befelé, ami feloldódik a vízben.
A vízben oldott levegő ezután a hőmérséklet emelkedésekor (a kazánban) újra felszabadul, mert a víz levegőfelvevő képessége a hőmérséklet növekedésével csökken. Ezek a felszabaduló (mikró)buborékok okozzák a bevezetőben leírt káros jelenségeket.
Levegő szabadul fel a keringő vízből, a túlzott nyomáscsökkenéskor is. Igen sok levegő kerül be a gyakorlatban a rendszer feltöltésekor, ill. minden egyes utántöltéskor is.
- Fűtőrendszerek – gáz, kandalló, fűtés
- Fatüzelésű vaskályhák veszélyei és használata
- Fűtésszabályozás – Rendetlenkedő szelepek
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A rendszert a szabad levegőbuboréktól buborékleválasztókkal lehet megszabadítani. Egyes leválasztókészüléket a kazán előremenő vezetékébe (a rendszer nagy hőmérsékletű pontja) beépítve, a rajta folyamatosan átáramló nagy hőmérsékletű – azaz mikrobuborékokkal teli – vízből a levegőbuborékokat folyamatosan leválasztja, és a vele egy egységet képező úszószelepes automata légtelenítőn keresztül eltávolítja a rendszerből).
A tovább áramló, levegőbuborékokban szegény víz a hőleadás során lehűl, miáltal levegőfelvevő képessége újra megnő, ami azt eredményezi, hogy a rendszer különböző pontjain megrekedt levegőbuborékokat feloldja és oldott állapotban továbbítja a kazán felé.
Ez a folyamat megszakítás nélkül folyamatosan légteleníti az egész rendszert, néhány körfordulás után az egész fűtésrendszer teljesen levegőmentes lesz. A keringő víz a teljes rendszerben levegőelnyelővé válik, azaz levegőt csak oldott állapotban tartalmaz, ami semmilyen káros hatást nem jelent.
Fűtőtestszelepek, elzárók
A nyitás és elzáró funkción kívül a fűtési rendszer hidraulikai beszabályozását is szolgálják, ún. kettős beállításúak. Egy fűtési rendszeren belül azonos típusú szelepeket használjunk.
Termosztatikus (hőmérséklet-szabályozós) fejes fűtőtestszelepek alkalmazása esetén azon helyiség fűtőtestjeire ne szereljük fel (tilos), amely helyiségben a helyiségtermosztát (szobatermosztát) van. Ez esetben a fűtési rendszerbe be kell építeni egy ún. tehermentesítő szelepet is, amely akkor nyit, ha a termosztatikus szelepek lezárnak. Jó megoldás az is, ha csak a ritkán használt, vagy az erős napsütésnek kitett, pl. déli fekvésű helyiségek fűtőtestjeinél alkalmazzuk. E vegyesen alkalmazott fűtőtestszelepek is csak azonos típusúak lehetnek.