A mennyezet szerelése, gipszkarton felszerelése, világítás
Egy fehérre festett, egyszerű mennyezet sohasem hat nyomasztóan és hosszú távon is szabad kezet ad a bútorozáshoz és a téralkotáshoz. Ez éppen elegendő ok arra, hogy a szokásos fehér mennyezetet minden más változattal szemben előnyben részesítsük.
Az olcsó, beépített halogén fényvetők a fehér mennyezetet modernné teszik, a kívánt egyszerűség mégis megmarad.
Mielőtt azonban munkához látnánk, tudnunk kell a következőket:
- Egy 20 W-os halogénláma 2-3 m2-nyi alapterülethez elegendő, egy 35 W-os lámpával 3-4 m2-t lehet megvilágítani (világos falú és mennyezetű szobára vonatkozó tapasztalati szabály).
- A lámpa típusát már a mennyezet burkolása előtt el kell dönteni. A lámpa fajtájától függ ugyanis a tartószerkezet vastagsága.
Mindenre gondoljunk!
Anyagszükséglet
Falécek, keretdűbelek, fa alátétek a kiegyenlítéshez, facsavarok, kábel, védőcső tartókkal, beépíthető lámpák, trafó, szorítókapcsok, rosterősítésű gipszlapok, speciális gyorsépítő csavarok, speciális ragasztó (ha szükséges), fugázótapasz, akrilmassza, „folyékony fűrészporos tapéta”.Szükséges szerszámok
Mérővessző (colstok), ceruza, fúrógép, különféle fúrók, dobozmaró a kapcsolódobozhoz, akkus csavarozó, vízmérték, szintezőléc, oldalcsípőfogó, szorítófogó, támasztókeret, szúrófűrész, lapkarcoló, kalapács, simítólapát, spatulya, keverőszár, vödör, csiszolópapír, létra, állvány, hosszú szőrű festőhenger.Időszükséglet
Mennyezetborítás gipszkarton lapokkal. Fa tartószerkezettel, festéssel és beépített lámpákkal együtt, komplett: 1,0 óra/m2.Ezzel pedig máris a témánál vagyunk. A mennyezetet tartószerkezet és gipsz építőlapokból álló burkolat alkotja. A beépített lámpatestek kábelei a teherviselő tartószerkezet belsejében futnak. A teherviselő tartószerkezet fémprofilokból is készíthető, sokkal elterjedtebbek azonban a fa tartószerkezetek. Ennek oka egyrészt az árban rejlik, másrészt abban, hogy a szükséges lécek bármelyik barkácsáruházban vagy építőanyag-kereskedésben, előrendelés nélkül, korlátlan mennyiségben kaphatók.
Példánkban a rosterősítésű gipszlapok széleinek legalább 15 mm-nyi szélességben fel kell feküdniük. Ha a fuga szélességét 5-7 mm-re (a lapvastagság felére) veszünk fel, akkor legalább 35-37 mm széles léceket kell alkalmaznunk. A (gyalulatlanul) 24 x 48 mm-es, szokásos tetőlécek tehát kiválóan megfelelnek.
Először az alaplécezetet csavarozzuk fel, arra kerülnek a lapok tartólécei
A mennyezetborítás építése az alap-lécezet felszerelésével kezdődik. Egyrétegű borítás esetén legalább 75 cm-énként kell egy dűbelt a mennyezetben elhelyezni. A ténylegesen alkalmazott távolságot esetünkben a pórusbeton födémlapok szélessége (62,5 cm) szabta meg. így lehetett megoldani, hogy egyetlen dűbel sem került a födémlapok közti hézagba. A munkát megkönnyíti, ha a szerelés előtt a lécekben minden furatot kifúrunk.
Az előkészületekhez tartozik az is, hogy mindegyik keretdűbelbe beletesszük a hozzá tartozó csavart, hogy azzal a szerelés közben már ne kelljen vesződni. Most már gyorsan megy a munka: Nyomjuk neki az első lécet a falnak, fúrjunk ki egy furatot, dugjuk be a dűbelt a csavarral együtt és húzzuk meg a csavart. Ezután állítsuk be a lécet a helyiség hossztengelyének irányába, fúrjuk ki az összes többi furatot és tegyük be a dűbeleket. Az alaplécek egymástól való távolsága (a lécek középvonalai között mérve) ne legyen több, mint 70 cm.
Az alaplécezet szerelésének befejezése után szintezővel ellenőrizzük, hogy a faszerkezet pontosan egy síkban helyezkedik-e el. A szabálytalanságokat kis fa alátétek elhelyezésével nagyon egyszerűen ki lehet javítani.
A következőkben az alaplécekre keresztben a tartóléceket csavarozzuk fel. Minden kereszteződésben egy csavart helyezzünk el (csavarméret például 4 x 50 mm). A tartólécek közötti egyenletes távolság fenntartásához készítsünk távtartót, így nem kell folyton méregetnünk. Vigyázat: a lapok illeszkedő éleinek mindig lécekre kell kerülniük, ezért gondosan dolgozzunk. Példánkban (Formacell rosterősítésű gipszlapok esetén) a tartólécek közötti legnagyobb távolságra (ismét a lécek középvonalai között mérve) a gyártó cég 33,5 cm-t engedélyez.
Lépések:
- A tartószerkezet előkészítése: lyukakat fúrunk a gyalulatlan tetőlécekbe
- Dugjuk be a csavarokat a dűbelekbe, hogy később ne kelljen kapkodni
- Az alaplécezet szerelése: Nyomjuk neki a falécet a mennyezetnek és fúrjuk ki az első furatot
- Tegyük be a keretdűbelt a csavarral együtt, majd húzzuk meg a csavart
- A lécet már egy csavar is megtartja. Fúrjuk ki a többi furatot és az összes dűbelt tegyük a helyére
- Szintezővel ellenőrizzük, hogy a mennyezetre szerelt tartószerkezet lécei egy síkban vannak-e
- Az egyenetlenségeket lapos fa alátétekkel egyenlítsük ki
- A teherviselő keresztléceket (tartólécezést) egymástól 33,5 cm-es távolságban helyezzük el
- Készítsük elő a kábelezést: Rajzoljuk be a kábel nyomvonalát, majd a kellő távolságokban helyezzük el a védőcsövek tartóit
- A védőcső pontosan a tartólécezés síkjában húzódik
A halogénlámpák vezetékeit védőcsőben helyezzük el
A következő lépést nagyon megkönnyíti, ha pontos vázlatunk van. Rajzoljuk fel léptékhelyesen a helyiség méreteit, helyezzük el a lámpákat és rögzítsük a kábelek nyomvonalát. Vigyázat! Lámpák ne kerüljenek a lécek közelébe!
Ezután rajzoljuk fel a lámpák helyét és a vezetékek vonalvezetését a mennyezetre, majd készítsük elő a védőcsőhálózatot, amely a tartókból és merev szigetelőcsövekből áll. A keresztben elhelyezett rögzítőbilincs nagyon jól használható aljzatnak, így a védőcső a tartólécek síkjába kerül és az alaplécezet nem akadályozza a kábelezést. Amikor a kábelt befűzzük a védőcsövekbe, minden lámpahelynél alakítsunk ki egy hurkot.
A szükséges trafó teljesítményét a lámpák számából és teljesítményéből lehet kiszámítani. Például 10 darab, egyenként 20 W-os lámpa esetén a trafó szükséges teljesítménye 200 W (10 x 20). A trafó megfelelő helyét (jó szellőzésre van szükség) mindenképpen villanyszerelő bevonásával állapítsuk meg.
Ha különböző (például a helyiség különböző sarkaiból érkező) kábelszakaszok futnak össze egy pontba, ott elosztószekrényre van szükség. Innen közös kábel megy tovább a trafóhoz. A kötésekhez szorítókapcsokat használjunk. A 230 V-os hálózatra való rákötést azonban bízzuk szakemberre. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a biztosítót neki is ki kell kapcsolnia!
Most már végre hozzáláthatunk a burkoláshoz. A fej fölött végzendő munka idejének csökkentéséhez tegyük be a lapokba az összes csavart, amikor azok még a földön fekszenek (a csavarok távolsága legfeljebb 15 cm legyen). A lámpák nyílásait szintén még a földön vágjuk ki (a szükséges átmérőt a lámpa csomagolásán tüntetik fel).
Lépések:
- Példánkban a törpefeszültségű halogénlámpák trafóját kívül helyeztük el
- A kábelek először szétvágás nélkül vezessük a legszélső ponttól a védőcsöveken át
- …a többi lámpatesthez (a lámpák helyén alakítsunk ki hurkokat), majd tovább, egészen…
- …a trafóig. Csupaszítsuk le a kábelvégeket, a trafóval való összekötéshez…
- használjunk szorítókapcsokat
- A 230V os hálózatra való rákötést bízzuk szakemberre. A biztosítót ki kell kapcsolni!
- A lapok felrakása előtt készítsünk lapkiosztási tervet, amelyen a lámpák helyét is feltüntetjük
A mennyezet burkolásához feltétlenül segítőre van szükség
A mennyezet burkolásához még akkor is segítőre van szükségünk, ha könnyen kezelhető, „egyemberes” lapokat használunk. Aki semmiképpen sem tud segítséget keríteni, csináljon néhány lécdarabból ügyes támasztókeretet. Emeljük fel az első gipszlapot a mennyezetig és tegyük alá a támasztókeretet. A csavarozást a belső csavaroknál kezdjük, nehogy a lap befeszüljön, és innen haladjunk kifelé.
A második sort az első sor maradékával kezdjük, így elkerülhető a fugák kereszteződése. A maradék azonban nem lehet 25 cm-nél rövidebb.
A fal mentén és a gipszlapok között hagyjunk 5-7 mm széles hézagot. Kivétel, ha a rosterősítésű gipszlapokat speciális fugaragasztóval összeerősítjük; ilyenkor csak a faltól való távolságra ügyeljünk. Magukat a lapokat ilyenkor a ragasztó felhordása után szorosan összenyomjuk. A kinyomódó ragasztót annak megkeményedése után toljuk le. Figyelem! Ha a szerelést ragasztással is egybekötjük, mindig szükségünk van segítőre, a támasztó fakeret erre a célra nem alkalmas.
Lépések
- Megkönnyíti a munkát, ha a csavarokat még a földön fekvő lapba behajtjuk
- A hiányzó segítőtársat egy lécdarabokból gyorsan összeüthető támasztőkeret helyettesítheti
- A csavarozást a belső csavaroknál kezdjük, nehogy a lap befeszüljön, és innen haladjunk kifelé. Amikor a lap középső részét már felerősítettük, elvehetjük a támasztókeretet
- A fal mellett hagyjunk hézagot, ezt később rugalmas akrilmasszával töltjük majd ki
- A lapok között hagyott 5 mm-es fugát speciális fugázó masszával fogjuk kitölteni
- A lámpák nyílásait szintén a lapok felszerelése előtt, még a földön készítjük el
- A munka első része készen van. A felületet már csak tapaszolni és festeni kell