Könnyű válaszfal készítésének lépései
A gipsz építőlapokból készített válaszfalakat könnyen át lehet alakítani. Tömegük nem nagy, ezért szinte bárhol felállíthatók. Szétszerelésük sem túl bonyolult Az ilyen válaszfalak tehát ideális megoldást jelentenek abban az esetben, ha a ház szobáit a pillanatnyi élethelyzethez kívánjuk hozzáigazítani.
A könnyű válaszfalak tartószerkezetét nagyobb keresztmetszetű falécekből vagy fémprofilokból lehet elkészíteni. O Fémprofil (CU- és CW-profilokból készített) tartószerkezetű válaszfal. Mindenekelőtt a padlón, a falakon és a mennyezeten rajzoljuk be a válaszfal vonalát. Ne feledkezzünk meg az esetleges ajtónyílásról sem. Ha a profilok szélessége 5 cm. a lapok vastagsága pedig 12,5 mm (ajánlott méretek), akkor a fal vastagsága 7,5 cm.
Fontos, hogy a mennyezetre, falakra és a padlóra felerősített minden szélső profil alá tegyünk vékony hangszigetelő anyagot (parafát, keményhabot, bitumenes filcet). Vigyázat! Utólag felépítendő válaszfalaknál legyünk óvatosak, nehogy az esztrich alatt húzódó valamilyen csövet megsértsünk. Ha nem vagyunk biztosak a dologban, inkább ne fúrjuk át teljesen az esztrichet és alkalmazzunk rövid dűbeleket. A dűbelek távolsága ne legyen több, mint 70 cm.
Takarékoskodjunk!
Lépések:
- A padlón, a falakon és a mennyezeten rajzoljuk be a válaszfal vonalát
- A csatlakozó épületrészek között szigetelőcsíkokkal oldjuk meg a hangszigetelési
- A fémprofilokat dűbelekkel erősítjük a padlóhoz, falakhoz és a mennyezethez
- A függőleges profilokat (CW-profilok), a mennyezeten és a padlón futó profilokkal (CU-profiiok) nem csavarozzuk össze
- A mennyezeten és a padlón húzódó profilokba a lapok felerősítésére se csavarjunk be csavarokat
- Villanyszereléshez üreges falakhoz való, speciális szerelődobozok kaphatók
- A könnyű válaszfal belsejébe ásványgyapot szigetelőpaplant teszünk
- Következő lépés a könnyű válaszfal másik oldalának beborítása
- Végezetül a lapok széleit csiszoljuk meg, majd tapaszoljuk el a fugákat és a csavarfejeket
- A tartószerkezetet fémprofilok helyett falécekből is elkészíthetjük
Illesszük a helyükre a függőleges tartóprofilokat (CW-profil), de azokat ne csavarozzuk hozzá a szegélyprofilokhoz; ezzel elkerülhetők a falban keletkező feszültségek. A függőleges profilok legnagyobb távolsága a lapvastagság 50-szerese. Például 50 x 12,5 mm egyenlő 62,5 cm-rel. A távolság tényleges értékét a gipsz építőlapok formátuma határozza meg, azok széleinek fel kell feküdniük a profilokra.
Ajtónyílások mellett a függőleges tartókat lécbetéttel vagy egy második CW-profillal erősítjük meg. A tetszőleges helyre beilleszthető áthidalóprofillal az ajtónyílás elkészítése igazán gyerekjáték.
- Válaszfalak – Az új gipszkarton falszerkezet megtervezése
- Pórusbeton válaszfal készítése
- Korszerű falazó anyagból készülő falak
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A burkolólapok felerősítésekor csavarokat csak a függőleges profilokba csavarjunk be, a mennyezeten és a padlón húzódó szegélyprofilokba azonban ne. Fontos, hogy a széleken hagyjunk 10 mm-es hézagokat, rosterősítésű gipszlapok esetén a lapok között is legyen 5-7 mm távolság. Az egyik oldal beborítása után helyezzük el a fal belsejében a kábeleket és, ha szükséges, a vízvezetékeket is. A villanyszerelési munkákhoz használjunk üreges falakhoz való, speciális szerelődobozokat. A falra szerelt mosdó vagy egyéb súlyos tárgyak környékén a válaszfalat kereszttartókkal erősítsük meg.
Végezetül töltsük ki a fal belsejét ásványgyapot szigetelőanyaggal és borítsuk be a másik oldalt is. Fugázás után (ez két munkamenetet jelent!) a felületet tapétázhatjuk, festhetjük vagy csempével is burkolhatjuk. A fal szélein lévő hézagokat tartósan rugalmas anyaggal töltsük ki. O Könnyű válaszfal fa tartószerkezettel (2. minőségi osztály). Ebben az esetben faléceket csavarozunk a padlóra és a mennyezetre (használjunk keretdűbeleket). Csak jó növésű, egészséges fát vegyünk és az anyagot akklimatizálódás céljából néhány napig rendeltetési helyén tároljuk. Minden szélső profilra ragasszunk szigetelőcsíkot.
Következő lépésként helyezzük el a függőleges faléceket. A padlón és a mennyezeten futó lécezést fém sarokidomokkal kössük össze. A borítást, szigetelést és tapaszolást a már ismert módon végezzük.